Domov » Alkohol recenzie » Najlepšie rumy

Najlepšie rumy 2024! Tieto rumy sú tie najkvalitnejšie - ako sa vyrába rum?

Najlepšie rumy v našom rebríčku:

Celkový víťaz

tmavy-rum-Mount-Gay
5/5

Najlepší na popíjanie

4.5/5

Obľúbený u nás

4.5/5

Najlepšie rumy recenzie

Konečne si rum získava obľubu a teší sa svojej popularite. Bodaj by nie, keď je na výber množstvo skvelých fliaš, ktoré sa inak destilujú, majú rôzne spektrum chutí a navyše existuje aj biely a klasický tmavý rum. 

Keďže existuje široké množstvo rumov, potom nastáva otázka, ako vybrať ten najlepší rum? Našťastie sme pre váš pripravili rebríček tých najlepších rumov ktoré môžete piť pri každej príležitosti, od bielych rumov pre klasické rumy vhodné do koktejloch, až po staršie rumy pre kontemplatívne popíjanie.

Samozrejme, treba poznamenať, že vek nemusí vždy predstavovať rovnakú kvalitu, ale starostlivo vyzretý rum prináša množstvo chutí, ktoré môžu konkurovať akejkoľvek whisky.

Kľúčové informácie

icon Mount Gay je celkovým víťazom v hodnotení najlepších rumov.
icon Bacardi Reserva Ocho je hodnotený ako najlepší rum na popíjanie.
icon Bumbu Rum, vyrábaný na Paname, je obľúbeným rumom na Slovensku.
icon Pri výbere rumu je dôležité zvážiť jeho vek, zloženie a recenzie od odborníkov.
icon Existujú rôzne typy rumu, vrátane svetlého a tmavého rumu, ktoré sa líšia v chuti a vôni.

Rebríček najlepších rumov

Mount Gay - Celkový víťaz

Množstvo kvalitných a chutných rumov pochádza z Barbadosu a rum Mount Gay je toho skvelým príkladom. Zistili sme, že nový majiteľ Trudiann Branker urobil pri výrobe rumov veľké množstvo zmien (vo variante Black Barrel) – v podstate zvýšil čas na dozrievanie v ex-bourbon sudoch, čo viedlo ešte k výraznejšiemu a chutnejšiemu rumu. 

Aj vďaka týmto znakom a hlavne vďaka prijateľnej cene si zaslúži naše miesto v teste najlepších rumov do 50 eur.

orientačná cena : 23,20 €

Bacardi Reserva Ocho - Najlepší na popíjanie

Určite vám značka Bacardi niečo hovorí a už ste ju niekde počuli. Nie je sa čomu čudovať. Bacardi patri medzi najznámejšie značky rumu na svete, vďaka tomu že má v ponuke kvalitné a chutné rumy s rôznymi rokmi zrenia – a medzi ne patrí aj Bacardi Reserva Ocho – osemročný rum. 

Rum je vhodný na samotné popíjanie ale skvele sa hodí aj do klasických koktejloch ako je napríklad Manhattan. 

Po prvom dúšku ucítite tóny dubu, korenia a ďatlí spolu s náznakom dymivosti z takmer desaťročia v sude. Pokiaľ ste vyskúšali iba niektoré z lacnejších rumov Bacardi, vyskúšajte tento a pripravte sa na úplne iný zážitok z rumu.

orientačná cena : 29,40 €

Bumbu Rum - Obľúbený u nás

Originálny a kvalitný Bumbu Rum sa vyrába na Paname, odkiaľ sa vyrába aj množstvo špičkových a kvalitných rumov. Teda aby sme boli presnejší, Bumbu Rum vzniká cukrovou trstinou pochádzajúcou z celej Latinskej Ameriky. 

Následne sa rum destiluje a zreje v sudoch bourbonu Kentucky s prvým naplnením až 15 rokov (aj keď veľká časť rumu je určite podstatne mladšia).

Čo sa z popisu na flaške rumu Bumbu nedozvieme, je to, aké korenie sa používa na dochutenie rumu. Podľa vône, ktorú vám priblížime, si môžete byť istí, že nejde o klasické korenie do lacných rumov. 

Už pri ovoňaní rumu ucítite nezvyčajnú vôňu s podtónom banánov, karamelu, vanilky a mandlí – to všetko predstavuje krásny banánový split. Po prvom ochutnaní ucítite banánovú chuť najmä na podnebí, kde ucítite aj znaky po čokoláde, mandlí, a ľahkých tónov kokosového mlieka.

Pokiaľ ide o korenené rumy, je to jeden z najunikátnejších rumov, s akým sme sa stretli – vôňa korenia je veľmi príjemná, čo vedie aj k jemnejšej chuti rumu. Určite sa jedná o unikát vo svojom druhu a preto si Bumbu Rum zaslúžil tak skvelé miesto v našom rebríčku najlepších rumov.

orientačná cena : 29,90 €

Barceló Imperial

Ide o kvalitný dominikánsky rum od spoločnosti Barceló, ktorý je zmesou rumu zrejúceho až 10 rokov v sudoch ex-bourbon.

Po ochutnaní sme cítili trošku sladšiu chuť, ako je tomu zvykom u iných rumov, čo nás príjemne prekvapilo. Na podnebí budete cítiť chuť hnedého cukru a sladkého karamelu spolu s čerešňami, troškou škorice a vaniky.

Destiluje sa klasicky z trstinovej šťavy, avšak čo je podstatné, destiluje sa až päťkrát. Barceló Imperial je prémiový rum, ktorý je stále cenovo dostupný a chutí rovnako skvele samotný, ale skvele sa hodí aj do rôznych koktejloch.

orientačná cena : 21,40 €

Flor de Cana Extra Seco 4 - Najlepší rum do Mojita

Konečne sme sa dostali aj do kategórie bielych rumov. Ako prvý vyberáme kvalitný rum Flor de Cana Extra Seco 4 – ktorý je asi najlepší do Mojita – určite vyskúšajte! Tento biely rum sa destiluje v nikaragujskej pálenici Flor de Caña – tam zreje štyri roky a potom sa filtruje, aby si zo suda zachoval všetky krásne tóny vanilky.

Komplexnosť a skvelú chuť dodáva tomuto rumu – práve mäta, cukor a limetka. V zbierke ma množstvo ocenení, takže určite sme ho sem kvôli chuti a kvalite jednoducho museli pridať. 

orientačná cena : 15,10 €

Diplomático Reserva Exclusiva

Diplomatico Reserva Exclusiva je podľa nás skvelým a vynikajúci rum vhodný na klasické popíjanie. Ide o zmes rumov starých až 12 rokov s mimoriadne hladkými tónmi tabakového dreva z veľkej venezuelskej pálenice.

Podľa nás, je rum je mierne sladký, pretože venezuelské zákony umožňujú pridanie cukru, ale v celom jeho zložení nájdete ovocné tóny – poznáte to aj z chuti rumu, tak isto aj dávku vanilky a banánov. 

Tento rum je jeden z najviac oceňovaných rumov – má ich už viac ako 20! 

orientačná cena : 32,90 €

Sailor Jerry

Korenistý rum Sailor Jerry , ktorý je netypický kvôli vyobrazení ženy na falší. Dokonca je naplňovaný v množstve 92 proof – čo je viac ako v prípade mnohých iných druhov tohto druhu.

Má lahodnú chuť, ktorá sa dobre mieša v rôznych koktejloch, pretože vyššia ABV umožňuje rumu presvitať, keď sa zmieša s inými ingredienciami. Dokonca sme sa dočítali, že niekto ho pridáva do vaječného koňaku! Korenie a vanilka a karamel vyniknú takmer v každom miešanom drinku. Má lahodnú chuť, ktor

orientačná cena : 16,90 €

The Real McCoy 12 ročný

Rum – The Real McCoy je vyrobený z liehovaru Foursquare na Barbadose a firma si zakladá na tom, že kvalitný rum, by mal byť bez prísad a farbív. Tento tmavý rum zrel 12 rokov v sudoch ex-bourbon. Chuť nám pripomínala hnedý cukor, vanilku, čerešne a dokonca aj mierne dymové tóny.

Cena tohto rumu je výhodná a dovolíme si tvrdiť, že dokáže konkurovať kvalitnej whisky, ktorá by stála dvojnásobok!

orientačná cena : 53,90 €

Appleton Estate 21 ročný

Appleton Estate je kvalitný rum z Jamajky, ktorý zreje minimálne 21 rokov – podľa nájmu je to zrejmé. Na základe recenzií sme zistili, že je to jeden z najobľúbenejších rumov na trhu.

Tento rum má nezameniteľnú komplexnú príchuť, ktorá je niekde medzi starým rumom a mladším tmavým rumom. Do rumu nie je pridaný žiadny cukor a nie je vlastne ani potrebný, pretože spoločnosť je známa vďaka svojej špecifickej tekutine, ktorá dodá nezameniteľnú chuť každému rumu v tejto spoločnosti.

orientačná cena : 92,20 €

Plantation Barbados 5 - Najlepší tmavý rum

Tento rum vyhral u nás kategóriu najlepšieho tmavého rumu, aj keď musíme byť úprimní, táto kategória nie je oficiálne uznaná odborníkmi. Jednoduchá definícia je, že tmavý rum je taký rum, ktorý má tmavý vzhľad vďaka dlhého času pri zrení v drevenom sude. Nejde len o čistú zmes, samozrejme tam môžu byť aj karamelové farbivá alebo melasa, ktoré tiež môžu farbu stmavnúť. 

Ide o rum, ktorý zreje 1-3 roky na Jamajke a ďalší rok v sudoch na koňak vo Francúzsku. To rumu dodáva francúzsky nádych, ktorý je jednoducho nezameniteľný.

Chuť je veľmi aromatická – čo však berieme ako obrovské plus, s príchuťou ovocnej škorice, banánov a kokosu – toto cítite pri prvých dúškoch. Pri ovoňaní rumu je výrazne cítiť karamel. Podľa nášho názoru je rum Barbados je zo sekcie rumov, ktoré vám odporúčam vyskúšať. Ideálne si ho vychutnáte samotný, alebo s kockou ľadu, ale rum môžete pridať aj do obľúbených koktejloch.

orientačná cena : 22,90 €

Don Papa

Rum Don Papa patrí medzi prémiové rumy, ktoré zrejú na Filipínach, ktorý ponúka  fľaše s rozličným množstvom chutí. Je to liehovar, ktorý sa nevyhýba odhaleniu svojich surovín a vyznačuje sa odvážnymi značkami a vysoko kvalitnými ingredienciami.

Ide o jednu z najmladších značiek z nášho rebríčka rumov – konkrétne sa tento rum začal vyrábať v roku 2012, ale už sa postupne dostáva na popredné priečky vo svete rumu. 

Don Papa sa destiluje z cukrovej trstiny z Filipín a predtým sedem rokov zreje v sudoch z amerického duba.

Odporúčame ho popíjať čistý alebo maximálne s kockou ľadu, aby ste dosiahli maximálny chuťový potenciál.

orientačná cena : 110,40 €

Ako vybrať rum?

 1. Skúmajte označenie rumu pre informácie o stáročnosti a zložení.
 2. Hľadajte rumy, ktoré sú vyrábané z kvalitných cukrových trstín a destilované v drevených sudoch.
 3. Vyhýbajte sa rumom s prídavkami cukru alebo iných prísad.
 4. Skúmajte ocenenia a recenzie od odborníkov a skúsených degustátorov.
 5. Vyskúšajte rôzne druhy rumu z rôznych oblastí výroby, aby ste objavili svoje obľúbené chute a arómy.
 6. Dajte si pozor na kvalitu a čerstvosť fľaše a skladujte ju v tmavej a chladnej miestnosti.

Ake poznáme typy rumov?

 1. Svetlý rum: Tento typ rumu sa tiež označuje ako biely rum alebo kryštálový rum. Je destilovaný z cukrových trstín alebo melasy a potom sa filtruje, aby sa odstránili všetky farebné a chuťové prvky. Má jemnú a ľahkú chuť s minimálnym alebo žiadnym odrodovým charakterom. Svetlý rum sa často používa v kokteiloch, ako je mojito alebo daiquiri.

 2. Tmavý rum: Tento typ rumu sa zvyčajne získava z dlhšieho stárenia v drevených sudoch a má tmavšiu farbu ako biely rum. Má bohatšiu chuť a vôňu, ktorá sa líši od suda k sudu. Tmavý rum má často tóny dreva, karamelu a sušeného ovocia. Je vhodný na konzumáciu neat alebo ako súčasť kokteilov ako Old Fashioned.

Rozdiel medzi pravým rumom a tuzemákom

Rozdiel medzi kvalitným rumom a tuzemákom sa môže líšiť v niekoľkých aspektoch.

Zloženie: Kvalitný rum sa vyrába z kvalitných cukrových trstín alebo melasy, zatiaľ čo tuzemák môže obsahovať prídavky cukru a iných prísad.

Stáčanie: Pravý rum sa zvyčajne stáča v drevených sudoch po dlhšiu dobu, čo mu dáva bohatšiu chuť a vôňu. Tuzemák sa zvyčajne necháva stáť kratšie alebo vôbec, takže jeho chuť a aróma nie sú tak vyvinuté ako u kvalitného rumu.

Proces destilácie: Kvalitný rum sa destiluje pomocou tradičných metód, ktoré zachovávajú prírodné chute a arómy z cukrových trstín. Zatiaľ čo tuzemský um sa zvyčajne destiluje rýchlejšie a pomocou moderných metód, ktoré môžu viesť k strate chuťových a arómových prvkov.

Kvalita fľaše: Kvalitný rum sa skladuje v čistých a tmavých fľašiach, aby sa zachovala jeho kvalita a čerstvosť. Tuzemák sa zvyčajne skladuje v lacnejších fľašiach, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu rumu.

Ako sa vyrába rum?

Veľkou výhodou pri výrobe rumu je to, že nemusí byť obmedzená výroba na jedno geografické miesto, ako tomu býva pri výrobe iných liehovín. Rum sa totiž môže vyrábať na mnohých miestach po celom svete. Ako sme v recenzii rumov spomenuli, rumy sa vyrábajú prevažne z cukrovej trstiny v krajinách ako Nikaragua, Filipíny, Barbados a podobne. 

Cukrová trstina je špecifická tým, že sa dodáva v rôznych odrodách a pestuje sa v rôznych regiónoch, pritom každý región dodáva špecifickú arómu a chuť daného rumu. Na výrobu rumu sa cukrová trstina spaľuje, zberá a melie asi 24 hodín, aby bola čerstvá a nedošlo k znehodnoteniu.

Poznáme dva spôsoby ako sa používa cukrová trstina na výrobu rumu. Tá väčšia časť sa vyrába z melasy, ktorá sa nazýva rhum. Pri tomto spracovaní sa z trstinovej šťavy totiž extrahuje cukor – ktorý sa ďalej predáva klasicky v obchodoch a na výrobu rumu sa používa zvyšný vedľajší produkt – melasa. Rum sa pri tejto metóde fermentuje až 14 dní. 

Druhou – takzvanou alternatívnou metódou je “rhum agricole”, ktorá funguje na použití čerstvo fermentovanej šťavy z cukrovej trstiny. Tieto rumy sa bežne vyskytujú na francúzskych ostrovoch, inde sa však vyskytujú len zriedka. Pri tomto type je cukrová trstina stlačený až do takej miery, že všetka šťava bola extrahovaná predtým, ako dôjde k jej fermentácii s vodou a k následnej destilácii.

Či už sa uskutoční jeden z týchto dvoch metód, tak nasleduje klasický proces a tým je, že rum sa plní do fliaš alebo sa ešte necháva dozrieť. Zaujímavosťou je fakt, že rumy, ktoré zrejú v Karibiku, potrebujú na dozrievanie a následne plnenie menej času a to v dôsledku extrémneho tepla a rýchleho odparovania. Niektoré značky dokončujú proces starnutia v bourbonových, alebo vínnych sudoch, aby získali jedinečný chuťový profil.

sklenička rumu

Pojmy, ktoré treba poznať, keď sa hovorí o rume

 • Cachaça: Brazílsky biely rum vyrobený z cukrovej trstiny.
 • Demerara: Pojem pre rumy, ktoré pochádzajú z Guyany.
 • Overproof: Ide o rum s obsahom alkoholu vyšším ako 57,5%. Mnohé z nich sú označené štítkom „151“, čo je obsah alkoholu 75,5%. Tieto rumy siahajú až do 30. rokov 20. storočia. Rum podaný námorníctvu bol spálený strelným prachom, aby sa overil jeho dôkaz. Ak zhorel, rozpoznal sa ako vysoko pevný alebo nadmerne odolný.
 • Melasa: Vedľajší produkt, ktorý pochádza z výroby cukru. Melasa, hustý tmavohnedý sirup, sa potom zmieša s vodou a droždím. Ide o jeden z dvoch typov na výrobu rumu.
 • Rezerva (Reserve): Často sa pridáva na etikety fliaš, aby sa navrhla kvalitnejšia alebo zvlášť prémiová fľaša rumu. Nie je na to ale žiadny zákon, takže pokojne toto označenie môže mať aj nekvalitný rum.
 • Rhum agricole: Ide o rum, ktorý sa destiluje na francúzskych ostrovoch z čerstvo vylisovanej šťavy – čiže ide o druhý typ výroby rumu, čo sme si vysvetlili vyššie. Je zriedkavé nájsť tento druh rumu vyrobeného kdekoľvek na svete.
 • Rhum industriel: Tradičná a bežnejšia metóda na výrobu a destiláciu rumu. Vyrobené skôr z melasy ako z cukrovej trstiny.
 • XO: XO znamená „Extra starý“ a označuje rum, ktorý zreje v sudoch najmenej šesť rokov.
skleničky rumu
Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka, ktorá sa vo svojom voľnom čase zaujíma o nové trendy, módu a zdravie.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *