Domov » Alkohol recenzie » Najlepšie whisky 2024! Kúpite ich aj na Slovensku!

Najlepšie whisky na svete - 2024! Môžete ich kúpiť aj na Slovensku

Najlepšie whisky v našom rebríčku:

Celkový víťaz testovania

Bourbon-Four-Roses-Single-Barrel-whisky
5/5

Najlepšia írska whisky

4.5/5

Najlepšia škótska whisky

4.5/5

Najlepšie whisky recenzie

Každoročne pribúda čoraz viac fanúšikov whisky, ktorí nedajú na tento svoj poklad dopustiť. Niet sa čomu čudovať – za posledných zhruba desať rokov počet odrôd explodoval a priniesol ohromujúcu škálu možností.

To všetko predstavuje vážnu, ale veľmi vítanú dilemu: Aké whisky sú tie najlepšie a ktorú by som si mal vybrať? 

Nebojte sa – sme tu predsa na to, aby sme Vám pomohli. Otestovali sme viacero fliaš whisky a nejako sme ich zúžili na týchto 16 najlepších whisky, z ktorých väčšinu nájdete v každom dobrom obchode s alkoholom a žiadna z nich by nemala chýbať na našom trhu.

Pozrite si akí sú víťazi testu najlepších whisky? Ktoré whisky sú tie najlepšie a ako dopadli v recenzii? 

Kľúčové informácie

icon Najlepšou whisky v tomto roku je Four Roses Single Barrel.
icon Najlepšou írskou whisky je Redbreast 12 ročná.
icon Najlepšou škótskou whisky je Balvenie DoubleWood.
icon Výber whisky závisí od osobných preferencií a je možné ju kúpiť aj na Slovensku.
icon Whisky sa môže piť čistá, s vodou, alebo v rôznych koktejloch.

Rebríček najlepších whisky

Four Roses Single Barrel - Celkovo najlepšia whisky

Whisky alebo bourbon Four Roses pochádza z Kentucky. Cenovo je táto whisky veľmi dostupná a dokonca je na výber z viacero variantov. Jej chuť je vynikajúca sama o sebe, ale tak isto sa hodí do rôznych koktejlov. 

Whisky má príjemnú korenistú notu, má skvelý pocit v ústach a neuveriteľne hladký povrch. V chuti je dokonca jablkovo – pomarančová. čiastočne prevláda citrusové ovocie. Ide o kvalitný bourbon, ktorý je cenovo dostupný a preto si zaslúži prvé miesto v našom teste najlepších whisky.

orientačná cena : 34,60 €

Monkey Shoulder

Whisky Monkey Shoulder Scotch je vynikajúca zmiešaná sladová whisky od Williama Granta vyrobená z jediných sladov od troch slávnych liehovarov Speyside. 

Výsledkom je hladká, krémová a veľmi sladová škótska whisky, ktorá vynikajúco dobre funguje s ľadom alebo v koktejloch z whisky (kde naozaj vyniká).

orientačná cena : 26,60 €

Bushmills Black Bush Whiskey

Vďaka ťažkej zložke Sherry má táto whisky nádherné vianočné noty sušeného ovocia a nevyhnutné vianočné korenie. Chuť je hladká na podnebí a perfektný záver, žiadna drsná pachuť a s pridanými kockami ľadu ide naozaj o kvalitn´whisky, ktorú si určite kúpite viac krát.

Napriek sviatočným príležitostiam v zime je vhodný na celoročnú konzumáciu, keď sa naleje do nadčasového pohára na whisky. Preto nesmie chýbať v rebríčku najlepších whisky.

orientačná cena : 21,50 €

Redbreast 12 ročná - Najlepšia írska whisky

Aj keď sú k dispozícii lacnejšie zmesi írskej whisky, Redbreast stojí za to. Nie je to žiadna zmes – namiesto toho je to fľaša označená – Single Pot Still. Znamená to, že ide o whisky, ktorá sa vyrába zo sladového aj nesladového jačmeňa a následne sa trikrát destiluje. Nie nadarmo ide za nás o najlepšiu írsku whisky na trhu.

Whisky zreje 12 rokov v kombinácii sudov ex sherry a bourbon, ktoré ju napĺňajú bohatými príchuťami červených bobúĺ, korenia a sladkej vanilky. Má 40% obsah alkoholu – 

orientačná cena : 45,90 €

Balvenie DoubleWood 12 ročná - Najlepšia škótska whisky

Z veľkého množstva jednosladových škótskych whisky, sme vybrali práve whisky Balvenie, pretože je to jedna z najlepších škótskych whisky (používa 100% sladový jačmeň). 

Táto whisky je známa tým, že dozrievala v sudoch ex-bourbon a nakoniec skončí v sherry sudoch. Výnimočnosť whisky DoubleWood 12 dodáva práve ten posledný sud. Ten totiž dodáva škótskej whisky viac farebných tónov a chuti – v pohári ma krásnu tmavohnedú farbu. Výrazná je aj vôňou z posledného suda – a rôznych citrusových plodov. 

orientačná cena : 43,50 €

Nikka Coffey Grain Whisky - Najlepšia japonská whisky

Pomocou dvoch destilátov Coffey v pálenici Miyagikyo, ktoré boli dovezené zo Škótska do Japonska v roku 1963, Nikka v priebehu rokov z času na čas vyrobila niekoľko jednozrnných whisky. Toto je však ich väčšie vydanie úžasne exotickej jednozrnnej whisky. 

Vôňa je veľmi príjemná – veľa krásneho karamelu, manga, granoly, kokosovo-vanilkového duba a ovocného destilátu

orientačná cena : 53,10 €

Balvenie Caribbean Cask 14 ročná

Skvelý jediný slad od spoločnosti The Balvenie. Zaujímavosťou je to, že táto whisky bola pôvodne vyzretá v klasických a tradičných dubových sudoch a následne bola dokončená v sudoch, v ktorých sa predtým nachádzal karibský rum – čo dodávalo úplne jedinečnú chuť tejto whisky. 

V skutočnosti na jeho vytvorenie vyrobil sladovnícky majster Balvenie David C. Stewart svoju vlastnú zmes západoindických rumov, nalial ju do sudov a nakoniec rum v uvedených sudoch nahradil whisky Balvenie! Vynikajúcim výsledkom je dobre zaoblená whisky s tónmi karamelu, ovocia a vanilky.

orientačná cena : 66,40 €

GlenDronach Allardice 18 ročná

Za mňa jednoznačný favorit pri otázke – aká je tvoja obľúbená whisky? Túto whisky som si už par krát vychutnával a nemôžem dať na ňu dopustiť. Ide však o drahšiu fľašku, preto neslúži na každodenné pitie. 

Sladkosť po sherry, kakau a citrusových plodov, dodávajú tejto whisky špecifickú chuť. Ak budete niekedy rozmýšľať že zainvestujete do fľaše whisky – určite odporúčam práve túto!

orientačná cena : 120,60 €

Laphroaig 10 ročná

Vynikajúca 10. ročná škótska whisky je naplnená dymovými príchuťami sušením sladového jačmeňa použitého v liste na kašu s použitím rašeliny ako zdroja paliva. 

Whisky Laphroaig, ktorý sa destiluje na ostrove Islay, chutí jemne sladko po vanilke, korení a ovocí.

orientačná cena : 34,30 €

Jack Daniel's

Pokiaľ ide o štandardný Jack Daniel’s, je dosť ťažké ho zameniť za inú priemernú whisky s podobnou cenou, kvôli jeho nezabudnuteľnej vôni a chuti.

Okrem typických banánových tónov tejto značky ponúka sladké a ovocné chuťové bunky, vďaka ktorým vynikne a neustále pripomína, že pijete Jacka. Nestarnúca klasika, ktorá nesmie chýbať v rebríčku najlepších whisky!

orientačná cena : 17,20 €

Wild Turkey 101 - Najlepší bourbon

Aby sme fľašu mohli nazvať a pomenovať bourbon, musia byť splnené určité pravidla – musí byť vyrobený z najmenej 51% kukurice, vyzretý v nových zuhoľnatených dubových nádobách a vyrobený v USA. Ak budete piť bourbon, prečo nepiť niečo za skvelú cenu ale zároveň ide o kvalitu?

Wild Turkey 101 má prijateľnú cenu a poskytuje chuť a vôňu vysoko nad priemernú fľašu. Ikonická príchuť pečeného korenia, vanilky a citrusov s príjemnou funkčnosťou ho odlišuje od mnohých ďalších burbónov vo svojej triede.

orientačná cena : 21,40 €

Aberlour - Najlepšia whisky na popíjanie

Táto škótska whisky má niečo zaujímavého a má na to dobrý dôvod: je to vysoko odolný jednosladový slad zo suda sherry, ktorý je neustále vynikajúci. Disponuje ťažšou avšak čistejšou sladkasťou chuťou ako tomu je pri 10 ročnej whisky.  

orientačná cena : 33,90 €

Tullamore Dew

Inšpirovaná znovuzrodením írskeho mesta Tullamore v 18. storočí – a následným založením liehovaru – je to írska whisky, ktorú budete mať najradšej. Ide o najrozšírenejšiu whisky na našom trhu a určite ju pozná každý z vás.

Zmiešaním zrna, sladu a čistej stále neperlivej whisky, ktorú potom necháte odpočívať v sherry sudoch. Chuťovo mi pripomína čerstvo natrhané jablko namočené v karamele. Trošku mi však vadí lepivosť na podnebí.

orientačná cena : 16,30 €

Woodford Reserve

Woodford Reserve uviedla fľašu whisky Double Oaked na trh v roku 2012. Po počiatočnom dozrievaní, tento bourbon ďalej zreje v sudoch, ktoré sú ľahko opečené a potom silno zuhoľnatené.

Táto whisky ma dymovú príchuť ale cítiť tam vanilku, karamel, ovocie a zmes korenín. 

To dáva whisky plnú, takmer dymovú príchuť, ktorá koktejl posunie na inú úroveň. Je to whisky s plným telom a množstvom vanilky, karamelu, ovocia a korenín. V pomere cena/kvalita ide jednoznačne o skvelú whisky, ktorá môže prekvapiť aj vás.

orientačná cena : 33,80 €

George Dickel No.12

V roku 2019 spoločnosť Dickel uviedla na trh túto kvalitnú fľašu whisky s veľkým ohlasom za svoju chuť a prijateľnú cenu, najmä vzhľadom na to, že ide o 13-ročnú whisky.

Táto whisky – rovnako ako aj väčšia časť whisky z radu Tennessee je filtrovaná cez javorové uhlie pred sudením. Sudenie je proces, ktorý by mal zjemňovať whisky – aspoň sa to tak tvrdí. Chuť je výrazne višňovo-čokoládová a whisky Dickel No. 12 skvelé chutí aj v rôznych koktejloch. 

orientačná cena : 54,90 €

Čo je to whisky?

Whisky je alkoholický nápoj, ktorý sa vyrába destiláciou z ciroku, jačmena, ovsa alebo iných druhov obilia. Po destilácii sa whisky stáča do drevených sudoch na stáročie, kde sa vyvíja jej chuť a aróma.

Existuje niekoľko rôznych druhov whisky, ktoré sa líšia podľa toho, kde sú vyrábané a z akých ingrediencií.

Z akých pohárov sa pije whisky?

Existuje niekoľko typov pohárov, ktoré sa odporúčajú na pitie whisky.

 1. Tumbler: Toto je klasický pohár na whisky, ktorý má guľatý tvar a ploché dno. Umožňuje uchovávať teplo a zachovať chuť a arómu whisky.

 2. Glencairn: Toto je špeciálny pohár na whisky, ktorý má tvar kalicha s úzkym hrdlom a širším dnom. Umožňuje uchovávať chuť a arómu whisky a umožňuje lepšie nasiaknutie vône.

 3. Copita: Toto je úzky pohár s dlhým hrdlom, ktorý sa často používa na degustáciu whisky. Umožňuje lepšie ochutnať chuť a arómu whisky.

 4. Snifter: Toto je pohár s guľatým dnom a úzkym hrdlom, ktorý sa často používa na pitie brandy. Umožňuje uchovávať teplo a zachovať chuť a arómu whisky.

Je dôležité si uvedomiť, že hlavným cieľom pohára na pitie whisky je udržať teplo a zachovať chuť a arómu, takže ktorýkoľvek pohár, ktorý umožňuje toto, bude dobrý na pitie whisky.

Ako piť whisky?

Ak si nabudúce budete chcieť vychutnať whisky, skúste odolať nutkanie a nedávajte si do pohára ľad. Je síce jasné, že whisky s ľadom je výrazne lepšie pitie ale skúste aj samotnú whisky, sme veľmi zveadaví, čo na to poviete. 

 Ak zistíte, že sa vám nechutí whisky čistá, je to úplne v poriadku. Vďaka vysokému obsahu alkoholu (približne 40% alkoholu) a výrazným profilom chuti môže byť pohár čistej whisky pre vaše chuťové poháriky ako riadna skúška.

Mnoho ľudí to zavrhuje, ale skúste pre príjemnejšiu chuť pridať trochu vody. Uvidíte budete sami prekvapení!

whisky na stole s pohármi a ľadom

Prečo môžete do whisky pridať vodu?

Ak začínate s pitím whisky a ste v tomto tzv. nováčik – určite sa chytáte za hlavu a hovríte, čo to píšeme za blbosti. Avšak opak je pravdou – skúste do whisky pridať pár kvapiek vody. Ako môžu byť kvapky vody tak dôležité?

Trochu vody uvoľní hydrofóbne (vodoodpudivé) prvky v pohári, čo vám zaručí že budete cítiť z whisky viac aromatických látok a zníženie obsahu alkoholu.

Najjednoduchšie to pôjde s pohárom vody a slamkou. Stačí pridať kvapku vody cez slamku, decentne whisky zamiešať, napiť sa a opakovať, až kým nenájdete také chute, ktoré hľadáte a ktoré vám budú vyhovovať. 

dva poháre whisky na stole

Mám pridať do whisky ľad?

Whisky s ľadom sa pije veľmi často v rôznych baroch ale mnoho ľudí si tak pripravuje whisky aj doma. Nemusí to ale byť nevyhnutne to, čo chcete. Ľad vlastne znecitliví chuťové poháriky a utlmí chuť. Nie však vždy je toto na škodu. 

Pokiaľ ide o typ ľadu, najlepšie je pridať väčšiu kocku ľadu. Malé kocky alebo kúsky ľadu sa roztopia rýchlejšie ako väčšie kúsky a vaša whisky sa zriedi rýchlejšie. 

Ako degustovať whisky?

Degustácia whisky je proces, ktorý sa skladá z niekoľkých krokov, ktoré vám pomôžu lepšie vnímať chuť a arómu whisky.

 1. Vyberte si správny pohár: Používajte pohár s úzkym hrdlom, ako je Glencairn alebo Copita, aby ste lepšie cítili vôňu.

 2. Skúmajte farbu: Skúmajte farbu whisky predtým, ako ju vypijete. Farba vám môže pomôcť odhadnúť stáročnosť a zloženie whisky.

 3. Ochutnajte: Nalejte si malé množstvo whisky do pohára a nechajte ju chvíľu stáť, aby sa uvoľnila aróma. Potom ju ochutnajte a vnímajte chuť a arómu.

 4. Skúmajte chuť: Skúmajte chuť whisky a hľadajte rôzne tóny, ako je drevo, karamel, sušené ovocie, koreniny atď.

 5. Skúmajte dochuť: Vnímajte chuť, ktorá zostáva v ústach po prehltnutí whisky.

 6. Skúmajte vôňu: Potom, čo ste whisky vypili, vdychujte vôňu z pohára a hľadajte rôzne tóny.

 7. Experimentujte: Degustácia whisky môže byť skvelým spôsobom, ako objaviť nové chute a arómy. Skúšajte rôzne druhy whisky a porovnávajte ich chute a arómy.

Druhy whisky

Existuje niekoľko rôznych druhov whisky, ktoré sa líšia podľa toho, kde sú vyrábané a z akých ingrediencií. Tu je prehľad najznámejších z nich:

 1. Škótska whisky: Táto whisky sa vyrába iba v Škótsku a musí byť stáčaná minimálne na 3 roky v drevených sudoch. Existujú rôzne druhy škótskej whisky, ako sú single malt, blended malt a blended. Single malt whisky sa vyrába z jedného druhu ciroku, zatiaľ čo blended malt whisky sa vyrába z viacerých druhov ciroku. Blended whisky sa vyrába z ciroku a jačmeňa.

 2. Írska whisky: Táto whisky sa vyrába iba v Írsku a môže byť vyrábaná z ciroku alebo jačmena. Írska whisky sa často stáča v drevených sudoch, ale môže byť tiež stáčaná v kovových sudoch.

 3. Bourbon whisky: Táto whisky sa vyrába iba v Spojených štátoch z kukurice a jačmeňa. Musí byť stáčaná v nových, neopracovaných drevených sudoch z americkej bielej topoľovej dreviny.

Koktejly s whisky

Ak vám chuť whisky sama o sebe jednoducho nechutí, alebo hľadáte nový spôsob, ako si whisky vychutnať, vyskúšajte si pripraviť jeden z klasických koktejloch, kde hlavnú rolu hrá práve whisky! Na internete ich nájdete viacero!

Nebojte sa experimentovať – profil whisky je taký rôznorodý a vy si tak môžete pri experimentovaní s rôznymi príchuťami užiť veľa zábavy.

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka, ktorá sa vo svojom voľnom čase zaujíma o nové trendy, módu a zdravie.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *