Domov » Alkohol recenzie » Najlepšie vodky

Najlepšie vodky 2024! Ktoré sú tie najlepšie + Ako vybrať vodku

Najlepšie vodky v našom rebríčku:

Celkový víťaz

Belvedere-Vodka-1.jpg
5/5

Top do koktejlov

4.5/5

Z trávy bizónov

4/5

Najlepšie vodky recenzie

Momentálne je na výber milión rôznych druhov a príchutí, tak ako nájsť najlepšiu vodku?

Zostavili sme 14 tipov na najlepšie vodky, ktoré by ste mali vyskúšať. Či už si jednoducho kupujete fľašu na ochutnávku doma, s priateľmi alebo chcete pre niekoho nájsť jedinečný darček, našli sme tie najlepšie vodky, ktoré sú dostupné aj u nás a ich cena je prijateľná. Ktorá vodka je najlepšia? Aké vodky sa dostali do testu najlepších vodiek? Viac info v kompletnej recenzii.

Kľúčové informácie

icon Belvedere vodka je považovaná za celkového víťaza medzi vodkami
icon Absolut ELYX a Vodka Zubrowka sú tiež vysoko hodnotené a odporúčané pre koktaily.
icon Pri výbere vodky je dôležité zvážiť kvalitu surovín, proces destilácie a osobné preferencie chuti.
icon Vodka môže byť vyrábaná z rôznych surovín, vrátane zemiakov, obilia, hrozna a dokonca aj ryže.
icon Vodky sa líšia podľa obsahu alkoholu, procesu výroby a pridania chutí a farbív.

Belvedere Vodka - Definícia slova jemnosť

Neustále sa vedú spory o tom, kto vlastne vynašiel vodku – boli to Rusi alebo Poliaci? Nič na tom však nemení to, že vodka Belvedere si určite zaslúži vašu pozornosť a dokonca aj miesto vo vašej chladničke! Ide totiž o kvalitnú vodku ktorú môžete len tak popíjať, alebo si ju pokojne môžete miešať do rôznych koktejlov. Za mňa ju jednoznačne odporúčam pridávať do rôznych koktejlov – viac mi tak chutila. Ide o kvalitnú a jemnú vodku a preto vyhrala aj test najlepších vodiek.

Nemyslíme si to však len my, pretože vodka Belvedere vyhrala množstvo prestížnych ocenení za vynikajúcu kvalitu a skvelú cenu. Po ochutnaní som cítil príjemnú vanilkovú chuť s jemným nádychom bieleho korenia, ktorý vodke Belvedere dodáva tie správne grády! 

Ultra prémiová vodka, ktorá je vyrobená z raže, ktorá sa drví, premyje a následne fermentuje je štvornásobne destilovaná a môžem ju označiť definíciou slova „jemnosť“.

orientačná cena : 32,90 €

Absolut Elyx - Vodka skvelá do koktejlov

Možno vás prekvapí, že značka Absolut prichádza na trh s niečím novým a výnimočným, ale je to tak! Ide o luxusnú a kvalitnú vodku Elyx, ktorá sa spracováva zo zŕn z len jedného statku a ručne sa destiluje vo vintage destilácii, aby sa tak vytvorili mimoriadne jemný lieh, ktorý je vhodný predovšetkým do Martini ale aj iných koktejlov, ktorých je hlavnou ingredienciou vodka.

Už aj tvar fľaše naznačuje netypickosť a odlíšenie sa od klasických fliaš vodky. Dokonca sme zistili, že pri nalievaní ma trošku vyššiu viskozitu. Po ochutnaní sme zistili, že vodka Elyx je neuveriteľne jemná s jemne sladším záverom. 

orientačná cena : 37,10 €

Grey Goose

Francúzska vodka Grey Goose je vyrobená z francúzskej pšenice (prvá bola na trhu v roku 1997) a vody z regiónu Cognac bola jednou z prvých prémiových vodiek, ktoré sa kedy dostali na trh.

Vďaka svojej chuti s náznakom korenia v kombinácii s krémovým povrchom je ľahké pochopiť, prečo zostáva klasikou a prečo sa dostala do môjho rebríčka najlepších flašiek vodky. Ide o vodku, ktorá kombinuje vynikajúcu chuť a odbornosť príprava a to spolu vytvára lahodne originálnu vodku, ktorá je veľmi príjemná na pitie. Nebudem vám radiť, ako správne piť túto vodku – záleží na vašich preferenciách. Podľa odborníkov je vhodná aj na samotné popíjanie ale aj do koktejlov.

orientačná cena : 35 €

Smirnoff Red vodka

Táto vodka, ktorá sa začala vyrábať v Rusku v roku 1864, zostáva popredným svetovým predajcom pre svoj ľahko pijúci pocit v ústach a neutrálny profil chutí (je trikrát destilovaná a filtrovaná desaťkrát), vďaka ktorému sa bez námahy spojí v ľubovoľnom kokteily. Popri klasických vodkách bez nejakej výraznej chuti v tejto cenovej relácii, sa vodka Smirnoff odlišuje svojou chuťou a kvalitou. 

Ak hľadáte klasickú vodku, ktorá vás nikdy nesklame, táto fľaša by mohla byť pre vás ideálna, preto som ju zaradil do testu najlepších flašiek vodky.

orientačná cena : 9,90 €

Ketel One Vodka

Ketel One je vodka vyrábaná zo pšenice, ktorá je  inšpirovaná tromi storočiami holandskej rodinnej liehovarníckej tradície a vyrába kombináciou modernej kolónovej destilácie (prvá destilácia) a medených destilátov na uhlie (ketel). Ide o cenovo dostupnú a kvalitnú vodku. 

Nádych citrusov a čerstvých sladkých bylín vedú k dlhému záveru, ktorý je vhodný pre akýkoľvek koktejl – u mňa jednoznačne Martini, ale nie je problém si ju vychutnať aj samotnú.

orientačná cena : 18,80 €

Suntory Haku Vodka

Základom výroby vodky Suntory haku sú klasické ingrediencie na výrobu vodky akými sú zemiaky a pšenica, ale nie sú zďaleka jediné. Zoberme si napríklad túto japonskú vodku vyrobenú zo 100% bielej japonskej ryže a bambusového dreveného uhlia filtrovaného pre jedinečnú ľahkú a sviežu chuť.

Na eshopoch ma táto vodka skvelé hodnotenie, takže nejde o len náš názor ale aj názor väčšiny, preto si zaslúži naše miesto v najlepších vodkách na trhu.

orientačná cena : 32,90 €

Ciroc vodka - Francúzska vodka s rôznymi príchuťami

Ciroc vodka sa líši od mnohých populárnych možností na trhu tým, že sa vyrába skôr z hrozna, ako zo zemiakov – ako väčšina klasických vodiek. Vodka Ciroc sa filtruje dreveným uhlím a ide o vysoko kvalitnú vodku, ktorá nesmie chýbať v našom rebríčku. 

Vhodná je na samotné popíjanie ale aj do rôznych koktejlov, to už nechám na vás čo preferujete. 

Spoločnosť Ciroc používa hrozno dopestované vo francúzskom regióne Gaillac a svoju vodku destiluje päťkrát. Používa proces studenej fermentácie na zaistenie najlepších chutí a disponuje vynikajúcou chuťou.

Táto ultra prémiová vodka je rovnako jemná, ako sa očakávalo a sľubuje nápoj, ktorý je zaujímavé vychutnať si bez ohľadu na to s čím je zmiešaný. Ciroc je nepochybne jednou z najvýraznejších vodiek na trhu vďaka procesu destilácie a dôrazu na detail.

orientačná cena : 31,60 €

Vodka Zubrowka - Vyrobená z trávy bizónov

Vodka Zubrowka je pravdepodobne jednou z najunikátnejších vodiek na trhu.  Zaujímavá je už len preto, že sa zberá ručne v Poľsku, kde sa nachádza jediné stádo bizónov na kontinente. Nálev z bizónovej trávy dodáva tejto vodke aromatickú chuť, ktorá je jemná a svieža s mierne bylinkovým podtónom.

Vodka Zubrowka je veľmi chutná a jemná vodka, ktorá je ideálna na samotné popíjanie. Už len kvôli netradičnej výrobe stojí za to aby ste ju aspoň otestovali – veď aj cena je veľmi priaznivá. Taktiež jej história je veľmi zaujímavá a chuť je osobitá – proste niečo iné ako sú klasické vodky v tejto cene. 

orientačná cena : 17 €

Stolichnaya vodka - Lotyšská vodka je vynikajúcou voľbou z hľadiska chuti aj ceny

Stolichanya vodka – ide o vodku s veľmi silnou a výraznou chuťou, ktorá je dvakrát destilovaná a štvornásobne filtrovaná cez brezové uhlie. Tento celý proces jej dodáva skvelú a čistú chuť. 

Ak sa však snažíte vyhnúť silnému a výraznej chuti vodky, vyhnite sa jej oblúkom. Preto odporúčam, aby ste ju miešali do rôznych koktejlov a zmiernili tak jej výraznú až tvrdú chuť!

orientačná cena : 10,80 €

Absolut vodka - overená klasika

Ak máte radi klasickú ale kvalitnú vodku – ako napríklad čo sme spomínali vyššie – Ciroc, ale nechcete platiť toľko, potom je Absolut cenovo dostupnou alternatívou. Absolut sa podáva vo väčšine barov a reštaurácií a vynikajúco chutí aj v rôznych koktailoch. U nás je oproti vodke Ciroc neporovnateľne známejšia. 

Ak ste však celiatici, je dôležité si uvedomiť, že Absolut nie je bez lepku ako Ciroc. Pre tých z vás, ktorí si chcú vyskúšať pripraviť chutný nápoj doma, je Absolut jednou z najlepších vodiek a preto si zaslúži miesto v našom rebríčku. Ide predsa o dlhoročnú klasiku. 

orientačná cena : 11,30 €

Skyy vodka

Skyy Vodka je vodka, ktorá sa vyrába čisto z amerických zŕn – takýchto vodiek je u nás veľmi málo. Táto vodka ma čistú a neutrálnu chuť, s ktorou nie každý človek bude súhlasiť, pretože môže byť trochu suchá v porovnaní s inými bohatšími vodkami, ako je napríklad Zubrowka.

Lacnejšia vodka zvyčajne znamená menej kvalitná chuť a ingrediencie, ale táto fľaša od Skyy tento stereotyp trochu odmieta a ponúka celkom hladko chutnú vodku za prijateľnú cenu.

Je to jedna z najznámejších vodiek na svete vďaka skvelej cene a širokej dostupnosti. Jej ľahká príchuť znamená, že ide o vodku určenú na miešanie do kokteilov, aby sa z nej vytiahli doplnkové príchute z ostatných zložiek.

orientačná cena : 13,80 €

Russian Standard Original - Pomerne lacná vodka so skvelou chuťou

Russian Standard Vodka je vodka s najvyššou prémiovou ochutnávkou bez vysokej ceny, takže ak máte radi vodku, ale nechcete za ňu veľa minúť, je to skvelá voľba.

S touto jemnou a pomerne cenovo dostupnou vodkou nemôžete nič pokaziť. Uistite sa, že bude správne vychladená, aby ste z nej vyťažili maximum.

orientačná cena : 9,70 €

Beluga vodka

Názov je odvodený od najdrahšieho kaviáru na svete – už len z tohto náznaku môžeme dedukovať, že vodka Beluga je vodka špičkovej kvality. Je vyrábaná na Sibíri v Rusku a pomocou artézskej vody získava svoju autentickú chuť.

Po destilácii sa pridá do Belugy med, ostropestrec mariánsky a ovos na dochutenie predtým, ako sa naplní do fliaš. Táto luxusná vodka je pôsobivo čistá a hladká s tónmi vanilky, šalvie, bieleho korenia a smotany.

Filtruje sa dvakrát cez kremenný piesok a vďaka svojej vynikajúcej chuti a prémiovému baleniu sľubuje Beluga skvelú vodku na večerné popíjanie alebo ako darček.

Vodku Beluga považujem za jednu z najlepších a najkvalitnejších vodiek u nás na trhu.

orientačná cena : 29,90 €

Crystal Head

Pred nákupom vás na tejto vodke upúta jednoznačne balenie v tvare lebky. Po nákupe vás ale prekvapí aj svojou chuťou – je to síce neochutená vodka, ale Crystal Head je známa svojou miernou sladkosťou.

Vodka pochádza z Kalifornie a destiluje sa z rôznych druhov kukurice. Potom sa prefiltruje cez vrstvy kremenných kryštálov. Odborníci sa zhodujú na tom, že vodka Crystal Head je skvelá do nápoja Cosmpolitan – osobne sme to však neskúšali. 

Vodka je filtrovaná sedemkrát a plnená bez akýchkoľvek prísad si zaslúži svoju pozíciu extravagantnej vodky, ktorú si doma odložíte na najvyššiu poličku.

orientačná cena : 39 €

Ako vybrať vodku?

Výber vodky závisí od osobných preferencií a účelu, pre ktorý ju chcete použiť. Ak ju chcete použiť na koktaily, odporúča sa siahnuť po kvalitnejšej značke, ktorá má jemnú chuť. Ak ju chcete použiť na konzumáciu priamo, môžete skúsiť vodky s výraznejšou chuťou a arómou.

Je tiež dôležité zvážiť kvalitu surovín použitých na výrobu vodky. Vodky vyrobené z kvalitného jačmeňa sú považované za kvalitnejšie ako tie vyrobené z kukurice alebo cukrovej trstiny.

Ďalším dôležitým faktorom je proces destilácie. Vodky, ktoré prešli viacnásobnou destiláciou, sú považované za čistejšie a jemnejšie.

Na konci je dôležité skúsiť rôzne značky a vyskúšať, ktorá vám najviac vyhovuje. Je tiež dobré sa poradiť s odborníkom alebo skúseným konzumentom.

Aké sú kritéria pri výbere vodky?

Pri výbere vodky sa zvyčajne berie do úvahy niekoľko kritérií, ako napríklad kvalita surovín, spôsob výroby, chuť a aróma.

Vodky sa delia podľa obsahu alkoholu v nich. Bežne sa stretnete s týmito kategóriami:

  • Nefiltrovaná vodka: má obsah alkoholu medzi 40-50 %.
  • Filtrovaná vodka: má obsah alkoholu medzi 40-50 % a bola prešla procesom filtrácie.
  • Zvlášť silná vodka (extra-strong): má obsah alkoholu nad 50 %.
  • Super premium vodka: má obsah alkoholu medzi 40-50 % a bola vyrobená z kvalitných surovín a prešla niekoľkonásobnou destiláciou.

Je dôležité si uvedomiť, že vysoký obsah alkoholu v niektorých prípadoch neznamená automaticky vyššiu kvalitu vodky.

Čistá alebo ochutená vodka?

Čistá vodka je vodka, ktorá neobsahuje žiadne prídavné chute ani farbivá. Je to čistý alkohol vyrobený destiláciou z kvalitných surovín, ako jačmeň, pšenica, atď. Táto vodka je ideálna na prípravu koktailov, pretože neovplyvňuje chuť iných ingrediencií. Ale samozrejme najčastejšie sa pije samotná.

Ochutená vodka je taká, ktorá má pridané chute a farbivá. Tieto vodky sa často pridávajú do koktailov, aby im dodali osobitú chuť. Sú dostupné rôzne druhy ochutených vodiek, napríklad citrónová, jahodová, atď.

Výber medzi čistou a ochutenou vodkou závisí od osobných preferencií a účelu, pre ktorý ju chcete použiť. 

Je dôležité si uvedomiť, že kvalita vodky by mala byť vždy na prvom mieste, aj keď sa jedná o čistú alebo ochutenú vodku. Dôležitý je aj proces výroby, kvalita surovín a obsah alkoholu.

Ako sa vyrába vodka?

Vodka sa dá destilovať prakticky z čohokoľvek. Najčastejšie sa vodka vyrába kvasením zemiakov alebo obilných zŕn, ako je pšenica alebo raž. Väčšina obyčajných vodiek – a takmer všetky ruské vodky – sa vyrábajú z pšenice, zatiaľ čo poľská vodka uprednostňuje raž a fínska vodka uprednostňuje jačmeň.

Ak sa vodka vyrába z iného ako zemiakového alebo obilného zrna, ako je napríklad Ciroc, ktorý sa vyrába z hrozna, musí to byť zákonne uvedené na fľaši.

Pri výrobe vodky sa totiž zemiaky alebo obilie pred zmiešaním s kvasnicami za vzniku etanolu zahrejú na kašu. Tento fermentačný proces môže trvať približne jeden deň až dva týždne – záleží od druhu a kvality, kým sa kvapalina vyčistí, aby sa odstránili zápachy. Následne sa destiluje, aby sa dosiahla požadovaná čistota.

Vodka po prvotnej destilácii ma približne 95,6%. Následne sa zriedi na približne 50% čistenou alebo pramenitou vodou a potom sa znova destiluje.

Ako piť vodku?

Na svete je mnoho spôsobov, ktoré vám radia ako si vychutnať vodku. Základom však všetkého je mať dobre vychladenú vodku. Nie je nič horšie ako teplý alkohol. Toto je veľmi dôležitý fakt, tak si nezabudnite pred pitím vodky alebo jej prípravou fľašu vodky vložiť do mraziaka. 

Pretože alkohol má oveľa nižší bod mrazu ako vodka, nemusíte sa obávať, že by bol príliš chladný. Zmrazením vodky odstránite akékoľvek drsné chute a zjemníte arómu a chuť.

Existuje veľa populárnych kokteilov na báze vodky, ktoré si môžete vychutnať. Niektoré obľúbené, ktoré sme spomenuli aj v článku sú : Martiny, Cosmopolitan, Bloody Mary, White Russian a pod. 

Terminológia: kľúčové pojmy, ktoré treba poznať pri nákupe vodky

ABV: Alkohol podľa objemu – % etanolu v nápoji.

Filtrovanie na drevenom uhlí: Filtráciou na aktívne uhlie sa predpokladá, že po destilácii odstráni vo vodke nepríjemné arómy skôr, ako sa destiluje a predáva lieh. To pomáha vytvárať prémiovejšiu chuť s jemnejšími tónmi.

Destilácia: Proces, pri ktorom sa kvapalina kvôli čistote ohrieva a ochladzuje.

Vodka belt: Vodka Belt je časť Európy, kde sa vyrába asi 70 percent vodky na svete. Zahŕňa severské štáty (Fínsko, Švédsko, Nórsko, Island), pobaltské štáty (Lotyšsko, Estónsko, Litva), ako aj Rusko, Poľsko, Bielorusko a Ukrajina.

Rozdelenie vodky podľa krajiny pôvodu

Existuje veľa rôznych vodiek z rôznych krajín sveta, každá s charakteristickou chuťou a vlastnosťami.

  • Ruská vodka: je považovaná za klasiku medzi vodkami. Ruská vodka sa vyrába z jačmeňa alebo pšenice a prešla niekoľkonásobnou destiláciou. Príklady známych značiek ruskej vodky sú: Stolichnaya, Russian Standard, Moskovskaya.
  • Poľská vodka: tiež sa vyrába z jačmeňa alebo pšenice a prešla niekoľkonásobnou destiláciou. Poľské vodky sú považované za veľmi kvalitné a jemné. Príklady známych značiek poľskej vodky sú: Belvedere, Chopin, Żubrówka.
  • Fínska vodka: vyrába sa z jačmeňa a prešla niekoľkonásobnou destiláciou. Fínska vodka je považovaná za veľmi čistú a jemnú. Príkladom známej značky fínskej vodky je: Finlandia.
  • Švédska vodka: vyrába sa z jačmeňa a prešla niekoľkonásobnou destiláciou. Príkladom známej značky švédskej vodky je: Absolut.
  • Americká vodka: vyrába sa z kukurice alebo cukrovej trstiny. Americké vodky sú považované za veľmi čisté a jemné. Príklady známych značiek amerických vodiek sú: Grey Goose, Tito’s.

Je dôležité si uvedomiť, že tieto kategórie sú len orientačné a že existujú aj iné kvalitné vodky z týchto krajín aj z iných krajín, ktoré nespadajú do týchto kategórií. Je dôležité si vyskúšať rôzne značky a vyskúšať, ktorá vám najviac vyhovuje.

Použité zdroje

https://bespokeunit.com/articles/spirits/grey-goose-vodka/

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka, ktorá sa vo svojom voľnom čase zaujíma o nové trendy, módu a zdravie.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *