Domov » Zdravie a krása » Najlepší zelený jačmeň

Najlepší zelený jačmeň 2024! Dávkovanie, ako užívať - recenzie a skúsenosti

Tieto najlepšie zelené jačmene odporúčame:

Víťaz testu

Jačmeň 200g – ADVANCE
5/5

Overená kvalita

4.5/5

Stredná cesta

4.5/5

Každý z nás by mal dbať o svoje zdravie. Či už pravidelným pohybom, zdravou stravou, pobytom na čerstvom vzduchu alebo práve aj doplnkami výživy. Tie obsiahnu všetko, čo zo stravy neprijmeme. Jedným z takýchto doplnkov výživy je aj zelený jačmeň, ktorému sa budeme v tomto článku primárne venovať. 

V čom je taký výnimočný? Obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, takže sa komplexne stará o kondíciu tela. Je vhodný aj na detoxikáciu organizmu a posilnenie imunity. Sú ale aj prípady, kedy sa zelený jačmeň neodporúča. Všetky dôležité informácie a aj tipy na konkrétne produkty nájdete nižšie v článku. Ktorý zelený jačmeň je ten najlepší? Ako dopadli v našej recenzii a aké so zeleným jačmeňom máme skúsenosti?

Najlepší zelený jačmeň na základe testu

Najlepší zelený jačmeň

Hodnotenie

Najlepšia cena

Jačmeň 200g – ADVANCE

Supergreens – Blendea

Salvia Paradise Mladý jačmeň

BIO zelený jačmeň - Klas

BIO zelený jačmeň - GymBeam

NuPrime Mladý jačmeň BIO 200 g

DetoxActive –– ADVANCE

ZELENÝ JAČMEŇ BIO – Neobotanics

Viridian 100% Organic Soul Food Greens 100 g

Good green vitality – Nuzest

Multivitamín pre ženy 45+ - Aporosa

NAJLEPŠIE ZELENÉ JAČMENE RECENZIE - OBSAH ČLÁNKU

Jačmeň 200g – ADVANCE

ADVANCE Nutraceutics je česká firma vyrábajúca množstvo výživových doplnkov pre rôzne oblasti nášho zdravia. Vyrábajú prevažne tablety s vysokým obsahom účinných látok. Používajú len certifikované suroviny a každý produkt prejde vstupnou aj výstupnou kontrolou. Ich produkty môžete tiež nájsť aj v lekárňach.

200 g práškový jačmeň obsahuje len prášok z listov mladého zeleného jačmeňa. Keďže jačmeň obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálov, vďaka užívaniu jačmeňa ich viete do tela prijať prirodzené, nesyntetizované. Jačmeň tiež obsahuje veľa aminokyselín, hlavne esenciálnych, ktoré telo nevie vyrábať, ale musí ich prijímať len v potrave. Mladý jačmeň navyše pomáha pre správne fungovanie pečene a žlčníka.

Dospelí by mali užívať jednu zarovnanú čajovú lyžičku rozpustenú v 150 ml studenej neperlivej vody 2x denne. Deti staršie ako 3 roky pol čajovej lyžičky rozmiešanej v 100 ml studenej vody 1x denne. Nápoj je najlepšie vypiť nalačno, 15-30 minút pred jedlom. Ak máte problém so zrážaním krvi a/alebo beriete lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa o užívaní so svojím lekárom. 

Supergreens – Blendea

Vo firme Blendea veria, že jedine prírodné zložky nám dokážu pomôcť k zdraviu tela i ducha. Do svojich produktov nepridávajú rafinovaný cukor, geneticky modifikované rastliny ani konzervačné látky. Ich výrobky sú 100% prírodné a sú vhodné aj pre vegánov. V spolupráci s organizáciou One Tree Planted každý mesiac posielajú časť zo zisku na výsadbu nových stromov. 

Supergreens obsahuje 5 rastliniek: jačmeň obyčajný, pšenica siata, spirulina, chlorella a mäta prieporná. Každá z nich vám pomôže v iných oblastiach. Jačmeň pôsobí v našom tele ako antioxidant. To znamená, že zabraňuje pôsobeniu voľných radikálov škodlivých pre naše telo. Pšenica koriguje chuť do tela, a tak kontroluje telesnú váhu. Spirulina posilňuje imunitu, pôsobí ako antioxidant, znižuje hladinu cukru v krvi, pomáha pri chudnutí a náraste svalovej hmoty a podporuje vitalitu. Chlorella detoxikuje organizmus, uľahčuje trávenie a priechodnosť čriev, dodáva energiu a vitalitu. 

Mäta pôsobí proti nadúvaniu, podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu a má vplyv aj na normálnu funkciu dýchacieho systému. 

Produkt môžete kúpiť vo forme tabliet aj vo forme prášku, ktorý sa rozpúšťa do vody. V prípade prášku rozpustite 1 čajovú lyžičku v 200 ml studenej vody a hneď vypite. Odporúčame užívať nápoj nalačno, ideálne 30 minút pred jedlom alebo 2 hodiny po ňom, aby mali látky čo najväčšiu účinnosť. Postupne si môžete zvýšiť dávku na 2 lyžičky. Nemiešajte však prášok v teplej vode, pretože teplo by mohlo znížiť účinnosť produktu. Jedno balenie by vám malo stačiť na 30 dní. Najvhodnejšie je produkt užívať 3-6 mesiacov. 

Salvia Paradise Mladý jačmeň

Produkt Salvia Paradise Mladý jačmeň šťava BIO 190 kapsúl je výnimočný svojou kvalitou a zložením, čo ho predurčuje byť jedným z najlepších produktov v kategórii zeleného jačmeňa. Tento produkt je vyrobený zo 100% sušenej šťavy mladého zeleného jačmeňa, čo znamená, že obsahuje vysoké percento nedenaturovaných bielkovín a je bohatý na vitamíny a minerály.

Mladý zelený jačmeň je známy svojimi účinkami ako účinný antioxidant, ktorý podporuje zdravie pečene a žlčníka. Významným prínosom je obsah vitamínu B6, ktorý prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu, správnej syntéze cysteínu a homocysteínu, a podporuje nervovú sústavu, psychickú činnosť, tvorbu červených krviniek a imunitný systém. Vitamín K prispieva k normálnemu stavu kostí a zrážanlivosti krvi, zatiaľ čo vitamín C podporuje tvorbu kolagénu, ochranu buniek pred oxidatívnym stresom a zvyšuje vstrebávanie železa.

BIO zelený jačmeň - Klas

Hlavnou myšlienkou českej firmy Klas je, že zdravie je pre človeka najväčším bohatstvom. Už od 90-tych rokov sa snažia tvoriť kvalitné produkty za prijateľné ceny. Na tvorbe ich výživových doplnkov sa podieľajú najlepší českí lekári a biochemici. Nesnažia sa vyrábať produkty, ktoré obsahujú veľa rôznych zložiek. Preferujú menej zložiek, no v správnom pomere, aby efektivita produktu bola čo najvyššia.

Zelený jačmeň obsahuje najmä chlorofyl, ktorý má v sebe mnoho bielkovín, enzýmov a vitamínov prospešných pre naše telo. Chlorofyl pomáha pri okysličovaní a čistení krvi, pôsobí ako antioxidant, posilňuje imunitu. Svojím zložením pripomína hemoglobín, ktorý sa podieľa na tvorbe červených krviniek. Chlorofyl teda dokáže pomôcť pri anémii (čo je nedostatok červených krviniek). Dokáže regulovať aj tvorbu krvných doštičiek, teda zabraňuje nadmernej zrážanlivosti krvi. Zabraňuje vzniku krvných zrazenín, ktoré môžu viesť k infarktu alebo mozgovej príhode. 

Okrem významného chlorofylu sa v jačmeni nachádza aj 8 esenciálnych aminokyselín (telo si ich nevie vytvárať samo, musí ich prijímať v potrave), horčík, draslík, železo, fosfor, meď, vápnik, zinok, mangán, selén, vitamín C, vitamín E a vitamíny skupiny B. Zelený jačmeň vo všeobecnosti pomáha regulovať hladinu cholesterolu v krvi a znižuje chuť na sladké. Je vhodný aj na chudnutie, pretože podporuje metabolizmus tukov a tie sa poväčšine ani nestíhajú ukladať. Napomáha aj správnej funkcii štítnej žľazy. Vláknina je takisto súčasťou jačmeňa a pomáha pri rôznych ťažkostiach s trávením. 

BIO zelený jačmeň - GymBeam

Značku GymBeam asi netreba nikomu predstavovať. Je to firma predávajúca oblečenie a príslušenstvo na cvičenie. Na svojej stránke majú takisto aj zdravé potraviny a športovú výživu, ktorej súčasťou sú aj rôzne výživové doplnky. Jedným z množstva je aj zelený jačmeň. 

Keďže GymBeam je značka zameraná predovšetkým pre ľudí, ktorí športujú, hlavnými funkciami v ich jačmeni je najmä prirodzená detoxikácia organizmu a pomoc pri chudnutí. Jačmeň obsahuje aj veľa bielkovín, preto je tento produkt vhodný aj pre stavbu a ochranu svalovej hmoty. Vďaka prítomnosti vlákniny pomáha tiež pre správnu funkciu tráviaceho traktu. 

Denne odporúčajú užívať 2 čajové lyžičky prášku, ktoré môžete pridať do vášho obľúbeného nápoja či smoothie. Objem nápoja nie je obmedzený. Produkt neobsahuje lepok ani laktózu a preto je vhodný pre ľudí dodržiavajúcich bezlepkovú i bezlaktózovú diétu. 

Recenzie užívateľov sú zväčša pozitívne. Produkt im pomohol s tráviacimi ťažkosťami i s detoxikáciou organizmu. Niektorí sa na chuť produktu sťažovali, iní chválili. Chuť je teda individuálna. Takisto je to aj v prípade nadúvania. Niektorých prestalo nadúvať, iných naopak začalo. Zákazníci sa však zhodli na tom, že vláknina naozaj zaberá. Na jednej strane ľuďom pomohla so zápchou, v ďalších prípadoch to bolo až príliš rýchle vyprázdňovanie. Znovu je to individuálne.

NuPrime Mladý jačmeň BIO 200 g

Tento produkt je vynikajúci príklad kvalitného doplnku stravy, ktorý si zaslúži byť zaradený medzi najlepšie produkty obsahujúce zelený jačmeň. Tento produkt je vyrobený z 100% extraktu z listov mladého jačmeňa v práškovej forme, čo zaručuje jeho vysokú čistotu a kvalitu. Výroba prebieha za nízkych teplôt v RAW kvalite, čím sa zachovávajú všetky dôležité živiny.

Mladý jačmeň je známy ako prírodný antioxidant, ktorý povzbudzuje celkový stav organizmu. Obsahuje vitamíny a minerály z prírodného zdroja, vrátane vitamínu C a vitamínu B6, ktoré podporujú imunitu a prispievajú k zníženiu miery únavy a vyčerpania. Tento produkt je ideálny pre ľudí, ktorí hľadajú prírodné riešenie pre podporu svojho zdravia a vitality.

DetoxActive –– ADVANCE

Značku ADVANCE Nutraceutics sme v tomto článku už spomínali, preto to nemusíme zbytočne rozoberať znovu a môžeme sa pustiť rovno na produkt.

Na rozdiel od predošlého produktu tejto značky je DetoxActive vo forme kapsúl. Už názov napovedá, že produkt je primárne určený na detoxikáciu organizmu. Kombinácia účinných látok tiež podporuje trávenie, imunitu, celkovú energiu a vitalitu. Pozitívny účinok môžete zbadať aj pri únave. Produkt vám doplní tiež všetky vitamíny a minerály potrebné pre vaše telo. Takisto vám DetoxActive pomôcť pre lepšiu funkciu pečene, udržiava zdravú hladinu cukru v krvi a podporuje zdravú pokožku.

DetoxActive obsahuje zelené rastliny chlorellu, spirulinu, zelený jačmeň a mladú pšenicu a extrakty z Acai, Maqui berry, Aloe vera a Pestreca mariánskeho. Môžete si zvoliť, akým spôsobom chcete produkt užívať. Či dlhodobo, alebo krátkodobo, ale za to intenzívne. Pre intenzívnu kúru užívajte 2 krát denne 4 kapsule. Pre dlhodobejšie užívanie stačia 2 kapsule denne. V oboch prípadoch zapite kapsule dostatočným množstvom vody. Jedno balenie obsahuje 120 kapsúl. 

Užívatelia, ktorí napísali recenzie, boli s produktom celkom spokojní. Pomohol s črevnými problémami, únavou, zimnicou, alergiami, stavom pleti či detoxom organizmu. 

ZELENÝ JAČMEŇ BIO – Neobotanics

Neobotanics je česká firma ktorá spája prírodu a vedu. Vyrábajú kvalitné kozmetické produkty a výživové doplnky. Medzi nimi sa nachádza aj zelený jačmeň. Zelený jačmeň je v organizme dôležitý pre celkové povzbudenie organizmu a pôsobí ako antioxidant. Okrem zeleného jačmeňa obsahuje produkt aj kyselinu listovú, ktorá je pre organizmus zdrojom vitamínu B9. Ten napomáha zníženiu únavy a vyčerpania, urýchľuje syntézu aminokyselín, podporuje správnu tvorbu krvi, vylepšuje psychické zdravie a posilňuje imunitu.

Pre správne užitie produktu rozpustite 1 čajovú lyžičku v 150-300 ml tekutiny (voda, čaj, džús …). Tento nápoj stačí vypiť raz denne. Voda, v ktorej rozpúšťate prášok, nesmie byť teplá. V opačnom prípade by sa mohli poškodiť účinné látky. Okrem nápojov môžete prášok pridávať tiež do studených jedál ako je šalát, müsli či jogurt.

Viridian 100% Organic Soul Food Greens 100 g

Viridian 100% Organic Soul Food Greens 100 g predstavuje exkluzívnu kombináciu organických zelených zdrojov, ktorá vyniká svojou čistotou a koncentrovanou formou. Tento produkt je ideálny pre tých, ktorí hľadajú komplexný prírodný zdroj vitamínov, minerálov a antioxidantov.

Tento unikátny superpotravinový mix obsahuje 100% organický mladý zelený jačmeň, mladú zelenú pšenicu, spirulinu, chlorelu, alfalfu a morské chaluhy Wild Wrack, čím poskytuje široké spektrum dôležitých fytonutrientov. Výrobok je bohatý na chlorofyl, ktorý má podobnú štruktúru ako hemoglobín v našej krvi, a ponúka významné množstvo bioaktívnych enzýmov, vrátane super enzýmu SOD (Super Oxid dismutáza).

Good green vitality – Nuzest

Nuzest je firma, ktorá ponúka jednoduchú a komplexnú výživu. Pomáha vyvážiť stravu a podporuje lepší vzhľad a psychické zdravie. Táto firma vznikla z osobného zážitku zakladateľa, ktorý hľadal riešenie pre komplexné stravovacie potreby svojej dcéry. Nuzest ponúka kvalitné výživové doplnky navrhnuté odborníkmi, ktoré prinášajú radosť a kvalitné živiny v jednom nápoji.

Tento prírodný doplnok stravy obsahuje viac ako 75 prísad, ktoré pomáhajú s rôznymi aspektmi zdravia. Je navrhnutý na zlepšenie energie a vitality vďaka zložkám ako zázvor lekársky, ženšen, spirulina a chlorella. Taktiež prispieva k zmierneniu stresu (čierne ríbezle), podporuje dobré trávenie (rozmarín, jablčná vláknina, skorocel indický, pestrec mariánsky, kurkuma, púpava, zázvor), detoxikáciu (aloe vera, púpava) a udržiavanie zdravých kostí (zinok, vitamín C). Pomáha tiež imunitnému systému (rozmarín, vitamíny A, C, D3, kyselina listová, aloe vera, zinok, selén), podporuje kontrolovanie telesnej hmotnosti (zelený čaj, spirulina, artičoky, chaluha) a zdravie srdca a pľúc (čučoriedky, ashwagandha, zelený čaj, resveratrol). Good green vitality je ľahko stráviteľný, neobsahuje ťažko stráviteľné látky ani nevhodné aditíva. Je hypoalergénny a vhodný pre vegánov. 

Dospelí a deti nad 14 rokov užívajú 10g (celú odmerku) denne. Rozpustite v najmenej 250 ml vody alebo pridajte do džúsu či smoothie. Deti vo veku od 4 do 14 rokov by mali užívať 5g (polovicu odmerky) denne. Rozpustite v najmenej 100 ml vody alebo pridajte do džúsu či smoothie. Deti mladšie ako 4 roky a dojčiace ženy by mali užívanie tohto produktu konzultovať s lekárom.

O zelenom jačmeni

Zelený jačmeň je mladá tráva obilniny jačmeň siaty, často konzumovaná vo forme prášku alebo šťavy. Táto “superpotravina” je známa pre svoje vysoké nutričné hodnoty a prospešné účinky na zdravie. Je bohatý na rôzne živiny vrátane vitamínov (ako napríklad vitamíny skupiny B, C, E), minerálov (vápnik, horčík, železo, draslík) a ďalších dôležitých látok. Obsahuje tiež chlorofyl, ktorý je zodpovedný za jeho intenzívnu zelenú farbu a má významné antioxidačné vlastnosti.

Účinky zeleného jačmeňa

Redukuje kyslé prostredie v tele, pomáha s hladinou cukru a cholesterolu, minimalizuje riziko srdcových chorôb (infarkt) a ochorení kože (akné, ekzém). Má silné antioxidačné vlastnosti a alkalizuje telo, čím pomáha optimalizovať jeho fungovanie. 

Pomáha s trávením, reguluje metabolizmus, podporuje zdravie vlasov a nechtov a má priaznivý vplyv na pohybový aparát (kosti a kĺby). Je prospešný pri civilizačných ochoreniach. Pôsobí proti zápalom, enzýmy urýchľujú spaľovanie tukov a pomáhajú s činnosťou štítnej žľazy. 

Spôsob konzumácie

Zelený jačmeň sa môže konzumovať vo forme prášku zmiešaného s vodou či džúsom. Je dodávaný vo forme sušeného extraktu alebo rozomletej trávy – prvá forma je vyššie koncentrovaná, no druhá zachováva trávnu vlákninu. Jeho účinky sú výrazné, a je považovaný za skvelú podporu pri rôznych zdravotných problémoch. 

Zelený jačmeň rozpustený v pohároch

Kedy sa zelenému jačmeňu radšej vyhnúť?

Aj keď je zelený jačmeň naozaj všestranný a prospešný pre naše telo, nie vždy je vhodné ho užívať. Organizmus môže naň zareagovať rôzne. Ak sa po užití prejavila silná hnačka alebo zvracanie, okamžite tento doplnok vysaďte. Rovnako aj v prípade, ak sa vám prejavila alergická reakcia. V prípade, že ste boli v poslednej dobe na operácií častí tráviaceho traktu alebo máte autoimunitné ochorenie, poraďte sa ohľadom užívania s vaším obvodným lekárom. 

Čo sa týka tehotenstva a dojčenia, tak užívanie mladého jačmeňa nie je oficiálne zakázané ani povolené. Riadiť by ste sa mali faktom, že sa detoxikácia organizmu v tehotenstve všeobecne neodporúča. Ak by ste chceli jačmeň aj napriek tomu používať, odporúčame poradiť sa s gynekológom. V prípade, že ste ho užívali aj pred tehotenstvom, tak by to nemusel byť problém.

Formy zeleného jačmeňa

Zelený jačmeň, známy pre svoje pozitívne účinky na zdravie, sa vyrába v rôznych formách, aby vyhovoval rôznym potrebám a preferenciám. Každá forma má svoje špecifické výhody a spôsoby použitia.

  1. Zelený jačmeň v prášku: Táto forma je jednou z najpopulárnejších, pretože sa ľahko mieša s vodou alebo inými nápojmi. Zelený jačmeň v prášku je vyrobený zo sušených a rozomletých listov mladého jačmeňa, čím sa zachovávajú všetky dôležité živiny. Je ideálny pre rýchlu prípravu detoxikačných nápojov alebo ako doplnok do smoothies.

  2. Tablety a kapsuly zeleného jačmeňa: Pre tých, ktorí uprednostňujú pohodlie a presné dávkovanie, sú tablety a kapsuly ideálnou voľbou. Tieto formy zabezpečujú jednoduché a diskrétne užívanie zeleného jačmeňa, či už doma alebo na cestách. Tablety a kapsuly sú často obľúbené medzi ľuďmi, ktorí nemajú radi chuť zeleného jačmeňa v práškovej forme.

  3. Šťava z mladého jačmeňa: Táto forma je vyrábaná lisovaním čerstvých listov mladého jačmeňa. Šťava z mladého jačmeňa je koncentrovaným zdrojom živín a ponúka vysoký obsah chlorofylu a ďalších dôležitých vitamínov a minerálov. Je vhodná pre tých, ktorí hľadajú maximálnu nutričnú hodnotu.

  4. Zelený jačmeň vo forme nápojových mixov: Niektoré produkty kombinujú zelený jačmeň s inými superpotravinami, ako sú spirulina, chlorela alebo rôzne ovocné a zeleninové extrakty. Tieto nápojové mixy poskytujú komplexnú výživu a sú skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú získať široké spektrum živín v jednom nápoji.

Pri výbere formy zeleného jačmeňa je dôležité zvážiť osobné preferencie, životný štýl a ciele spojené s užívaním tohto doplnku. Či už ide o detoxikáciu, podporu trávenia, zvýšenie energie alebo posilnenie imunitného systému, zelený jačmeň ponúka rôzne možnosti, ako prispieť k lepšiemu zdraviu a pohode.

najlepsi zeleny jacmen na trhu

Čo obsahuje zelený jačmeň?

Zelený jačmeň je skutočným pokladom prírody, keďže obsahuje široké spektrum vitamínov, minerálov a ďalších dôležitých živín, ktoré sú prospešné pre naše zdravie. Jeho výhonky sú bohaté na rôzne dôležité látky, ktoré podporujú celkovú vitalitu a zdravie.

  1. Vitamíny a minerály: Zelený jačmeň obsahuje významné množstvo minerálov ako draslík, vápnik, horčík, železo, zinok, mangán, fosfor a meď. Tieto minerály sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela a podporujú zdravie kostí, srdca a nervového systému. Okrem toho je zelený jačmeň bohatý na vitamíny A, C, E, K, H, B1, B2, B6, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú, ktoré prispievajú k silnej imunite, zdravej pokožke a dobrému zraku.

  2. Esenciálne aminokyseliny: Zelený jačmeň obsahuje až 9 esenciálnych aminokyselín, ktoré sú nevyhnutné pre rast a opravu tkanív v tele. Tieto aminokyseliny sú dôležité, pretože si ich naše telo nevie vyprodukovať samo.

  3. Antioxidanty a enzýmy: Zelený jačmeň je bohatý na silné antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Obsahuje tiež prospešné enzýmy, ako je cholín, ktorý podporuje zdravie pečene a mozgu.

  4. Chlorofyl: Jednou z najvýznamnejších zložiek zeleného jačmeňa je chlorofyl. Táto látka, ktorá dáva rastlinám ich zelenú farbu, je bohatá na horčík a podporuje proces fotosyntézy. Chlorofyl má tiež detoxikačné účinky a podporuje zdravie tráviaceho systému.

  5. Vysoký obsah vitamínu B1, vápnika a železa: Zelený jačmeň obsahuje viac vitamínu B1 než kravské mlieko a viac železa než špenát alebo cviklové listy. Je tiež bohatý na beta-karotén a vitamín C, ktoré sú dôležité pre zdravú imunitu a pokožku.

Vďaka týmto bohatým zložkám je zelený jačmeň považovaný za jednu z najvýživnejších superpotravín, ktorá môže prispieť k lepšiemu zdraviu a pohode.

Kristína Šafrová
Kristína Šafrová

Práca so slovami je pre mňa fascinujúca, pretože s nimi dokážete rôzne čarovať. Aj preto sa venujem copywritingu a marketingu už tak dlho. Začala som ešte na strednej škole, kde som dostala príležitosť pracovať v jednej agentúre práve na pozícií textárky. Tam som zistila, že písanie je niečo, čo ma naozaj baví. Pokračovala som ako freelancer v podstate až dodnes, kedy si okrem práce v digitálnej agentúre vypĺňam voľný čas aj písaním článkov na najrôznejšie témy. Okrem toho mi voľný čas vypĺňa moja dcéra, prechádzky v prírode, čítanie kníh a sledovanie trendov v online svete.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *