Domov » Zdravie a krása » Najlepšie vitamíny na oči a zrak 2024! Recenzie a skúsenosti – porazte únavu očí!

Najlepšie vitamíny na oči a zrak 2024! Recenzie a skúsenosti - porazte únavu očí!

Tieto najlepšie vitamíny na oči a zrak odporúčame:

Víťaz testu

vitamíny na zrak a oči Ocu26
5/5

Overená kvalita

4.5/5

Stredná cesta

4.5/5

Dnešná doba moderných technológii si prirodzene vyberá svoju daň. Kto niekoľko hodín denne pozerá do počítača, na mobil alebo do televízora, určite na sebe spozoruje zhoršenie zraku. Zhoršenie zraku prichádza aj s vekom, preto nikdy nie je príliš zavčasu s tým bojovať. 

Ponúkame výber a porovnanie najlepších vitamínov na oči, ktoré posilnia funkciu zraku. Ako vybrať tie najlepšie – či už lieky alebo doplnky zdravia na podporu očí? Ako dopadli v recenzii a aké sú skúsenosti? Aké potraviny slúžia na zlepšenie zraku?

Ak máte často unavené oči alebo sedíte dlho za počítačom alebo telefónom – odporúčame okuliare blokujúce modré svetlo.

Najlepšie vitamíny na oči a zrak na základe testu

Najlepšie vitamíny na oči a zrak

Hodnotenie

Najlepšia ponuka

OCU 26

DUOLIFE PROOPTICAL

ACTIV EYE

LifeExtension MacuGuard

Ocutein Fresh Omega-7

OCUVITE Lutein forte

WALMARK Lutein plus

AVILUT Ginkgo recordati

NAJLEPŠIE VITAMÍNY NA OČI RECENZIE - OBSAH ČLÁNKU

Najlepšie vitamíny na oči a zrak recenzie a skúsenosti

Ocu26 60 kapsúl – pre zdravé oči a dobrý zrak

Luteín je látka prírodného pôvodu, ktorá má najvýznamnejší vplyv na zdravie našich očí. Nakoľko si ju telo nevie syntetizovať samé, musí byť prijímané v potrave. Kapsuly Ocu26 obsahujú značné množstvo tejto prospešnej látky a práve preto sú odporúčané aj oftalmológmi.

Vitamíny na oči Ocu26 obsahujú 10 prírodných aktívnych látok, ktorých vzájomná kombinácia vytvára výživový doplnok s maximálnym efektom. Okrem spomínaného luteínu má hojné zastúpenie extrakt z čučoriedok, ktorý má silné antioxidačné účinky. Spolu so zeaxantínom, betakaroténom, koenzýmom Q10, vitamínmi B2, B6, E a C a zinkom podporujú dobru funkciu zraku.

Balenie obsahuje 60 kapsúl, čo vám pri užívaní 1 kapsula denne vystačí na 2 mesiace. Výsledky však pravdepodobne spozorujete až pri dlhodobom užívaní.

Duolife ProOptical – kapsuly na podporu vitality ľudského zraku

Ďalší z účinných výživových doplnkov pre zdravie očí je Duolife ProOptical. Obsahuje antioxidačné zdraviu prospešné karotenoidy, ako sú luteín, zeaxantín a astaxantín, ktorých účinok na zdravie očí je potvrdený aj odborníkmi.

Krátkozrakosti pomáha predchádzať zinok, ktorý ponúka množstvo ďalších telu prospešných benefitov. V 1 kapsuly sa potom ukrýva adekvátne množstvo ďalších prírodných látok a vitamínov. Duolife ProOptical podporuje optimálne procesy videnia, poskytuje ochranu sietnice pred škodlivým UV žiarením a optimalizuje funkciu malých krvných ciev v oku.

Activ eye – vitamíny na oči so šafranom

Poznáte šafran? Správne, ide o exotické korenie, ktoré sa hojne používa už aj v našej kuchyni. Šafran, resp. výťažky zo šafranu majú však aj pozitívny účinok na zdravie našich očí. Dokáže zvrátiť poškodenie očí a optimalizovať ich správne fungovanie. 

Každých 20 mg doplnku obsahuje 3 % šafranu známeho ako látka crocin. Pomáha chrániť bunky v sietnici pred oxidačným stresom, zásobuje oči kyslíkom, podporuje prietok krvi v sietnici a v okolitých oblastiach. Ponúka tiež ochranu pre najčastejším očným ochorením AMD

LifeExtension MacuGuard

Produkt Life Extension MacuGuard Ocular Support with Saffron & Astaxanthin je špeciálne navrhnutý doplnok stravy na podporu zraku. Jeho hlavnou úlohou je bojovať proti únave očí a zlepšovať zrak v zhoršených svetelných podmienkach, čo dosahuje vďaka obsahu flavonoidov.

Tento doplnok stravy je vhodný ako vitamín na zdravie očí a zraku, pretože obsahuje zmes MacuGuard (173 mg), extrakt šafranu (20 mg), prírodný astaxantín (6 mg) a C3G (2,2 mg). Tieto zložky majú významný vplyv na zlepšenie zraku a celkového zdravia očí.

Ocutein Fresh Omega-7 – výživový doplnok pre unavené oči

Výživový doplnok, ktorý vráti mladosť vašim očiam. Ocutein Fresh Omega-7 úspešne bojuje s únavou očí a ponúka rad ďalších významných benefitov. Obsahuje 3 unikátne komplexy. Komplex na suché oči obsahuje omega-7 PUFA, lykopén, beta-karotén, vitamín B6, vitamín B12 – rakytníkový olej.

Karotenoid komplex vysiela na pomoc luteín, zeaxantín, vitamín A, fosfolipidy, ktoré sú zodpovedné na ostré videnie. Antioxidačný komplex so zinkom a selénom prispieva k ochrane buniek pred oxidačným poškodením.

Užíva sa 1 tobolka denne spolu s jedlom. Stačí zapiť dostatočným množstvom vody. 

OCUVITE Lutein forte – výživový doplnok aj pre seniorov

OCUVITE Lutein obsahuje 6 prírodných zložiek, ktoré priamo alebo nepriamo pôsobia na zrak a zdravý stav očí. Z vitamínov majú zastúpenie vitamín C a E, ktoré sú známe najmä pre svoje antioxidačné účinky. Minerálny zinok a selén zmierňujú zápaly v tele, posilňujú obranyschopnosť organizmu a ochranu buniek.

Karotenoidy luteín a zeaxanthín hrajú dôležitú úlohu pre ostré videnie, bojujú tiež proti degenerácii sietnice, napríklad vplyvom vyššieho veku. Výživový doplnok OCUVITE Lutein je určený najmä pre dospelých a tiež pre seniorov. Dodáva sa v podobe tabliet, ktoré stačí zapiť dostatočným množstvom vody. 

WALMARK Lutein plus – výživový doplnok za výbornú cenu

WALMARK Lutein plus je moderný výživový doplnok, v receptúre ktorého nájdeme 5 starostlivo vybraných látok. Vysoká dávka karotenoidového komplexu (luteínu a zeaxantínu) aktívne podporuje zdravie očí. Ich úlohou je tiež vytvárať ochranu proti voľným radikálom. Výživový doplnok je ďalej obohatený o antioxidanty zinok a vitamín E.

Pre koho je určený? Jeho preventívne užívanie sa odporúča starším ľuďom, ľuďom, ktorí často pociťujú únavu očí, aj tým, ktorí pracujú na počítači, často sledujúc TV alebo aktívnym šoférom.

AVILUT Ginkgo recordati – vitamíny na oči s obsahom Ginkgo

Pociťujete často pálenie očí? V tom prípade odporúčame výživový doplnok Avilut Ginkgo recordati. Je obľúbený medzi ľuďmi vykonávajúcimi prácu, ktorá zaťažuje ich oči. To sa potom prejavuje pálením a pocitom sucha. 

Tento prípravok obsahuje 8 látok, z ktorých spomenieme najmä lutein, zeaxanthin, aescín a Ginkgo. Ginkgo je prírodný antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Zvyšuje tiež zvýšiť obranyschopnosť organizmu. Pomáha tiež správnej funkcii očí. Okrem toho prípravok obsahuje aj zinok, meď, vitamín E a rutín. V balení je 90 kapsúl, teda za výbornú cenu získate vitamíny na 3 mesiace. 

Čo sú vitamíny na oči?

To, že vidíme, často berieme ako samozrejmosť. Pritom práve náš zrak je jedným z najdôležitejších zmyslov, ktorý z nás robí plnohodnotné ľudské bytosti. Uľahčuje nám každodenné fungovanie. Vďaka nemu môžeme prijímať a spracovávať podnety, ktoré sa k nám dostávajú zo všetkých strán.

Na naše oči však často kladieme príliš vysoké nároky. Za ich službu by sme sa im mali odvďačiť dostatočným príjmom vitamínov a ďalších látok, ktoré podporia ich funkciu. Jedným zo spôsobov je užívanie výživových doplnkov s obsahom vitamínu C, A, B2 a E, a minerálov, ako sú zinok a selén.

Ďalšie prospešné látky

So správnym fungovaním očí sa často spájajú aj karotenoidy. Karotenoidy sú prírodné pigmenty, ktoré dodávajú ovociu a zelenine žiarivú červenú, oranžovú, žltú a zelenú farbu. Pôsobia ako antioxidanty a majú významné vlastnosti v boji proti rakovine. Existuje niekoľko druhov karotenoidov, avšak iba dva z nich (luteín a zeaxantín) sa koncentrujú v oku a mozgu.

Filtrujú modré svetlo dopadajúce na sietnicu a chránia ju pred oxidačným poškodením. Zlepšujú funkciu zraku, zvyšujú kontrastnú citlivosť a lepšiu zrakovú ostrosť. V neposlednom rade znižujú riziko vzniku ochorenia AMD, čo je jedno z najčastejších degeneratívnych ochorení očí.

Prečo brať vitamíny na oči?

Vitamíny na zrak

Vitamíny pre oči sú dôležité pre udržanie zdravia očí a prevenciu očných ochorení. Tu je niekoľko dôvodov, prečo by ste mali uvažovať o užívaní vitamínov pre oči:

 1. Prevencia očných ochorení: Niektoré vitamíny, ako sú vitamíny A, C a E, môžu pomôcť predchádzať výskytu niektorých očných ochorení, ako je makulárna degenerácia alebo katarakta.

 2. Podpora zdravého videnia: Vitamíny pre oči môžu pomôcť udržiavať zdravé videnie tým, že podporujú zdravie sietnice a iných častí oka.

 3. Ochrana pred voľnými radikálmi: Voľné radikály sú škodlivé molekuly, ktoré môžu poškodiť bunky v očiach. Niektoré vitamíny, ako je vitamín C, majú antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť chrániť oči pred poškodením voľnými radikálmi.

 4. Podpora celkového zdravia: Mnohé vitamíny pre oči, ako sú vitamíny B, C a E, môžu tiež prispievať k celkovému zdraviu tým, že podporujú zdravý imunitný systém, zdravie srdca a iné funkcie tela.

 5. Zlepšenie nočného videnia: Niektoré vitamíny, ako je vitamín A, môžu pomôcť zlepšiť nočné videnie a zlepšiť schopnosť očí prispôsobiť sa tme.

Ako viem, že potrebujem doplniť vitamíny na oči?

Vitamíny na oči je dobré užívať aj preventívne, stačí sa riadiť odporúčaniami výrobcu, prípadne sa poraďte s odborným lekárom. Ku kúpe výživových doplnkov prospešných pre oči vás môžu priviesť aj niektoré prejavy, ktoré vám napovedia, že s vaším zrakom nie je niečo v poriadku. Napríklad:

 • pocit únavy a pálenie očí,
 • začervenanie a opuch očí,
 • nadmerné slzenie,
 • rozmazané alebo dvojité videnie,
 • zvýšený vnútrolebečný tlak,
 • pocit cudzieho telieska v oku,
 • krvácanie oka,
 • svetloplachosť.

Ak zbadáte ktorýkoľvek z týchto príznakov, vitamíny na oči sú iba podporným riešením. Určite sa objednajte na vyšetrenie očí u odborníka, ktorý vám poradí, ako na prevenciu ochorenia očí.

Čo môžem urobiť pre zdravie očí?

Zaraďte do svojho jedálnička veľa čerstvej zeleniny, napríklad mrkvu a zelené listy. Blahodarne účinky pre naše oči majú aj lesné čučoriedky, jahody, mandle, losos alebo tuniak.

Oči sú azda najcitlivejšia časť ľudského organizmu. Preto sa vyvarujte tomu, aby sa si oči pretierali prstami kedykoľvek počas dňa. Dbajte na správnu hygienu. Určite nepoužívajte agresívne mydlá a prípravky, zvážte používanie dekoratívnej kozmetiky.

Oči potrebujú oddych. Doprajte im dlhý a kvalitný spánok. Snažte sa vstávať a chodiť spať v rovnakom čase, aby si oči zvykli na určitý spánkový biorytmus. To však nedosiahnete, ak neznížite používanie mobilov, tabletov a počítačov na minimum. Ak si vaša práca vyžaduje pozeranie do monitora počítača, skúste eliminovať modré svetlo vo voľnom čase. Na naše oči negatívne vplýva aj klimatizácia, preto, ak je to možné, vyvarujte sa jej.

Chráňte si oči pred slnečným žiarením kvalitnými slnečnými okuliarmi. Silné slnečné lúče totiž môžu spôsobiť zápal očných spojiviek, šedý zákal a poškodenie sietnice.

Dôležitý je aj pravidelný pohyb. Ten dokáže predchádzať vzniku cukrovky,  vysokému krvnému tlaku alebo vysokému cholesterolu. Všetky tieto problémy negatívne vplývajú na zdravie očí.

zrak a oci

Aké vitamíny ovplyvňujú zdravie očí?

Existuje niekoľko vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležité pre zdravie očí.

 1. Vitamín A: Tento vitamín je kľúčový pre zdravie sietnice a pomáha udržiavať zdravé videnie, najmä v nízkom svetle. Vitamín A tiež pomáha chrániť oči pred suchým okom a nočnou slepotou.

 2. Vitamíny B (B6, B9, B12): Tieto vitamíny môžu pomôcť znižovať riziko vzniku makulárnej degenerácie, ktorá je jednou z hlavných príčin slepoty u starších ľudí.

 3. Vitamín C: Tento vitamín je silný antioxidant, ktorý môže pomôcť chrániť oči pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Vitamín C tiež pomáha pri tvorbe kolagénu, proteínu, ktorý je dôležitý pre zdravie rohovky a šošovky.

 4. Vitamín D: Nedostatok vitamínu D môže byť spojený s vyšším rizikom vzniku makulárnej degenerácie. Vitamín D tiež podporuje zdravie imunitného systému, ktorý môže pomôcť chrániť oči pred infekciami a zápalom.

 5. Vitamín E: Tento vitamín je silný antioxidant, ktorý môže pomôcť chrániť oči pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Vitamín E môže tiež pomôcť znižovať riziko vzniku katarakty a makulárnej degenerácie.

 6. Zinok: Tento minerál je dôležitý pre zdravie sietnice a môže pomôcť chrániť oči pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Zinok tiež pomáha pri absorpcii vitamínu A, ktorý je dôležitý pre zdravie očí.

 7. Omega-3 mastné kyseliny: Tieto mastné kyseliny môžu pomôcť znižovať suchosť očí a môžu tiež pomôcť znižovať riziko vzniku makulárnej degenerácie.

 8. Luteín a zeaxantín: Tieto antioxidanty sa nachádzajú v sietnici a môžu pomôcť chrániť oči pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.

Potraviny prospešné pre zrak

 1. Mrkva: Mrkva je bohatá na beta-karotén, ktorý telo premieňa na vitamín A, kľúčový vitamín pre zdravie očí.

 2. Listová zelenina: Špenát, kel a iné listové zeleniny sú plné luteínu a zeaxantínu, antioxidantov, ktoré môžu pomôcť znižovať riziko vzniku katarakty a makulárnej degenerácie.

 3. Vajcia: Žĺtky vajec sú bohaté na luteín, zeaxantín a vitamín A, ktoré sú všetky dôležité pre zdravie očí.

 4. Citrusové plody a bobule: Tieto plody sú bohaté na vitamín C, ktorý je silný antioxidant a môže pomôcť chrániť oči pred poškodením.

 5. Orechy a semená: Orechy a semená, ako sú mandľe, ľanové semienka a chia semienka, sú bohaté na vitamín E, ktorý môže pomôcť znižovať riziko vzniku katarakty a makulárnej degenerácie.

 6. Morské plody: Ryby ako losos a tuniak sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre zdravie sietnice.

 7. Sladké zemiaky: Sú bohaté na beta-karotén, ktorý telo premieňa na vitamín A, kľúčový vitamín pre zdravie očí.

 8. Paprika: Paprika obsahuje veľa vitamínu C a A, ktoré sú dôležité pre zdravie očí.

Pamätajte, že zdravá strava je len jednou súčasťou udržiavania zdravých očí. Je tiež dôležité pravidelne navštevovať očného lekára a chrániť oči pred slnkom a inými škodlivými vplyvmi.

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Internet je úžasný svet. Ponúka nekonečné možnosti vzdelávania sa. Pohltil aj mňa, preto milujem písanie článkov na rôzne témy, návodov, ako si poradiť s nejakým problémom a recenzií produktov, ktoré vám často pomôžu s rozhodovaním. Popri písaniu článku sa dozviem vecí, o ktorých som často ani nechyrovala. A práve tieto informácie sa snažím posúvať ďalej. Zaujímam sa najmä o bývanie a domácnosť, krásu a zdravie, hobby, elektroniku a pod. Ak nepripravujem články pre vás, píšem knihy (som autorkou niekoľkých kníh určených najmä ženám). Okrem toho milujem chalupárčenie, nakoľko bývam na krásnej hornatej Orave.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *