Domov » Zdravie a krása » Najlepší vitamín K2

Najlepší vitamín K2 – čo to je a ako vybrať? Účinky, recenzie a skúsenosti!

Tieto najlepšie vitamíny K2 odporúčame:

Víťaz testu

vitamín K2D3 Advance
5/5

Overená kvalita

4.5/5

Stredná cesta

4.5/5

Vitamíny sú základnými živinami, ktoré zabezpečujú správny chod našeho tela. Jedným z nich je aj vitamín K2, často označovaný ako „zabudnutý vitamín“, ktorý získava čoraz väčšiu pozornosť vo svete výživových doplnkov. 

Jeho úloha v zdraví kostí a srdca je dôkladne preskúmaná a mnohí ľudia hľadajú efektívne spôsoby, ako zahrnúť tento vitamín do svojej stravy. V tomto článku preskúmame čo je to vitamín K2, zameriame sa na niektoré z najlepších produktov s obsahom vitamínu K2 na trhu a zhodnotíme ich účinnosť a prínosy pre zdravie. Môže mať tento vitamín aj nežiadúce účinky? V ktorých potravinách nájdeme Vitamín K2?

Najlepší vitamín K2 na základe testu

Najlepší vitamín K2

Hodnotenie

Najlepšia cena

K2D3 ADVANCE

Vitamin K2 Complex

D3 K2 liposomal plus

Mineral Chelát Komplex – Zerex

Vitamin K2 SOLO – Biomin

Vitamín K2 - Warrior

Vitamín K-2 100 mcg od NOW Foods

BrainMax Vitamín D3 & K2

NAJLEPŠÍ VITAMÍN K2 RECENZIE - OBSAH ČLÁNKU

K2D3 ADVANCE – ADVANCE nutraceutics

ADVANCE nutraceutics je pre nás overenou značkou a veľmi nás potešilo, že majú v svojom sortimente aj výživový doplnok s obsahom vitamínu K2. Okrem už spomínaného vitamínu K2 obsahuje produkt vitamín D3, vápnik, rybí olej s obsahom esenciálnej omega-3. Vitamín K2 je sám o sebe veľmi prospešný pre naše telo, no v kombinácii s “déčkom” a vápnikom dokáže omnoho viac. V rôznych kombináciach podporujú vitamíny rast a pevnosť kostí, obranyschopnosť organizmu, zrážanie krvi, zdravie chrupu, rast a udržiavanie svalovej hmoty. 

Denne by ste mali užiť 1 tabletu denne a zapiť ju dostatočným množstvom vody. Jedno balenie by vám malo postačiť na približne 2 mesiace. Produkt sa nedoporučuje pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Neobsahuje lepok, laktózu ani mliečnu bielkovinu, takže je vhodný aj pre celiatikov a alergikov na mlieko. 

Zákazníci sú s produktom veľmi spokojní. Chvália cenovú dostupnosť, kvalitu produktu, veľkosť tabliet a veľmi dobrú kombináciu účinných látok. Konkrétne na e-shope vidia výhody v jednoduchej objednávke a rýchlom dodaní. Ako negatívum vidia menší obsah vitamínu D3 oproti iným produktom a takisto aj oproti odporúčanej dennej dávke. Počas zimných mesiacov je dávka vitamínu D3 prostredníctvom tohto výživového doplnku nedostačujúca.

Cena: 13,49€

Vitamín K2 Complex ponúkaný na webovej stránke vitamink2 je supervitamín, ktorý prichádza s trojitým efektom pre vaše zdravie, zameriavajúc sa na podporu srdca, kostí a ciev. Tento produkt je obohatený nielen o vitamín K, ale aj o vitamíny B1 a D3, čím poskytuje komplexnú podporu pre udržanie zdravého životného štýlu.

Vitamín K, kľúčová zložka tohto produktu, prispieva k normálnemu zrážaniu krvi a pomáha udržiavať kosti zdravé. Tento efekt je podporený prítomnosťou vitamínu D, ktorý podporuje udržovanie zdravej hladiny vápnika v krvi a prispieva k jeho správnemu vstrebávaniu a využitiu. Vitamín B1, známy tiež ako tiamín, prispieva k normálnej funkcii srdca, čím dopĺňa účinky vitamínu K na podporu srdcového zdravia.

Produkt je navrhnutý tak, aby bol užívaný jednoducho a efektívne. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča pravidelné užívanie podľa pokynov výrobcu. Konkrétne dávkovanie a inštrukcie na použitie by mali byť vždy overené priamo na obale produktu alebo v priloženom návode, aby sa zabezpečila správna aplikácia a maximalizovali potenciálne zdravotné prínosy.

Vitamín K2 Complex je teda vynikajúcou voľbou pre každého, kto hľadá podporu pre svoje srdce, kosti a cievy. S jeho zdokumentovanými účinkami a pridanou hodnotou vitamínov B1 a D3 ponúka tento produkt komplexnú podporu pre udržanie zdravého životného štýlu.

D3 K2 liposomal plus – Avita

Spoločnosť Avita na svojom e-shope ponúka množstvo výživových doplnkov pre zdravie dospelých či detí. D3 K2 liposomal plus obsahuje vitamíny D3 a K2 vyrobené z čisto prírodných látok. Vitamín D3 z lišajníka islandského a vitamín K2 z cíceru. Ich spojenie pomáha podporiť najmä vrodenú imunitu, teda obranu organizmu už od narodenia. Takisto dokážu spolu bojovať proti vysokému krvnému tlaku, rednutiu kostí a oslabeným cievam, predovšetkým u ľudí po päťdesiatke. U žien je zvýšený príjem týchto vitamínov vhodný najmä v období menopauzy. V tomto čase má organizmus rozkolísanú alebo zníženú hormonálnu činnosť, čo je zaťažujúce, najmä keď žena potrebuje normálne fungovať.

Ak by som to mala zhrnúť, D3 K2 liposomal plus by vám mal pomôcť s oslabenou imunitou a obranou proti chorobám horných dýchacích ciest. Pôsobí proti osteoporóze (rednutie kostí), ako prevencia proti onkologickým ochoreniam a je odporúčaný pre osoby po rádioterapii. Denne by ste mali užiť 10 ml (2 čajové lyžičky) výrobku. Aby ste si naraz veľmi nezaťažili organizmus, je lepšie si dennú dávku rozdeliť na 2x po 5ml (1 čajová lyžička), ktorú si rozpustíte v 1 dl vody, džúsu alebo čaju. Po otvorení produkt musíte skladovať v chladničke a spotrebovať do 30 dní. 

Cena: 29€

Vitamin K2 SOLO – Biomin

Biomin je slovenská farmaceutická firma, ktorá sídli v Cíferi. Na trhu sú už od roku 1991. Medzi ich prvé produkty patrí prírodný vápnik z vaječných škrupín. Takýto spôsob výroby produktov s vápnikom majú patentovaný v Európe i Amerike. Za viac ako 30 rokov sa ich výroba rozšírila o produkty na imunitu, kĺby, kosti a menopauzu. Medzi tými na kosti je aj vitamín K2.

Vitamín K2 SOLO je výživový doplnok s obsahom čistého vitamínu K2. Ten prispieva k mineralizácii kostí, tvorbe a udržaniu štruktúry kostí. Cielene smeruje vápnik do kostí a zubov a bráni jeho ukladaniu do mäkkých tkanív a ciev. Odporúča sa užívať 1 kapsulu 1-2x denne. 

Produkt v tomto prípade hodnotili najmä ženy. Či už ho dostali ako darček od rodiny, alebo si ho zaobstarali na odporučenie lekára, všetky s ním boli spokojné. Pomohol nie len na kosti, ale aj na nechty. Ak by som to mala zhrnúť, s vitamínom K2 od značky Biomin sú spokojné a určite by ho odporučili aj ďalším. 

Cena: 13,50€

Mineral Chelát Komplex – Zerex

Spoločnosť Zerex má na svojom e-shope naozaj široký sortiment produktov (ich tabletky na potenciu sme recenzovali tu), ktoré určite využije v domácnosti každý. Od výživových doplnkov na rôzne zdravotné problémy, cez pomôcky do domácnosti alebo pre monitorovanie vášho zdravia, až po zdravé potraviny pre deti, športovcov či domácich miláčikov. V oblasti výživových doplnkov majú niekoľko kategórií: duševná pohoda, intimita a urológia, trávenie a metabolizmus, imunita a nakoniec zdravie a krása. 

Mineral Chelate Complex je výživový doplnok obsahujúci nielen vitamín K2, ale aj vitamín D3, vápnik, zinok a horčík. Vápnik zabezpečuje silné kosti a zuby, zatiaľ čo horčík je kľúčom k silným svalom. Vitamín K2 a zinok posilňujú imunitný systém a udržiavajú zdravý kardiovaskulárny systém. Okrem toho, vitamín D3 podporuje zdravú krvotvorbu a podporuje vstrebávanie vápnika do organizmu. Odporúča sa užívať 1-2 tablety za deň a každú tabletu treba zapiť dostatočným množstvom vody. 

Cena: 19,90€

Vitamín K2 - Warrior

Vitamín K2 od spoločnosti Warrior je vysoko cený pre svoju schopnosť prispievať k správnej zrážanlivosti krvi a udržaniu zdravých kostí. Tento produkt obsahuje MK-7, menachinón, ktorý je biologicky najaktívnejšou formou vitamínu K2. MK-7 je známy svojou dlhšou polčasom rozpadu v tele, čo znamená, že jeho účinky trvajú dlhšie v porovnaní s inými formami vitamínu K.

Odporúčané dávkovanie tohto produktu je 1 tableta denne, ktorá by mala byť užívaná spolu s jedlom obsahujúcim tuky pre lepšiu absorpciu. Vitamín K2 je rozpustný v tukoch, a preto je jeho prítomnosť v strave kľúčová pre efektívnu absorpciu.

Každá tableta obsahuje 100µg vitamínu K2 v forme MK-7, čo predstavuje 133% odporúčanej referenčnej výživovej hodnoty. Produkt je formulovaný bez prídavných látok a konzervantov, čo ho robí vhodným pre vegetariánov a vegánov. Obsahuje však sóju, čo je dôležité zvážiť pre jedincov s alergiou alebo intoleranciou na sóju.

Tento produkt vitamínu K2 je ideálnou voľbou pre jedincov hľadajúcich podporu pre zdravie kostí a optimálnu zrážanlivosť krvi. Jeho vysoká biologická dostupnosť a čistota zloženia zabezpečujú, že užívatelia získajú maximálny možný prínos z každej dávky. Avšak, ako pri každom doplnku stravy, je dôležité konzultovať jeho užívanie s odborníkom, najmä ak existujú špecifické zdravotné obavy alebo ak užívate iné lieky.

Vitamín K-2 100 mcg od NOW Foods

Tento produkt využíva bioaktívnu formu vitamínu K, známu ako MK-4, ktorá je známa svojimi pozitívnymi účinkami na kostnú hustotu a kardiovaskulárne zdravie. Vďaka obsahu prírodnej látky Alfalfa, ktorá je sama o sebe bohatým zdrojom vitamínu K a ďalších dôležitých vitamínov a minerálov, tento doplnok poskytuje komplexnú podporu pre zdravie kostí a srdca.

Odporúčané dávkovanie vitamínu K-2 od NOW Foods je jedna kapsula denne, ktorá by mala byť užívaná s jedlom. Toto jednoduché dávkovanie zabezpečuje, že užívatelia môžu efektívne integrovať tento doplnok do svojej každodennej rutiny bez zbytočných komplikácií.

Každá kapsula obsahuje 100 mcg vitamínu K2 (ako menachinón-4) a 250 mg prášku Alfalfa. Produkt je formulovaný vo vegánskych prírodných kapsuliach. Navyše, je bez GMO a neobsahuje bežné alergény ako pšenicu, lepok, sóju, mlieko, vajcia, ryby, mäkkýše alebo stromové orechy.

BrainMax Vitamín D3 & K2

BrainMax Vitamín D3 & K2 predstavuje revolučný doplnok stravy, ktorý kombinuje dve esenciálne vitamíny pre podporu imunity, zdravia kostí, zubov a ciev. Tento produkt obsahuje 5000 IU vitamínu D3 a 150 mcg patentovanej formy vitamínu K2 ako MK7 all-trans K2VITAL®DELTA, čo z neho robí jednu z najúčinnejších dostupných možností na trhu pre tých, ktorí hľadajú komplexnú podporu svojho zdravia.

Vitamín D3, známy svojou schopnosťou podporovať absorpciu vápnika, je kľúčový pre udržanie pevných kostí a zubov. Jeho synergický partner, vitamín K2, zabezpečuje, že vápnik je správne využitý a ukladaný v kostiach, zatiaľ čo zároveň chráni cievy pred nežiaducou kalcifikáciou. Táto kombinácia zabezpečuje, že vápnik prispieva k zdraviu kostí, a nie k tvorbe nežiaducich usadenín v cievach.

BrainMax sa rozhodol pre MK7 all-trans K2VITAL®DELTA od nórskej spoločnosti Kappa BioScience, ktorá je známa svojou vysokou stabilitou a dlhým polčasom rozpadu v tele, čo znamená, že vitamín K2 je v tele aktívny dlhšie a zvyšuje tak účinnosť vitamínu D3. Táto forma vitamínu K2 je jednou z najčistejších a najefektívnejších foriem dostupných na trhu.

Ako bonus, BrainMax pridal do každej kapsuly 288 mg bio kurkumy, ktorá je známa svojimi protizápalovými vlastnosťami a podporou celkovej vitality. Tento prístup znamená, že okrem vitamínov D3 a K2 získavate aj ďalšie zdravotné výhody kurkumy, čo robí z tohto produktu skutočne komplexný doplnok stravy.

D3 + K2 Winter Vitamins – Aone Nutrition

Aone Nutrition je slovenská spoločnosť, zaoberajúca sa predovšetkým športovou výživou vysokej kvality. Spolupracujú s niekoľkými vrcholovými športovcami. Ich snahou je vytvárať produkty s vysokým obsahom aktívnym látok a zároveň, aby produkty zaťažili organizmus čo najmenej. Okrem zdravých potravín ponúkajú na svojom e-shope aj výživové doplnky, medzi ktorými je aj D3 + K2 Winter Vitamins.

Ako už názov hovorí, v produkte sa nenachádza len vitamín K2 ale aj D3. Ich kombinácia vám posilní imunitu, čo je najmä v zimnom období dôležité. Oba tieto vitamíny vám navyše udržia vaše kosti zdravé a silné. Odporúčaná je jedna tableta denne. Môžete však užívať aj viac, napríklad počas zimných mesiacov, kedy mávame znížené hodnoty vitamínov v organizme. Vyššie dávkovanie môžete mať aj pri zvýšenej fyzickej záťaži. Je však vhodné zvýšenie dávkovania prekonzultovať s vaším lekárom. 

Cena: 16,50€

Vitamín K2 – Generica

Spoločnosť Generica je na slovenskom trhu už od roku 1995 a v dnešnej dobe sa radí medzi najväčšie firmy v svojom odbore. Ponúka množstvo liekov na rôzne choroby a ochorenia a takisto aj výživové doplnky na posilnenie imunity. Všetky produkty sú voľne dostupné v lekárňach i na e-shopoch lekární bez lekárskeho predpisu. 

Samotný vitamín K2 vzniká v našom tele v hrubom čreve vďaka črevnej mikroflóre. Väčšina z toho, čo tieto baktérie vytvoria, telo nevyužije a vyhodnotí to ako odpadovú látku, ktorú následne vylúči. Vitamín K2 je však pre naše telo dôležitý a preto je veľmi dobré jeho zásoby v našom tele dopĺňať prostredníctvom výživových doplnkov. 

Odporúčaná denná dávka sú 1-2 tablety, ktoré treba vždy zapiť dostatočným množstvom vody. Tento produkt môžu užívať aj tehotné a dojčiace ženy a deti od 3 rokov, ale maximálne iba 1 tabletu denne. Nespoliehajte sa však na to a pre istotu sa radšej poraďte so svojím lekárom. 

Cena: 6,99€

Vitamín K2 (menachinón) - GymBeam

GymBeam je veľmi známy internetový obchod s pomôckami na cvičenie, zdravými potravinami a výživovými doplnkami nielen pre športovcov. Aj my sme ho už niekoľkokrát spomínali v našich recenziách, preto si myslím, že sa môžeme rovno pustiť na samotný produkt.

Vitamín K2 (alebo aj menachinón) je v tomto produkte jedinou zložkou. Výrobok neobsahuje lepok ani laktózu, takže ho môžu užívať aj alergici. Takisto v ňom nenájdete živočíšne zložky, preto je vhodný pre vegánov aj vegetariánov. 

Produkt obsahuje 50 mikrogramov tohto vitamínu, pričom denná dávka potrebná pre správnu funkciu organizmu dospelého človeka je 90-120 mikrogramov. Preto odporúčajú užívať denne aspoň 2 kapsule. Takto rozdelená denná dávka je lepšia, ako naraz užiť celú dávku, pretože vám to menej zaťaží organizmus. S vekom sú kosti krehšie a vitamín K2 práve prispieva k ich spevňovaniu, preto by starší ľudia mali užívať o čosi viac vitamínu K2. Každú zmenu v užívaní však prekonzultujte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Spokojnosť zákazníkov je pri tomto produkte veľmi vysoká. Podľa recenzií slovenských, maďarských aj českých užívateľov je výrobok naozaj kvalitný. Väčšina vyjadrila spokojnosť len pár slovami, no našli sa aj takí, ktorí sa podelili o svoju skúsenosť viac. Vitamín K2 im pomohol napríklad so zubným kazom. Produkt im nezaťažil tak veľmi organizmus a nebolieval ich po užití žalúdok. Aj v tomto článku sme už mali produkty, ktoré kombinovali vitamín K2 a D, a tak urobili aj niektorí ďalší uživatelia. 

Cena: 8,95€

Vitamín D3 + K2 - Protein & Co.

Značka Protein & Co. je internetový obchod s výživou pre športovcov, orieškovými krémami, zdravými pochúťkami, pomôckami a oblečením na cvičenie a taktiež vitamínmi a minerálmi. Je to česká firma, ktorá je na trhu od roku 2015. Jej konateľ vyštudoval lekársku fakultu a tak ako veľa ľudí v dnešnej dobe, aj on chodieval do fitness centra. Počas toho pil veľa proteínov, ktoré mu ani nechutili, no musel ich piť na doplnenie bielkovín. Preto sa rozhodol vytvoriť si vlastnú značku proteínov, ktoré zákazníci nemusia piť s nechuťou, ale budú sa na ne tešiť. 

Produkt Vitamín D3 + K2 je ideálny pre športovcov, pretože podporuje pohybový systém a činnosť srdca. Udržujú správnu funkciu svalov, podporujú imunitu a zdravie kostí a zubov. Počas tréningu taktiež znižujú počet a intenzitu svalových kŕčov počas tréningu. 

Jedna tableta obsahuje 80 mikrogramov vitamínu K2 a 40 mikrogramov vitamínu D3, čo je ideálne vyvážené množstvo. Najlepšie je užívať 1 kapsulu denne spolu s jedlom. Kapsulu treba zapiť dostatočným množstvom vody. Môže obsahovať mlieka, sóje, orechy alebo lepok. 

Cena: 8,10€

Niečo málo o vitamíne K2

Vitamín K2, hoci je dôležitý, často zostáva menej známym vitamínom. Jeho objav v roku 1929 dánskym vedcom H. Damom mal významný vplyv na pochopenie jeho úlohy v tele. Tento vitamín je kľúčový pre zdravie kostí, zubov a krvných ciev a jeho nedostatok môže mať vážne následky. Vitamín K2 sa nachádza v potravinách ako mäso, syry a vajcia. Jeho najvyššiu koncentráciu nájdeme v japonských potravinách. Preto je dôležité zabezpečiť jeho dostatočný príjem, buď z potravy alebo pomocou výživových doplnkov.

najlepší vitamín k2

Vitamín K a jeho formy

Existujú rôzne formy vitamínu K, ako napríklad vitamín K1, K2 a K3, každá s odlišnou chemickou štruktúrou a účinkami. Medzi najčastejšie patria vitamíny K1 a K2, pričom vitamín K2 sa ďalej delí na MK4, MK7 trans, MK7 cis a MK9. Forma MK9 je najmenej skúmaná a schválená zatiaľ len v USA, zatiaľ čo MK4 je účinná len vo vysokých dávkach. 

MK7 sa všeobecne považuje za najlepšiu formu a práve tento druh je použitý vo všetkých produktoch z tohto článku. Aj keď majú rôzne chemické zloženie, všetky formy vitamínu K majú podobný účinok, pričom vitamín K2 je biologicky najviac aktívny.

Účinky vitamínu K2 pre telo

Ako sme dnes už viackrát spomínali, vitamín K2 je veľmi dôležitý pre naše telo. Má veľa pozitívnych účinkov pre zdravie detí, dospelých, starších, ženy aj mužov, vrcholných športovcov aj bežných ľudí. Počas článku sme vám zakaždým napísali len zopár pozitívnych účinkov. Teraz vám ich tu všetky zhrnieme, aby ste ich mali na jednom mieste. 

 • Spevňuje kosti a zuby
 • Podporuje imunitu
 • Znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení
 • Pomáha lepšiemu vstrebávaniu vápniku a fosforu do organizmu
 • Zabraňuje ukladaniu vápniku do ciev a mäkkých tkanív
 • Dokáže vyplaviť z ciev už existujúce usadeniny, čím znižuje krvný tlak
 • Je dobrou prevenciou proti rakovine
 • Po rádioterapii vie obnoviť imunitu
 • Prispieva k správnej zrážanlivosti kostí
 • Má pozitívne účinky proti cukrovke a obezite
 • Počas silového tréningu znižujú intenzitu svalových kŕčov
 • Udržuje správnu funkciu svalov
 • Pomáha zmierňovať vedľajšie príznaky menopauzy

Potraviny s obsahom vitamínu K2

Vitamín K2 sa nachádza v rôznych potravinách, hoci v niektorých množstvách je zastúpenie nižšie ako v iných. Najbohatším zdrojom vitamínu K2 sú fermentované potraviny, ako napríklad “natto”, tradičný japonský pokrm z fermentovaných sójových bôbov.

Ďalším zaujímavým zdrojom sú mliečne výrobky, predovšetkým syry, ako napríklad brie, gouda, ementál alebo eidam, ktoré majú obsah vitamínu vyšší v porovnaní s inými mliečnymi výrobkami. Menej známym, ale tiež bohatým zdrojom sú morské riasy. Taktiež môžeme získať vitamín K2 z mäsových výrobkov, najmä z orgánov, ako je napríklad pečeň. V menších množstvách sa nachádza aj vo vajciach alebo rybách ako losos a sardinky.

Rastlinné potraviny majú obvykle nižší obsah vitamínu K2 v porovnaní so živočíšnymi výrobkami, ale stále sú dobrým prírodným zdrojom. Sú to napríklad kapusta, brokolica, špenát alebo kel. 

Rozvoj nedostatku vitamínu K2 u ľudí

Začnime tým, že úroveň vitamínu K2 v tele sa priamo nedá určiť, preto je kľúčová prevencia a zdravý životný štýl. Nedostatok vitamínu K2 sa obvykle prejavuje postupne, keďže tento vitamín zasahuje do dlhodobých procesov v organizme.

U väčšiny zdravých jedincov je pravdepodobnosť nedostatku vitamínu K2 z dôvodu stravy minimálna. Avšak, určité zdravotné stavy môžu prispieť k jeho nedostatku:

 • Problémy s absorpciou tukov
 • Celiakia
 • Syndróm krátkeho čreva
 • Crohnova choroba
 • Poškodenie pečene

Ďalšie faktory ako podvýživa, alkoholizmus, chronické ochorenia žalúdka a čriev, napríklad chronická hnačka alebo zápalové ochorenia čriev ako ulcerózna kolitída, obezita alebo Cystická fibróza, tiež môžu viesť k nedostatku vitamínu K.

Nedostatok môže vyvolať aj dlhodobé užívanie niektorých liekov, vrátane tých na liečbu tuberkulózy alebo epilepsie, antibiotík, liekov viažucich žlčové kyseliny a liekov obsahujúcich kumarín (antagonisti vitamínu K). V takýchto prípadoch je dôležité konzultovať s lekárom možnosť doplnenia vitamínu K a jeho optimálne dávkovanie.

Odporúčané množstvo vitamínu K2

Denná dávka vitamínu K2 by mala byť v rozmedzí 100 až 300 µg, v závislosti od veku a zdravotného stavu. Dospelí by mali prijímať 100 až 300 µg denne, zatiaľ čo deti do 12 rokov potrebujú približne 45 µg denne. S vekom, najmä po 55 rokoch u mužov a počas menopauzy u žien, je dôležité zabezpečiť dostatočný príjem vápnika, čo zvyšuje dôležitosť vitamínu K2.

Aj keď zatiaľ neboli zaznamenané žiadne vážne vedľajšie účinky z nadmerného príjmu vitamínu K2 a predávkovanie z potravy je nepravdepodobné, je vhodné dodržiavať odporúčané dávkovanie.

Vzájomná podpora vitamínov K2 a D

Vitamíny K2 a D sú vzájomne prepojené a podporujú si navzájom svoje funkcie v tele. Vitamín D je dôležitý pre zdravie kostí a svalov, zatiaľ čo vitamín K je nevyhnutný pre správnu zrážanlivosť krvi a zdravie kostí. Spoločne tvoria silný tím, ktorý posilňuje kosti a zlepšuje celkové zdravie.

Vitamín D zabezpečuje absorpciu vápnika, zatiaľ čo vitamín K2 riadi jeho správne využitie a distribúciu v tele. Preto je odporúčané užívať tieto dva vitamíny spoločne, najmä ak máte nedostatok vitamínu D.

Kedy je vitamín K2 nevhodný?

Vitamín K2 nemusí byť vhodný pre deti do 3 rokov, tehotné a dojčiace ženy, alebo pri užívaní niektorých liekov, ako sú antikoagulanciá. Je dôležité vyhnúť sa doplneniu vitamínu K pri problémoch s obličkami alebo ak užívate lieky na riedenie krvi, ako je warfarín. Napriek tomu, že konzumácia potravín bohatých na vitamín K má minimálny vplyv na zrážanlivosť krvi, je vždy lepšie konzultovať s lekárom pred začatím akejkoľvek suplementácie.

Najefektívnejšia forma vitamínu K pre doplnenie

Pri rozhodovaní, ktorá forma vitamínu K je najvhodnejšia na doplnenie, je potrebné zvážiť niekoľko kľúčových aspektov. Kľúčovým faktorom je typ vitamínu K. Vitamín K3 môžeme ihneď vylúčiť z možností, keďže pre ľudskú spotrebu nie je vhodný. Ostáva teda otázka, či je lepšie sústrediť sa na vitamín K1 alebo K2, prípadne na kombináciu oboch. 

Z hľadiska absorpcie a efektivity využitia organizmom je vitamín K2 jednoznačne preferovaný. Existujú pre to dve hlavné dôvody. Vitamín K1 je súčasťou bežnej stravy vďaka jeho prítomnosti v listovej zelenine, a preto je jeho nedostatok relatívne neobvyklý. Dôležitejšie je však to, že z doplnkov stravy je využitých len približne 10 – 15 % vitamínu K1. Naopak, vitamín K2 je využitý takmer úplne, v rozmedzí 95 až 100 % doplnkovej dávky, a v bežnej strave sa vyskytuje len v obmedzenom množstve.

Navyše, existujú pochybnosti o množstve vitamínu K2, ktoré dokážu syntetizovať črevné baktérie, predpokladané ako zdroj až polovice potrebnej dávky tohto vitamínu.

Zhrnutie je teda jasné. Doplnenie vitamínu K1 nie je potrebné, keďže ho získavame dostatočne zo stravy a jeho využitie z doplnkov je nízke. Na druhej strane, množstvo vitamínu K2 v našej strave je predmetom diskusií a predpokladá sa, že ho máme menej, než sa pôvodne myslelo. Avšak, potreba ďalších vedeckých štúdií v tejto oblasti zostáva.

Vitamín K2 a jeho rôzne formy

Ak vás rozdelenie vitamínu K na tri typy mýli, pripravte sa na ďalšie rozčlenenie. Vitamín K2 sa ďalej delí na niekoľko podtypov, ktoré sa odlišujú štruktúrou svojej molekuly, konkrétne počtom izoprénových jednotiek. Tieto rozdiely medzi podtypmi vitamínu K2 majú významný dopad na ich účinnosť a biologickú dostupnosť.

V doplnkoch stravy sa najčastejšie stretávame s podtypmi MK-4 a MK-7. Rozdiel medzi nimi spočíva hlavne v dĺžke ich polčasu eliminácie z tela. Podtyp MK-4 má polčas rozpadu len niekoľko hodín, zatiaľ čo MK-7 zostáva v tele podstatne dlhšie.

Čo to znamená pre našu výživu? Podtyp MK-4 je prakticky neefektívny pre dlhodobé doplnenie, keďže by sa musel užívať veľmi často. Naopak, MK-7 je výnimočne účinný v doplnkoch stravy, pretože dlhodobo zvyšuje hladinu vitamínu K2 v tele, čo potvrdzujú aj vedecké štúdie. Preto, pri výbere doplnku stravy, je dôležité uprednostniť ten, ktorý obsahuje vitamín K2 v podobe MK-7.

Kristína Šafrová
Kristína Šafrová

Práca so slovami je pre mňa fascinujúca, pretože s nimi dokážete rôzne čarovať. Aj preto sa venujem copywritingu a marketingu už tak dlho. Začala som ešte na strednej škole, kde som dostala príležitosť pracovať v jednej agentúre práve na pozícií textárky. Tam som zistila, že písanie je niečo, čo ma naozaj baví. Pokračovala som ako freelancer v podstate až dodnes, kedy si okrem práce v digitálnej agentúre vypĺňam voľný čas aj písaním článkov na najrôznejšie témy. Okrem toho mi voľný čas vypĺňa moja dcéra, prechádzky v prírode, čítanie kníh a sledovanie trendov v online svete.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *