Domov » Zdravie a krása » Najlepší vitamín C

Najlepší vitamín C za rok 2024! Ako vybrať + recenzie a skúsenosti

Tieto najlepšie vitamíny C odporúčame:

Víťaz testu

VitaCé vitamín c
5/5

Overená kvalita

4.5/5

Stredná cesta

4.5/5

Vitamíny si ľudský organizmus nedokáže vyrobiť, preto sme odkázaný na ich príjem zvonku. Nedostatok ktoréhokoľvek vitamínu sa nepriaznivo podpíše pod naše zdravie. Najznámejším vitamínom je vitamín C, ktorý zohráva dôležitú funkciu v imunitnom systéme. Tu síce jeho vplyv nekončí, ale práve zhoršenou a oslabenou imunitou si môžeme nedostatok vitamínu C všimnúť

Pokiaľ máte pestrú a vyváženú stravu, konzumujete ovocie a zeleninu nedostatok vitamínu C vám nehrozí. Sú ale obdobia, kedy by ste mali vitamín C (kyselina L – askorbová) prijímať vo vyššej miere. Vírusové ochorenia sa najčastejšie rozširujú v chladnom období roka a práve v tomto čase by ste sa mali zamerať na dopĺňanie vitamínu C.  Ako ale nájsť najlepší vitamín C na trhu? Ako užívať vitamín C? Ako ho dávkovať a ktorý je najsilnejší vitamín C?

Odporúčame pozrieť aj náš prehľad najlepších vitamínov B12.

Najlepšie vitamíny C na základe testu

Najlepší vitamín C na trhu

Hodnotenie

Najlepšia cena

VitaCé

Vitamín C liposomální Zelenázemě

VENIRA lipozomálny vitamín C

Tekutý lipozomálny vitamín C Adelle Davis

BrainMax Liposomal Vitamin C UPGRADE

GS Vitamín C 1000 so šípkami

NaturLabs - Liposomální vitamín C

Lipozomálny vitamín C s mandľovým olejom

Life Extension Vitamín C a Bio-Quercetin Phytosome

NAJLEPŠIE VITAMÍNY C RECENZIE - OBSAH ČLÁNKU

Najlepšie a najkvalitnejšie vitamíny C na našom trhu

VitaCé (13,50 euro)

Výživový doplnok VityCé obsahuje najviac prírodného vitamínu C. Obsahuje koncentráty extraktov z aceroly, šípky a rakytníka, čo sú rastliny s najvyšším obsahom prírodného vitamínu C. Vitamín C v prírodnej forme organizmus dokáže vstrebať vo vyššej miere než synteticky vyrobený vitamín.

Každá z rastlín, ktorých extrakt sa v doplnku výživy VitaCé nachádza priaznivo vplýva na organizmus. Okrem vitamínu C obsahujú aj ďalšie vitamíny a minerály, ktoré sú pre organizmus dôležité. Podporujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu, správne fungovanie dýchacieho a tráviaceho systému, zmieňujú únavu a dodajú vám vitalitu. 

Jedno balenie VitaCé obsahuje 60 kapsúl najsilnejšieho prírodného vitamínu C. Podľa odporúčania môžete denne zjesť 1 až 2 kapsule (aj naraz). Balenie tohto doplnku výživy vám vystačí na 1 až 2 mesiace. Produkt neobsahuje laktózu, lepok a ani mliečnu bielkovinu.

Vitamín C lipozomálny (16,50 euro)

Ďalší výživový doplnok s vitamínom C od českej spoločnosti Zelená Země, ktorý obsahuje lipozomálny vitamín C. Vstrebateľnosť tohto vitamínu je v tomto produkte až 95% takže máte istotu že váš organizmus získa takmer všetok vitamín C, ktorý je v kapsule. 

Vitamín C priaznivo vplýva na kardiovaskulárny systém, zvyšuje vstrebávanie železa a podporuje imunitný systém. Navyše prispieva k regenerácii vitamínu E, čím sa hodnota antioxidantov v organizme zvyšuje. 

V jednom balení doplnku výživy sa nachádza 30 kapsúl. Odporúčané dávkovanie je 1 kapsula denne. Kapsula obsahuje 350 mg lipozomálneho vitamínu C vo forme kyseliny L-askorbovej. Belenia vám vydrží na mesiac.

Keďže Vitamín C neobsahuje veľa aktívnej látky (vitamín C) môžete ho pokojne užívať každý deň. Produkty od firmy ZelenáZemě sme už testovali v podobne CBD oleja.

VENIRA lipozomálny vitamín C

V doplnku výživy od firmy VENIRA nájdete lipozomálny vitamín C vo forme kapsúl. Ide o vysoko vstrebateľnú formu vitamínu. Lepšia imunita, ochrana pred oxidačným stresom, starnutím buniek, únavou a stresom je len pár známych účinkov vitamínu C. Jeho účinok zbadáte aj na pleti. Vitamín C podporuje tvorbu kolagénu, podporuje regeneráciu buniek a udrží pleť pružnú a sviežu. 

Lipozomálny vitamín C pomôže aj s únavou a nedostatkom energie. Zlepší obranyschopnosť organizmu pred infekciami a vírusmi a zrýchli hojenie rán. Pokojne po ňom môžete siahnuť aj pri psychickej záťaži a na zmiernenie stresu.

V jednom balení nájdete 60 kapsúl. Denne by ste mali užiť jednu kapsulu dvakrát denne (ráno a večer) tesne pred, počas alebo tesne po jedle. Balenie vám pri dodržaní dávkovania vydrží na mesiac.

Produkty od firmy Venira sme už testovali v podobne Venira kolagénu. Ako sme boli spokojní?

Tekutý lipozomálny vitamín C Adelle Davis 1000 mg (13,80 euro)

V tomto produkte od spoločnosti Adelle Davis nájdete vitamín C vo forme kyseliny L-askorbovej. Vďaka tomu, že je v lipozomálnej forme má až 6 krát vyššiu vstrebateľnosť v porovnaní s inými formami. Váš organizmus tak získa viac tohto vitamínu.

Tekutý lipozomálny vitamín C je pre vás vhodný hlavne ak máte citlivé zažívanie a nerobí vám dobre konzumácia kyslých produktov. 

V balení nájdete 200 ml tekutého vitamínu C. Odporúčané dávkovanie je 2 krát denne jednu čajovú lyžičku pre dospelých. Pri správnom užívaní vám vydrží asi 20 dní. Deti v závislosti od veku môžu užívať ½ až 1 čajovú lyžičku denne.

V jednej čajovej lyžičke je okolo 500 mg vitamínu C. Keďže ide o pomerne vysokú dávku je vhodné tento produkt užívať ako doplnok liečby pri vírusových ochoreniach alebo v období vírusových ochorení ako prevenciu.

BrainMax Liposomal Vitamin C UPGRADE (24,80 euro)

Vo výživovom doplnku BrainMax Liposomal C UPGRADE nájdete bioaktívny vitamín C. Táto forma vitamínu C má neutrálne pH a zdrojom vitamínu je askorbát vápenatý. Takýto typ vitamínu je šetrný k žalúdku a doplnok je tak vhodný aj pre ľudí, ktorým konzumácia kyslých výživových doplnkov nerobí dobre. Lipozomálny vitamín prejde priamo do krvného obehu a rozvinie svoje účinky takmer hneď ako ho užijete.

Užívaním tohto prípravku podporujete tvorbu kolagénu, ktorý je dôležité pre správne fungovanie pohybového aparátu a aj pevnú pokožku, podporíte vstrebávanie železa a regeneráciu buniek. Vitamín C je aj silným antioxidantom, ktorý podporuje regeneráciu aj ďalšieho antioxidantu, vitamínu E. 

V jednom balení sa nachádza 60 kapsúl. Odporúčaná denná dávka je 1 kapsula denne ako prevencia. Balenie vám vydrží na cca 2 mesiace. Ak období chrípkovej epidémie môžete užívať 2 kapsule denne a ak práve s ochorením zápasíte môžete užívať až 3 tabletky denne. 

GS Vitamín C 1000 so šípkami

Doplnok výživy GS Vitamín C 1000 so šípkami sú tabletky s vitamín C s postupným uvoľňovaním. Vitamín sa z tabletky postupne uvoľňuje, čo vám zabezpečí dostatočný prísun vitamínu počas celého dňa. Postupné uvoľňovanie má aj ďalšiu výhodu, Nestane sa, že ho máte po užití tabletky v organizme nadbytok, ktorý sa bežne vylučuje.

 V kombinácii s extraktom so šípok, ktorý je bohatým zdrojom flavonoidov. Tento doplnok výživy zlepší vašu imunitu, dodá vám energiu, zníži riziko srdcovo cievnych ochorení, zmierni riziko vzniku rakoviny,… Benefitov, ktoré kombinácia vitamínu C a šípok predstavujú pre vaše zdravie je množstvo. 

V jednom balení doplnku výživy nájdete až 60 tabletiek (50 + 10).  V jednej tabletke je až 1000 mg vitamínu C, ktorý sa do organizmu uvoľňuje postupne. Denné odporúčané dávkovanie je 1 až 2 tabletky. Balenie vám vydrží na 1 až 2 mesiace. Tento doplnok výživy nie je vhodný pre deti do 12 rokov.

NaturLabs - Lipozomálny vitamín C, 250 mg

NaturLabs prináša revolučný produkt v oblasti vitamínov – Lipozomálny vitamín C. Tento vitamín C je spracovaný pomocou špeciálnej technológie LipoCellTech, ktorá zabezpečuje, že je vitamín C chránený a doručený priamo do buniek, kde je najviac potrebný. 

Vďaka tejto technológii je vitamín C v tomto produkte maximálne vstrebateľný a účinný. Vitamín C je nevyhnutný pre naše telo, pretože podporuje imunitný systém, pôsobí ako antioxidant a zvyšuje vstrebateľnosť mnohých dôležitých látok. Tento produkt je ideálny pre tých, ktorí chcú posilniť svoju imunitu, chrániť sa pred voľnými radikálmi a zlepšiť celkové zdravie.

Produkt obsahuje liposomálny vitamín C v dávke 250 mg na kapsulu. Balenie obsahuje 60 kapslí, čo zodpovedá 60 odporúčaným denným dávkam.

Lipozomálny vitamín C s mandľovým olejom

Ak dávate prednosť kvapkám môžete vyskúšať Lipozomálny vitamín C s mandľovým olejom. Lipozomálna forma vám zabezpečí vstrebanie viac ako 90% vitamínu C, ktorý posilní imunitný systém, zlepší odolnosť organizmu voči stresu, zachytáva voľné radikály, podporí tvorbu kolagénu a regeneruje vitamín E, čo je ďalší silný antioxidant. 

Mandľový olej, ktorý doplnok výživy tiež obsahuje je zdrojom rôznych vitamínov, hlavne vitamínu E, minerálov, vlákniny a zdravých tukov. V tomto produkte tak neslúži len na ochranu vitamínu C pred tráviacimi enzýmami ale je aj výživnou aktívnou zložkou. Kombinácia týchto dvoch zložiek zvyšuje obranyschopnosť organizmu, zvyšuje hladinu antioxidantov v organizme, má protizápalové účinky a podporuje vstrebávanie ďalších živín.

Lipozomálny vitamín C s mandľovým olejom dostanete kúpiť v 120 ml balení. Odporúčaná denná dávka je 4 ml (plná pipeta) čo predstavuje príjem 1500 ml vitamínu C. Doplnok výživy podržte v ústach aspoň 30 sekúnd a potom prehltnite. Môžete ho zriediť v troche studenej vody. Balenie vám vydrží na cca mesiac. 

Keďže ide o najsilnejší vitamín C (obsah vitamínu je v tomto produkte dosť vysoký) je vhodný pre aktívnych športovcov a ľudí s vyššou fyzickou a psychickou aktivitou. Tiež ho môžete užívať preventívne počas chrípkového obdobia alebo keď ste chorí.

Life Extension Vitamín C a Bio-Quercetin Phytosome

Life Extension Vitamín C a Bio-Quercetin Phytosome je produkt, ktorý kombinuje výhody vitamínu C s ultra-vstrebateľným kvercetínom. Táto kombinácia prináša do tela dávku vitamínu C, ktorú si naše telo nedokáže samo poskytnúť. Vitamín C je známy svojimi antioxidačnými vlastnosťami, ktoré pomáhajú chrániť telo pred oxidačným stresom

Kvercetín, ktorý je súčasťou tohto produktu, je bioflavonoid nájdený v rôznych potravinách, ako sú hroznové šupky, cibuľa a jablká. V tomto produkte je kvercetín kombinovaný s fosfolipidovým fytosomom, čo zvyšuje jeho vstrebateľnosť a účinnosť.

Produkt je doplnený o biologicky aktívny vitamín C a je navrhnutý tak, aby poskytoval významné zdravotné prínosy. Okrem toho obsahuje aj minerály, ktoré sú potrebné pre obnovu buniek a prispievajú k normálnym svalovým a tráviacim funkciám. Všetky tieto živiny sú poskytované bez pridaných cukrov, príchutí alebo farbív.

Čo je vitamín C

Vitamín C je vo vode rozpustný vitamín, ktorý je citlivý na teplo a aj oxidáciu. Aj keď sa vo väčšej miere nachádza v ovocí a zelenine vplyvom tepelnej úpravy jeho hladina v potravinách klesá. 

Čo obsahuje vitamín C?

Najviac tohto vitamínu nájdete v ovocí a zelenine. Bohatým zdrojom vitamínu C sú jablká, banána, broskyne, paprika, kapusta alebo uhorka. Tento vitamín nájdete aj v orechoch. Najviac sa ho nachádza vo vlašských orechoch a pistáciách. 

Predávkovania týmto vitamínom sa obávať nemusíte. Keďže je rozpustný vo vode jeho nadbytok jednoducho vylúčite močom. Pri jeho užívaní vo forme doplnkov stravy je ale dobré ak sa budete riadiť odporúčaným dávkovaním. Najlepší lipozomálny vitamín C vám síce zaručí dostatok až nadbytok tohto vitamínu v organizme ale jeho nadbytok sa vylúči močom. Takže ho nevyužijete a budete platiť zbytočne za to, čo v podstate vymočíte.

Vedeli ste, že pri negatívnych pocitoch a emóciách (hnev, plač, nervozita) spotrebuje ľudský organizmus viac vitamínu C?

Koľko vitamínu C denne užívať

Ak práve hľadáte na internete vitamín C a koľko denne ho užívať mali by ste vedieť, že sa jeho užívanie odvíja od viacerých faktorov. 

 • Vek – odporúčaný denný príjem pre deti predškolského veku je do 70 mg, pre staršie deti to je do 90 mg a pre dospelých okolo 100 mg denne. 
 • Zdravie – ak vás práve trápi nejaká infekcia odporúča sa zvýšiť príjem tohto vitamínu. Deti predškolského veku okolo 150 mg denne, staršie deti 250 až 500 a dospelí do 1000 mg denne. 

Vitamín C nemusíte užívať len vo forme tabletiek, kapsúl alebo sirupov. Jeho pozitívne účinky využije aj pleť. 

 • Podporuje tvorbu kolagénu
 • Zosvetľuje pigmentové škvrny
 • Zmierňuje viditeľnosť jaziev
 • Posilňuje obranyschopnosť pokožky
 • Zachytáva voľné radikály
 • Obnovuje a podporuje regeneráciu kožných buniek
 • Má protizápalové účinky, čím zmierňuje tvorbu zápalov v pokožke

Ako používať vitamín C na tvár? Tento vitamín je súčasťou množstva kozmetických prípravkov. V závislosti od typu kozmetiky záleží aj jeho použitie. Ak máte sérum s vitamínom C aplikujte ho na vyčistenú pleť, ak máte krém s vitamínom C aplikujte ho až na konci starostlivosti o pleť.  

Pravidelné užívanie vitamínu C môže zabrániť organizmu dostať sa do „stresového režimu“ 

Ktorý vitamín C je najlepší

Najlepší vitamín C je ten v ovocí a zelenine. Okrem tohto vitamínu sa v nich nachádza aj množstvo ďalších vitamínov, minerálov a živín, ktoré pre udržanie a podporu zdravia potrebujete. Keďže je ale pred nami chrípkové obdobie oplatí sa dopĺňať tento vitamín aj vo forme doplnkov výživy. 

Vybrať ten najlepší a najkvalitnejší vitamín C ale môže byť náročnejšie. Na trhu dnes nájdete širokú ponuku doplnkov výživy s týmto vitamínom. Vybrať si môžete kombináciu vitamínu C s ďalšími vitamínmi a minerálmi alebo čistý vitamín C.

Ďalšia voľba záleží od formy vitamínu. Niekto dáva prednosť kapsuliam, iný tabletkám alebo kvapkám. 

Najdôležitejšími faktormi, na ktoré by ste sa pri výbere vitamínu C mali zamerať je ale obsah vitamínu C v jednej dávke a rýchlosť vstrebávania do organizmu. Pri jeho výbere záleží aj na tom ako chcete užívať vitamín C. V tomto smere patria medzi najlepšie formy s postupným uvoľňovaním vitamínu, lipozomálny vitamín C alebo prírodný vitamín C.

 • Postupné uvoľňovanie – vitamín C sa do organizmu uvoľňuje postupne. Vďaka tomu máte zaručený dostatočný príjem tohto vitamínu počas celého dňa
 • Lipozomálny vitamín C – lipozómy sú tukové bubliny v ktorých je ukrytý vitamín. Tukový obal chráni vitamín pred vplyvom tráviacich enzýmov. Prejde cez tráviaci trakt až do čriev, kde sa obal rozpustí a vitamín C sa vstrebe.
 • Prírodný vitamín C – extrakty z rastlín obsahujú vyššie koncentrácie vitamínu C. Keďže ide o prírodný produkt, organizmus ho ľahko vstrebe. Okrem vitamínu C získate aj ďalšie živiny (vitamíny a minerály), ktoré sa v rastlinách nachádzajú. 

Ak vyhľadáte na internete výraz „najlepší vitamín C recenzie“ môžete si podľa hodnotení konkrétnych produktov vybrať. Možno na ten najlepší vitamín C natrafíte aj v našej ponuke. Vybrali sme pre vás tie najlepšie doplnky výživy s vitamínom C. 

Lipomazalny vitamin C od zelenazeme

Čo sa deje ak máte nedostatok vitamínu C?

Vitamín C, známy aj ako kyselina askorbová, je nevyhnutný pre mnohé životné funkcie v našom tele. Jeho nedostatok môže mať vážne zdravotné dôsledky. Hoci mnohí ľudia si myslia, že nedostatok vitamínu C je zriedkavý, v skutočnosti môže byť pomerne bežný, najmä v oblastiach s obmedzeným prístupom k čerstvému ovociu a zelenine. Tu sú niektoré z negatívnych účinkov, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku nedostatku vitamínu C:

 1. Skorbut: Toto je najznámejšie ochorenie spojené s nedostatkom vitamínu C. Skorbut vedie k bolestiam v kĺboch, svalovej slabosti, únave a krvácaniu z ďasien.

 2. Zhoršená hojenie rán: Vitamín C je kľúčový pre tvorbu kolagénu, proteínu, ktorý pomáha pri hojení rán. Nedostatok môže spôsobiť pomalé hojenie a zvýšené riziko infekcií.

 3. Oslabnutie imunitného systému: Vitamín C je dôležitý pre správne fungovanie bieleho krvného tela, ktoré bojuje proti infekciám. Jeho nedostatok môže zvýšiť riziko častých chorôb.

 4. Suchá a poškodená pokožka: Vitamín C pomáha pri obnove pokožky a bojuje proti voľným radikálom. Nedostatok môže viesť k suchej, popraskanej a poškodenej pokožke.

 5. Zhoršená absorpcia železa: Vitamín C zvyšuje absorpciu železa z rastlinných zdrojov. Jeho nedostatok môže viesť k anémii spôsobenej nedostatkom železa.

 6. Bolesti kĺbov a svalov: Nedostatok vitamínu C môže spôsobiť bolesti a slabosť v kĺboch a svaloch.

 7. Zhoršená nálada a únava: Nedostatočný príjem vitamínu C môže viesť k pocitom únavy, letargie a zhoršenej nálade.

Je možné sa vitamínom C predávkovať?

Áno, aj keď vitamín C je vodou rozpustný vitamín a telo vylučuje jeho nadbytok močom, je možné sa ním predávkovať, ak sa konzumuje v extrémne vysokých množstvách. Predávkovanie vitamínom C môže spôsobiť niekoľko vedľajších účinkov:

 1. Tráviace problémy: Nadmerný príjem vitamínu C môže spôsobiť žalúdočné krče, hnačku alebo nevoľnosť. Toto je najčastejším vedľajším účinkom predávkovania.

 2. Kamene v obličkách: V niektorých prípadoch môže nadmerný príjem vitamínu C zvýšiť riziko tvorby obličkových kameňov.

 3. Nadmerná absorpcia železa: Vitamín C zvyšuje absorpciu železa z tráviaceho traktu. Pre ľudí s určitými zdravotnými problémami, ako je hemochromatóza, môže nadmerný príjem vitamínu C zvýšiť hladinu železa v krvi na nebezpečné úrovne.

 4. Nespavosť: Niektorí ľudia hlásia problémy so spánkom po konzumácii veľkých dávok vitamínu C.

 5. Červenanie kože: V niektorých prípadoch môže nadmerný príjem vitamínu C spôsobiť dočasné červenanie kože.

Je dôležité si uvedomiť, že tieto vedľajšie účinky sú zriedkavé a zvyčajne sa vyskytujú len pri konzumácii veľmi vysokých dávok vitamínu C, často viac ako 2000 mg denne. Väčšina ľudí nemá žiadne problémy pri konzumácii doporučených denných dávok vitamínu C, ktoré sú pre dospelých stanovené na 65-90 mg denne. Avšak vždy je dobré konzultovať sa s lekárom pred začatím užívania vysokých dávok akéhokoľvek doplnku alebo vitamínu.

Rozdiel medzi prírodnou a syntetickou formou vitamínu C

Vitamín C môžeme získať z prírodných zdrojov, ako sú ovocie a zelenina, ale je tiež dostupný v syntetickej forme vo forme doplnkov stravy. Ale aký je medzi nimi skutočný rozdiel?

Zdroj

 • Prírodný vitamín C je získavaný z potravín, ako sú citrusové plody, paprika, brokolica a jahody.
 • Syntetický vitamín C je vyrobený chemickými procesmi v laboratóriu.

Biologická dostupnosť

Obe formy vitamínu C (prírodná a syntetická) sú pre telo rovnako dostupné a vstrebateľné. To znamená, že telo ich využíva rovnako efektívne.

Sprievodné látky

 • Prírodný vitamín C často prichádza s inými vitamínmi, minerálmi a antioxidantmi, ktoré môžu zvýšiť jeho účinky a prínosy pre zdravie.
 • Syntetický vitamín C je často izolovaný a nemá tieto sprievodné látky.

Cena a dostupnosť

Syntetický vitamín C je často lacnejší a ľahšie dostupný ako jeho prírodný ekvivalent.

Tolerancia a vedľajšie účinky

Niektorí ľudia môžu byť citliví alebo alergickí na určité zložky v syntetických doplnkoch, zatiaľ čo prírodné formy sú často lepšie tolerované.

Účinnosť

Hoci obe formy poskytujú telu potrebný vitamín C, niektoré štúdie naznačujú, že prírodná forma môže byť účinnejšia v niektorých aspektoch, napríklad v boji proti voľným radikálom.

Lipomazalny vitamin C zelenazeme zloženie
Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka, ktorá sa vo svojom voľnom čase zaujíma o nové trendy, módu a zdravie.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *