Domov » Zdravie a krása » Najlepší vitamín B12 – účinky, dávkovanie, zdroje! Recenzie a skúsenosti!

Najlepší vitamín B12 - účinky, dávkovanie, zdroje! Recenzie a skúsenosti!

Tieto najlepšie vitamíny B12 odporúčame:

Víťaz testu

VEGÁN B12 + L-METYLFOLÁT, 60 ML
5/5

Overená kvalita

4.5/5

Stredná cesta

4.5/5

V rozsiahlom spektre vitamínov a minerálov má len málo z nich taký význam a hlboký vplyv na ľudské zdravie ako vitamín B12. Táto pozoruhodná živina, známa aj ako kobalamín, je základom mnohých biologických procesov v našom tele a zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní celkovej pohody.

V tomto článku sa preto pozrieme na tie najlepšie doplnky výživy s obsahom vitamínu B12, ktoré na našom trhu môžete nájsť. Aký vitamín B12 je ten najlepší? Môže pomôcť pribrať? Čo ak trpíte nedostatkom vitamínu B12? Aká je odporúčaná denná dávka vitamínu B12 podľa veku? Všetko sa dozviete v kompletnej recenzii.

Kľúčové informácie

icon Vitamín B12 je nevyhnutný pre správne fungovanie nervového systému a tvorbu červených krviniek.
icon Najlepšie zdroje vitamínu B12 sú potraviny živočíšneho pôvodu, ako sú mäso z orgánov, ryby, vajíčka a mliečne výrobky.
icon Lipozomálny vitamín B12 má výhodu v lepšej vstrebateľnosti, pretože lipozómy efektívne prenášajú vitamíny cez stenu čreva priamo do krvného obehu.
icon Nedostatok vitamínu B12 môže viesť k rôznym zdravotným problémom, vrátane anémie, nervových porúch a kognitívnych problémov.
icon Vitamín B12 môže pomôcť pri tehotenstve, zlepšiť náladu, zvýšiť energetickú úroveň a podporiť zdravé vlasy, pokožku a nechty.

Najlepšie vitamíny B12 pre dospelých aj deti na základe testu

Najlepšie vitamíny B12

Hodnotenie

Najlepšia ponuka

Vegan B12 + L-Metylfolát

Warrior Vitamín B12

Ekolife Natura Liposomal Vitamín B12

Dr.Max Vitamín B12

Jamieson Vitamín B12

NOW Methyl B12

Vitamín B12 Webber Naturals

Vitabalans Oy VITA B12 + kyselina listová

NAJLEPŠIE VITAMÍNY B12 RECENZIE - OBSAH ČLÁNKU

Najlepšie vitamíny B12 recenzie a skúsenosti

Vegan B12 + L-Metylfolát

Vegan B12 + L-metylfolát, 60 ml od značky Cymbiotika je vysoko kvalitný doplnok stravy obsahujúci vitamín B12 a L-metylfolát. Tento produkt je výnimočný vďaka svojej najpokročilejšej technológii spracovania kyseliny listovej (B9) vo forme folátov, ktorá je jedinou biologicky dostupnou formou pre maximálnu absorpciu a účinnosť tejto kritickej živiny.

Produkt obsahuje dve biologicky dostupné formy vitamínu B12 – metylkobalamín a adenosylkobalamín, čo robí tento produkt úplne bezpečným pre deti, seniorov i dospelých. Kyselina listová je nepostrádateľným vitamínom nielen pre ženy v tehotenstve, spolu s vitamínom B12 je potrebná pri krvotvorbe. Vitamíny B6 a B12 prispievajú k normálnej funkcii nervovej sústavy, napomáhajú znižovať mieru únavy a podporujú správnu funkciu imunitného systému.

Tento produkt je vyrábaný bez rozpúšťadiel, alkoholov, plnív, spojív, príchutí, prísad, konzervačných látok, farbív, vôní, silikónu a BPA. Obsahuje organickú zmes vyrobenú z najkvalitnejších, biodynamických a divoko rastúcich rastlín z rodinných fariem. Balené v sklenenej fľaštičke s ochranou proti UV žiareniu.

Zloženie produktu zahŕňa vitamín B12 (80 % metylkobalamín, 20 % adenosylkobalamín), vitamín B6 (pyridoxín), L-metylfolát (folát), kyselina fulvová. Medzi ďalšie ingrediencie patria čistená voda, glycerín, koncentrát z divokých čučoriedok v prášku, kyselina jablčná, koreň konjac, fosfatidylcholín, D-alfa tokoferol, hydrogénuhličitan draselný, extrakt z citrusov. V našom teste jednoznačne najlepší vitamín B12.

Warrior Vitamín B12

Značka Warrior ponúka svojim zákazníkom kvalitný vitamín B12 vo forme tabliet – v jednej sa nachádza 250 μg vitamínu B12. Tento vitamín je dôležitý pre metabolizmus sacharidov, bielkovín a tukov, pričom pomáha ich premene na energiu. Zohráva významnú úlohu pri tvorbe červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík do telesných tkanív a orgánov, čím zvyšujú hladinu vašej energie.

Okrem toho je vitamín B12 potrebný aj na tvorbu zdravých červených krviniek v kostnej dreni. Pomáha pri syntéze DNA, ktorá je nevyhnutná pre správny vývoj a dozrievanie červených krviniek. Taktiež vám pravidelné užívanie vitamínu B12 môže pomôcť s centrálnym nervovým systémom. Pomáha pri tvorbe ochranného obalu (myelínovej pošvy) okolo nervových buniek, ktorý uľahčuje správne vedenie nervových vzruchov.

V jednom balení Warrior Vitamín B12 sa nachádza 200 tabliet. Denná odporúčaná dávka je jedna tableta, ktorú stačí zapiť optimálnym množstvom vody. 

Výživový doplnok Warrior Vitamín B12 si môžete zakúpiť už za 5,95 €.

Ekolife Natura Liposomal Vitamín B12

Ekolife Natura Liposomal Vitamín B12 je vysoko kvalitný doplnok stravy obsahujúci vitamín B12 v lipozomálnej forme. Lipozómy sú nanočastice, ktoré efektívne prenášajú vitamíny a iné živiny cez stenu čreva priamo do krvného obehu, čo zvyšuje ich vstrebateľnosť a účinnosť.

Produkt obsahuje vitamín B12 vo forme hydroxid-kobalamínu, ktorý prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu, normálnej činnosti nervovej sústavy, normálnemu metabolizmu homocysteínu, normálnej psychickej činnosti, normálnej tvorbe červených krviniek, normálnej funkcii imunitného systému a k zníženiu vyčerpania a únavy.

Tento vitamín B12 je vhodný pre vegánov a neobsahuje lepok, pridaný cukor, éčka, palmový olej. Je sladený xylitolom a obsahuje prírodné arómy vanilky a marhule.

Dr.Max Vitamín B12

Vitamín B12 od spoločnosti Dr.Max je skutočne silný. V jednej tablete totiž obsahuje až 500 μg vitamínu B12. Je dokázané, že dostatočné množstvo vitamínu B12 sa spája so zníženým rizikom kardiovaskulárnych ochorení. Dokáže to vďaka regulácii hladiny homocysteínu v krvi. Zvýšená hladina homocysteínu súvisí so zvýšeným rizikom srdcových ochorení a vitamín B12 pomáha premieňať homocysteín na neškodnú látku, čím podporuje zdravie srdca.

Tento doplnok stravy je dôležitý aj pri syntéze DNA. Pomáha pri delení, raste a vývoji buniek, najmä v rýchlo sa deliacich bunkách, ako sú bunky v kostnej dreni a tráviacom trakte. Niektoré výskumy naznačujú, že vitamín B12 môže zohrávať úlohu pri regulácii nálady a duševného zdravia. Podieľa sa na syntéze neurotransmiterov, ako sú serotonín a dopamín, ktoré sú kľúčové pre udržanie vyrovnanej nálady.

Jedno balenie Dr.Max Vitamín B12 obsahuje 100 tabliet, pričom denne vám stačí prijať jednu tabletu. Tú zapijete dostatočným množstvom vody. 

Doplnok stravy vo forme tabliet Dr.Max Vitamín B12 môžete kúpiť už za 11,59 €.

Jamieson Vitamín B12

Vitamín B12 je známy najmä tým, že prispieva k správnemu fungovaniu nervového a imunitného systému. Zaujímavosťou však je, že jeho pravidelné užívanie môže pomôcť aj tehotným ženám. Zohráva úlohu pri syntéze DNA a delení buniek, ktoré sú nevyhnutné pre rýchly rast a vývoj plodu. Vitamín B12 navyše prispieva aj k tvorbe zdravých červených krviniek a podporuje neurologický vývoj dieťaťa.

Mimo to hrá vitamín B12 dôležitú úlohu pri podpore zdravia kostí. Podieľa sa na tvorbe kostných buniek vrátane osteoblastov, ktoré sú zodpovedné za tvorbu kostí. Primeraná hladina vitamínu B12 pomáha zabezpečiť správnu tvorbu kostných buniek, čím prispieva k udržaniu zdravých kostí. Taktiež je potrebný na tvorbu červených krviniek, ktoré sú zodpovedné za dodávanie kyslíka a živín do kostných tkanív. Dostatočný prísun kyslíka je dôležitý pre zdravie kostí a zachovanie integrity kostného tkaniva. Jamieson Vitamín B12 obsahuje 80 tabliet. Denne sa odporúča prijať jednu tabletu.

Výživový doplnok Jamieson Vitamín B12 si môžete zakúpiť už za 10,09 €. Navyše pri kúpe dvoch produktov získate Jamieson Vitamín D3 ako darček.

Vitamín B12, inak nazývaný aj metylkobalamín, nájdete v ponuke spoločnosti NOW, ktorá sa zameriava na výrobu kvalitných výživových doplnkov. Tento vitamín je nevyhnutný pre správne fungovanie nervového systému. Taktiež je nevyhnutný na udržanie optimálnej kognitívnej funkcie a zdravia mozgu. Prispieva k tvorbe myelínu, ktorý pomáha účinne prenášať nervové impulzy. Dostatočná hladina vitamínu B12 sa spája s lepším kognitívnym výkonom, pamäťou a sústredením.

V prípadoch, keď dôjde k poškodeniu nervov, napríklad pri periférnej neuropatii, môže udržanie dostatočnej hladiny vitamínu B12 podporiť proces hojenia a zlepšiť funkciu nervov. Nedostatok vitamínu B12 sa spája s rôznymi neurologickými poruchami. Dlhodobý nedostatok môže viesť k poškodeniu nervov, periférnej neuropatii a dokonca k nezvratným neurologickým poruchám. Zabezpečenie dostatočného príjmu vitamínu B12 môže pomôcť znížiť riziko týchto ochorení a podporiť celkové neurologické zdravie.

Jedno balenie NOW Methyl B12 obsahuje 100 pastiliek. Stačí vám prijať jednu pastilku 1 až 2x denne. V jednej dávke sa nachádza až 1000 μg vitamínu B12.

Doplnok výživy NOW Methyl B12 si môžete kúpiť za 10,10 €.

Vitamín B12 Webber Naturals

Tento vitamín B12 od značky Webber Naturals má veľkú výhodu – po užití sa postupne uvoľňuje do vášho tela každých šesť až osem hodín. Vedeli ste, že primeraná hladina vitamínu B12 je pre zdravé tehotenstvo kľúčová

Štúdie ukazujú, že mozog a nervový systém plodu potrebujú dostatočné množstvo vitamínu B12 od matky, aby sa správne vyvíjali.  Nedostatok vitamínu B12 v počiatočných štádiách tehotenstva môže zvýšiť riziko vrodených chýb, ako sú napríklad defekty neurálnej trubice. Okrem toho môže nedostatok vitamínu B12 u matky prispieť k predčasnému pôrodu alebo potratu.

Vitamín B12 môže taktiež znížiť riziko makulárnej degenerácie – očné ochorenie, ktoré postihuje najmä centrálne videnie. Štúdia z roku 2009, ktorej sa zúčastnilo 5 000 žien vo veku 40 rokov a viac, dospela k záveru, že doplnenie vitamínu B12 spolu s kyselinou listovou a vitamínom B6 môže riziko tejto choroby znížiť. 

Jedno balenie Vitamínu B12 od Webber Naturals obsahuje 60 rozpustných tabliet pod jazyk. Denne vám stačí užiť len jednu tabletu.

Výživový doplnok Vitamín B12 Webber Naturals si môžete zakúpiť už za 20,75 €.

Vitabalans Oy VITA B12 + kyselina listová

Doplnok stravy vitamín B12 od spoločnosti Vitabalans Oy obsahuje aj kyselinu listovú. Produkt nájdete vo forme pastiliek, ktoré poskytujú naozaj jednoduché užívanie. Tento vitamín zohráva dôležitú úlohu pri syntéze a metabolizme serotonínu, chemickej látky zodpovednej za reguláciu nálady. Vďaka tomu sa môže vaša nálada z dlhodobého hľadiska zlepšiť

Dobrou správou je, že ak máte výrazný nedostatok vitamínu B12, užívanie doplnku alebo zvýšenie jeho príjmu pravdepodobne zlepší vašu energetickú úroveň. Jedným z najčastejších prvých príznakov nedostatku vitamínu B12 je práve únava či nedostatok energie. Dostatočná hladina vitamínu B12 je nevyhnutná aj pre podporu zdravých vlasov, pokožky a nechtov. 

Jedno balenie produktu Vitabalans Oy VITA B12 obsahuje 30 pastiliek – pre udržanie optimálnej hladiny tohto vitamínu vám stačí prijať denne len jednu pastilku

Výživový doplnok s obsahom vitamínu B12 a kyseliny listovej Vitabalans Oy VITA B12 si môžete zakúpiť už za 2,92 €.

Čo je vitamín B12?

Vitamín B12 je kľúčovým nutričným prvkom, ktorý hrá zásadnú úlohu v mnohých funkciách nášho tela. Tento vodou rozpustný vitamín je nevyhnutný pre zdravú tvorbu červených krviniek, správnu funkciu nervového systému a syntézu DNA.

Vitamín B12 je jedinečný, pretože, na rozdiel od iných vitamínov, sa vyskytuje iba v potravinách živočíšneho pôvodu, ako sú mäso, mlieko, vajcia a morské plody. Preto môžu byť vegetariáni a vegáni vystavení riziku nedostatku tohto vitamínu, ak nezahrnú do svojej stravy dostatočné množstvo B12 bohatých potravín alebo doplnkov.

Nedostatok vitamínu B12 môže viesť k rôznym zdravotným problémom, vrátane anémie, nervových porúch a kognitívnych problémov. Preto je dôležité udržiavať dostatočnú hladinu tohto vitamínu v tele.

Vitamín B12 je tiež podporovaný vedeckými štúdiami, ktoré ukazujú jeho dôležitosť pre celkové zdravie. Napríklad, výskum z Mayo Clinic a National Institutes of Health potvrdzuje, že vitamín B12 je nevyhnutný pre zdravú tvorbu červených krviniek a správnu funkciu nervového systému.

Vitamin B12 v kapsulach na stole

Najlepšie zdroje vitamínu B12 z jedla

Vitamín B12 môžete pomerne účinne a jednoducho získať aj z bežných potravín. Zvyčajne ide o potraviny živočíšneho pôvodu. Medzi najlepšie zdroje vitamínu B12 patrí jednoznačne mäso z orgánov, ako je pečeň, obličky, srdce či hovädzia pečeň. Významný obsah vitamínu B12 majú aj ryby – makrela, sardinky, pstruh a losos

Vajíčka a mliečne výrobky vrátane mlieka, syra a jogurtu tiež obsahujú vitamín B12. Obsah vitamínu B12 v týchto potravinách sa však môže líšiť, preto je nevyhnutné kontrolovať etikety alebo si vyberať obohatené varianty.

Rozdiel medzi klasickým a lipozomálnym vitamínom B12

Vitamín B12 je esenciálny vitamín, ktorý je nevyhnutný pre mnohé funkcie v tele, vrátane tvorby červených krviniek, metabolizmu proteínov a udržiavania zdravého nervového systému.

Lipozomálny vitamín B12 je forma vitamínu B12, ktorý je obalený lipozómami. Lipozómy sú malé lipidové (tukové) bubliny, ktoré sa prirodzene vyskytujú v tele. Slúžia ako nosiče, ktoré pomáhajú prenášať vitamíny a iné živiny cez stenu čreva priamo do krvného obehu.

Hlavný rozdiel medzi vitamínom B12 a lipozomálnym vitamínom B12 spočíva v spôsobe, akým je vitamín dodaný do tela. Pri bežnom vitamíne B12 môže byť jeho vstrebateľnosť obmedzená rôznymi faktormi, vrátane veku, zdravotného stavu a prítomnosti určitých látok v žalúdku.

Lipozomálny vitamín B12 je navrhnutý tak, aby zvýšil vstrebateľnosť vitamínu B12 tým, že ho “zabalením” do lipozómu umožní efektívnejšie preniknúť cez stenu čreva a dostať sa priamo do krvného obehu. Toto môže zvýšiť účinnosť vitamínu B12 a zabezpečiť, že telo dostane maximálnu možnú dávku tohto dôležitého vitamínu.

Príznaky nedostatku vitamínu B12

Nedostatok vitamínu B12 môže byť spojený s rôznymi príznakmi. Medzi najčastejšie patria únava, slabosť, závraty, strata chuti do jedla, chudokrvnosť, problémy s pamäťou, depresia a nervové poruchy ako je mravenčenie alebo znecitlivenie končatín. Ak máte niektorý z týchto príznakov, je dôležité konzultovať to s lekárom.

Ako predísť nedostatku vitamínu B12

Aby ste predišli nedostatku vitamínu B12, je dôležité zahrnúť do svojej stravy dostatočné množstvo potravín bohatých na tento vitamín. Ak ste vegetarián alebo vegán, môžete zvážiť užívanie doplnkov stravy s vitamínom B12 alebo konzumáciu potravín obohatených o vitamín B12. Vždy je dobré konzultovať svoju stravu a prípadné doplnky stravy s odborníkom na výživu alebo lekárom.

Vitamin B12 v kapsulach

Koľko vitamínu B12 užívať denne?

Odporúčaný denný príjem vitamínu B12 sa môže líšiť v závislosti od veku, pohlavia a životného štýlu, vrátane stravy. Podľa National Institutes of Health v USA, tieto sú odporúčané denné dávky pre vitamín B12:

  • Dojčatá do 6 mesiacov: 0.4 mg
  • Dojčatá 7-12 mesiacov: 0.5 mg
  • Deti 1-3 roky: 0.9 mg
  • Deti 4-8 rokov: 1.2 mg
  • Deti 9-13 rokov: 1.8 mg
  • Dospievajúci a dospelí od 14 rokov: 2.4 mg
  • Tehotné ženy: 2.6 mg
  • Dojčiace ženy: 2.8 mg

Je dôležité poznamenať, že niektoré skupiny ľudí, vrátane starších dospelých, ľudí s poruchami trávenia a vegánov a vegetariánov, môžu mať vyššie potreby vitamínu B12 a môžu potrebovať doplnky. Vždy je dobré konzultovať svoje potreby vitamínu B12 s lekárom alebo odborníkom na výživu.

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka, ktorá sa vo svojom voľnom čase zaujíma o nové trendy, módu a zdravie.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *