Domov » Zdravie a krása » Sulforafan recenzia

Sulforafan - Prírodná zlúčenina so zázračnými účinkami? Recenzia a skúsenosti

sulforafan extra

V súčasnom svete, kde stále častejšie hľadáme zdravšie alternatívy stravy, sa niektoré bylinky a látky označujú ako zázračné. Jednou z nich je aj sulforafan, ktorý je bohato obsiahnutý najmä v zelenej zelenine. Začína sa dostávať do povedomia v oblasti výskumu a výživových doplnkov, a to z jednoduchého dôvodu – jeho prínos pre naše zdravie je pozoruhodný. Od prevencie chorôb až po podporu imunitného systému, sulforafan sa zdá byť zeleným klenotom s mnohými zdravotnými výhodami. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, čo všetko dokáže tento zelený hrdina.

V tejto recenzii je uvedený prehľad sulforafanu vrátane jeho výhod, možných vedľajších účinkov, zdrojov potravy, kde sa nachádza a najlepšia tabletková forma sulforafanu na trhu. Poďme na to!

SULFORAFAN RECENZIA - OBSAH ČLÁNKU

Čo je sulforafan

Sulforafan je prírodná chemická zlúčenina patriaca do skupiny izotiocyanátov. Tie sa nachádzajú v niektorých druhoch zeleniny, najmä v brokolici, kapuste, keli, karfiole alebo rukole. Táto silná látka je známa svojimi prospešnými účinkami na zdravie. Vzniká pri reakcii enzýmov s glukorafanínom, ktorý sa nachádza v týchto rastlinách. 

Odborníci túto látku skúmajú pre jej antioxidačné, protizápalové a detoxikačné vlastnosti – zistite taktiež, na čo všetko si dávať pozor pri detoxikácii tela. Sulforafan môže sa často spája s rôznymi zdravotnými výhodami, vrátane podpory imunitného systému, prevencie oxidatívneho stresu a dokonca aj s prevenciou niektorých chorôb, vrátane niekoľkých typov rakoviny.

Enzýmy myrozinázy sa uvoľňujú a aktivujú iba pri poškodení rastliny. Preto musí byť zelenina nakrájaná, nasekaná alebo žuvaná, aby sa uvoľnila myrozináza a aktivoval sa sulforafan (zdroj).

Surová zelenina má najvyššiu hladinu sulforafánu. Jedna štúdia zistila, že surová brokolica mala desaťkrát viac sulforafanu ako varená brokolica (zdroj).

Najlepším spôsobom, ako optimalizovať hladinu sulforafanu pri varení, môže byť zelenina v pare jednu až tri minúty (zdroj).

Najlepšie je pripravovať zeleninu pod 140 ° C, pretože prekročenie tejto teploty vedie k strate glukozinolátov, ako je glukorafanín (zdroj).

Z tohto dôvodu je najlepšie vyhnúť sa vareniu alebo mikrovlnnej rúre. Namiesto toho zeleninu konzumujte surovú alebo mierne podusenú, aby ste maximalizovali jej obsah sulforafánu.

Naše telo a sulforafan - účinky

Sulforafan má viaceré pozoruhodné účinky na ľudské telo. Táto látka má schopnosť podporovať detoxikačné procesy v tele. Pomáha odstraňovať toxíny a ťažké kovy z tela, čím prispieva k zachovaniu čistého vnútorného prostredia organizmu. Detox organizmu prispieva k znižovaniu zápalových procesov v tele, čo môže byť prospešné pre celkové zdravie. 

Niektoré štúdie naznačujú, že sulforafan môže mať pozitívny vplyv na imunitný systém. Pomáha posilňovať obranyschopnosť organizmu proti infekciám a ochoreniam. Tiež sa podieľa na regulácii hladiny cukru v krvi a cholesterolu. To môže byť prospešné pre ľudí s cukrovkou a zvýšeným rizikom srdcovocievnych ochorení.

Sulforafan je skúmaný aj v súvislosti s jeho potenciálnym vplyvom na zdravie mozgu. Výskumy ukázali, že by mohol mať vlastnosti, ktoré dokážu ochrániť mozog pred oxidatívnym stresom. Oxidatívny stres je spojený s voľnými radikálmi v našom tele, ktoré môžu poškodiť bunky, bielkoviny či dokonca našu DNA. Zabrániť sa mu dá fyzickou aktivitou, dôležitá je tiež aj vyvážená strava obsahujúca antioxidatny ako je sulforafan, vitamíny C a E alebo rôzne minerálne látky (Se, Zn…).

Je dôležité si uvedomiť, že výskum o účinkoch sulforafanu stále prebieha. Preto sa odporúča sledovať aktuálne vedecké informácie a konzultovať s lekárom akékoľvek zmeny v strave, ktoré sa rozhodnete spraviť.

Sulforafan Extra – CarnoMed

O značke CarnoMed

Značka CarnoMed vznikla z osobného príbehu rodiny Genčíkovcov. Ilja, syn zakladateľky CarnoMed Manon Genčíkovej, trpel od narodenia hypotóniou, čo spôsobilo oslabenie svalov, nerozprával ani nechodil. Po hľadaní alternatívnych riešení sa matka dozvedela o karnozíne od priateľky. Ilja začal užívať karnozín už v piatich rokoch a už po pár týždňoch užívania sa začali prejavovať pozitívne zmeny vývoja a sociálneho správania. Dnes už Ilja chodí, hrá sa, rozpráva a socializuje sa ako bežný chlapec. Preto sa Manon rozhodla predať svoju pozitívnu skúsenosť ďalej a vytvorila si vlastnú značku CarnoMed.

CarnoMed má v svojej ponuke produkty s obsahom karnozínu, ženšenu, kolagénu, kozieho kolostra, mix látok vhodných pri onkologickej liečbe alebo prípravok na podporu pečene a žlčníka. Mimo produktov obsahujúcich karnozín je najobľúbenejším Sulforafan Extra. 

Všeobecne o Sulforafan-e Extra

Na oficiálnej stránke CarnoMed nájdete 2 varianty: 60 kapsulovú a 120 kapsulovú. Cena sa pohybuje okolo 40€ za menšie balenie a 70€ za väčšie.

V porovnaní s inými výživovými doplnkami je cena síce vyššia, no na kvalite produktu sa nešetrilo, preto je pomer cena a kvalita veľmi dobrá. Odporúčané dávkovanie je 1 kapsula denne spolu s jedlom.

Účinky Sulforafan-u Extra

Ako sme už spomínali, sulforafan aj v tomto produkte pôsobí na telo protizápalovo, detoxikuje ho, posilňuje imunitu a zabraňuje vzniku voľných radikálov. Znižuje sa vám riziko vzniku rôznych chorôb, ako je cukrovka, srdcovocievne, žalúdočné, neurodegeneratívne a očné ochorenie a choroby dýchacích ciest.

Čo obsahuje Sulforafan Extra

Sulforafan Extra neobsahuje žiadne pridané látky ani konzervanty. Je v ňom len sulforafan vo forme glukorafanínu. Je to chemická zlúčenina, ktorá sa nachádza v brokolici a v tele sa vďaka enzýmu myrozináza štiepi na sulforafan. 

V produkte nenájdete glutén, škrob, rôzne orechy alebo ryby. Je preto čisto prírodný, vhodný aj pre vegánov, celiatikov a alergikov.

Sulforafan Extra a rakovina

Sulforafan, objavený slovenskými vedcami v roku 1968, je považovaný za ochranný štít proti rakovine. Jeho účinky zabraňujú vzniku rakoviny z niekoľkých smerov a oblastí. Okrem toho, že priamo účinkuje na vznik a rast rakovinových buniek, sulforafan môže byť využitý aj ako doplnok pri liečbe určitých druhov rakoviny – hrubé črevo, prsník, prostata, koža, žalúdok, pľúca, močový mechúr. 

Taktiež je známe, že výrazne zvyšuje účinnosť niektorých bežne používaných protirakovinových liekov. 

Vedľajšie účinky Sulforafanu

Konzumácia sulforafánu v množstvách nájdených v zelenine sa považuje za bezpečnú s malými – ak vôbec – vedľajšími účinkami.

Doplnky sulforafanu sú navyše k dispozícii na nákup v obchodoch so zdravou výživou a online predajcoch.

Tieto doplnky sú zvyčajne vyrobené z brokolice alebo výťažku z výhonkov brokolice a sú všeobecne koncentrované a obsahujú viac sulforafanu, ako sa prirodzene nachádza v potravinách.

Aj keď neexistujú žiadne odporúčania pre denný príjem sulforafanu, väčšina dostupných doplnkových značiek naznačuje, že užívate okolo 400 mikrogramov za deň – zvyčajne sa to rovná 1-2 kapsulám.

Mierne vedľajšie účinky sú spojené s doplnkami sulforafanu, ako je zvýšenie plynov, zápcha a hnačka (zdroj).

V akých potravinách nájdeme Sulforafan

Sulforafan je možné získať prirodzene z radu krížovej zeleniny. Táto zelenina poskytuje nielen sulforafan, ale aj mnoho ďalších dôležitých vitamínov, minerálov a antioxidantov.

Ak chcete zvýšiť príjem sulforafanu, zahrňte do svojej stravy viac z tejto zeleniny:

  • brokolicové klíčky
  • brokolica
  • karfiol
  • kel
  • ružičkový kel
  • kapusta, červená aj biela odroda
  • žerucha
  • rukola

Ak však chcete vždy dodržiavať pravidelné dávky – určite odporúčam si kúpiť tabletky obsahujúce sulforafan.

Rukola

Skúsenosti zákazníkov

Užívatelia hodnotia produkt veľmi pozitívne. Chvália si jednoduché užívanie, po dlhodobom užívaní cítia zmeny v svojom zdravotnom stave. Jedna pani priznala, že Sulforafan Extra začala užívať po absolvovaní chemoterapie na odporučenie lekára. Po pár týždňoch začala cítiť zlepšenie imunity, mala väčšiu chuť do života a celkovo sa v svojom tele cítila lepšie. Ako plus vidia zákazníci aj to, že ide o slovenský výrobok a tiež aj príbeh, ktorý predchádzal vzniku značky a produktov. 

Brokolica
Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka, ktorá sa vo svojom voľnom čase zaujíma o nové trendy, módu a zdravie.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *