Domov » Zdravie a krása » Najlepšie psyllium

Najlepšie psyllium 2024! Môže pomôcť s trávením a chudnutím! Recenzie a skúsenosti

Tieto najlepšie psyllium odporúčame:

Víťaz testu

Psyllium – ADVANCE
5/5

Overená kvalita

4.5/5

Stredná cesta

4.5/5

Trávenie je základným pilierom nášho zdravia a mnohí z nás čelia problémom, ktoré sú s ním spojené. Ako sa vyhnúť nepríjemnostiam ako nadúvanie, zápcha či hnačka? Odpoveď môže byť jednoduchšia, než si myslíte: vláknina

V tomto článku sa zameriame na jednu konkrétnu – psyllium. Prečo je tak obľúbená, aké má výhody a ako môže prispieť k lepšiemu tráveniu a celkovému zdraviu? Priblížime vám všetko, čo potrebujete vedieť o tejto zázračnej vláknine – ako dopadla v recenzii a aké máme skúsenosti. Na záver si predstavíme v akej strave je najviac vlákniny a potraviny s najvyšším obsahom vlákniny. 

Najlepšie Psyllium (vláknina) na základe testu

Najlepšia vláknina (psyllium) na trhu

Hodnotenie

Najlepšia cena

Psyllium – ADVANCE

Psyllium Husk

PSYLLIUM - DR. POPOV

Inulín od NaturalProtein

BIO Psyllium – GymBeam

Psyllium Husks Natural

Psyllium – Grizly

Trávenie Psyllium - HERBS PLANET

Viridian Fibre Complex s F.O.S.

NUTRITION Vláknina psyllium

BRAINMAX Pure Agáve Inulin

NAJLEPŠIE PSYLLIUM RECENZIE - OBSAH ČLÁNKU

Psyllium – ADVANCE

Psyllium od značky ADVANCE má BIO certifikát od spoločnosti AbCert. Je kvalitne spracovávaný, má vysoký obsah vlákniny a príjemnú chuť.

Medzi jeho hlavné účinky patrí podpora správnej funkcie tráviaceho traktu a udržiavanie stálej hladiny cholesterolu v krvi.

Obsahuje čistú BIO vlákninu spracovanú zo semien Skorocelu indického. Dávkovanie je pre dospelých a deti rôzne. Pre dospelého človeka sa odporúča rozpustiť v 250 ml vody 1-2 čajové lyžičky psyllia, pre deti od 6 rokov 1 čajová lyžička. Toto psyllium nie je vhodné podávať deťom do 6 rokov. 

Psylliový “kokteil” je najlepšie užívať ráno alebo večer nalačno pred jedlom, minimálne pol hodiny až hodinu. Ak užívate lieky, psyllium odporúčame dávať s odstupom aspoň 2-3 hodiny po užití liekov. Pri užívaní psyllia sa snažte dodržiavať pitný režim a takisto aj samotné psyllium si zapite dostatočným množstvom vody. Hodnotenia užívateľov sú pozitívne a odporúčajú ho aj ďalším. 

Psyllium Husk (vláknina) Powder – NOW

Psyllium Husk Powder značky NOW je jedným z najlepších rozpustných vláknin na trhu. Jeho hlavnými funkciami je znižovanie obsahu nasýtených tukov a cholesterolu v krvi a takisto urýchlenie procesu trávenia. Príprava psyllia na užívanie nie je také zložité ako pri predchádzajúcom produkte. Stačí rozmiešať jednu zarovnanú polievkovú lyžicu s vodou alebo s džúsom. Po užití je dôležité psyllium zapiť dostatočným množstvom vody, inak hrozí udusenie.

Okrem vlákniny obsahuje sacharidy, bielkoviny, železo, sodík a draslík, čo môže byť výhoda aj nevýhoda. Výživový doplnok je vhodný len pre dospelých. Ak ste tehotná, dojčíte, užívate iné lieky alebo máte zdravotné problémy, pred začatím užívania psyllia odporúčame poradiť sa svojím lekárom. 

Psyllium pridávajte do každodennej stravy pomaly a začnite s menšími dávkami. Po niekoľkých týždňoch dávku postupne zvyšujte.

PSYLLIUM - DR. POPOV

Psyllium Dr. Popova je ďalšou vlákninou rozpustnou vo vode. Slúži len ako doplnok stravy pre doplnenie vlákniny v tele. Ako pri ostatných produktoch, aj tento napomáha pri zápche a trávení, zmäkčuje stolicu, čím uľahčuje vyprázdňovanie. Zaujímavou vlastnosťou je, že ak ho užívate nalačno, dokáže vyvolať pocit nasýtenia. Preto je vhodný aj pri redukčných diétach. 

Rozmiešajte 1-2 čajové lyžičky psyllia s vodou a zapite dostatočným množstvom inej tekutiny (môže to byť voda, čaj džús…). Ideálne je užitie psyllia nalačno a minimálne 30 minút pred jedlom. Maximálna denná dávka je 5 čajových lyžičiek a tento počet by sa nemal presiahnuť.

Vďaka veľkému baleniu získala mnoho pozitívnych recenzií od užívateľov, ktorí sú s produktom nadmieru spokojní. Píšu, že to užívajú aj s deťmi, že im to pomáha proti zápche a k rýchlejšiemu tráveniu. Niektorí sa priznali, že im psylliový “koktejl” moc nechutil, no ďalší ľudia zhodnotili, že psyllium je bez chuti a vône. 

Inulín od NaturalProtein (250 g)

Inulín je 100% prírodná nízkokalorická rozpustná vláknina, ktorá sa získava z koreňa čakanky. Tento produkt od NaturalProtein je mimoriadne funkčný doplnok stravy, ktorý vám umožní doplniť potrebnú vlákninu v strave a výrazne podporiť črevnú mikroflóru. Vláknina je dôležitá súčasť našej stravy, avšak mnohí z nás nedodržiavajú odporúčaný denný príjem, ktorý by mal byť medzi 20 a 30 gramami. S týmto produktom môžete efektívne riešiť tento deficit.

Inulín je nielen výborný pre črevnú mikroflóru, ale má aj nízku kalorickú hodnotu a spomaľuje vstrebávanie sacharidov z tenkého čreva. Vďaka svojej ľahko sladkej chuti môže slúžiť aj ako funkčné sladidlo. Je veľmi jednoduché s ním pracovať a môžete ho pridať do rôznych nápojov alebo pokrmov.

Tento produkt je ideálny pre tých, ktorí hľadajú kvalitný zdroj vlákniny, ktorý je prírodný a ľahko sa pridáva do stravy. Navyše, s jeho pomocou môžete podporiť svoju črevnú mikroflóru a celkovo zlepšiť trávenie.

BIO Psyllium – GymBeam

BIO Psyllium od GymBeamu má ako predošlé psylliá pozitívny vplyv na trávenie. Využívajú ho práve ľudia so zažívacími problémami alebo ľudia, ktorí chcú schudnúť. Keďže psyllium neobsahuje lepok, je vhodný pre celiatikov. Spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka, čím navodzuje pocit plnosti a nasýtenia. Táto vlastnosť je využiteľná najmä pri chudnutí.

Užívatelia hodnotia tento produkt veľmi pozitívne, s účinkami sú nadmieru spokojní. Mnohým BIO Psyllium od GymBeamu pomohlo s trávením, s cukrovkou alebo cholesterolom. Jediné mínus vidia v chuti produktu, ale usúdili, že o to lepší účinok bude psyllium mať.

Psyllium Husks - psyllium šupky - Natural Nutrition

Natural Nutrition je značka, ktorá sa zameriava na výživové doplnky bez pridaných konzervantov alebo iných chemických látok. Takisto ich produkty nie sú ani geneticky modifikované. Rovnako čistý a prírodný je aj jeden z ich vlákninových výživových doplnkov Psyllium Husks. Obsahuje šupky zo semien Skorocelu indického, z ktorého sa vyrába väčšina psyllií. 

Psyllium Husks sa užíva 2 krát denne a to tak, že si vo vode, čaji alebo džúse rozmiešate 1 čajovú lyžičku prášku, čo predstavuje asi 5g. Odporúčaná denná dávka je 10g a túto dávku nesmiete prekročiť. Po vypití jednej dávky je dôležité ju zapiť dostatočným množstvom tekutín, ideálne vodou.

Psyllium od spoločnosti Grizly je na prvý pohľad prášok s vlákninou ako každý iný. Aj tento produkt pomáha pri trávení a všetkom, čo sme už spomínali. Zákazníci si na jednu stranu pochvaľovali a na druhú zase neboli spokojni s kvalitou psyllia, pretože je na jemno namletý. Pri bezlepkovom pečení pečivo s psylliom od Grizly napuchlo oveľa viac než pri iných produktoch. Pomer kvalita a cena hodnotilo viacero ľudí ako veľmi dobré. 

Sťažovali si trochu na to, že je prášok bez chuti alebo že je trochu horký. Kvôli svojej veľmi práškovej konzistencii ho používatelia odporúčajú skôr na bezlepkové pečenie ako na bežné použitie ako výživový doplnok. Vo vode vytvára hrudky a nedá sa rozpustiť. Ak teda hľadáte niečo na pečenie pre celiatika, toto psyllium vám odporúčame.

Trávenie Psyllium - HERBS PLANET

Psyllium od HERBS PLANET je vegánsky výživový doplnok s vysokým obsahom dvoch druhov vlákniny. Psyllium podporuje normálnu funkciu tráviaceho traktu, pri dlhodobejšom užívaní upravuje hodnoty cholesterolu. Obsahuje aj inulín, ktorý taktiež napomáha pri trávení tak, že zvýši objem stolice. 

Na rozdiel od predchádzajúcich produktov, toto psyllium nie je vo forme prášku, ale vo forme kapsúl. Užívajú sa 2-3 krát denne po jednej kapsule pred alebo po jedle. 

Viridian Fibre Complex s F.O.S.

Viridian Fibre Complex s F.O.S. je doplnok stravy v kapsulovej forme, ktorý kombinuje výhody vlákniny s prebiotickými zložkami. Tento produkt je navrhnutý tak, aby poskytoval komplexnú podporu tráviacemu traktu a zároveň podporoval celkové zdravie.

Výrobok obsahuje kombináciu rôznych druhov vlákniny, ktoré sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na tráviaci systém. Vďaka tomu je ideálny pre tých, ktorí hľadajú komplexnú podporu trávenia a zároveň chcú získať všetky výhody, ktoré vláknina ponúka.

Vláknina v prášku, ako je tá v tomto produkte, môže pomôcť pri regulácii trávenia, zlepšení konzistencie stolice a podpore zdravého črevného prostredia. Prebiotické zložky v produktoch, ako je F.O.S., môžu zase podporovať rast prospešných baktérií v čreve.

GREENFOOD NUTRITION Vláknina psyllium 96 kapsúl

GREENFOOD NUTRITION psyllium je výživový doplnok, ktorý obsahuje vlákninu získanú z obalov semien skorocelu indického. Táto vláknina je známa svojou schopnosťou zväčšiť svoj objem pri kontakte s vodou, čo spomaľuje pohyb potravy v tráviacej sústave. Výrobok je certifikovaný podľa ISO 22000: 2018, čo zaručuje jeho kvalitu a bezpečnosť.

Vláknina v prášku, ako je psyllium, je často vyhľadávaná pre svoje pozitívne účinky na trávenie a celkové zdravie čreva. Výrobok je bez konzervantov, chemických farbív a stabilizátorov. Neobsahuje lepok, laktózu ani pridaný cukor a je GMO free. Je vhodný pre vegánov, vegetariánov aj diabetikov.

Zloženie produktu zahrňuje psyllium (vyčistené obaly semena skorocelu indického), rastlinnú kapsulu z hypromelózy, ryžovú múku a protihrudkujúce látky. V dennej dávke (4 kapsule) je obsah vlákniny 2 000 mg.

BRAINMAX Pure Agáve Inulin BIO 500 g

Brainmax Pure Agáve Inulin BIO je výživový doplnok, ktorý obsahuje inulín získaný z agáve. Inulín je typ vlákniny, ktorá sa vyskytuje v mnohých rastlinách a je známa svojimi prebiotickými vlastnosťami. Tento konkrétny produkt pochádza z Agáve modrej v Mexiku. Po zozbieraní je agáve dôkladne očistená, následne sa z nej odparí voda a potom je usušená. Vďaka jemnému procesu extrakcie sú zachované všetky dôležité živiny.

Inulín pôsobí ako prebiotikum, čo znamená, že podporuje rast a aktivitu prospešných baktérií v čreve. Tým prispieva k lepšej tráviacej funkcií a zdraviu čreva. Okrem toho môže byť inulín z agáve použitý ako prírodné sladidlo vďaka jeho sladkej chuti. Produkt je v certifikovanej BIO kvalite, čo zaručuje jeho čistotu a kvalitu.

Čo je to vláknina?

Vláknina je zložka rastlinných potravín, ktorá je pre ľudský tráviaci systém nerozpustná. Hoci ju naše telo nevie plne stráviť a vstrebávať tak, ako iné živiny, vláknina má v našej strave kľúčovú úlohu a prispieva k celkovému zdraviu tráviaceho systému.

Existujú dva hlavné typy vlákniny: rozpustná a nerozpustnáVláknina sa nachádza v mnohých potravinách, najmä v ovocí, zelenine, celozrnných obilninách a strukovinách. Okrem podpory trávenia a zlepšenia črevnej funkcie môže pravidelný príjem vlákniny pomôcť pri chudnutí (vďaka pocitu sýtosti po konzumácii vlákninatých potravín), znižovať riziko srdcových ochorení a určitých typov rakoviny.

Preto je dôležité zahrnúť do svojej stravy dostatočné množstvo vlákniny. Pri zvyšovaní príjmu vlákniny je však dôležité postupovať postupne a zároveň zvýšiť príjem tekutín, aby sa predišlo tráviacim ťažkostiam.

Ako sa delí vláknina?

Psyllium na stole

Vláknina je dôležitou súčasťou našej stravy a má mnoho prospešných účinkov na naše zdravie. V závislosti od jej rozpustnosti v vode sa vláknina delí na dve hlavné kategórie:

 1. Rozpustná vláknina: Tento typ vlákniny sa rozpúšťa vo vode a v tráviacom systéme vytvára gélovitú zmes. Pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a znižuje hladinu cholesterolu. Príkladom rozpustnej vlákniny je inulín, ktorý sa často nachádza v potravinách ako cibuľa, pór, artičoky a banány. Psyllium je tiež vynikajúcim zdrojom rozpustnej vlákniny a je často používaný v doplnkoch stravy.

 2. Nerozpustná vláknina: Táto forma vlákniny sa nezmiešava s vodou a prechádza tráviacim systémom takmer nezmenená. Pomáha pri pohybe potravy tráviacim traktom a zvyšuje objem stolice, čo môže pomôcť pri prevencii a liečbe zápchy. Potraviny s vysokým obsahom nerozpustnej vlákniny zahŕňajú celozrnné obilniny, orechy, fazuľu a niektoré zeleniny ako brokolica alebo kapusta.

Pri začleňovaní vlákniny do stravy je dôležité pamätať na to, že oba typy vlákniny sú pre naše zdravie dôležité. Preto je dobré zahrnúť do stravy potraviny bohaté na oba typy vlákniny. Navyše, pri zvyšovaní príjmu vlákniny je dôležité zvýšiť aj príjem vody, aby sa predišlo možným tráviacim problémom.

Účinky užívania vlákniny

Užívanie vlákniny prináša množstvo benefitov pre naše zdravie. Tu je niekoľko kľúčových výhod, ktoré vláknina ponúka:

 1. Podpora trávenia: Vláknina pomáha regulovať tráviaci systém a zabraňuje zápche. Nerozpustná vláknina zvyšuje objem stolice a podporuje jej pravidelný pohyb cez črevá.

 2. Cholesterol: Rozpustná vláknina môže pomôcť znižovať hladiny LDL cholesterolu (takzvaný “zlý” cholesterol) v krvi, čím znižuje riziko srdcových ochorení.

 3. Regulácia hladiny cukru: Vláknina spomaľuje vstrebávanie cukru, čo môže pomôcť stabilizovať hladinu cukru v krvi a je prospešné pre ľudí s diabetom.

 4. Pocit sýtosti: Vláknina zvyšuje pocit sýtosti po jedle, čo môže pomôcť v kontrole hmotnosti tým, že znižuje množstvo konzumovaných kalórií.

 5. Prevencia rakoviny: Niektoré štúdie naznačujú, že vláknina môže znižovať riziko určitých typov rakoviny, najmä rakoviny hrubého čreva.

 6. Zdravie čriev: Vláknina podporuje rast prospešných baktérií v črevách, čo môže prispieť k celkovému zdraviu čriev a imunitnému systému.

 7. Zníženie rizika chronických ochorení: Pravidelný príjem vlákniny môže znižovať riziko vzniku niektorých chronických ochorení, vrátane srdcových ochorení, diabetu typu 2 a obezity.

Vzhľadom na tieto benefity je dôležité zabezpečiť, aby bola vláknina pravidelnou súčasťou našej stravy. Je však dôležité postupne zvyšovať príjem vlákniny a zároveň konzumovať dostatok tekutín, aby sa predišlo možným tráviacim problémom.

Čo je to psyllium

Psyllium je druh rozpustnej, bezlepkovej vlákniny vyrobenej zo skorocelu indického. Je rozpustné vo vode a má laxatívne účinky. To znamená, že urýchľuje proces trávenia a vyprázdňovania tým, že pôsobí ako potrava pre črevné baktérie. Je teda akýmsi prebiotikom. Dokáže vstrebávať vodu a tým zväčšuje svoj objem. Spôsobuje to lepšiu priechodnosť stolice v črevách. 

Aké sú účinky užívania psyllia

Ľudské telo nedokáže dobre vstrebávať vlákninu, napriek tomu je nevyhnutnou súčasťou pre naše zdravie. Aj psyllium má pre organizmus niekoľko benefitov. Je jednou z možností ako si doplniť vlákninu v tele, ktorá je užitočná pri riešení niekoľkých zdravotných problémov:

 • Zápcha
 • Hnačka
 • Syndróm dráždivého čreva
 • Vysoký krvný tlak
 • Vysoký cholesterol v krvi
 • Ochorenia srdca
 • Obezita
 • Cukrovka
 • Metabolický syndróm

Aké sú potraviny s dostatkom vlákniny?

Vláknina je dôležitou súčasťou vyváženej stravy a môže byť nájdená v mnohých potravinách. Tu je zoznam potravín s vysokým obsahom vlákniny:

 1. Celozrnné obilniny: Ovsené vločky, celozrnný chlieb, hnedá ryža a celozrnné cestoviny sú skvelými zdrojmi vlákniny.

 2. Strukoviny: Fazuľa, hrach, červená šošovica a cícer sú vynikajúce zdroje vlákniny a sú tiež bohaté na bielkoviny.

 3. Ovocie: Jablká, hrušky, maliny, čučoriedky a banány obsahujú vysoké množstvá vlákniny, najmä ak sa konzumujú so šupkou.

 4. Zelenina: Brokolica, karfiol, špenát, mrkva a zelené fazuľky sú vynikajúcimi zdrojmi vlákniny.

 5. Orechy a semená: Mandľe, vlašské orechy, ľanové semená a chia semená sú bohaté na vlákninu a tiež poskytujú zdravé tuky a bielkoviny.

 6. Bran: Pšeničná alebo ovsená mekinja je vysoko koncentrovaným zdrojom vlákniny a môže byť pridaná do jogurtu, smoothies alebo pečiva.

 7. Tubery: Zemiaky, sladké zemiaky a iné koreňové zeleniny obsahujú dobré množstvo vlákniny, najmä v šupke.

 8. Avokádo: Okrem toho, že je bohaté na zdravé tuky, avokádo je tiež dobrým zdrojom vlákniny.

 9. Popcorn: Nepridaný popcorn je nízkokalorický snack bohatý na vlákninu.

Psyllium na stole na lyzicke

Ako sa prejavuje nedostatok vlákniny?

Nedostatok vlákniny v strave môže mať rôzne nepriaznivé účinky na zdravie a trávenie. Tu sú niektoré z najčastejších príznakov a dôsledkov nedostatku vlákniny:

 1. Zápcha: Jedným z najčastejších príznakov nedostatku vlákniny je zápcha. Vláknina pomáha zvyšovať objem a mäkkosť stolice, čo uľahčuje jej pohyb cez črevný trakt.

 2. Zvýšené riziko ochorení čriev: Nedostatok vlákniny môže zvýšiť riziko vzniku divertikulitídy a iných črevných ochorení.

 3. Neregulovaná hladina cukru v krvi: Vláknina pomáha regulovať hladinu cukru v krvi tým, že spomaľuje vstrebávanie cukru z tráviaceho systému.

 4. Zvýšený cholesterol: Niektoré typy vlákniny, najmä rozpustná vláknina, môžu pomôcť znížiť hladinu LDL (zlého) cholesterolu v krvi.

 5. Nárast hmotnosti: Vláknina dodáva pocit sýtosti, čo môže pomôcť kontrolovať príjem kalórií a predchádzať nárastu hmotnosti.

 6. Tráviace problémy: Okrem zápchy môže nedostatok vlákniny spôsobiť aj iné tráviace problémy, ako sú plynatosť, nadúvanie a bolesť brucha.

 7. Zvýšené riziko chronických ochorení: Nedostatočný príjem vlákniny môže byť spojený s vyšším rizikom vzniku niektorých chronických ochorení, vrátane srdcovocievnych ochorení, diabetesu typu 2 a niektorých druhov rakoviny.

 8. Nedostatočná eliminácia toxínov: Vláknina pomáha viazať a odstraňovať toxíny z tráviaceho systému, čo môže znižovať riziko vzniku niektorých ochorení.

Je dôležité poznamenať, že mnoho ľudí nemá dostatočný príjem vlákniny v strave. Preto je dôležité zahrnúť do stravy potraviny bohaté na vlákninu, ako sú celozrnné obilniny, ovocie, zelenina a strukoviny, aby sa predišlo týmto problémom.

Hemoroidy sú bežným dôsledkom zápchy. Keď je stolica tvrdá a nedostatočne vláčna, môže dôjsť k poškodeniam pri defekácii. Vláknina je skvelým spôsobom, ako týmto problémom predchádzať a zároveň ich liečiť.

Aké sú formy psyllia?

Psyllium sa môže vyskytovať v rôznych formách:

 1. Vláknina v prášku: Táto forma je najčastejšia a ľahko sa mieša s vodou alebo inými tekutinami. Po zmiešaní s vodou sa prášok stáva gélovitým, čo pomáha zväčšiť objem stolice a podporuje prirodzené trávenie.

 2. Kapsule a tabletky: Psyllium môže byť tiež dostupné vo forme kapsúl alebo tabliet, ktoré sú praktické pre ľudí na cestách alebo tých, ktorí uprednostňujú pevnú formu doplnku.

 3. Čaj: Niektoré bylinné čaje môžu obsahovať psyllium ako jednu zo zložiek, čo pridáva vlákninu do nápoja a zároveň ponúka výhody psyllium.

 4. Potraviny: Vďaka svojim výživovým vlastnostiam sa psyllium často pridáva do potravín, ako sú cereálie, chleby alebo energetické tyčinky, aby sa zvýšil ich obsah vlákniny.

Pri výbere formy psyllium je dôležité venovať pozornosť dávkovaniu a odporúčaniam na balení, aby ste získali optimálne výhody z tohto prírodného doplnku.

Psyllium v tehotenstve

V tehotenstve môže byť užívanie psyllium užitočné, pretože mnohé tehotné ženy trpia zápchou v dôsledku hormonálnych zmien a zvýšeného tlaku rastúcej maternice na črevá.

Avšak pred užívaním psyllium alebo akéhokoľvek doplnku v tehotenstve je dôležité konzultovať sa s lekárom alebo gynekológom. Hoci psyllium je považované za bezpečné pre väčšinu ľudí, môže interagovať s niektorými liekmi a môže spôsobiť alergické reakcie u niektorých jednotlivcov.

V tehotenstve je tiež dôležité dbať na dostatočný príjem tekutín, najmä ak užívate vlákninové doplnky ako psyllium, pretože môžu absorbovať vodu a spôsobiť nadmernú dehydratáciu.

psyllium v miske
Kristína Šafrová
Kristína Šafrová

Práca so slovami je pre mňa fascinujúca, pretože s nimi dokážete rôzne čarovať. Aj preto sa venujem copywritingu a marketingu už tak dlho. Začala som ešte na strednej škole, kde som dostala príležitosť pracovať v jednej agentúre práve na pozícií textárky. Tam som zistila, že písanie je niečo, čo ma naozaj baví. Pokračovala som ako freelancer v podstate až dodnes, kedy si okrem práce v digitálnej agentúre vypĺňam voľný čas aj písaním článkov na najrôznejšie témy. Okrem toho mi voľný čas vypĺňa moja dcéra, prechádzky v prírode, čítanie kníh a sledovanie trendov v online svete.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *