Domov » Zdravie a krása » Najlepšie probiotiká

Najlepšie probiotiká na trhu 2024! Ako vybrať tie najlepšie? (recenzie a skúsenosti)

Tieto najlepšie probiotiká odporúčame:

Víťaz testu – Unikátne zloženie 

symprove balenie
5/5

Overená kvalita v skvelej cene 

4.5/5

Najlepšie probiotiká pre deti

4.5/5

V dnešnej dobe sú probiotiká v móde. A nie je sa čomu čudovať. Ľudia sa zaujímajú o svoje zdravie a preto hľadajú len tie najkvalitnejšie výrobky. Medzi ne patria aj probiotiká.

V tomto článku sa pozrieme na najlepšie probiotiká, ktoré na trhu nájdete. Nájdete tu naozaj široký výber, či už pre muža, ženu alebo pre deti. Na čo slúžia probiotiká, ako sa majú užívať, prečo sú pre nás dôležité a ktoré probiotiká dopadli v recenzii najlepšie? Pozrite si náš test najlepších probiotík nielen pre ženy a mužov ale aj pre deti.

NAJLEPŠIE PROBIOTIKÁ RECENZIE - OBSAH ČLÁNKU

Kľúčové informácie

icon Probiotiká sú dôležité pre správne fungovanie čriev a podporu imunitného systému.
icon Výber závisí od viacerých faktorov, ako je vek, pohlavie a zdravotný stav jednotlivca.
icon Probiotiká môžu byť získané nielen prostredníctvom kapsúl, ale aj prirodzene v strave, napríklad v kefíri, acidofilnom mlieku, kyslej kapuste alebo jogurte.
icon Prebiotiká sú látky, ktoré podporují rast a prosperitu probiotík v čreve.
icon Pri užívaní probiotík je dôležité začať s malými dávkami a postupne ich zvyšovať.

Najlepšie probiotiká na základe testu

Recenzie najlepších probiotík

Probiotikus - víťaz testu

Probiotikus sa na prvom mieste v našom teste najlepších probiotík neobjavil náhodne. Výhodná cena a 11 kmeňov probiotík z neho robia naozaj kvalitný výrobok. Význam probiotík pre naše telo je naozaj veľký. Posilňujú imunitný systém a pomáhajú zdraviu našich čriev. Produkt obsahuje aj jednu z najznámejších probiotických baktérií, ktorou je Bifidobacterium bifidum, ktorá sa nachádza v našom tele. 

Okrem bifidobaktérií tu nájdete aj laktobacily, ktoré pomáhajú pri trávení potravy. Skvelým bonusom je v zložení je Inulin. Je to rozpustná vláknina, ktorá slúži ako náhrada cukru alebo tuku. Výhodou produktu Probiotikus je hlavne to, že v ňom nájdete 39 miliárd probiotických organizmov. To všetko v dennej dávke 3 tablety.

Probio24 - skvelá cena aj zloženie

Rovnako ako pri produkte Probiotikus, aj v Probio24 nájdete 11 kmeňov probiotík, pričom v jednej kapsule sa ich nachádza 11 miliárd. Produkt pochádza z USA, vďaka čomu je zabezpečená vysoká kvalita probiotických kultúr a tak právom patrí medzi najlepšie probiotiká na žalúdok. Probiotické kmene sú odolné voči kyslému prostrediu v žalúdku, takže do tráviaceho traktu sa dostanú v maximálnej miere.

Okrem probiotických kultúr tu nájdeme látku inulín, ktorá je pre črevné baktérie zdrojom energie a má probiotický účinok. Taktiež sú vhodné ako probiotiká pre tehotné ženy.

Denná odporúčaná dávka je 1 až 3 kapsule, ideálne s jedlom. V jednom balení nájdete 60 kapsúl, pričom je tento produkt vhodný na dlhodobé užívanie. Probio24 kúpite už od 14,49 €. Skvelý probiotický doplnok stravy.

Biopron Laktobacily BabyBifi+ - najlepšie probiotiká pre deti

V našom rebríčku prišiel rad na probiotiká pre deti. Ide o komplex živých baktérií, ktorý je doplnený o laktobacily a fruktooligosacharidy (FOS). Svojim zložením je prispôsobený črevnej mikroflóre detí, preto je vhodný na užívanie už od narodenia

Odporúčané dávkovanie je 1 kapsula denne, ideálne s jedlom. Pokiaľ ide o dieťa do 3 rokov, obsah kapsule jednoducho otvoríte jej pootočením a obsah zmiešajte s jedlom alebo s mliekom. Deti od 3 rokov môžu kapsulu prehltnúť

Nemusíte sa báť, tento produkt je bezpečný pre deti, pretože živé organizmy sú prirodzenou súčasťou detskej črevnej mikroflóry. Cena balenia s 30 kapsulami je 8 €. Môžeme jednoznačne potvrdiť že ide o najlepšie probiotiká určené výlučne pre deti.

Probiomix

Probiomix sú kvalitné probiotiká, v ktorých nájdeme 10 kmeňov aktívnych probiotických baktérií. Tie sa prirodzene vyskytujú v našom tráviacom trakte a ochraňujú imunitný systém. V tenkom čreve nájdeme kmene Lactobacillus a naopak, v hrubom čreve nájdeme kmene Bifidobacterium

Ďalším benefitom je to, že tieto probiotiká bez laktózy nemajú žiadny vplyv na sliznicu v žalúdku, a rozpúšťajú sa až v čreve. Denná odporúčaná dávka je jedna kapsula. Tú zapite ráno vodou, ideálne na lačný žalúdok, cca 30 minút pred jedlom. Produkt Probiomix je dostupný od 28,50 €, pričom v balení nájdete 30 kapsúl.

BrainMax Digestive Magic

Ide o jedinečný produkt, v ktorom nájdete 10 bylín a enzýmov podporujúcich trávenie. Okrem toho podporuje zdravie našich čriev a zmierňuje nadúvanie, čo iste ocení mnoho ľudí. BrainMax Digestive Magic pomáha rozkladať väčšie časti potravy na menšie, ktoré sa potom lepšie vstrebávajú.

V zložení nájdete aj byliny ako mäta, kurkuma a zázvor, ktoré upokojujú podráždený žalúdok a majú pozitívne účinky na zdravie tráviaceho traktu. Na posilnenie tráviaceho účinku sú v kapsuliach 3 enzýmy doplnené o bromelaín, betaín a papaín

Okrem toho produkt obsahuje aj amylázu, ktorá štiepi škrob a sacharidy na cukry a bielkoviny na aminokyseliny. Denná odporúčaná dávka je 1 až 3 kapsule, ideálne s jedlom, pričom táto dávka sa neodporúča prekračovať. V jednom balení nájdete 100 kapsúl a to vás vyjde na 18,50 €.

BrainMax Probiotic Complex

Probiotiká Brainmax Probiotic Complex obsahujú v jednej dávke 25 miliárd živých organizmov. Kapsle sú veľmi odolné a vďaka tomu nemajú problém odolať žalúdočným kyselinám, takže sa rozpustia až v črevách. V zložení produktu nájdete 12 vyvážených probiotických kmeňov, ktoré sa starajú o zdravie vašich čriev.  

Okrem toho tu nájdete aj inulin, ktorý podporuje funkciu čriev, trávenie a pravidelnú stolicu. Tieto probiotiká od českého výrobcu BrainMax sú vhodné na každodenné užívanie

Takže pokiaľ máte problémy s trávením alebo vašim črevným mikrobiomom, Probiotic Complex od BrainMax bude vhodný produkt pre vás. Funguje ako pre mužov, tak aj ako probiotiká pre ženy. Balenie so 60 kapsulami vás vyjde 33 €.

GreenFood Probiotics LactoSpore

Tento produkt patrí medzi najlepšie prírodné probiotiká, pričom sú skombinované s probiotickým prípravkom Bacillus Coaguans. Ten je zodpovedný za protekciu voči rastu hnilobných organizmov. Vyskytuje sa v pôde, preto sa nazýva aj pôdne probiotikum

Okrem toho tieto probiotiká pre deti obsahujú čakankovú vlákninu inulín a Lactospore. Taktiež sú založené na pôdnych prospešných baktériach, ktoré neobsadia tenké črevo, ani nekonzumujú prospešné baktérie, ktoré už v nich sú.

Ďalšou výhodou GreenFood probiotík je to, že nie je potrebné ich skladovať v chladničke. Dokonca obsahuje až 15 miliárd Bacillus coagulans na 1 gram. 60 kapsúl produktu vás výjde 14 €.

BioGaia ProTectis

Tieto kvapky v podobe probiotík sú jednoduchým a pohodlným spôsobom ako dostať do tela svojho dieťaťa aktívne baktérie. Opäť ide o probiotiká určené pre bábätká a deti, pričom výhodou je hlavne to, že nemusia zapíjať veľké kapsule, teda patria medzi tie najlepšie probiotiká pre deti. 

Stačí len pridať pár kvapiek do jedla alebo nápoja. V ich zložení nájdeme aktívne baktérie Lactobacillus reuteri Protectis, ktoré sú zmiešané s olejom. Denne stačí len 5 kvapiek na to, aby dieťa prijalo odporúčanú dávku 100 miliónov aktívnych baktérií, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie dieťaťa.

Kvapky s obsahom 5 ml vás vyjdú 8,60 €.

Her Biotic

Her Biotic (recenzia) je dizajnovaný špecificky pre potreby ženského organizmu. Ponúka bohatý koktejl prospešných zložiek, medzi ktorými dominujú laktobacily a bifidobaktérie. Tieto komponenty zabezpečujú zdravý stav črevnej a intímnej flóry a prispievajú k harmonickému fungovaniu tráviaceho systému.

Navyše, Her Biotic efektívne bojuje proti zápalom v organizme, čo je obrovským prínosom pri menštruačných ťažkostiach a vďaka regulácii črevnej flóry sa toxíny z tela odstraňujú efektívnejšie.

Nakúpiť s 10% zľavou – kód topblog10

Základné účinky probiotík

Čo sú to tie probiotiká? Ide predovšetkým o mikróby a rôzne organizmy, ktoré žijú prevažne v tráviacom trakte. 

Na čo probiotiká slúžia? Probiotiká majú naozaj mnoho funkcií. Zrejme tou najdôležitejšou je podpora správneho fungovania čriev. Okrem toho majú pozitívny vplyv na imunitný systém, pomáhajú pri hnačke (ale aj zápche), pôsobia v boji proti rakovine a môžu sa použiť ako doplnková liečba pri ekzéme. Tiež udržiavajú vhodné pH v črevách, sú užitočné pri zrážaní krvi a pomáhajú pri spracovávaní potravy.

Okrem toho majú aj tieto benefity:

 • pomáhajú tráviť potravu
 • vytvárajú vitamíny
 • rozkladajú a vstrebávajú lieky
 • ničia choroboplodné baktérie
probiotiká v črevách

Ako si vybrať probiotiká?

Pri výbere probiotík zohráva úlohu viacero faktorov – podľa toho pre koho hľadáme vhodné probiotiká, aká je vhodná dávka a podobne. Poďme sa na to pozrieť trošku detailnejšie.

Pre koho hľadáme probiotiká?

 • Pre dojčatá
 • Pre deti
 • Pre ženy
 • Pre tehotné
 • Pre dospelých
 • Pre seniorov

Čo sú to prebiotiká?

Prebiotiká tvoria potravu pre baktérie, aby sa mohli množiť a mali vhodné podmienky na rast. Zvyknú obsahovať látku inulín, ktorá má veľmi podobné pozitívne účinky pre naše zdravie. 

Pokiaľ skombinujete probiotikum a prebiotikum, vznikne synbiotikum. Sú to látky, ktoré majú veľký význam pre pre funkciu imunitného systému.

Probiotiká v potravinách

Ak by ste nechceli užívať probiotiká prostredníctvom kapsulí, môžete ich prijímať aj v strave. Najbežnejšie sa vyskytujú v kefíri a to pridaním mlieka ku kefírovým zrnám. 

Hojne sú zastúpené aj v acidofilnom mlieku alebo v kyslej kapuste. Medzi najznámejšie probiotiká patrí obyčajný biely jogurt, ktorý je okrem toho aj významným zdrojom bielkovín, vitamínu D a vápnika.

Probiotiká a prebiotiká – rozdiel

V zásade môžeme povedať, že probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré pomáhajú zlepšovať črevnú mikroflóru, zatiaľ čo prebiotiká sú látky, ktoré pomáhajú probiotikám rásť a prosperovať. Oba typy látok môžu byť súčasťou zdravej stravy a môžu prispievať k celkovému zdraviu a dobrému fungovaniu črevného traktu.

Je dôležité zdôrazniť, že probiotiká a prebiotiká sú dva rozdielne typy látok a ich účinky sa navzájom dopĺňajú, aby sa dosiahol maximálny prospech pre zdravie. Preto by sa mali konzumovať spoločne, aby sa zabezpečilo, že probiotické baktérie dostanú potrebnú výživu, aby mohli účinne pôsobiť v čreve.

Kmene baktérií - čo znamenajú:

Medzi niektoré z najbežnejších kmeňov baktérií, ktoré sa používajú ako probiotiká, patria:

 • Lactobacillus: Tento kmeň baktérií sa často používa v jogurtoch a iných fermentovaných potravinách. Je to preto, že Lactobacillus dokáže produkovať kyselinu mliečnu, ktorá znižuje pH v čreve a tým bráni rastu škodlivých baktérií.

 • Bifidobacterium: Tieto baktérie sú často prítomné v čreve a sú dôležité pre správne fungovanie tráviaceho systému. Bifidobacterium môže tiež pomáhať znižovať zápaly a zlepšovať imunitný systém.

 • Streptococcus thermophilus: Tento kmeň baktérií sa často používa pri výrobe jogurtu a iných fermentovaných potravín. Okrem toho, že pomáha pri trávení, môže tiež pomáhať zlepšovať imunitný systém a znižovať riziko vzniku niektorých chorôb.

 • Escherichia coli (E. coli): Aj keď mnoho kmeňov E. coli môže byť škodlivých, niektoré kmeňové formy tejto baktérie môžu byť prospešné pre zdravie čriev. Napríklad, E. coli Nissle 1917 sa používa ako probiotický dodatok k liečbe zápchy a ďalších črevných problémov.

 • Saccharomyces boulardii: Toto je druh kvasinky, ktorý sa často používa ako probiotický dodatok. Môže pomáhať zlepšovať trávenie, znižovať zápaly a brániť rastu škodlivých baktérií v čreve.

Typy probiotík

Na trhu existuje mnoho typov probiotík. Väčšina z nich obsahuje baktériu Lactobacillus. Známe sú probiotiká s obsahom Bifidobacterium, ktoré trávia vlákninu, pomáhajú predchádzať infekciám a produkujú vitamíny a iné dôležité látky. Medzi ďalšie typy patria Saccharomyces, Streptococus, Enterococcus, Escherichia a Bacillus.

účinok probiotík v črevách

Kedy je najvhodnejšie užívať probiotiká?

Pokiaľ chcete užívať probiotiká, najlepšie spravíte, ak si ich dáte spolu s jedlom alebo do 30 minút od dojedenia. Mnoho ľudí hovorí, že najlepšie je ich užívať ráno na lačný žalúdok. To však nie je pravda. Ide o to, že keď ste ráno nalačno, žalúdočné pH klesá, čím sú v ohrození menej rezistentné kmene.

Pri akých problémoch je najlepšie ich užívať?

Najčastejšie siahajú ľudia po probiotikách pri akútnej hnačke, pretože problém riešia veľmi rýchlo. Okrem toho sa probiotiká užívajú aj pri zápche, pri ochoreniach ďasien alebo pri infekcii močových ciest. Denne sa zvyknú užívať ak má človek intoleranciu na nejaký druh potraviny.

Čo spôsobuje nedostatok probiotík?

V prvom rade je najčastejšou príčinou nevhodná strava, ktorá je chudobná na živiny a narúša náš tráviaci trakt. Namiesto toho sa skúste zamerať na konzumáciu čo najmenej priemyselne spracovaných potravín. Tie by mali byť vhodne pripravené a čerstvé. Pokiaľ máte črevné problémy, vynechajte mäso a živočíšne produkty z veľkochovov, lepok a škodlivé tuky. 

Okrem toho je nevhodný alkohol, fajčenie cigariet, toxické látky, pesticídy alebo chemická drogéria. Dávajte si pozor aj na stres, pretože ten tiež ovplyvňuje náš organizmus.

Pokiaľ zvažujete užívanie probiotík, začnite v malých dávkach.

Majú probiotiká vedľajšie účinky?

Väčšina ľudí nezaznamenáva vedľajšie účinky pri užívaní probiotík. Avšak, niektorí ľudia môžu pociťovať mierne nežiaduce účinky, ako sú nadúvanie, kolika alebo nevoľnosť. Tieto príznaky sú často dočasné a môžu sa zmierniť tým, že sa postupne zvyšuje dávka probiotík.

Je dôležité poznamenať, že u niektorých ľudí so zvýšenou citlivosťou na laktózu alebo iné zložky môžu probiotiká zhoršovať ich zdravotný stav. Preto je vždy najlepšie konzultovať sa s odborníkom na výživu alebo lekárom skôr, ako začnete s užívaním probiotických doplnkov.

Ako dlho by sa mali užívať probiotiká?

Dĺžka užívania väčšinou závisí od konkrétneho problému, ktorý človek má. Pri akútnej hnačke to býva zvyčajne obdobie 1 až 5 dní, pri syndróme dráždivého čreva od 1 až po 8 týždňov. Pri intoleranciách to býva zvyčajne najdlhšie. Bežne od 2 mesiacov až po 3 roky.

Čo sú to laktobacily?

Ide o jeden z najznámejších kmeňov probiotických baktérií. Vytvárajú kyselinu mliečnu, vďaka ktorej dokážu zahubiť škodlivé baktérie v rôznych prostrediach. Starajú sa o zdravú mikroflóru čriev, no taktiež eliminuje infekčné ochorenia v močovom mechúre alebo vagíne.

Pomáhajú pri liečbe syndrómu dráždivého čreva, posilňujú imunitu a znižujú hladinu cholesterolu v krvi.

Často kladené otázky

Čím mám zapiť probiotiká?

Probiotiká ideálne zapite čistou vodou, ktorá má izbovú teplotu. Určite sa neodporúča ľadová limonáda alebo naopak, horúci čaj.

Aké formy probiotík existujú?

Probiotiká majú 3 formy. Najrozšírenejšia je orálna, čiže pastilky, kapsuly, kvapky alebo prášky. Potom existujú aj pošvové (vaginálne probiotiká) a kožné formy.

Môžem užívať probiotiká po antibiotikách?

Áno, užívanie probiotík po antibiotikách je veľmi prospešné a efektívne. Po antibiotikách je potrebné podporiť imunitu a črevné prostredie, čo probiotiká spĺňajú.

Môžu sa probiotiká užívať dlhodobo?

Áno, probiotiká môžu byť užívané dlhodobo. Udržiavanie správneho množstva prospešných baktérií v čreve je dôležité pre celkové zdravie a dobrú funkciu tráviaceho systému. Pri dlhodobom užívaní probiotík sa môžu zlepšiť zdravotné stavy, ako sú zápaly, alergie a imunitné funkcie. Avšak, pre presné odporúčania ohľadom dávkovania a dĺžky užívania je vždy lepšie konzultovať sa s odborníkom na výživu alebo lekárom.

Zdroje

 • https://www.nccih.nih.gov/health/probiotics-what-you-need-to-know
 • https://www.health.harvard.edu/vitamins-and-supplements/health-benefits-of-taking-probiotics
Norbert Skoupa
Norbert Skoupa

Volám sa Norbert Skoupa a mojou najväčšou vášňou je písanie a hudba. Venujem sa copywritingu, hudobnej žurnalistike a občas aj prekladám. Mimo písania tvorím vlastnú hudbu, aktívne športujem a čítam knihy. Som zakladateľom knižného Instagramu a online magazínu Moderný Čitateľ, kde píšem o knihách a literárnom svete.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *