Domov » Testy a recenzie » Najlepšie značky bicyklov: Zoznam TOP bicyklov na trhu!

Najlepšie značky bicyklov: TOP najlepšie bicykle na cesty aj do terénu - Zoznam!

Ekologický, tichý, ľahký, prospešný pre naše zdravie. Hovoríme o bicykli, ktorý bežne využívame na cestu do práce, na výlety do prírody alebo iba tak na vychádzku s rodinou. Aby ste vybrali čo najlepšie, tak sme pre vás pripravili tipy na tie najlepšie značky bicyklov na našom trhu.

Aby ste si však jazdu maximálne užili, bicykel by vám mal sedieť po každej stránke. Čo je pre vás dôležité, keď kupujete nový bike? Cena, dizajn, kvalita alebo značka? Kellys alebo CTM? Súčasný trh ponúka niekoľko rôznych modelov, niekedy je skutočne ťažké rozhodnúť sa, akú značku bicykla si kúpiť.  

Najlepšie značky bicyklov

NAJLEPŠIE ZNAČKY BICYKLOV - OBSAH ČLÁNKU

Kľúčové informácie

icon Existujú tri základné typy bicyklov: mestské, cestné a horské.
icon Najlepšie značky bicyklov na trhu sú Cannondale, Specialized, Merida, Giant, Trek, Scott, Cube, Kellys, CTM, Kross, Author a Cruissis.
icon Bicykle môžu byť prispôsobené potrebám jazdcov, existujú rôzne modely ako crossové bicykle, BMX, skladacie, tandemové alebo elektrické bicykle.
icon Slovenské značky bicyklov sú Kellys a CTM.
icon České značky bicyklov sú Author a Cruissis.

Základné typy bicyklov

Existujú tri základné typy bicyklov: mestské bicykle, cestné bicykle a horské bicykle. Horské bicykle sú určené na jazdu v náročnejšom teréne, cestné bicykle na rýchlu a bezpečnú jazdu po cestných komunikáciách, a to aj mimo mesta, zatiaľ čo mestské bicykle sú prispôsobené ceste v meste, na dochádzanie do práce a školy či pohodlnú relaxačnú jazdu v parku. 

Keďže výrobcovia bicyklov načúvajú svojim zákazníkom, prispôsobujú bicykle ich potrebám, a preto sa môžete stretnúť s ďalším delením bicyklov podľa špecifikácií. Tak poznáme crossové bicykle, BMX, skladacie, tandemové, či už spomínané elektrické bicykle.

Ak vás zaujímajú špecifikácie jednotlivých modelov, odporúčame pozrieť si detailné porovnanie bicyklov, ktoré pre vás pripravili cyklo predajcovia či výrobcovia bicyklov. Dajte si poradiť od odborníkov, iba tak nájdete svojho favorita. S rozhodovaním vám pomôžu aj recenzie bikerov, veru, niektorí dokážu byť nekompromisne úprimní. 

Naše porovnanie bicyklov vám má pomôcť zorientovať sa v jednotlivých značkách bicyklov. Predstavíme vám najznámejšie značky bicyklov. Pozrieme sa na to, či české značky bicyklov sú porovnateľné s tými svetovými. V našom prehľade si zaslúžili miesto len tie najlepšie bicykle. Možno práve priečka 1… a možno priečka 8 bude odpoveďou na vašu otázku: akú značku bicykla si kúpiť.

Najlepšie značky bicyklov

Bicykle Cannondale

História výrobcu bicyklov, ktorý si raz získa významné postavenie na celosvetovom trhu, sa pokojne môže začať písať aj v malej predajni nad továrňou na uhorky. A práve takto začínal Joe Montgomery, zakladateľ spoločnosti Cannondale, ktorá sa zozačiatku – založená bola v roku 1971 – venovala  výrobe bicyklových prívesov, batohov a kempingového tovaru. Prvý Cannondale bicykel zišiel z linky v roku 1983. Turistický model sa veľmi rýchlo ujal na trhu, spoločnosť pokračovala výrobou horského a závodného modelu. 

Cannondale je na vysokých priečkach cyklistického priemyslu tak dlho, že značka sa stala synonymom pre vysokokvalitné bicykle. Možno si ešte pamätáte, keď za tím Cannondale jazdil Peter Sagan a na bicykloch tejto americkej značky aj pretekal. Cannondale navrhuje a vyrába vynikajúce bicykle vo všetkých cenových triedach, určené pre začiatočníkov, skúsených bikerov aj profesionálov.

Značka vyvinula niekoľko revolučných technológií a vylepšení. Možno ste už počuli o CAAD (Cannondale Advanced Aluminium Design) – pokročilé pretekárske hliníkové rámy, ktoré sú ľahké, tuhé a pohodlné; alebo o ľavonohej odpruženej vidlici Lefty. Aj preto si zaslúži prvé miesto v najlepších značiek bicyklov.

Bicykle Specialized

Americkú značku bicyklov Specialized majú na svedomí zanietení cyklisti, ktorí sú zodpovední za vývoj, návrh, dizajn aj výrobu vysoko kvalitných bicyklov. Spoločnosť funguje od roka 1974. 

Zgrupuje cieľavedomých vizionárov, ktorí nepoznajú výhovorky typu: Neviem! Nedá sa! Specialized sa celkom vnorila do vývoja a výroby bicyklov, začala vyrábať vlastné plášte, známi sú aj vlastným aero tunelom, kde testujú aerodynamiku svojich výrobkov. Ich dnes už viac ako 40 ročné skúsenosti sa nabaľovali postupne, od zhotovenia prvého horského bicykla Stumpjumper k novému gravel bicyklu Diverge STR s odpružením vpredu aj vzadu.

Svoje úspechy si Specialized vydrela sama, preto si svoju povesť starostlivo chráni. Rovnakú profesionalitu vyžadujú aj od predajcov svojich bicyklov. Majú prepracovaný systém školenia, ktorého sa musíte zúčastniť, pokiaľ chcete tieto bicykle predávať. Bicykle Specialized môžete nájsť medzi poprednými svetovými modelmi twinningových závodov po celom svete, vrátane Tour De France, Svetových pohárov a Olympijských hier.

Bicykle Merida

Odskočme si mimo USA. V našom rebríčku má svoje čestné miesto aj výrobca z juhovýchodnej Ázie. Merida je najväčším cyklo výrobcom na Taiwane. Čo-to pochytil od výrobcu Specialized, s ktorým spolupracuje už niekoľko rokov. Výrobca sám o sebe hovorí, že pre nich je prvoradé vyrábať  krásne, vysokokvalitné produkty, ktoré každému umožnia dostať sa do cieľa tým najpríjemnejším možným spôsobom. Táto myšlienka sa ukrýva aj v samotnej značke Merida: 3 čínske slabiky – „ME“ znamená krásne, „RI“ pohodlné a „DA“ mobilné.

Sortiment bicyklov Merida je obrovský a pokrýva všetko od horskej cyklistiky po cestnú cyklistiku a všetko medzi tým. Bicykle Merida patria k vyššiemu priemeru, obľúbené sú aj medzi profesionálnymi cyklistami. Značka má najúspešnejší MTB tím v histórii, je sponzorom a dodávateľom bicyklov pre profesionálny cestný tím Bahrain, ale aj tím Dukla Banská Bystrica.

Bicykle Giant

Táto popredná svetová značka vysokokvalitných bicyklov a cyklistického vybavenia je súčasťou skupiny Giant Group, ktorá bola založená v roku 1972, opäť na Taiwane. Spája remeselnú zručnosť, technológiu a inovatívny dizajn. Celú výrobu držia vo svojich rukách. Aby si bicykle zachovali vysokú kvalitu, spoločnosť si zakladá na celkovej výstupnej kontrole. Inšpirujú sa požiadavkami cyklistov po celom svete, inovujú a zlepšujú naše zážitky z jazdy. Patrí medzi najlepšie bicykle.

Značka Giant, ako už jej názov napovedá, nie je velikánom iba na cestách, ale aj vo vývoji vlastných materiálov. Spomenieme napr. kvalitný hliníkový rám, vďaka ktorému výrobca prerazil aj v Európe a v USA; rám z karbónu (Cadex 980 C) alebo Giant Maestro Suspension System ponúkajúci aktívne zavesenie zadného kolesa, efektívnejší prenos sily z pedálov a lepšiu ovládateľnosť v teréne. V portfóliu spoločnosti Giant si každý nájde to svoje. Na výber máte E-biky, onroad, offroad aj x-road modely, pánsky bicykel, unisex, ale aj radu detských bicyklov.

Bicykle Trek

Ak stále uvažujete akú značku bicykla si kúpiť – odporúčame aj značku Trek. Značka Trek bola doslova ušitá nad pohármi piva. Zakladatelia spoločnosti Richard Burke a Bevel Hogg dali svojej vízii názov a v roku 1976 sa tento sen stal skutočnosťou. Vo Waterloo spustili produkciu oceľových rámov, pričom sa zamerali na vyššiu radu ako konkurencia z Japonska a Talianska. Koncom osemdesiatych rokov Trek už vyrába cestné, horské a hybridné bicykle, ale napríklad aj bicykle pre deti. Značku preslávil aj Lance Armstrong, ktorý jazdil za tím US Postal Service a sedemkrát za sebou vyhral Tour de France. 

So značkou Trek sa spájajú aj najlepšie dámske bicykle, konkrétne triatlonová séria pre ženy Trek Women Triathlon Series. Neskôr, v roku 2021 zásobili cyklo trh modelom Madone, ktorý spája v sebe perfektnú aerodynamiku, výnimočnú kvalitu jazdy a veľmi nízku hmotnosť. Spoločnosť je výnimočná aj schémou „Project One“, ktorá vám umožňuje nechať si vyrobiť bicykel podľa vlastných predstáv a preferencií. Týka sa to cestných a horských Trek bicyklov, pri ktorých si môžete zvoliť model, farbu a špecifikovať každý komponent. 

Bicykle Scott

V poradí ďalšia z kategórie značky bicyklov patrí firma Scott. Cyklo história tejto americkej značky sa začala aerodynamickými riadidlami v roku 1989. To už však meno Ed Scott – meno zakladateľa spoločnosti – rezonovalo vo svete športu už takmer 30 rokov. Pôvodne pretekár na lyžiach stavil všetko na moderné inovácie nielen v zimných športoch, dobil aj svet motocrossu, kde prezentoval špeciálne motokrosové okuliare, motokrosovú obuv, gripy a ďalšie doplnky. Po úspešnej aerodynamickej vidlici nasledovalo tlmenie Unishock pre horské bicykle. Horským cyklistom ani nemusíme predstavovať celoodpružené horské bicykle Scott.

Scott patrí medzi popredných výrobcov bicyklov. Z bohatej ponuky si vyberú páni aj dámy, vysoko hodnotené sú aj detské bicykle. Horské bicykle, cestné bicykle, elektrobicykle, gravel či cyklokrosové bicykle a dokonca aj mestské bicykle a trekingové bicykle – po čom len vaše cyklo srdiečko túži!

Bicykle Cube

Vlastné nápady, vlastný vývoj, najefektívnejšie riešenia a prísne testovanie, aby bicykle nezlyhali ani v tých najnáročnejších podmienkach – takto v kocke by sme mohli predstaviť túto nemeckú značku. Cube je pomerne mladá značka – už teraz však patrí medzi najznámejšie značky bicyklov, z bavorského Waldershofu, založená bola v roku 1993. Do povedomia bikerov sa dostala najmä špičkovými horskými bicyklami. V súčasnosti sú ich prioritou prémiové elektro bicykle so značkovým pohonom Bosch. Ohromujúce je, že z ich vlastného výrobného závodu vyjde až 2 500 bicyklov denne.

Ich portfólio zahŕňa širokú škálu bicyklov a elektrobicyklov, ako aj rozsiahlu kolekciu oblečenia a doplnkov. Bicykle Cube sú tiež súčasťou prestížnych cyklistických a enduro pretekov po celom svete. Cube – to je záruka výbornej ceny a tej najvyššej kvality, akú sa doteraz podarilo európskym výrobcom dosiahnuť. 

Bicykle Kellys

Je najvyšší čas, aby sme do nášho rebríčka najlepších bicyklov zaradili aj tuzemského výrobcu. Slovenská značka bicyklov Kellys má svoje sídlo vo Veľkom Orvišti pri Piešťanoch. Čo viedlo bratov Petra a Braňa Divincovcov, aby si založili vlastnú značku? O potrebe niečoho nového na trhu ich presvedčili slovenské hory a nekonečné množstvo hodín v sedle. Ak by sme mali značku predstaviť v číslach, povieme: 95 000 bicyklov ročne; viac ako 80 % výroby končí za hranicami Slovenska; 30 krajín, kde sa bikeri vozia na bicykloch z ich dielne. 

Kellys sa drží v rebríčku najpredávanejších bicyklov aj preto, lebo ich biky patria do strednej cenovej skupiny, no kvalitou konkurujú aj vyspelejším výrobcom. Z ich ponuky si vyberie rekreačný cyklista aj pretekár, sú určené na jazdu na spevnených komunikáciách aj v teréne. Kellys si je taká istá kvalitou svojich bicyklov, že na ne ponúka predĺženú 5 ročnú záruku po registrácii na webstránke Kellys Bike centrum.

Bicykle CTM

Tí, pre ktorých práca nekončí, keď za sebou zatvoria dvere na firme. Popredná slovenská značka CTM má svoje sídlo v Starej Turej a za sebou už viac ako 20 ročnú históriu. Spočiatku to bola iba nevinná snaha dvoch mladých bikerov zarobiť si opravovaním bicyklov u seba v garáži. Neskôr začali bicykle dovážať a predávať na slovenskom trhu, o niečo neskôr založili vlastnú značku. V roku 2010 sme si mohli kúpiť CTM bicykel už v 10 európskych krajinách.

CTM pristupujú ku každému modelu citlivo a s láskou. Nie je to len o najnovších technológiách, jedinečných dizajnoch a prepracovaných komponentoch. Podľa CTM je cyklistika o zážitkoch a skvelom pocite, preto do každého bike vkladajú niečo z originálneho rukopisu CTM. Nový bicykel? A prečo nie CTM enduro, trial, XC, cross, gravel, MTB alebo e-bike? Ponuka je obohatená o dámske bicykle a detské bicykle.

Bicykle Kross

V roku 1990 to bol obchod s bicyklami na čele so Zbigniewom Sosnowskim, o 10 rokov neskôr sa formuje poľská značka špičkových bicyklov Kross. Ide do hĺbky, stavia a modernizuje výrobné haly, aby z ich dielne vyšiel hotový bike. Celý proces vzniku bicykla tak prebieha priamo u nich, zodpovedajú za prípravu projektu, za prototypy, a napokon aj za samotnú výrobu. V roku 2017 odkúpili holandskú značku bicyklov a otvorili svoju vlastnú fabriku na výrobu karbónových rámov. 

Kross bicykle milujú bikeri, ktorí si zakrútia pedálmi a idú si do prírody iba tak vyčistiť hlavu, obľúbené sú aj v profesionálnej a športovej cyklistke. Najmä bicykle MTB KROSS sú dokonale pripravené na zvládanie čoraz náročnejších trás svetového pohára XC. Okrem špičkových cestných, horských, dámskych a detských bicyklov majú v ponuke aj rôzne príslušenstvo a bicyklové komponenty. Pre milovníkov cyklistiky dokonca vytvorili vlastnú aplikáciu MyKROSS, kde nájdete užitočné informácie o bicykli, rady, ako sa oň starať, pomôže vám nájsť najbližší servis a pod.

Bicykle Author

V našom zozname najlepších bicyklov nesmú chýbať české značky bicyklov. Tak napríklad Author. Bola založená dvomi bratmi, Ondrejom a Martinom Havlenovcami v roku 1990 ako importná firma na dovoz cyklo dielov a doplnkov. Veľmi rýchlo však našli dieru na trhu a vytvorili vlastnú značku. Napr. bicykle Author Equipe mizli z predajní ako horúce rožky.

Author ponúka kvalitné bicykle za férovú cenu. Author navrhuje a vyrába horské, krosové a trekingové bicykle, detské a dámske bicykle, v posledných rokoch aj elektrobicykle, ktorých popularita neustále rastie. Značka si zvýšila skóre aj výrobou funkčných doplnkov a príslušenstva, ako sú blatníky, hustilky, sedačky pre deti, batohy a tašky, okuliare, pumpičky a pod.

Bicykle Cruissis

Značka Cruissis je známa najmä špičkovými elektrobicyklami a kolobežkami. Tím nadšencov z Českej republiky si jedného dňa zmyslel, že obohatí rýchlo napredujúci svet bicyklov s elektrickým pohonom a v roku 2013 postavil do pozoru návštevníkov veľtrhu FOR BIKES. Zatiaľ to však boli iba ich návrhy a dizajny, výroba sa však realizovala v Ázii. V roku 2015 spustili vlastnú výrobu Hovorčovicích, kúsok od Prahy, kedy sa k elektrobicyklom pridali aj kolobežky.

Ani po veľkých úspechoch Cruissis nezaspal na vavríne. Prišli s bicyklom s pokrokovou geometriou rámu, s karbónovým horským elektrobicyklom, celoodpruženým bicyklom a s e-bikom s plne integrovanou batériou v ráme. Elektrobicykle väčšinou využívajú motory Bafang, pričom asi 20 % výroby je postavená na motore Bosch. Cruissis sa nám do pamätí zapísala aj veľkou reklamnou kampaňou, v ktorej ako tvár svojej značky predstavili hokejistu Jaromíra Jágra.

Bicykle Dema

Za značkou DEMA stojí tím slovenských konštruktérov – Ján Kubíček a Milan Bella – ktorí odštartovali výrobu v Senici, v roku 1991. Realizácia niektorých snov si jednoducho žiada obete, a tak to bolo aj v prípade tejto značky. Aby sa výroba mohla rozbehnúť, zakladatelia museli založiť rodičovské domy v prospech banky. Riziko? Určite, a veľké! No, oplatilo sa! 

DEMA patrí medzí najznámejšie značky bicyklov a elektrobicyklov, a to nielen u nás na Slovensku. Špičkové bicykle pre rekreačného cyklistu, elegantné dámske e-biky, bezpečné kúsky pre deti aj závodné stroje pre pretekárov. Aj v spoločnosti DEMA cítia tlak konkurencie, preto svoje produkty modernizujú a zdokonaľujú, nikdy však nie na úkor bezpečnosti a kvality. Značka sa môže pochváliť niekoľkými oceneniami. So značkou sa potom spája aj známy DEMA RACING TEAM a cyklo parky DEMA BIKEPARK KÁLNICA a DEMA BIKEPARK MYJAVA.

Bicykle Devron

Ďalšia európska značka je možno menej známa vo svete, no na Slovensku aj v Česku má svojich fanúšikov. Devron sa často spája so značkou DHS, a je to v poriadku. Na začiatku bola totiž DHS Bike Parts, ktorá začala výrobou bicyklov, no neskôr sa zamerala skôr na ich vývoj. V roku 2013 to riskla s bicyklami Devron, ktoré sa bleskovo uchytili na trhu. 

Rumunská značka si dala za cieľ priniesť bežnému cyklistovi bicykel špičkových kvalít, a tohto poslania sa aj drží dodnes. Vsádza na výborný pomer ceny a kvality. Svoje portfólio obohatila o elektrobicykle všetkých typov. Ak hľadáte kvalitu za rozumnú cenu, pokojne choďte do mestského či trekingového e-biku Devron. Na tých najnáročnejších bikerov čakajú horské elektrobicykle s motormi vpredu, vzadu alebo v strede bicykla. 

Bicykle KTM

V roku 1990 to bol obchod s bicyklami na čele so Zbigniewom Sosnowskim, o 10 rokov neskôr sa formuje poľská značka špičkových bicyklov Kross. Ide do hĺbky, stavia a modernizuje výrobné haly, aby z ich dielne vyšiel hotový bike. Celý proces vzniku bicykla tak prebieha priamo u nich, zodpovedajú za prípravu projektu, za prototypy, a napokon aj za samotnú výrobu. V roku 2017 odkúpili holandskú značku bicyklov a otvorili svoju vlastnú fabriku na výrobu karbónových rámov. 

Kross bicykle milujú bikeri, ktorí si zakrútia pedálmi a idú si do prírody iba tak vyčistiť hlavu, obľúbené sú aj v profesionálnej a športovej cyklistke. Najmä bicykle MTB KROSS sú dokonale pripravené na zvládanie čoraz náročnejších trás svetového pohára XC. Okrem špičkových cestných, horských, dámskych a detských bicyklov majú v ponuke aj rôzne príslušenstvo a bicyklové komponenty. Pre milovníkov cyklistiky dokonca vytvorili vlastnú aplikáciu MyKROSS, kde nájdete užitočné informácie o bicykli, rady, ako sa oň starať, pomôže vám nájsť najbližší servis a pod.

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Internet je úžasný svet. Ponúka nekonečné možnosti vzdelávania sa. Pohltil aj mňa, preto milujem písanie článkov na rôzne témy, návodov, ako si poradiť s nejakým problémom a recenzií produktov, ktoré vám často pomôžu s rozhodovaním. Popri písaniu článku sa dozviem vecí, o ktorých som často ani nechyrovala. A práve tieto informácie sa snažím posúvať ďalej. Zaujímam sa najmä o bývanie a domácnosť, krásu a zdravie, hobby, elektroniku a pod. Ak nepripravujem články pre vás, píšem knihy (som autorkou niekoľkých kníh určených najmä ženám). Okrem toho milujem chalupárčenie, nakoľko bývam na krásnej hornatej Orave.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *