Domov » Zdravie a krása » Najlepšie vitamíny E

Najlepší vitamín E na trhu – denná dávka a kde ho nájdeme v strave? Recenzia a skúsenosti

Tieto najlepšie vitamíny E odporúčame:

Víťaz testu

Swanson Vitamin E 400 IU
5/5

Overená kvalita

4.5/5

Stredná cesta

4.5/5

Naše telo sa skladá z množstva látok, medzi ktorými nájdeme aj vitamíny. Poznáme veľa druhov vitamínov: A, skupinu B, C, D… Napomáhajú nám v rôznych oblastiach nášho zdravia. Niektoré z nich si telo dokáže vyrobiť, iné naopak musí denne prijímať vo väčších dávkach v jedle. 

Takýmito sú vitamín C, D a tiež E, o ktorom bude dnes reč. Takéto esenciálne vitamíny do tela musíme prijímať prostredníctvom stravy alebo rôznych výživových doplnkov. Poďme sa teda pozrieť, aké doplnky stravy s obsahom vitamínu E na trhu máme a či sa vôbec oplatia. Ktorý vitamín E je najlepší a aká je odporúčaná denná dávka? Dá sa predávkovať vitamínom E. Kompletná recenzia a moja skúsenosť tu.

Najlepšie vitamíny E na základe testu

Najlepší vitamin E na trhu

Hodnotenie

Najlepšia cena

Swanson Vitamin E 400 IU

Vitamín E softgel - Protein & Co.

Nobilis Tilia Koncentrát s Vitamínom E

Viridian Vitamin E 330mg 400IU

Vitamín E v prírodnej forme – Zerex

Prírodný vitamín E 400 IU – NATURAL

Vitamín E (tokoferol) - GymBeam

MEDPHARMA VITAMIN E 400

Vitamín E – Myvitamins

Vitamín E Star – Starlife

VITAMÍN E – HillVital

Vitamín E Aktiv Complete – Evolution

NAJLEPŠIE VITAMÍNY E RECENZIE - OBSAH ČLÁNKU

Swanson Vitamin E 400 IU

Swanson Vitamin E 400 IU je produkt, ktorý sa zaslúžene radí medzi najlepšie vitamíny E dostupné na trhu. Tento vitamin E na tvár je formulovaný tak, aby poskytoval vysokú dávku vitamínu E v každej mäkkej kapsule, čo zaisťuje optimálnu absorpciu a maximálny prínos pre organizmus. Vitamin E je kľúčový pre ochranu buniek pred oxidatívnym stresom a podporuje zdravie pokožky.

Swanson Vitamin E 400 IU je vhodný pre každodenné použitie, pričom poskytuje potrebnú dennú dávku vitamínu E, ktorá prispieva k celkovému zdraviu.  Vitamin E pre mužov je dôležitý pre správne fungovanie reprodukčného systému, a jeho pravidelné užívanie môže mať pozitívny vplyv na plodnosť.

Jednou z významných výhod Swanson Vitamin E 400 IU je jeho prírodný pôvod. Tento produkt je prírodný vitamin E, čo znamená, že je získavaný z kvalitných prírodných zdrojov, ktoré zaisťujú vyššiu biodostupnosť a účinnosť. Navyše, prirodzený vitamin E v strave pomáha zlepšiť celkový zdravotný stav a môže znižovať riziko nežiaducich účinkov spojených so syntetickými doplnkami.

Vitamín E softgel - Protein & Co.

Protein & Co. je športový e-shop, na ktorom nájdete pomôcky na cvičenie, športové oblečenie, zdravé potraviny, potraviny na ketodiétu (ak vás zaujíma bližšie táto diéta, pozrite si náš článok na najlepšie keto diéty) a doplnky stravy. Vitamín E softgel predchádza príznakom starnutia, podporuje zdravie nechtov, vlasov, srdca a celkového imunitného systému. Chráni bunky pred oxidatívnym stresom, pretože je to silný antioxidant.

Okrem prírodného vitamínu E sa v produkte nachádza olivový olej, “softgélová” kapsula zložená so želatíny, glycerolu a pitnej vody. V 1 kapsule sa nachádza 276 mg vitamínu E, pričom denná dávka vitamínu E, ktorý by sme mali prijať, je 12-16 mg. 

V podstate teda prijmete v 1 kapsule množstvo, ktoré vám môže postačiť na niekoľko dní dopredu. Ideálne je užívať 1 kapsulu denne počas jedenia. Dôležité je tiež, aby ste si kapsulu zapili dostatočným množstvom vody. Odporúča sa doužívať kapsuly do dátumu spotreby alebo do 4 mesiacov od otvorenia. Počas tehotenstva alebo dojčenia je lepšie sa o užívaní poradiť so svojím lekárom.

Viridian Vitamin E 330mg 400IU

Viridian Vitamin E 330mg 400IU je vysoko kvalitný prírodný doplnok stravy, ktorý poskytuje silné antioxidačné účinky. Tento produkt je formulovaný s D-alfa-tokoferylsukcinátom, biologicky dostupnou formou vitamínu E, ktorá je známa svojou vysokou účinnosťou. Vitamin E je kľúčový pre ochranu buniek pred oxidačným stresom, podporu zdravého cievneho systému a normálnu funkciu imunitného systému. Tento prírodný vitamin E je vhodný pre vegánov a je ideálny na každodenné užívanie.

Jednou z hlavných výhod Viridian Vitamin E je jeho prírodné zloženie, čo znamená, že je vhodný aj pre tých, ktorí uprednostňujú prírodné a ekologické produkty. Vitamin E je esenciálny pre zdravie pokožky, podporuje jej regeneráciu a chráni ju pred škodlivými vplyvmi prostredia. Pravidelné užívanie môže pomôcť zlepšiť celkový vzhľad pokožky a udržiavať ju mladistvú a hydratovanú.

Navyše, tento produkt podporuje kardiovaskulárne zdravie tým, že zlepšuje cirkuláciu a znižuje riziko oxidačného poškodenia ciev. Vitamin E pre mužov je tiež dôležitý pre udržanie hormonálnej rovnováhy a môže prispieť k zlepšeniu plodnosti.

Vitamín E v prírodnej forme – Zerex

Prírodný Vitamín E značky Zerex sa chemicky označuje ako D-alfa-tokoferol-sukcinát a práve táto forma sa radí medzi najúčinnejšie. Pomáha proti oxidatívnemu stresu a navyše v prírodnej podobe podporuje tvorbu kolagénu, čím sa spomaľuje starnutie pokožky a kĺbov v tele. Takisto vyhladzuje vrásky a dodáva pleti mladší vzhľad. Okrem spomínaných účinkov pre športovcov je dobrý aj pri naberaní svalovej hmoty. 

V 1 kapsule obsahuje 144 mg vitamínu E, čo je síce najmenej zo všetkých predošlých, ale kvalitou je práve najlepší. Rozdiel medzi prírodným “éčkom” a bežnými formami je, že bežne syntetizované formy vitamínu E sú rozpustné iba v tukoch. Teda musíte prijať spolu s vitamínom aj tuky, aby ste takýto vitamín mohli v tele rozložiť a použiť. 

Prírodný vitamín E je na druhej strane rozpustný vo vode a teda nemusíte spolu s ním nič užiť, pretože v celom našom organizme sa nachádza veľmi veľa vody. Preto je aj ľahšie stráviteľný a nezaťažuje tak veľmi organizmus. Kapsula je tiež ľahko stráviteľná, jednoducho sa prehĺta a vďaka prírodnému zloženiu sú vhodné aj pre vegánov.

Nobilis Tilia Odličovacie Mlieko Koncentrát s Vitamínom E

Nobilis Tilia Odličovacie Mlieko Koncentrát s Vitamínom E je výnimočný produkt, ktorý poskytuje komplexnú starostlivosť o pleť. Tento odličovač je obohatený o vitamín E, ktorý je známy svojimi silnými antioxidačnými a regeneračnými vlastnosťami. Účinne odstraňuje make-up a nečistoty, pričom hydratuje a upokojuje pokožku. Je vhodný pre všetky typy pleti, vrátane citlivej a suchej, a pomáha predchádzať podráždeniu, zanechávajúc pleť jemnú a sviežu.

Jednou z hlavných výhod tohto odličovacieho mlieka je jeho schopnosť hydratovať a vyživovať pokožku, čím zlepšuje jej pružnosť a celkový vzhľad. Vitamin E v tomto produkte regeneruje pokožku a chráni ju pred škodlivými vplyvmi prostredia. Pravidelné používanie môže pomôcť zjednotiť farebný tón pleti a zabrániť vzniku jemných liniek a vrások. Ak už ste na sebe spozorovali prvé vrásky, pomôcť vám môžu vhodné krémy, ktoré sme zoradili do top rebríčka.

Tento produkt je tiež prírodný a vegánsky, čo ho robí ideálnym pre tých, ktorí preferujú ekologické a etické kozmetické výrobky. Hoci môže byť o niečo drahší, jeho kvalita a účinnosť stoja za investíciu. Odličovacie mlieko je menej účinné na vodeodolný make-up, ale inak poskytuje vynikajúce výsledky pri každodennej starostlivosti o pleť.

Prírodný vitamín E 400 IU – NATURAL

Spoločnosť NATURAL je na trhu už viac ako 10 rokov. Je to výrobca výživových doplnkov, ktorý svoje produkty distribuuje na Slovensku aj v zahraničí. Ich produkty môžete nájsť aj v niektorých lekárňach. Snahou tejto firmy je zdvíhať povedomie o vitamínoch a zdravom životnom štýle. Takisto dávajú dôraz na špičkovú kvalitu za prijateľnú cenu. V ich ponuke nájdete celý rad vitamínov, minerálov, športových výrobkov, tráviacich enzýmov, ale aj špeciálnych prípravkov na kĺby alebo ženské problémy.

Vitamín E je prirodzený antioxidant, ktorý dokáže znížiť schopnosť voľných radikálov pôsobiť v našom tele. Voľné radikály dokážu bunky ostarnúť alebo z nich vytvoriť rakovinotvorné bunky. Vitamín E vám tiež môže pomôcť pri prevencii srdcovo-cievnych ochorení (zvyšuje pružnosť ciev), reume, omladzuje pokožku a zabraňuje tvorbe vrások. Odporúčaná dávka je jedna tableta denne spolu s jedlom. Okrem vitamínu E obsahuje produkt želatínu, ktorá pôsobí ako stabilizátor, a emulgátory: glycerol a vodu.

Vitamín E (tokoferol) - GymBeam

Značku GymBeam asi netreba predstavovať. Je to populárny e-shop s pomôckami na cvičenie, športovým oblečením a taktiež výživovými doplnkami. Podobne ako predošlé, aj tento produkt pomôže ochrániť bunky pred oxidatívnym stresom spôsobený nepomerom medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi v našom tele. Množstvo radikálov môžu v tele zvyšovať napríklad rastlinné oleje, orechy, semienka a niektoré druhy ovocia a zeleniny.

Okrem vitamínu E obsahuje jedna kapsula objemové činidlo (mikrokryštalická celulóza), protihrudkujúce činidlo (stearan horečnatý) a želatínový obal. Odporúča sa užívať 1 kapsulu denne. Bližšia špecifikácia k užívaniu nebola uvedená. V 1 kapsule obsahuje 180 mg vitamínu E, čo je menej v porovnaní s predchádzajúcim produktom.

Užívatelia hodnotia tento produkt veľmi pozitívne. Pomer ceny a kvality je podľa nich veľmi dobrý. Pomohol im s rôznymi problémami ako je vypadávanie vlasov, zlepšenie stavu pleti a pokožky, alebo zmiernenie predmenštruačného syndrómu.

MEDPHARMA VITAMIN E 400

MedPharma Vitamin E 400 je produkt, ktorý by nemal chýbať v rebríčku najlepších vitamínov E. Tento vitamín E na tvár je výnimočný svojou vysokou koncentráciou, ktorá zaisťuje maximálny prínos pre pokožku a celkové zdravie. Vitamin E je známy svojimi silnými antioxidačnými vlastnosťami, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Pravidelné užívanie MedPharma Vitamin E 400 môže prispieť k zlepšeniu zdravia pleti, čo z neho robí ideálny vitamin E krém na každodenné použitie.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo je tento produkt považovaný za jeden z najlepších vitamínov E, je jeho účinnosť v podporovaní plodnosti a celkového zdravia mužov. Vitamin E pre mužov je dôležitý pre udržanie hormonálnej rovnováhy a môže mať pozitívny vplyv na reprodukčné zdravie. Navyše, vitamin E denne dávka v podobe toboliek zaručuje jednoduché a efektívne dávkovanie, čo zvyšuje pohodlie užívateľov.

Vitamín E – Myvitamins

Vitamín E nájdete spolu s ďalšími vitamínmi na e-shope Myprotein. V dnešnej dobe sa radí medzi najpopulárnejšie internetové obchody so športovým oblečením a stravou. Okrem už spomínaného oxidatívneho stresu, podporuje viaceré životné funkcie. Takisto je vhodný pre akýkoľvek typ tréningu.

V 1 tablete sa nachádza 180 mg vitamínu E, čo obsahuje aj kapsula od GymBeam-u. Odporúčané dávkovanie je 1 tableta denne počas jedla. Treba ju vždy zapiť dostatočným množstvom vody. Na výber je 60 tabletové balenie a 180 tabletové balenie.

Vitamín E Star – Starlife

Starlife je česká firma ponúkajúca kvalitné výrobky pre každý vek s vysokým obsahom účinných látok. Dbajú na etický postup výroby a pôvod surovín. Neustále rozširujú svoj sortiment. Oceňujú etiku voči zvieratám a poskytujú bezplatné poradenstvo. 

Okrem toho, že je vitamín E antioxidant, výrazne podporuje imunitu. Pre športovcov je vitamín E dôležitý, pretože podporuje výkonnosť, znižuje zápaly a urýchľuje regeneráciu svalov. Takisto podporuje aj plodnosť u oboch pohlaví. Tak ako všetky produkty, aj v tomto prípade sa odporúča 1 tableta denne. Jedno balenie obsahuje 60 kapsúl a teda jedno balenie by vám pri pravidelnom užívaní malo vydržať cca 2 mesiace.

VITAMÍN E – HillVital

Značka HillVital je ďalšou z rady e-shopov s výživovými doplnkami. Na ich stránke nájdete okrem nich aj rôzne prírodné mydlá, krémy a pleťovú kozmetiku, prírodné šampóny a oleje. Výživové doplnky nájdete v rôznych kategóriách ako sú vlasy, pleť a pokožka, močové a pohlavné orgány, kožné problémy, žilové problémy, alebo pohybový aparát. 

Vitamín E je silný antioxidant, podporuje obranyschopnosť organizmu, zdravie ciev a pokožky. Samotný vitamín E sa skladá zo 7 zložiek, pričom pre nás užitočná je len jedna – alfa tokoferol. Táto látka je prírodná a vyskytuje sa aj v tomto produkte. V 1 kapsule sa nachádza okolo 290 mg vitamínu E, čo je najviac zo všetkých doterajších produktov. Zloženie má aj tento vitamín rovnaké: vitamín E, želatína, glycerol a voda. Dávkovanie sa takisto nemení, jedna kapsula denne spolu s jedlom. 

Vitamín E Aktiv Complete – Evolution

Vitamín E od spoločnosti Evolution má v porovnaní s predošlými produktami najvyššiu cenu. Obsahuje prírodnú zložku tokoferol, tým sa jeho kvalita zvyšuje. Prírodné zložky vitamínu E – akým je aj spomínaný tokoferol – chránia pred oxidatívnym stresom nie len bunky, ale aj bielkoviny, lipidy a samotnú DNA. Vitamín E Aktiv Complete posilňuje obehovú sústavu, srdce, nervovú sústavu a imunitu. 

Okrem prírodných zložiek vitamínu E obsahuje produkt aj vitamín C (dôležitý pre imunitu a proti oxidatívnemu stresu) a výťažky z rôznych rastlín (ruža šípová, arónia čiernoplodá, kustovnica čínska, brokolica). V balení sa nachádza 90 kapsúl. Denná dávka je 1 kapsula denne. Pri pravidelnom užívaní vám jedno balenie vydrží až 3 mesiace.

Vitamín E a naše telo

Vitamín E je esenciálny vitamín, ktorý hrá dôležitú úlohu v udržiavaní celkového zdravia tela človeka. Jeho silné antioxidačné vlastnosti prispievajú k ochrane buniek pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi, čím sa môže predchádzať oxidácii tukov a zlepšovať stav pokožky.

Pozitívne účinky

Vitamín E môže mať na nás a naše telo veľmi pozitívny vplyv. Výrazné účinky má hlavne v oblasti podpory organizmu a ochraňuje telo pred mnohými ochoreniami. Uvedieme vám niekoľko konkrétnych príkladov, prečo je vitamín E pre naše telo taký dôležitý a užitočný.

  • Antioxidačné vlastnosti tohto vitamínu pomáhajú predchádzať chronickým ochoreniam, znižujú zápalové procesy v tele a prispievajú k celkovému posilneniu imunitného systému.
  • Vitamín E tiež podporuje zdravie srdca tým, že znižuje hladinu cholesterolu a má pozitívny vplyv proti nadmernému zrážaniu krvi. 
  • Takisto chráni povrch pokožky pred UV žiarením, ktoré by mohlo spôsobiť rakovinu kože.
  • Zabezpečuje v tele optimálny vzrast, čím sa predchádza ochoreniam ako sú trpasličí vzrast alebo gigantizmus.
  • Ochraňuje človeka pred radom chorôb, napríklad rakovinou prostaty, Alzheimerovou chorobou, astmou, cukrovkou, epilepsiou, srdcovými chorobami (najmä ischemickou chorobou srdca), sivým zákalom a migrénou, akné, kožnými problémami alebo predmenštruačným syndrómom. 
  • Spolu s vitamínom C a skupinou B pôsobí proti vyčerpaniu.
  • V neposlednom rade tiež urýchľuje hojenie rán.
Vitamin e gelove tablety na stole

Negatívne účinky

Čo sa týka negatívnych účinkov, prejavy sú obvykle minimálne, pokiaľ sa užíva v odporúčaných dávkach. Avšak, v prípade predávkovania môžu nastať problémy ako napríklad nevoľnosť, únava a rozmazané videnie. Preto je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie a konzultovať s odborníkom alebo vašim lekárom, aká dávka je pre vaše zdravie najlepšia.

vitamin e v ruke doktora

Hypervitaminóza, hypovitaminóza a avitaminóza

Hypervitaminóza je stav, kedy je v organizme viac vitamínu, ako je schopný organizmus spotrebovať. Nadmerné užívanie vitamínu E môže viesť k nevoľnosti, hnačkam, bolestiam hlavy a únave. V extrémnych prípadoch môže spôsobiť krvácanie a zvýšiť riziko vzniku krvných zrazenín.

Hypovitaminóza je stav, kedy je v tele nedostatok daného vitamínu a avitaminóza je stav, kedy sa v tele daný vitamín vôbec nenachádza. V prípade vitamínu E to môže viesť k vážnym problémom. Jeho nedostatok môže oslabiť imunitný systém a zvýšiť citlivosť buniek na poškodenie. Okrem toho môže mať negatívny vplyv na srdcový a cievny systém, a to v dôsledku zvýšenej náchylnosti na oxidačný stres a tvorbu voľných radikálov. Pri avitaminóze môže človek zostať neplodný. U žien sa tento stav dá zvrátiť užitím vitamínu E, no u mužov sa to nedá. 

Denná dávka vitamínu E: odporúčania

Vitamín E je silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Odporúčaná denná dávka vitamínu E sa líši v závislosti od veku a pohlavia

Pre dospelých mužov a ženy je to približne 15 mg (22.4 IU) denne. Pre tehotné ženy je odporúčaná dávka rovnaká, ale dojčiace ženy by mali zvýšiť príjem na 19 mg (28.4 IU) denne.

Prejavy nedostatku vitamínu E

Nedostatok vitamínu E môže viesť k rôznym zdravotným problémom, pretože tento vitamín zohráva kľúčovú úlohu pri ochrane buniek pred oxidačným stresom. Medzi hlavné prejavy nedostatku patrí svalová slabosť, čo je dôsledok poškodenia svalových buniek. Okrem toho môže nedostatok vitamínu E spôsobiť problémy s koordináciou a rovnováhou, keďže tento vitamín je dôležitý pre zdravie nervového systému.

Ďalšími príznakmi môžu byť zhoršenie zraku a zvýšené riziko infekcií, pretože vitamín E posilňuje imunitný systém. U detí sa môže nedostatok prejaviť spomaleným rastom a vývojom. Pri dlhodobom nedostatku sa môžu objaviť aj kožné problémy a chronická únava. Pre zaistenie dostatočného príjmu vitamínu E je dôležité zahrnúť do stravy potraviny bohaté na tento vitamín, ako sú orechy, semená a listová zelenina.

Dá sa predávkovať vitamínom E?

Hoci je vitamín E nevyhnutný pre zdravie, predávkovanie môže mať negatívne následky. Nadmerný príjem vitamínu E, najmä vo forme doplnkov, môže viesť k zvýšenému riziku krvácania, pretože tento vitamín ovplyvňuje zrážanlivosť krvi. Ďalšie príznaky predávkovania môžu zahŕňať nevoľnosť, žalúdočné ťažkosti, hnačku a únavu. Preto je dôležité dodržiavať odporúčané dávky a konzultovať užívanie doplnkov s lekárom.

Správne užívanie vitamínu E zahŕňa najmä jeho získavanie z prirodzených zdrojov v strave, ako sú orechy, semená, a listová zelenina. Ak sa rozhodnete pre doplnky, vyberajte si kvalitné produkty a dodržiavajte odporúčané dávkovanie. Pre dospelých je to približne 15 mg (22,4 IU) denne. Pre tehotné a dojčiace ženy sú tieto dávky mierne vyššie, a preto je dôležité riadiť sa konkrétnymi odporúčaniami.

Vitamín E je najlepšie užívať spolu s jedlom, pretože je to vitamín rozpustný v tukoch, čo zvyšuje jeho absorpciu v tele. Zahrnutie zdravých tukov, ako sú avokádo a olivový olej, môže pomôcť optimalizovať jeho účinky. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy alebo užívate lieky, vždy konzultujte užívanie vitamínových doplnkov s odborníkom, aby ste predišli možným komplikáciám.

Vitamín E v potravinách

Vitamín E je bežný v rastlinných olejoch, ako napríklad slnečnicovom, kukuričnom alebo mandľovom oleji. Nachádza sa tiež v orechoch, semenách, strukovinách, pšeničných klíčkoch, listovej zelenine a rybích olejoch. Ďalšie zdroje vitamínu E zahŕňajú avokádo, mango a sladké zemiaky. Zo zeleniny sú najbohatšie na vitamín E kapusta, špenát a brokolica. Zaistenie pestrej stravy obsahujúcej tieto potraviny môže pomôcť udržať optimálnu hladinu vitamínu E v organizme.

Kristína Šafrová
Kristína Šafrová

Práca so slovami je pre mňa fascinujúca, pretože s nimi dokážete rôzne čarovať. Aj preto sa venujem copywritingu a marketingu už tak dlho. Začala som ešte na strednej škole, kde som dostala príležitosť pracovať v jednej agentúre práve na pozícií textárky. Tam som zistila, že písanie je niečo, čo ma naozaj baví. Pokračovala som ako freelancer v podstate až dodnes, kedy si okrem práce v digitálnej agentúre vypĺňam voľný čas aj písaním článkov na najrôznejšie témy. Okrem toho mi voľný čas vypĺňa moja dcéra, prechádzky v prírode, čítanie kníh a sledovanie trendov v online svete.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *