Domov » Zdravie a krása » Najlepší proteín

Najlepší proteín na trhu 2024! Na objem alebo svaly? Podľa čoho vybrať? Recenzie a skúsenosti

Tieto najlepšie proteíny odporúčame:

Víťaz testu

Warrior WPC 80 protein na chudnutie
5/5

Zlatá stredná cesta

4.5/5

Najkvalitnejší

4.5/5

Pustiť sa do hľadania najlepšieho zdroja bielkovín na dnešnom rozmanitom a rozsiahlom trhu môže pripomínať orientáciu v labyrinte nekonečných možností. Každý zdroj bielkovín, od srvátky až po rastlinné prášky, tyčinky a koktaily, ponúka jedinečné výhody, či už ide o budovanie svalov, chudnutie (náš článok na najlepšie proteíny na chudnutie) alebo celkové zlepšenie zdravia. 

V tomto komplexnom článku sa ponoríme do nespočetného množstva dostupných možností a zhodnotíme najlepšie proteíny z hľadiska výživového obsahu, chuti, stráviteľnosti a toho, ako sa hodia k rôznym stravovacím potrebám a životnému štýlu. Ak hľadáte najlepší proteín na rast svalov, ste tu správne.

Či už ste skúsený športovec, fitness nováčik, alebo jednoducho chcete zlepšiť svoj nutričný príjem, pripojte sa k nám, aby sme preskúmali najlepšie proteíny na objem a svaly, ktoré trh ponúka, a nasmerovali vás k výberu, ktorý zodpovedá vašim cieľom, preferenciám a pohode. Viac sa dozviete v recenzii.

Najlepší proteín na základe testu

Najlepší proteín

Hodnotenie

Najlepšia cena

Warrior WPC 80 Protein

PROM-IN CFM Pure Performance

Whey Gold Standard

Scitec Whey Protein

Vilgain Whey Protein

BrainMax Vegan Protein

Syntha 6 Edge

Myprotein THE Whey Protein

Powerlogy Upgraded Vegan Protein 300 g

BrainMarket Performance Protein

NAJLEPŠÍ PROTEÍN RECENZIE - OBSAH ČLÁNKU

Warrior WPC 80 Protein - najlepší protéin na svaly a objem

WPC 80 – CFM Whey Protein od značky Warrior je navrhnutý pre vynikajúcu rozpustnosť a rýchlu absorpciu, čo je kľúčová vlastnosť pre športovcov a fitness nadšencov, ktorí vyžadujú okamžitú syntézu bielkovín po cvičení. Jeho zloženie umožňuje hladký, ľahko miešateľný roztok, čím sa eliminuje bežný problém zrnitej alebo hrudkovitej štruktúry, ktorý sa vyskytuje v niektorých proteínových práškoch. 

Vynikajúcou vlastnosťou WPC 80 je metóda mikrofiltrácie krížovým prietokom (CFM), ktorá sa používa pri jeho výrobe. Tento špičkový proces je bez použitia chemických látok a prebieha pri nízkych teplotách, aby sa zabránilo denaturácii cenných zložiek bielkovín. Takéto šetrné zaobchádzanie zachováva biologickú aktivitu proteínu a zabezpečuje, že jeho aminokyseliny – stavebné kamene svalov – sú pre vaše telo plne dostupné, čím podporujú obnovu a rast svalov.

Okrem pôsobivého obsahu bielkovín sa WPC 80 vyznačuje bohatým profilom aminokyselín a minimálnym obsahom tuku. Slúži ako vynikajúci zdroj základných živín bez pridanej kalorickej záťaže tukov, čo dokonale zodpovedá cieľom tých, ktorí sa snažia schudnúť alebo nabrať svaly bez nadbytočného tuku. Nízky obsah tuku vo výrobku spolu s vysokým podielom bioaktívnych látok ponúka vyvážený prístup k výžive, ktorý môže pomôcť pri rozvoji svalov a regenerácii.

1000-gramové balenie proteínu WPC 80 si môžete zakúpiť už za 19,99 €

PROM-IN CFM Pure Performance

PROM-IN CFM Pure Performance je prémiový srvátkový proteín, ktorý sa pýši vysokým obsahom bielkovín získaných špeciálnou metódou mikrofiltrácie (CFM – Cross-Flow Microfiltration). Tento proces prebieha bez použitia chemikálií, čím sa zachovávajú dôležité bioaktívne frakcie a zaručuje sa maximálna biologická hodnota proteínu. Vďaka tomu je proteín veľmi ľahko stráviteľný a vhodný pre každého športovca, či už na podporu rastu svalovej hmoty, alebo na udržiavanie celkovej kondície.

Produkt neobsahuje žiadne umelé farbivá, plnidla ani sladidlá ako aspartám alebo acesulfam K. Jeho vysoká čistota a obsah prírodných zložiek z neho robia ideálnu voľbu pre tých, ktorí hľadajú kvalitný a čistý zdroj bielkovín. Okrem základných aminokyselín obsahuje aj pridané tráviace enzýmy ako laktáza, bromelaín a papaín, ktoré napomáhajú lepšiemu tráveniu a využitiu bielkovín.

PROM-IN CFM Pure Performance je dostupný v rôznych príchutiach, pričom si zachováva jemnú krémovú konzistenciu a ľahko sa rozpúšťa vo vode. To zaručuje nielen vynikajúcu chuť, ale aj bezproblémové používanie v každodennom živote. Tento proteín je ideálny pre všetkých, ktorí hľadajú spoľahlivý zdroj bielkovín bez zbytočných aditív.

Optimum Nutrition 100% Whey Gold Standard

Optimum Nutrition 100% Whey Gold Standard je skvelý proteínový doplnok, ktorý v sebe kombinuje srvátkový proteínový izolát, srvátkový proteínový koncentrát a srvátkové peptidy. Tento produkt je uznávaný pre svoju kvalitu a získal mnoho ocenení na americkom fitness portáli bodybuilding.com, kde bol desať rokov po sebe vyhodnotený ako proteín s najvyššou kvalitou.

Srvátkový izolát, ktorý tvorí primárny zdroj bielkovín v tomto produkte, je známy svojou vysokou čistotou a rýchlou vstrebateľnosťou. Proteín je obohatený o tráviace enzýmy laktázu a aminogén, ktoré napomáhajú lepšej absorpcii a stráviteľnosti, čo zabezpečuje maximálnu využiteľnosť živín.

Okrem vysokého obsahu bielkovín (80%) a nízkeho obsahu cukrov a tukov, Whey Gold Standard obsahuje aj bohaté množstvo glutamínu a BCAA, ktoré sú esenciálne pre rast a regeneráciu svalov. Tento proteín je k dispozícii v širokej škále príchutí, čo umožňuje vybrať si podľa osobných preferencií, pričom je známy svojou vynikajúcou rozpustnosťou a jemnou konzistenciou.

Gold Standard je vhodný pre všetkých športovcov, ktorí hľadajú kvalitný proteín na podporu rastu svalovej hmoty, udržiavanie zdravých kostí a celkovej kondície. Vďaka svojej výnimočnej kvalite a účinnosti patrí medzi najpredávanejšie proteíny na svete.

100 % Whey Protein Professional od spoločnosti Scitec Nutrition je produkt prispôsobený pre jednotlivcov, ktorí sa venujú vysoko intenzívnym tréningom, športovcov a fitness nadšencov, ktorí hľadajú účinný spôsob, ako podporiť rast svalov, regeneráciu a celkové zdravie prostredníctvom suplementácie. Tento produkt je vytvorený z kombinácie vysokokvalitného srvátkového koncentrátu a srvátkového izolátu, vďaka čomu je silným zdrojom bielkovín. Okrem toho je obohatený o ďalšie aminokyseliny a tráviace enzýmy, pričom jeho cieľom je poskytnúť komplexnejší nutričný profil ako mnohí jeho konkurenti.

Kombinácia srvátkového proteínového koncentrátu a izolátu zabezpečuje vysokú biologickú hodnotu, čo znamená, že telo dokáže tieto bielkoviny efektívne využiť. Táto kvalita je nevyhnutná pre syntézu svalov a pre obnovu existujúcich tkanív, čo z neho robí vynikajúci doplnok pre tých, ktorí chcú zvýšiť svoju svalovú hmotu. Proteín je tiež obohatený o L-leucín, L-glutamín a taurín, aminokyseliny špeciálne vybrané pre ich úlohu pri obnove, regenerácii a raste svalov. Leucín je napríklad kľúčový pri spúšťaní syntézy svalových bielkovín, zatiaľ čo glutamín pomáha pri regenerácii a taurín podporuje hydratáciu buniek a metabolizmus.

Obsah tráviacich enzýmov, ako sú papaín a bromelaín, rieši jednu z častých sťažností pri proteínových doplnkoch: tráviace ťažkosti. Tieto enzýmy uľahčujú rozklad bielkovín, vďaka čomu ich telo ľahšie vstrebáva a využíva, čím sa maximalizujú nutričné výhody bez toho, aby spôsobovali nadúvanie alebo nepríjemné pocity.

Jedno balenie 100 % Whey Protein sa nachádza 2350 gramov proteínového prášku. Zakúpiť si ho môžete za 50,99 €.

Vilgain Whey Protein

Vilgain Whey Protein sa vyznačuje čistým zložením, ktoré z neho robí jeden z najkvalitnejších proteínov na trhu. Tento produkt neobsahuje žiadne umelé farbivá ani sladidlá, pričom sa spolieha na prírodné arómy a sladidlá zo stévie. Výrobca využíva srvátkový proteínový koncentrát, ktorý je získaný šetrnou metódou ultrafiltrácie pri nízkych teplotách, čím sa zachovávajú všetky dôležité bioaktívne frakcie proteínu.

Proteín obsahuje 21 g bielkovín na porciu a jeho zloženie je obohatené o prirodzené aminokyseliny vrátane BCAA, ktoré podporujú rast a udržanie svalovej hmoty. Guarová guma, použitá na zlepšenie konzistencie, prispieva k jemnej a krémovej štruktúre proteínového nápoja, čo zaručuje vynikajúci pôžitok pri konzumácii. Zložky sú starostlivo vyberané, aby produkt neobsahoval žiadne kontroverzné prísady, čo ho robí vhodným aj pre osoby s citlivým trávením.

Vilgain Whey Protein ponúka až 9 rôznych príchutí, pričom každá z nich je navrhnutá tak, aby poskytla prirodzenú a autentickú chuť. Napriek tomu, že produkt obsahuje vyšší obsah sacharidov, stále zostáva populárnou voľbou vďaka svojej vysokej kvalite a skvelej chuti.

BrainMax Vegan Protein

BrainMax Vegan Protein sa kombináciou BIO hrachových a BIO ryžových bielkovín stáva silným súperom na trhu rastlinných doplnkov. Každá odmerka poskytuje solídnych 24 g bielkovín spolu s 5,29 g BCAA, čo sú množstvá, ktoré nielenže spĺňajú denné nutričné požiadavky, ale zároveň odrážajú bohatstvo aminokyselín, ktoré sa nachádzajú v bielkovinách živočíšneho pôvodu. Táto zmes je špeciálne vytvorená na podporu tých, ktorí dodržiavajú rastlinnú stravu, osôb s intoleranciou laktózy a všetkých, ktorí sa snažia diverzifikovať svoje zdroje bielkovín bez toho, aby znížili kvalitu príjmu aminokyselín.

V dobe, keď sa ľudia čoraz viac obávajú prídavných látok a umelých prísad v doplnkoch stravy, BrainMax Vegan Protein nastavuje vysoký štandard vďaka svojmu 95 % organickému zloženiu. Bez lepku, alergénov, pridaných cukrov, laktózy, konzervačných látok a umelých farbív, a najmä bez sóje, tento výrobok vyniká svojím záväzkom k prírodnému a organickému pôvodu, vďaka čomu je preferovanou voľbou pre zdravo zmýšľajúcich jedincov.

Vegánsky proteín BrainMax sa na trhu zaplavenom výrobkami s umelými sladidlami a cukrami vyznačuje použitím stévie na sladenie. Táto voľba je nielen v súlade s celkovým záväzkom výrobku k prírodným zložkám, ale tiež vyhovuje rastúcemu počtu ľudí, ktorí chcú znížiť príjem cukru bez toho, aby sa vzdali sladkostí. Zahrnutie kokosového mlieka nielenže zlepšuje štruktúru a zjemňuje chuť, ale tiež zabezpečuje ľahkú stráviteľnosť proteínu, vďaka čomu je vhodnou voľbou pre tých, ktorí zvyčajne zápasia s konzumáciou bežných proteínových práškov.

V balení nájdete 1000 gramov kvalitného proteínu, ktorý si môžete zakúpiť za 39,95 €.

Syntha 6 Edge je vysoko kvalitný viaczložkový proteínový doplnok od spoločnosti BSN, ktorý predstavuje vylepšenú verziu pôvodného proteínu Syntha 6. Tento produkt vyniká svojím bohatým zložením a nízkym obsahom cukru, čo ho robí ideálnym pre tých, ktorí hľadajú efektívny spôsob podpory rastu svalovej hmoty a regenerácie po tréningu. Každá dávka obsahuje 24 g proteínu a iba 1,1 g cukru, čo zaručuje vysokú kvalitu proteínov bez nadmerného príjmu cukrov.

Proteínová zmes v Syntha 6 Edge obsahuje srvátkový koncentrát, izolát srvátkových bielkovín, hydrolyzovaný srvátkový izolát, koncentrát mliečnej bielkoviny, micelárny kazeín a kazeinát vápenatý. Tieto zložky poskytujú široké spektrum aminokyselín a proteínov, ktoré sú dôležité pre budovanie a udržiavanie svalovej hmoty. Produkt je navyše obohatený o tráviace enzýmy a sladidlá, ako sú sukralóza a acesulfam K, čo zaručuje nielen funkčnosť, ale aj výbornú chuť a jednoduchú stráviteľnosť.

Syntha 6 Edge je známa svojou lahodnou chuťou, ktorú ocenia aj náročnejší zákazníci. BSN sa zameral na optimalizáciu chuti a funkčnosti, čo robí tento proteín výnimočným v kategórii viaczložkových proteínov. Vďaka nízkemu obsahu cukru a vysokému obsahu bielkovín je Syntha 6 Edge vhodná pre široké spektrum užívateľov, od profesionálnych športovcov až po bežných cvičencov.

Myprotein THE Whey Protein

THE Whey proteín od známej značky Myprotein sa odlišuje pokročilou zmesou troch typov bielkovín: srvátkového koncentrátu, srvátkového izolátu a Lacprodan® HYDRO.Power (hydrolyzovaná srvátková bielkovina). Táto trojzložková zmes zabezpečuje, že každá 25-gramová dávka dodáva vysokokvalitné bielkoviny, ktoré sú nevyhnutné pre rast a obnovu svalov. Zmes je navrhnutá tak, aby vyhovovala rôznym rýchlostiam vstrebávania a profilom aminokyselín potrebným na komplexnú regeneráciu svalov, čo z nej robí ideálnu voľbu pre športovcov, ktorí sa usilujú o dosiahnutie maximálneho výkonu.

Jednou z hlavných predností proteínu THE Whey je jeho nízky obsah cukru a tuku, čo z neho robí prvotriednu voľbu pre jednotlivcov zameraných na budovanie svalovej hmoty pri zachovaní rovnakého percenta tuku. S menej ako 2 gramami sacharidov a 1 gramom tuku na porciu podporuje tých, ktorí si dávajú pozor na kalórie alebo dodržiavajú prísne výživové zásady bez toho, aby obetovali príjem bielkovín.

Obsah MyZyme™, exkluzívneho komplexu enzýmov, rieši jeden z bežných problémov pri proteínových doplnkoch – trávenie. Tým, že MyZyme™ zlepšuje rozklad a vstrebávanie bielkovín, robí THE Whey proteín stráviteľnejším, čím znižuje potenciálne nadúvanie alebo nepríjemné pocity často spojené s vysokoproteínovými diétami. Táto vlastnosť je obzvlášť prospešná pre ľudí s citlivým žalúdkom.

Jedno balenie proteínu THE Whey obsahuje 1000 gramov kvalitného proteínového prášku. Zakúpiť si ho môžete za 62,71 €.

Powerlogy Upgraded Vegan Protein 300 g

Powerlogy Upgraded Vegan Protein je inovatívny rastlinný proteín, ktorý kombinuje bio hrachový, ryžový a konopný proteín, poskytujúc tak kompletné spektrum esenciálnych aminokyselín. Tento produkt je obohatený o MCT tuky, ktoré dodávajú rýchlu a stabilnú energiu, a prebiotickú vlákninu na podporu zdravej črevnej mikroflóry. Vďaka pridaným enzýmom z ananásu (bromelaín) a papáje (papaín) je proteín ľahko stráviteľný a optimalizovaný pre maximálnu absorpciu.

Jedna dávka obsahuje až 18 g bielkovín, čo z neho robí efektívny doplnok pre regeneráciu svalov a podporu celkového zdravia. Prírodný vanilkový extrakt zaisťuje lahodnú chuť bez pridaného cukru, umelých aróm alebo konzervantov. Tento proteín je ideálny pre všetkých, ktorí preferujú rastlinnú stravu a chcú podporiť svoj fyzický a mentálny výkon.

Powerlogy Upgraded Vegan Protein vyniká svojou čistou prírodnou receptúrou a vedecky podloženými účinkami. Je navrhnutý tak, aby zlepšoval regeneráciu, podporoval zdravie pokožky, vlasov a nechtov, a zároveň poskytoval telu všetky potrebné živiny pre optimálnu funkciu.

BrainMarket Performance Protein

Performance Protein od spoločnosti BrainMarket predstavuje významný skok vpred v oblasti výživových doplnkov. Tento produkt, starostlivo vylepšený tak, aby prekonal očakávania, nie je navrhnutý len ako obyčajný zdroj bielkovín, ale ako komplexné riešenie zamerané na zlepšenie regenerácie, zdravia čriev a imunity

Zmes vysokokvalitných natívnych srvátkových bielkovín, grass-fed hydrolyzovaného kolagénu typu I a III a kolostra vytvára synergický efekt, ktorý v iných výrobkoch nájdete len ťažko. Toto jedinečné zloženie rieši širokú škálu potrieb od regenerácie svalov až po podporu imunitného systému a podporu zdravia čriev, čo z neho robí univerzálnu možnosť pre rôznych ľudí vrátane športovcov, nadšencov zdravia a všetkých, ktorí potrebujú výživovú podporu.

Použitie nedenaturovanej natívnej srvátkovej bielkoviny pochádzajúcej od kráv kŕmených trávou a spracovanej šetrnou pasterizáciou a mikrofiltráciou za studena zabezpečuje, že si bielkovina zachováva imunoglobulíny a enzýmy. Tento dôkladný proces nielenže zachováva prirodzené vlastnosti bielkovín, ale tiež maximalizuje ich biologickú dostupnosť, čo umožňuje optimálne trávenie a vstrebávanie v tele. Výsledkom je proteínový doplnok, ktorý je nielen účinný, ale aj šetrný k tráviacemu systému.

Grass-fed hydrolyzovaný kolagén sa špeciálne stará o zdravie kĺbov, pokožky, vlasov a nechtov. Tým, že táto zložka prípravku zvyšuje vlastnú produkciu kolagénu v tele a zabezpečuje jeho účinné vstrebávanie, prináša hmatateľný rozdiel v telesnej pohode a vzhľade.

Jedno balenie výživového doplnku obsahuje 1000 gramov proteínového prášku. Zakúpiť si ho môžete za 39,95 €.

GymBeam Anabolic Whey

GymBeam Anabolic Whey nie je len ďalší proteínový doplnok; je to starostlivo vytvorená zmes srvátkového koncentrátu, kazeinátu vápenatého a glutamínových peptidov. Táto kombinácia zabezpečuje široké spektrum aminokyselín, ktoré sú nevyhnutné pre obnovu a rast svalov či celkové zdravie. Prítomnosť srvátkového koncentrátu ponúka rýchle vstrebávanie, ideálne na regeneráciu po tréningu, zatiaľ čo kazeinát vápenatý zabezpečuje pomalšie uvoľňovanie aminokyselín, takže je ideálny na dlhodobú výživu svalov.

Jednou z charakteristických výhod proteínu Anabolic Whey je jeho schopnosť výrazne urýchliť proces regenerácie. Glutamínové peptidy obsiahnuté v prášku sú známe svojou úlohou pri znižovaní svalovej bolestivosti a únavy. To znamená, že môžete očakávať výrazné skrátenie času regenerácie medzi intenzívnymi tréningovými sériami, čo umožňuje konzistentnejšie a prísnejšie tréningové plány bez nevýhody dlhších páuz.

Kreatín monohydrát, ktorý je súčasťou tohto produktu, poskytuje spoľahlivý prísun energie do svalov počas tréningu. Kreatín je zlúčenina, ktorá je vo fitnes komunite obľúbená pre svoju účinnosť pri zvyšovaní sily, výkonu a objemu svalov. Funguje tak, že dopĺňa zásoby ATP vo svaloch, ktoré sú rozhodujúce pre krátke prívaly energie počas vysoko intenzívneho tréningu. Okrem výhod zameraných na svaly prispieva Anabolic Whey pozitívne k celkovému zdraviu. Aminokyseliny v tomto doplnku zohrávajú dôležitú úlohu nielen pri obnove svalov; sú kľúčové pre funkciu imunitného systému, produkciu hormónov a ďalšie fyziologické procesy. 

Jedno balenie Anabolic Whey obsahuje 1000 gramov kvalitného proteínového prášku. Zakúpiť si ho môžete už za 17,19 €.

Kompava Vegan Protein

V jadre Kompava Vegan Protein leží jeho oddanosť čistote a kvalite. Spojenie konopného, ryžového a hrachového proteínu poskytuje robustný základ obohatený o rastlinné BCAA, vitamín B-komplex a dôležité vitamíny B12 a D3. Táto starostlivá zmes je určená nielen pre vegánov a vegetariánov, ale aj pre osoby dodržiavajúce paleo diétu, čím sa zabezpečuje rešpektovanie a uspokojenie širokej škály stravovacích preferencií a požiadaviek.

Strategické zaradenie vitamínu D povyšuje tento výrobok nad obyčajný proteínový doplnok. Vitamín D zohráva kľúčovú úlohu pri uľahčení vstrebávania dôležitých minerálov, ako je vápnik a fosfor, podporuje optimálne zdravie kostí a funkciu imunitného systému. Navyše jeho účasť na delení buniek podčiarkuje záväzok výrobku podporovať celkovú fyziologickú pohodu.

Starostlivý výber xylitolu a stévie ako sladidiel rieši kritickú otázku riadenia hladiny cukru v krvi. Vďaka tomuto zohľadneniu je výrobok nielen bezpečnou voľbou pre diabetikov, ale je v súlade aj s cieľmi jednotlivcov zameraných na reguláciu hmotnosti alebo snažiacich sa o zdravší životný štýl. Pomalý metabolizmus xylitolu spolu s pocitom sýtosti, ktorý vyvoláva, stavia tento vegánsky proteín do pozície premyslenej voľby pre tých, ktorí dbajú na svoju glykemickú záťaž.

Kompava Vegan Protein je dômyselne vyvinutý tak, aby slúžil rôznorodej klientele. Od športovcov, ktorí prekonávajú svoje limity, cez jednotlivcov, ktorí vedú energický životný štýl, až po tých, ktorí sa pohybujú v prostredí stravovacích obmedzení spôsobených intoleranciou laktózy alebo citlivosťou na lepok, tento proteínový prášok sa ukazuje ako univerzálny spojenec. 

Jedno balenie vegánskeho proteínu od spoločnosti Kompava obsahuje 525 gramov prášku. Zakúpiť si ho môžete za 20,90 €.

CLEAN LEAN PROTEIN - ČOKOLÁDA, 1000 G

Tento proteínový prášok obsahuje až 83 % bielkovín, ktoré poskytujú kompletné spektrum esenciálnych aminokyselín. Vďaka vysokému obsahu bielkovín a až 98 % vstrebateľnosti je ideálny pre podporu rastu a regenerácie svalov. Vyrobený je z hrachového proteínového izolátu, ktorý je vypestovaný vo Francúzsku a spracovaný v Belgicku metódou vodnej extrakcie, čo zaručuje vysokú čistotu a minimálny obsah antinutričných látok.

Jeho prírodné zloženie zaručuje, že neobsahuje žiadne nevhodné aditíva, konzervačné látky, pridaný cukor ani umelé sladidlá. Proteín je sladený iba steviol glykozidmi, čo zaručuje prirodzenú sladkosť bez negatívnych vplyvov na zdravie. Svojimi hypoalergénnymi vlastnosťami je vhodný pre vegánov, osoby na Paleo diéte a tých, ktorí trpia intoleranciou na lepok, laktózu, sóju či lektín.

Zloženie tohto proteínového prášku je obohatené o kakaový prášok a prírodné arómy, čo prispieva k jeho vynikajúcej chuti bez kompromisov na výživovej hodnote.

Čo je srvátka?

Srvátka je žltkastá tekutina, ktorá vzniká ako vedľajší produkt pri zrážaní mlieka počas výroby tvarohu alebo syra. Kým v minulosti bola považovaná za odpad, dnes je srvátka cenená pre svoje zdravotné benefity, vrátane podpory detoxikácie organizmu a znižovania hladiny cholesterolu. Obsahuje množstvo vitamínov (skupina B, vitamín H, C a E) a minerálov ako vápnik, horčík, zinok a fosfor.

Na výrobu srvátkového proteínu, ktorý je považovaný za jeden z najlepších proteínov na rast svalov, musí srvátka prejsť špeciálnym procesom. Najefektívnejší je metóda mikrofiltrácie krížovým prietokom (CFM), ktorá zabezpečuje, že proteín si zachováva všetky bioaktívne frakcie a nedochádza k jeho denaturácii. Tento typ srvátkového proteínu je obľúbený pre svoju vysokú kvalitu, vynikajúcu stráviteľnosť a podporu svalového rastu a regenerácie po tréningu.

Výhody srvátkového proteínu CFM

 • Najlepší proteín na rast svalov a regeneráciu
 • Podporuje efektívne spaľovanie tuku
 • Vysoký obsah BCAA a glutamínu
 • Výborná stráviteľnosť a nezaťažuje trávenie
 • Bohatý na bioaktívne frakcie
 • Jednoducho rozpustný a nepení
 • Jemná a prirodzená chuť
 • Dlhodobý pocit sýtosti

Optimálne množstvo bielkovín a čas na konzumáciu:

Pre dosiahnutie optimálnych výsledkov by ste mali konzumovať približne 1,5 g bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti. Proteínový nápoj sa odporúča užívať po tréningu alebo ako náhrada jedla počas dňa, najmä ak nedokážete konzumovať tuhú stravu. Ideálny čas na dávkovanie proteínu je popoludní a večer, keď je príjem sacharidov menej vhodný.

Živočíšne zdroje proteínov:

1. Srvátkový proteín:

 • Charakteristika: Srvátkový proteín je považovaný za najlepší proteín pre rýchlu absorpciu a vysoký obsah BCAA.
 • Využitie: Ideálny na rýchlu regeneráciu po tréningu, podporuje rast svalov a regeneráciu.

2. Hovädzie mäso:

 • Charakteristika: Vysoký obsah bielkovín a železa, podporuje tvorbu červených krviniek.
 • Využitie: Skvelý zdroj bielkovín pre silových športovcov a tých, ktorí hľadajú vysokú výživovú hodnotu.

3. Kuracie prsia:

 • Charakteristika: Nízkotučný zdroj proteínov s vysokým obsahom bielkovín.
 • Využitie: Výborné pre diétne plány a budovanie čistej svalovej hmoty.

4. Vaječné bielky:

 • Charakteristika: Bohaté na bielkoviny, nízky obsah kalórií a tukov.
 • Využitie: Ideálne pre tých, ktorí potrebujú zvýšiť príjem bielkovín bez pridania tukov.

5. Ryby (napr. losos, tuniak):

 • Charakteristika: Vysoký obsah bielkovín a omega-3 mastných kyselín.
 • Využitie: Podporuje zdravie srdca a svalov, vhodné pre vytrvalostných športovcov.

6. Mliečne výrobky (napr. tvaroh, grécky jogurt):

 • Charakteristika: Bohaté na kazeín a srvátkové proteíny.
 • Využitie: Výborné na nočnú regeneráciu a dlhodobé uvoľňovanie aminokyselín.

Rastlinné zdroje proteínov:

1. Hrachový proteín:

 • Charakteristika: Kompletný profil aminokyselín, vhodný pre vegánov.
 • Využitie: Podporuje regeneráciu a rast svalov, vhodný pre ľudí s intoleranciou laktózy.

2. Sójové bôby a tofu:

 • Charakteristika: Kompletný zdroj bielkovín, obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny.
 • Využitie: Skvelá alternatíva k mäsu, vhodná pre vegetariánov a vegánov.

3. Quinoa:

 • Charakteristika: Obsahuje všetkých deväť esenciálnych aminokyselín.
 • Využitie: Výživná príloha alebo základ hlavného jedla pre zvýšenie príjmu bielkovín.

4. Chia semienka:

 • Charakteristika: Obsahujú kvalitné bielkoviny a omega-3 mastné kyseliny.
 • Využitie: Skvelé do smoothies, jogurtov alebo šalátov.

5. Konopné semienka:

 • Charakteristika: Bohaté na proteíny a omega-3 mastné kyseliny.
 • Využitie: Vhodné na posypanie šalátov, cereálií alebo do smoothie.

6. Šošovica a strukoviny:

 • Charakteristika: Vysoký obsah bielkovín a vlákniny.
 • Využitie: Ideálne do polievok, šalátov a príloh, podporuje trávenie a sýtosť.

Ako vybrať najlepší proteín?

1. Zdroj bielkovín: Pri výbere proteínu je kľúčový jeho zdroj. Najobľúbenejší a často najvhodnejší je srvátkový proteín, no na trhu nájdete aj sójové, hovädzie, kazeínové, vaječné a ďalšie druhy proteínov. Každý má svoje výhody a nevýhody, preto by ste mali zvoliť ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám a stravovaciemu režimu.

2. Obsah bielkovín: Dôležitý je aj podiel bielkovín v produkte. Kvalitné proteínové doplnky obsahujú viac ako 90 % bielkovín, avšak optimálny pomer ceny a kvality ponúkajú doplnky s približne 80 % obsahom bielkovín.

3. Cena: Pri výbere proteínového doplnku je dôležité nezabúdať, že lacnejšie neznamená vždy lepšie a drahšie neznamená vždy kvalitnejšie. Všeobecne platí, že cena kvalitného proteínu s 80 % bielkovín by nemala presiahnuť 1000 Kč.

4. Chuť: Chuť proteínového doplnku je tiež významným faktorom, pretože konzumácia nechutného proteínu môže byť dlhodobo demotivujúca. Pred kúpou je dobré prečítať si recenzie používateľov, ktoré vám pomôžu pri výbere produktu s dobrou chuťou.

Prečo sú proteíny dôležité pre športovcov?

Pri fyzickej aktivite dochádza k poškodeniu svalových vlákien, ktoré je potrebné opraviť a posilniť. Proteíny poskytujú aminokyseliny, ktoré sú základnými stavebnými blokmi pre opravu a rast svalov. Pre tých, ktorí sa pýtajú, aký proteín je najlepší na rast svalov alebo objem, srvátkový proteín je často preferovanou voľbou vďaka svojej rýchlej vstrebateľnosti a vysokému obsahu esenciálnych aminokyselín, vrátane BCAA.

Typy proteínov

Srvátkové (mliečne) proteíny:

Srvátkové bielkoviny pochádzajú z mlieka a vznikajú pri výrobe syra, keď sa srvátka oddeľuje od tvarohu. Tieto proteíny sú známe svojou vysokou kvalitou a rýchlou vstrebateľnosťou, čo z nich robí ideálny doplnok pre podporu rastu svalovej hmoty a regenerácie po tréningu. Obsahujú vysoké množstvo BCAA, vrátane leucínu, ktorý je kľúčový pre svalový rast. Sú dostupné v troch základných formách:

 1. Srvátkový proteínový koncentrát (WPC):
  • Charakteristika: Obsahuje približne 70 % bielkovín, je najlacnejším typom srvátkového proteínu.
  • Vlastnosti: Má vyšší obsah sacharidov a tukov, čo prispieva k sladkej a príjemnej chuti. Vstrebáva sa za 2-3 hodiny.
  • Použitie: Vhodný na bežné doplnenie bielkovín počas dňa.
 2. Srvátkový izolát (WPI):
  • Charakteristika: Obsahuje 80-90 % bielkovín, má nižší obsah laktózy, tukov a sacharidov.
  • Vlastnosti: Vstrebáva sa za 1-2 hodiny, je drahší a vhodnejší pre tých, ktorí potrebujú rýchle doplnenie bielkovín po tréningu.
  • Použitie: Ideálny pre rýchlu regeneráciu po fyzickej aktivite.
 3. Srvátkový hydrolyzát (WPH):
  • Charakteristika: Obsahuje približne 90 % bielkovín, je najrýchlejšie vstrebateľný a najdrahší.
  • Vlastnosti: Vstrebáva sa za menej ako hodinu, má minimálny obsah tukov a sacharidov.
  • Použitie: Perfektný na okamžitú regeneráciu po náročnom tréningu.
Micelárny kazeín:
 • Charakteristika: Bielkovina z mlieka, označovaná ako “nočný proteín”.
 • Vlastnosti: Vstrebáva sa pomaly, až 6 hodín, vytvára gélovú štruktúru v žalúdku, čo zabezpečuje postupné uvoľňovanie aminokyselín.
 • Použitie: Odporúča sa užívať pred spaním na nočnú regeneráciu svalov.
Vaječný proteín:
 • Charakteristika: Vyrába sa z vaječných bielkov, poskytuje kompletné spektrum aminokyselín.
 • Vlastnosti: Vysoká biologická hodnota, druhý najvyšší obsah leucínu po srvátkových proteínoch.
 • Použitie: Vhodný pre ľudí s intoleranciou na mliečne produkty.
Hovädzí proteín:
 • Charakteristika: Izolát z hovädzieho mäsa.
 • Vlastnosti: Má dlhší čas vstrebávania, nižší obsah leucínu v porovnaní so srvátkovým proteínom.
 • Použitie: Alternatíva pre tých, ktorí hľadajú iný živočíšny proteín než mliečny.
Hrachový proteín:
 • Charakteristika: Vyrába sa zo žltého hrachu, obľúbený medzi vegánmi.
 • Vlastnosti: Bohatý na BCAA, vstrebáva sa pomalšie ako srvátka, ale rýchlejšie ako kazeín.
 • Použitie: Vhodný pre vegetariánov a vegánov, alternatíva k živočíšnym proteínom.
Konopný proteín:
 • Charakteristika: Vyrába sa z konopných semien, obsahuje prospešné omega-3 mastné kyseliny.
 • Vlastnosti: Nepovažuje sa za kompletnú bielkovinu, nižší obsah lyzínu a leucínu.
 • Použitie: Alternatíva k tradičným proteínom, vhodný pre vegánov.
Ostatné rastlinné bielkoviny:
 • Charakteristika: Zahŕňajú sójové, ryžové a iné rastlinné proteíny.
 • Vlastnosti: Často sa používajú v zmesiach na zabezpečenie kompletného spektra aminokyselín.
 • Použitie: Vhodné pre vegánov, lacnejšia alternatíva k živočíšnym proteínom, môžu sa tráviť pomalšie.
Norbert Skoupa
Norbert Skoupa

Volám sa Norbert Skoupa a mojou najväčšou vášňou je písanie a hudba. Venujem sa copywritingu, hudobnej žurnalistike a občas aj prekladám. Mimo písania tvorím vlastnú hudbu, aktívne športujem a čítam knihy. Som zakladateľom knižného Instagramu a online magazínu Moderný Čitateľ, kde píšem o knihách a literárnom svete.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *