Domov » Zdravie a krása » Najlepšie omega 3 mastné kyseliny 2024! Ako vybrať tie top? Recenzie a skúsenosti!

Najlepšie omega 3 mastné kyseliny 2024! Ako vybrať tie top? Recenzie a skúsenosti!

Tieto najlepšie a najkvalitnejšie omega 3 odporúčame:

Víťaz testu

omega advance - omega 3 mastne kyseliny
5/5

Overená kvalita

4.5/5

Stredná cesta

4.5/5

Omega 3 mastné kyseliny (tzv. rybí tuk) sú veľmi dôležité pre naše zdravie. V ľudskom tele zohrávajú množstvo úloh, regulujú zápaly, obnovujú imunitu, podporujú správne fungovanie srdca aj mozgu. To je iba zopár z množstva zdravotných výhod, ktoré prinášajú. Navyše, Omega 3 mastné kyseliny sú prospešné pre každú vekovú skupinu. 

Na trhu je niekoľko výživových doplnkov, no iba tie najkvalitnejšie Omega 3 výživové doplnky obsahujú prospešné zdravé tuky a antioxidanty. V tomto článku vám predstavíme najlepšie Omega 3 mastné kyseliny, aj najlepšie Omega 3 mastné kyseliny pre deti. Prečítajte si recenzie a skúsenosti.

Najlepšie omega 3 na základe testu

Najlepšie omega 3 mastné kyseliny

Hodnotenie

Najlepšia ponuka

OMEGA ADVANCE

ZEREX OMEGA 3

BRAINMAX OMEGA 3

REFLEX KRILL OIL

TRIPPEL OMEGA 3

MOLLERS OMEGA 3

JAMIESON OMEGA 3

JAMIESON OMEGA 3 - PRE DETI

NAJLEPŠIE OMEGA 2 RECENZIE - OBSAH ČLÁNKU

Najlepšie a najkvalitnejšie omega 3 recenzie a skúsenosti

Omega ADVANCE – výživový doplnok prémiovej kvality

Výživový doplnok Omega Advance je naším favoritom. Obsahuje 100 % prírodných látok, ktoré majú blahodarný vplyv na váš organizmus. Jedna kapsula doplní vaše telo o 300 mg Omega 3 mastných kyslín, 165 mg kyseliny EPA a 110 mg kyseliny DHA. V dennej dávke, ktorá predstavuje 2 kapsuly, tak prijmete viac ako 1 000 mg prospešných látok.

Omega Advance má skutočne pozitívne účinky. Podporuje normálnu funkciu mozgu, srdca aj očí, upravuje krvný tlak, upravuje hladiny vápnika a triglyceridov v krvi, podporuje zdravé zloženie kostí a zdravie zubov. Kapsuly neobsahujú lepok, laktózu ani mliečnu bielkovinu. Je určený pre každého, mimo detí do 3 rokov.

Zerex Omega 3 1000mg – rybí olej s vitamínom E

Ďalší výživový doplnok, ktorý je dostupný bez lekárskeho predpisu a vykazuje skvelé výsledky, je Zerex Omega 3. Už 1 kapsula obsahuje vysoký podiel zdravého rybieho oleja, kyseliny EPA a DHA. Ak teda hľadáte prípravok na posilnenie srdca, naštartovanie mozgu a s množstvom ďalších výhod, odporúčame vyskúšať tieto kapsuly. Produkty Zerex sme už testovali tu.

V starostlivo namiešanej receptúre je aj 1 mg tokoferolu, čo sú deriváty vitamínu E. Tokoferol má silné antioxidačné vlastnosti a ochranný účinok na bunky. Kapsuly sa užívajú vcelku, je potrebné ich zapiť dostatočným množstvom tekutiny. Odporúčaná dávka pre dospelých je 1 kapsula 3 x denne, pre deti 1 kapsula denne.

BrainMax Omega 3 – mastné kyseliny pre deti

Omega 3 mastné kyseliny pre deti? Odporúčame výživový prípravok v tekutej forme BrainMax Omega 3. Má unikátne zloženie a veľmi jednoducho sa užíva, čo ocenia najmä tí, ktorí neradi prehĺtajú tablety či kapsuly. Tieto mastné kyseliny sú určené najmä na posilnenie detského organizmu, vhodné však aj pre dospelých a seniorov.

Kvalitný rybí olej je získavaný z pečene divokých tresiek. Je to doslova kokteil DHA kyseliny (920 mg) a EPA kyseliny (690 mg). Vitamín D podporuje imunitu a zdravie kostí a zubov, vitamín E zas chráni pred oxidatívnym stresom, vitamín A ovplyvňuje kvalitu zraku a pokožky. Deti do piatich rokov užívajú 1 čajovú lyžičku denne, deti nad 5 rokov a dospelí 1 polievkovú lyžicu denne.

Reflex Krill Oil – omega 3 mastné kyseliny v krilovom oleji

Na správnu funkciu srdca a kardiovaskulárny systém má výborný účinok aj krilový olej. Pochádza z drobných morských kôrovcov a má podobné zloženie ako kvalitný rybí olej. Základ tvoria kyselina EPA a DHA so svojimi vynikajúcimi vlastnosťami. Krill Oil obsahuje aj silný antioxidant s protizápalovým účinkom – astaxantín, červený pigment nachádzajúci sa v lososoch či krilloch.

Z krilových výživových doplnkov odporúčame napríklad Reflex Krill Oil, ktorý je pre svoju inovatívnu receptúru vhodný aj pre športovcov. Balenie obsahuje 90 kapsúl, ktoré môžete užívať 1 – 2 × denne s jedlom alebo nalačno. 

Trippel Omega 3 – kvalitný rybí olej pre ženy

Kapsule s vanilkovou príchuťou Trippel Omega 3 obsahujú zloženie vyvinuté špeciálne pre ženy. Uľahčujú zvládanie menopauzy, uľavujú od menštruačných bolestí, zmierňujú príznaky kŕčových žíl, sú vhodné aj pre tehotné ženy, avšak iba v štádiu tesne pred pôrodom. Obsahujú totiž prírodné látky, ktoré dokážu vyvolať pôrod.

1 kapsula obsahuje 450 mg rybieho oleja, 101 mg DHA a 151 mg EPA. V 50 mg pupalkového oleja sa nachádza rastlinná kyselina GLA, olej zo šípkových ruží, výťažok z kakaa, vitamín E, A, K2, D3, zinok, kyselina listová a D-biotín. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov zaraďte tento výživový doplnok do svojho jedálnička počas kritických mesiacov v roku, a to od septembra do apríla

MOLLER´S Omega 3 RYBÍ OLEJ Natur

Ide o doplnok stravy, ktorý obsahuje vysoké množstvo omega-3 mastných kyselín, najmä kyselinu eikosapentaenovú (EPA) a dokosahexaenovú (DHA). Tieto zložky majú mnoho výhod pre zdravie, vrátane zlepšenia kardiovaskulárneho zdravia, podpory imunitného systému, zlepšenia nálady a funkcie mozgu a očí.

Zložky EPA a DHA pomáhajú taktiež znížiť hladinu zlého cholesterolu v krvi, zlepšujú krvný obeh a znižujú riziko vzniku srdcových ochorení a mozgových príhod. Navyše, EPA a DHA podporujú zdravie mozgu a nervového systému, zlepšujú kognitívne funkcie a pomáhajú pri boji proti depresii a úzkosti.

Jamieson Omega-3 je vyrobený z prírodných zdrojov, ktoré zahŕňajú najčistejšie oblasti na svete, kde sa ryby chovajú v prirodzenom prostredí. Tento produkt je vhodný aj pre vegetariánov a vegánov, pretože je vyrobený z rias, ktoré sú prirodzeným zdrojom EPA a DHA.

Okrem toho, je ľahko stráviteľný a jednoducho sa môže zahrnúť do bežnej stravy. Vďaka tomu, že nepotrebuje chladenie, je ideálnym spoločníkom pre cestovanie alebo pohyb.

Jamieson Omega-3 Gummies Kids - najlepšie Omega 3 pre deti

Jamieson Omega-3 Gummies Kids sú chutné ovocné gumené medvedíky, ktoré sú určené pre deti. Obsahujú vysoké množstvo omega-3 mastných kyselín, najmä kyselinu dokosahexaenovú (DHA).

Sú vhodné pre deti od 2 rokov veku, ktoré by mali užívať 2 medvedíky denne. Tieto gumené medvedíky majú príjemnú chuť a sú vyrobené z prírodných zdrojov.

Treba aj podotknúť to, že sú ľahko stráviteľné a môžu sa ľahko zahrnúť do každodennej stravy detíCelkovo Jamieson Omega-3 Gummies Kids sú vynikajúcim spôsobom, ako zabezpečiť, aby vaše deti dostávali dostatok omega-3 mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre zdravý vývoj mozgu a očí.

Čo sú Omega 3 mastné kyseliny?

Omega-3 sú skupinou esenciálnych mastných kyselín, ktoré hrajú dôležitú úlohu v našom tele. Ich prospešné účinky sú vedecky dokázané, avšak tieto kyseliny si ľudský organizmus nevie vyrobiť sám. Preto ich musí prijímať zo stravy. 

Odporúča sa obohatiť jedálniček o potraviny bohaté na Omega 3 kyseliny, ako sú ryby, rastlinné oleje, vlašské orechy, ľanové semienka a ľanový olej, listová zelenina, alebo začať užívať kvalitné výživové doplnky.

omega 3 rybí tuk na lyžicke

3 druhy Omega mastných kyselín

Príroda nás zásobuje až 3 druhmi mastných kyslín, teda „zdravých“ tukov:

ALA (kyselina alfa-linolénová) – nachádza sa v rastlinných zdrojoch, preto takéto doplnky uprednostňujú najmä vegetariáni, vegáni a pod.

DHA (kyselina dokozahexaénová) a EPA (kyselina eikozapentaénová) – získavajú sa z tučných rýb, ako je losos, tuniak, sardinky, sleď a ančovičky, tiež z antarktického krilu, malého vodného živočícha podobného krevetám.

Účinky Omega 3 mastných kyselín

Omega-3 mastné kyseliny sú spojené s mnohými zdravotnými benefitmi. Podporujú zdravie mozgu a srdca, znižujú zápal a chránia pred niektorými chronickými ochoreniami. Z ďalších zdravotných výhod spomenieme napríklad:

 • znižujú rizikové faktory srdcových chorôb;
 • sú nenahraditeľné pre zdravie kostí a kĺbov;
 • zlepšujú zrak a zdravie očí;
 • majú protizápalové účinky;
 • podporujú správny vývoj mozgu dieťaťa už počas tehotenstva a raného života;
 • podporujú pamäť, spomaľujú mentálne starnutie – nižšie riziko Alzheimerovej choroby; 
 • znižujú cholesterol a pomáhajú pri cukrovke;
 • pomáhajú prechádzať rakovine;
 • uľavujú od menštruačných bolestí;
 • zmierňujú depresiu a pocit úzkosti;
 • majú preukázateľný vplyv na zlešpovanie ADHD stavov u detí;
 • u detí znižujú astmu;
 • podporujú lepší spánok;
 • zlepšujú kvalitu pokožky a zmierňujú príznaky alergie;
 • významne podporuje celkovú imunitu organizmu;
 • pomáhajú športovcom pri regenerácii a raste svalov.

Ako sa prejavuje nedostatok omega-3 mastných kyselín?

V prvom rade je to celková slabosť a s ňou spojené zvýšená únava, pocit vyčerpania, suchá pokožka a zhoršená pamäť. Objavujú sa kardioviskulárne ťažkosti, poruchy imunity, zápaly a pod.

Ak sa vaše telo nedostatočne zásobuje omega-3 mastnými kyselinami, môže to mať negatívny vplyv na vaše zdravie. Nedostatok týchto dôležitých tukov môže mať rôzne symptómy a prejavy.

Jedným z najčastejších príznakov nedostatku omega-3 mastných kyselín je suchá pokožka a lupiny. Tento stav môže byť dôsledkom nedostatočného množstva omega-3 mastných kyselín, ktoré sú potrebné pre zdravú kožu a vlasy.

Ďalším prejavom nedostatku omega-3 mastných kyselín môže byť časté unavenie a pocit vysilenia. Tieto tuky sú dôležité pre energetické procesy v našom tele a ich nedostatok môže mať negatívny vplyv na náš energetický level.

Nedostatok omega-3 mastných kyselín môže tiež spôsobiť problémy s pamäťou a koncentráciou. Tieto tuky sú dôležité pre správne fungovanie mozgu a ich nedostatok môže mať negatívny vplyv na kognitívne funkcie.

Okrem toho, nedostatok omega-3 mastných kyselín môže byť spojený so zvýšeným rizikom ochorení srdca, zvýšeným krvným tlakom a zhoršenou zdravotnou pohodou všeobecne.

Aby ste predišli týmto problémom, je dôležité zahrnúť do svojho jedálnička potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ako sú ryby, orechy alebo semiačka ľanu. Ak je to potrebné, môžete zvážiť aj užívanie doplnkov stravy, ktoré obsahujú omega-3 mastné kyseliny.

omega 3 strong mastne kyseliny na stole

Ako si vybrať správny výživový doplnok

Ideálna denná dávka Omega 3 je stanovená na 2 až 3 gramy (2 000 až 3 000 mg) denne, z toho by malo byť 250 až 500 mg DHA a EPA. V receptúre niektorých prípravkov sa nachádzajú aj ďalšie látky a vitamíny. Najčastejšie sú to vitamíny A, D, E, K, ktoré majú ďalšie preukázateľne pozitívne účinky na fungovanie nášho tela. Ako výhodu vidíme, že práve Omega-3 mastné kyseliny podporujú správne vstrebávanie týchto vitamínov rozpustných v tukoch.

Výživové doplnky sú vo forme kapsúl, tekutých olejov alebo kvapiek. Omega 3 mastné kyseliny pre deti môžu byť ochutené pre ľahšie užívanie. 

Pred užívaním nového lieku alebo výživového doplnku si pozorne preštudujte príbalový leták. Ak máte pochybnosti, poraďte sa so svojím lekárom.

Ideálny pomer omega 3 a omega 6

Ideálny pomer omega 3 a omega 6 mastných kyselín by mal byť približne 1:4 alebo 1:5. To znamená, že by sme mali jesť približne päťkrát viac omega 6 mastných kyselín ako omega 3 mastných kyselín. Niektorí odborníci však tvrdia, že dnešná bežná strava obsahuje príliš veľa omega-6 mastných kyselín a nedostatočné množstvo omega 3 mastných kyselín. Preto sa odporúča zvýšiť príjem omega 3 mastných kyselín a znížiť príjem omega 6 mastných kyselín, aby sme dosiahli vyvážený pomer týchto dôležitých mastných kyselín.

Je dôležité si uvedomiť, že omega 3 a omega 6 mastné kyseliny majú rôzne účinky na náš organizmus a ich vyvážená kombinácia je kľúčová pre zdravie. Preto je dôležité zamerať sa na zlepšenie pomeru medzi týmito dvoma typmi mastných kyselín v našej strave. To môžeme dosiahnuť tým, že zvýšime príjem omega 3 mastných kyselín a zároveň obmedzíme príjem omega 6 mastných kyselín. Tento vyvážený pomer môže pomôcť zlepšiť zdravie srdca, mozgu a celkovú pohodu.

velkost tabletiek omega 3 strong na stole

Pomer EPA a DHA

EPA (eikosapentaénová kyselina) a DHA (dokozaheksaénová kyselina) sú dve omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa bežne nachádzajú v potravinách a doplnkoch stravy. Tieto mastné kyseliny sú dôležité pre zdravie nášho tela, pretože pomáhajú znižovať zápal, podporujú zdravie srdca a zlepšujú kognitívne funkcie.

EPA sa najviac nachádza v morských rýbach a morských plodoch a je dôležitá pre zdravie srdca. Táto mastná kyselina má protizápalové účinky, pomáha znižovať hladinu triglyceridov a zlepšuje funkciu krvných ciev. EPA môže tiež pomôcť pri liečbe depresie a úzkosti.

DHA je tiež najviac zastúpená v morských rybách a plodožravých morských cicavcoch. Je dôležitá pre správne fungovanie mozgu a zraku. Táto mastná kyselina pomáha udržiavať zdravie mozgových buniek a nervových dráh a je dôležitá pre vývoj mozgu a zraku u detí.

Ideálny pomer EPA a DHA by mal byť približne 1:1 až 2:1, pričom DHA by malo byť viac ako EPA. Tento pomer je dôležitý pre optimálne zdravie srdca a mozgu. Ak konzumujete doplnky stravy obsahujúce omega-3 mastné kyseliny, uistite sa, že obsahujú dostatočné množstvo EPA a DHA a sú v pomere 1:1 až 2:1.

omega 3 strong v ruke

Kedy užívať omega 3?

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu ovplyvniť to, kedy užiť doplnok stravy s obsahom omega-3 mastných kyselín. Jedným z týchto faktorov je spôsob, akým sa tieto kyseliny vstrebávajú v našom organizme. Pretože omega-3 mastné kyseliny sú tuky, ich absorpcia môže byť lepšia, ak sa užívajú s jedlom.

Výskumy ukázali, že užívanie doplnkov stravy s obsahom omega-3 mastných kyselín môže byť účinnejšie, ak ich užijeme počas raňajok alebo počas hlavného jedla. Tento prístup zabezpečí, že kyseliny budú absorbované do organizmu správnym spôsobom a budú mať najväčší pozitívny účinok.

Okrem toho, množstvo doplnkov stravy s obsahom omega-3 mastných kyselín sa líši v závislosti od výrobcu a druhu produktu. Preto je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie a zvoliť kvalitný produkt, ktorý obsahuje dostatočné množstvo omega-3 mastných kyselín.

Potraviny bohaté na omega 3

 • Mastné ryby: losos, sardinky, sleď, makrela, tuňák
 • Orechy a semiačka: vlašské orechy, mandľové orechy, lieskové orechy, mandle, semiačka ľanu a chia
 • Rastlinné oleje: olivový olej, repkový olej, tekvicový olej, sójový olej
 • Listová zelenina: špenát, kel, šalát, kapusta

Mastné ryby najlepším zdrojom omega-3 mastných kyselín, pretože obsahujú najvyššie množstvo EPA a DHA. Orechy a semiačka sú tiež vynikajúcim zdrojom týchto tukov, pretože obsahujú ALA (alfa-linolénovú kyselinu), ktorá sa v organizme mení na EPA a DHA. Rastlinné oleje a listová zelenina obsahujú tiež určité množstvo omega-3 mastných kyselín, ale v porovnaní s mastnými rybami a orechmi a semiačkami, ich obsah je nižší.

Omega 3 z jedla

FAQ - často kladené otázky

Omega-3 mastné kyseliny sú esenciálne mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre náš organizmus.

Omega-3 mastné kyseliny môžete získať z potravín, ako sú napríklad ryby, orechy alebo semiačka ľanu, alebo z doplnkov stravy.

Užívanie omega-3 mastných kyselín môže pomôcť zlepšiť zdravie srdca, mozgu, pokožky a podporovať zdravú imunitu a znižovať zápal v tele.

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Internet je úžasný svet. Ponúka nekonečné možnosti vzdelávania sa. Pohltil aj mňa, preto milujem písanie článkov na rôzne témy, návodov, ako si poradiť s nejakým problémom a recenzií produktov, ktoré vám často pomôžu s rozhodovaním. Popri písaniu článku sa dozviem vecí, o ktorých som často ani nechyrovala. A práve tieto informácie sa snažím posúvať ďalej. Zaujímam sa najmä o bývanie a domácnosť, krásu a zdravie, hobby, elektroniku a pod. Ak nepripravujem články pre vás, píšem knihy (som autorkou niekoľkých kníh určených najmä ženám). Okrem toho milujem chalupárčenie, nakoľko bývam na krásnej hornatej Orave.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *