Domov » Testy a recenzie » Najlepšie elektrické skútre 2024⭐! Má to zmysel? (recenzie)

Najlepšie elektrické skútre 2024 - TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

Tieto najlepšie elektrické skútre odporúčame:

Víťaz testu

elektrický skúter Racceway Mona
5/5

Overená kvalita

4.5/5

Zlatá stredná cesta

4.5/5

Elektrické skútre sú v našich končinách čoraz viac populárnejšie. Pokiaľ ste o tejto novinke ešte nepočuli, neviete, o čo prichádzate. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam si k elektrickým skútrom nachádza cestu stále viac a viac ľudí

Tento produkt predstavuje jeden z viacerých spôsobov, ako ušetriť na benzíne a taktiež šetriť aj prírodu. V tomto článku sa pozrieme na najlepšie elektrické skútre, aké na našom trhu momentálne nájdeme. 

Povieme si niečo o ich výhodách a nevýhodách, pre koho sú určené a aj parametre, ktoré vás určite budú zaujímať. Vo veľkom teste elektrických skútrov nesmie chýbať ani elektrický skúter bez vodičáku, alebo s dlhým dojazdom až do 100 km. Poďme na to!

NAJLEPŠIE ELEKTRICKÉ SKÚTRE RECENZIE - OBSAH ČLÁNKU

Kľúčové informácie

icon Najlepšie hodnotené modely elektrických skútrov sú Racceway Mona, Racceway Century a Niu MQi+ SPORT BLUE.
icon Výkon a maximálna rýchlosť skútra ovplyvňujú, či je potrebné na jeho riadenie vodičské oprávnenie.
icon Kapacita batérie a výkon motora majú priamy vplyv na dojazd elektrického skútra.
icon Pri výbere skútra je dôležité zvážiť jeho účel použitia, kapacitu batérie, výkon motora, nosnosť a typ brzdového systému.

Najlepšie elektroskútre na základe testu

Najlepšie elektrické skútre

Hodnotenie

Najlepšia ponuka

Racceway Mona

Racceway Century

Niu MQi+ SPORT BLUE

Racceway City 21

Racceway E-Fichtl

NIU MQi GT

Najlepšie elektrické skútre recenzie

Racceway Mona - najlepší elektrický skúter

Výkon: 1 500 W | Max. rýchlosť : 45 km / h | Max. dojazd: 59 km | Vodičský preukaz: áno |

Tento elektrický skúter sa nenachádza na prvom mieste len tak náhodou. Ide totiž o naozaj štýlový dopravný prostriedok, ktorý patrí do kategórie malých motocyklov a na jeho užívanie budete potrebovať vodičský preukaz AM, takže môžu na ňom jazdiť vodiči od 15 rokov

Okrem toho ponúka maximálnu rýchlosť 45 km/h, o ktorú sa stará elektrický motor s príkonom 1 500 W. Taktiež tento elektrický skúter disponuje kvalitnými 10” zadnými a prednými kolesami.

Vďaka svojmu elektrickému motoru je veľmi ohľaduplný voči prírode a životnému prostrediu. Taktiež je vďaka svojej nosnosti do 150 kg vhodný na prepravu dvoch osôb, takže už nemusíte na skútri jazdiť sami. 

Ak si chcete so sebou niesť pár vecí, Racceway Mona sa o to postará vďaka dvom menším úložným priestorom pod riadidlami. Napájanie zabezpečuje olovená batéria s kapacitou 20 Ah, ktorá zabezpečuje dojazd 59 km. Preto jednoznačne ho môžeme zaradiť ako najlepší elektroskúter.

Tento elektroskúter Raceway Mona môžete už teraz získať za 1569 €.

Racceway Century

Výkon: 2 000 W | Max. rýchlosť : 45 km / h | Max. dojazd: 50 km, možnosť zvýšenia na 100 km | Vodičský preukaz: áno |

Na druhom mieste sa opäť nachádza elektrický skúter od značky Racceway. Narozdiel od Racceway Mona má tento elektroskúter o niečo kratší dojazd, 50 kilometrov. Avšak to z neho ešte nerobí horší elektrický skúter. Tento dojazd si viete až zdvojnásobiť vďaka umiestneniu druhej batérie do priestoru pod sedadlom. Maximálnu rýchlosť má taktiež 45 km/h

To všetko vďaka elektrickému motoru s príkonom 2 000 W, ktorý má nulovú produkciu splodín. Tento výkonný motor vám tak umožňuje až 20 %-né stúpanie.

Racceway Century disponuje prvotriednymi 11” prednými aj zadnými kolesami. Taktiež na ňom nájdete hydraulickú kotúčovú zadnú a prednú brzdu. Vďaka funkcii uzamknutia riadidiel s alarmom na diaľkové ovládanie sa tak nemusíte o svoj elektrický skúter báť. Tento dopravný prostriedok je vhodný na prepravu dvoch osôb vďaka svojej nosnosti do 150 kg. Pre všetky tieto vlastnosti mu zaslúžene patrí druhé miesto v kategórii najlepšie skútre.

Štýlový elektrický skúter Racceway Century môžete získať už za 1694 €.

Niu MQi+ SPORT BLUE

Výkon: 1 400 W | Max. rýchlosť : 40 km / h | Max. dojazd: 75 km | Vodičský preukaz: áno |

Tento kvalitný elektrický skúter sa môže pýšiť dojazdom až 75 kilometrov. Ten dosahuje najmä vďaka lítiovo-iónovej batérií s kapacitou 48 Ah, a čo viac, to všetko dokáže na jedno nabitie

Tento skúter disponuje brzdovým systémom EBS, ktorý zabezpečuje brzdnú dráhu len 1,4 m. Okrem toho je možné použiť systém rekuperácie kinetickej energie a rekuperačné brzdenie, vďaka ktorému sa energia z brzdenia vracia do batérie.

Niu MQI+ ponúka maximálnu rýchlosť 40 km/h vďaka motoru Bosch s výkonom 1 400 W. Výhodou tohto elektrického skútra sú automatické smerové svetlá a taktiež aj výstražné svetlá

Jeho svetlomety sú založené na modernej kremíkovej LED technológií. Ďalšou skvelou výhodou tohto dopravného prostriedku je aplikácia NIU, vďaka ktorej si môžete prepojiť váš smartfón so skútrom. Vďaka tejto appke tak môžete sledovať úroveň nabitia batérie, históriu GPS a sledovanie polohy skútra v reálnom čase.

Elektrický skúter Niu MQi+ SPORT BLUE si môžete zakúpiť už od 2819 €.

Racceway City 21 - športový elektrický skúter za skvelú cenu

Výkon: 1 600 W | Max. rýchlosť : 45 km / h | Max. dojazd: 65 km | Vodičský preukaz: áno |

V našom veľkom teste najlepších elektrických skútrov sme zaradili aj kvalitný model Racceway City GTR. Skúter s výkonom 1 600 W už spadá do kategórie malých motocyklov, teda je nutné vlastniť vodičské oprávnenie AM.

Elektroskúter dosahuje rýchlosť až 45 kilometrov za hodinu. Vďaka svojmu typu a kvalitnej konštrukcii je jeho prevádzka tichá a ekologická. Skúter je v športovom type – veľmi príjemný vzhľad.

Taktiež je určený pre dve osoby do 150 kg – konštrukcia je veľmi pevná. Ako pri ostatných elektrických skútroch je bubon vzadu a vpredu disk. Určitá nevýhoda je ale dlhšia doba nabíjania okolo 8 hodín. Dojazd sa však pohybuje okolo 65 kilometrov.

Racceway E-Fichtl - najlepší elektrický skúter bez vodičáku

Výkon: 250 W | Max. rýchlosť : 25 km / h, možnosť zvýšiť na 35 km | Max. dojazd: 40 km | Vodičský preukaz: nie |

Tento dvojmiestny elektrický skúter ponúka výkon 250 W s maximálnou rýchlosťou 25 km/h, ktorá sa dá ešte zvýšiť na 35 km/h. Oproti ostatným skútrom v našom rebríčku to síce nie je až tak veľa, no určite vás očarí fakt, že na jeho užívanie nie je potrebný vodičský preukaz

Je to spôsobené tým, že tento elektroskúter je zaradený do kategórie malých mopedov s elektrickým pohonom. Racceway E-Fichtl je šetrný k životnému prostrediu, neprodukuje žiadne splodiny a má naozaj tichý chod.

Jazdu na tomto prostriedku si užijete najmä vďaka vynikajúcemu krútiacemu momentu. Disponuje 16” kolesami s precíznymi tlmičmi, ktoré sú vhodné na krátke a stredne dlhé vzdialenosti

Tieto kolesá dokonca zvládnu jazdu aj v teréne alebo na poľných cestách. Ďalšími výhodami, ktorými Racceway E-Fichtl oplýva, sú diaľkové ovládanie s integrovaným alarmom, 12 Ah olovená batéria a kvalitné denné a nočné osvetlenie vďaka LED svetlám.

Prvotriedny elektrický skúter bez vodičáku Racceway E-Fichtl môžete získať už za 1 151 €.

NIU MQi GT

Výkon: 3 000 W | Max. rýchlosť : 70 km / h | Max. dojazd: 80 km | Vodičský preukaz: áno |

Tento dvojmiestny elektroskúter ponúka naozaj vynikajúci výkon 3 000 W. Vďaka nemu dokáže dosiahnuť maximálnu rýchlosť až 70 km/h. Okrem toho disponuje dvoma lítiovými batériami s kapacitou 42 Ah, ktoré zaručia dojazd 80 km na jedno nabitie. Dĺžka plného nabitia batérií je 4,5 hodiny. Vďaka brzdnému systému EBS sa môžete cítiť v bezpečí, pretože zabezpečuje brzdnú dráhu len 2,61 metra.

Taktiež ponúka systém rekuperácie kinetickej energie a rekuperačné brzdenie, ktoré vám vráti energiu z brzdenia do batérie. Vďaka 14” kolesám si môžete vychutnať naozaj hladkú jazdu, zatiaľ čo svetlomety zabezpečia naozaj efektívne osvetlenie

Elektroskúter NIU MQi GT ponúka vo svojej výbave aj bezpečnostný výstražný systém, tempomat a parkovacieho asistenta. Aplikácia NIU sa potom postará o to, aby ste mali prehľad o nabití vašej batérie, histórií GPS a sledovaní polohy skútra v reálnom čase.

Štýlový elektroskúter NIU MQi GT môžete dostať už od 4 469 €.

Elektrický skúter je jednostopové vozidlo, ktoré sa príliš nelíši od klasickej motorky. Má však menšie kolesá, slabší motor a takmer vždy automatickú prevodovku. Ide teda o jeden z najpohodlnejších spôsobov dopravy v meste. Navyše aj šetríte prírodu a životné prostredie.

elektricky-skuter-modry

Ako vybrať elektrický skúter?

Ešte pred samotnou kúpou elektroskútra si skúste odpovedať na pár otázok, ktoré vám výber výrazne uľahčia. Je potrebné sa rozhodnúť, koľko peňazí chcete do skútra investovať. Ak ide o čo najmenšie množstvo, potom sa to odrazí aj na kvalite produktu.

Ďalším dôležitým faktorom je to, či máte miesto, kde budete vedieť elektroskúter nabíjať. Ak máte elektrickú zásuvku stále k dispozícií, máte výhodu. Ak je to naopak, určite hľadajte skúter s vyberateľnou batériou

Určite rozmýšlajte aj nad tým, či budete elektroskúter využívať len vy alebo vo dvojici. Od toho sa potom odráža aj výkon, dojazd a nosnosť.

Dôvody, prečo siahnúť po elektrickom skútri

Dôvodov môže byť naozaj mnoho, no my vám povieme tie najpodstatnejšie. Prvým je určite to, že vďaka elektrickému motoru šetrí prírodu a životné prostredie. Jeho batéria neprodukuje do okolia žiadne škodlivé látky, a okrem toho vám šetrí peňaženku, pretože žiadny benzín ani nafta nie sú potrebné

Elektrický skúter ponúka naozaj minimálne náklady na údržbu. Automaticky teda odpadá pravidelná výmena olejov a kvapalín a taktiež náročná starostlivosť o motor

Ovládanie elektroskútra je naozaj jednoduché. Stačí pridať plyn a už idete. Nie je potrebné používať veľké množstvo páčok a ďalšie veci typické pre spaľovacie vozidlá. S elektroskútrom môžete parkovať dokonca aj v pivnici, pričom benzínový variant si to nemôže dovoliť.

Môžem jazdiť na elektrickom skútri aj bez vodičského preukazu?

Áno, na elektroskútri môžete jazdiť, aj keď ešte nemáte vodičské oprávnenie. Tieto vozidlá sa radia do kategórie malých motopedov, ktoré majú slabý výkon. Ich maximálna rýchlosť dosahuje len 25 km/h. Akcelerácia pri šliapaní plynu nesmie prekročiť 6 km/h a výkon motora nemôže byť väčší ako 250 W

Vodičský preukaz teda budete potrebovať na elektrické skútre s výkonom vyšším ako 250 W alebo vyššou maximálnou rýchlosťou ako 25 km/h.

elektricky-skuter-modrej-farby

Elektrický skúter s vodičákom

Ako sme spomínali vyššie – ak maximálna rýchlosť prekročí 25 km / h alebo výkon prekročí 250 W – musíte vlastniť vodičské oprávnenie.

Skupina AM

Môžete ho vlastniť už keď dosiahnete vek 15 rokov. Avšak rýchlosť nesmie prekročiť 45 km / h a výkon nesmie byť vyšší ako 4 000 W.

Skupina A1

Toto vodičské oprávnenie môžete vlastniť od 16 rokov. Výkon je 11 000 W a pomer výkonu a rýchlosti max 0,1 kW / kg. V skratke – túto skupinu vlastní každý, kto má klasický vodičský preukaz typu B. Avšak elektrický skúter musí mať automatickú prevodovku.

Skupina B

Možno riadiť jednostopové vozidlá s automatickou prevodovkou. Objem motora však nesmie byť vyšší ako 125 cm3. 

Výkon a rýchlosť elektrického skútru

Od výkonu vášho elektroskútra závisí najmä terén, hmotnosť jazdca alebo štýl jazdy. Výkonné skútre zvyknú dosahovať 2 000 W, pričom si poradia s bežnými cestami bez väčších ťažkostí

To všetko s maximálnou rýchlosťou až 45 km/h. Ich veľkou výhodou je aj jednoduchosť a minimalistická konštrukcia. U elektrického skútra nájdete len ložisko, rotor a stator.

Kapacita batérie a dojazd

Tieto aspekty sa líšia od produktu k produktu. Batéria väčšinou disponuje kapacitou 20 až 40 Ah. Na trhu nájdete aj e-Babety, ktoré majú nižšiu kapacitu, 12 Ah. Niektoré skútre majú dokonca 2 batérie, vďaka čomu sa ich výkon zdvojnásobí

Dojazd elektrického skútru sa priemerne pohybuje niekde medzi 50 až 65 kilometrov. Existujú však aj výnimky, ktoré ponúkajú dojazd až 120 kilometrov. Hodnota dojazdu závisí od toho, ako budete skúter používať. Napríklad pri jazde do práce nemusíte riešiť vzdialenosť dojazdu.

elektricky-skuter-biely

Hmotnosť a nosnosť

Elektroskútre sú spravidla ľahšie ako ich benzínová verzia. Priemerne sa ich hmotnosť pohybuje od 60 do 80 kilogramov. Výkonnejšie skútre však môžu dosahovať váhu aj 120 kilogramov. Vďaka nízkej hmotnosti sa tak ľahšie ovládajú, čo je určite skvelá výhoda.

Ďalším dôležitým faktorom je nosnosť skútra. Tú by ste nemali nikdy prekračovať, pretože riskujete poruchu a nestabilnú jazdu. Väčšinou sa pohybuje od 120 do 150 kilogramov, pričom niektoré modely sú prispôsobené aj pre spolujazdca

Brzdy

Pri elektrických skútroch rozlišujete 3 typy brźd :

  • Bubnové – netreba ich udržiavať, ale sú najmenej účinné
  • Diskové – taktiež bezúdržbové, ale účinné
  • Hydraulické – jednoznačne najlepšie, ale treba pri nich vykonávať náročnejšiu údržbu

Najúčinnejšie a povedzme najlepšie sú hydraulické kotúčové brzdy. Sú najlepšie na brzdenie, efektívne a moderné. Na druhej strane ich výkon a vlastnosti využijete najmä pri vyšších rýchlostiach. 

Odborníci sa zhodujú v tom, že slabšie elektrické skútre ani nepotrebujú hydraulické brzdy. Na to výrobcovia reagujú tým, že kombinujú rôzne typy bŕzd. Nevýhodou hydraulických bŕzd je však vyššia údržba a servis. To naopak neplatí pre bubnové brzdy, ktoré sú bezúdržbové.

Ako na údržbu elektrického skútra?

Veľkou výhodou elektroskútrov je to, že na ich prevádzku je potrebná len minimálna údržba. Existuje však pár zásad, vďaka ktorým sa životnosť vášho skútra môže predĺžiť. 

V prvom rade určite kontrolujte tlak v pneumatikách. Vďaka tomu znížite spotrebu energie počas jazdy a zvýšite aj životnosť skútra. Okrem toho určite venujte pozornosť batérii, ktorú pravidelne nabíjajte a určite ju nenechávajte v mraze. 

Nepodceňujte ani hodnotu maximálnej nosnosti. Ak máte pri sebe ďalšiu batožinu, ľahko ju dokážete prekročiť. Aspoň 1-krát za rok zverte svoj elektroskúter odbornému servisu, kde skontrolujú všetky dôležité časti, aby bol skúter pripravený na bezpečnú jazdu.

Ceny elektrických skútrov

Elektrické skútre do 1 000 €

Úplne najlacnejšie modely elektrických skútrov môžete získať za sumu tesne pod 1 000€ alebo okolo tejto hodnoty. Neznamená to však, že by išlo o nekvalitné stroje, ktoré by sa oplatilo len ignorovať. 

Naopak, v tejto cenovej kategórii sa nachádzajú aj veľmi obľúbené skútre, napríklad Racceway E-Babeta. Samozrejme, nejde o žiaden závodný stroj, ale o pohodlné vozidlo s maximálnou rýchlosťou 25 km/h a motorom o výkone len 250 W.

Elektrické skútre do 3 500 €

V tejto cenovej hladine nájdeme modely s rýchlosťou do 45 km/h, pričom dojazd sa pohybuje do 70 km. Nájdeme tu celkom široký výber. Určite si tú vyberú svoj skúter aj náročnejší záujemcovia.

Elektrické skútre nad 3 500 €

V tejto skupine nájdete najvýkonnejšie skútre s rýchlosťou až 70 km/h. Pre náročných záujemcov, ktorí si potrpia na kvalite.

Často kladené otázky

Je elektrický skúter jednoduchší na jazdu ako benzínový?

Vďaka minimalistickej konštrukcii a nižšej hmotnosti je elektroskúter skutočne jednoduchším na manipuláciu a jazdu ako ten benzínový. U elektrického skútra nájdete len pár časti a žiadne zbytočné páčky.

Môžem ísť s elektrický skútrom aj do kopca?

Výkonnejšie skútre vám umožnia ísť aj do kopca. Všetko však záleží od jeho výkonu. Pre takúto jazdu odporúčame skútre s výkonom väčším ako 2 000 W.

Je elektrický skúter naozaj šetrný k životnému prostrediu?

Áno, vďaka svojmu elektrickému motoru neprodukuje žiadne splodiny, ktoré by išli do okolia. Okrem toho nie je hlučný, takže svojim motorom nebudete rušiť ani ľudí.

Norbert Skoupa
Norbert Skoupa

Volám sa Norbert Skoupa a mojou najväčšou vášňou je písanie a hudba. Venujem sa copywritingu, hudobnej žurnalistike a občas aj prekladám. Mimo písania tvorím vlastnú hudbu, aktívne športujem a čítam knihy. Som zakladateľom knižného Instagramu a online magazínu Moderný Čitateľ, kde píšem o knihách a literárnom svete.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *