Domov » Zdravie a krása » Najlepšie diéty 2024! Ktoré naozaj fungujú? (recenzie a skúsenosti)

Najlepšie diéty 2024! Ktoré naozaj fungujú? (skúsenosti a recenzie)

Tieto najlepšie diéty odporúčame:

Keto diéta

Ketodiéta - Ketomix produkty
5/5

Low carb diéta

4.5/5

Dukanova diéta

4.5/5

Diéta. Téma, ku ktorej sa povedalo takmer všetko, a aj tak sú mnohí ľudia stratení v toľkých informáciách a odporúčaniach, že sami nevedia, ktorá je pre nich tá najlepšia diéta. S týmto pojmom ste sa už určite všetci stretli, keď ste potrebovali schudnúť.

Diéta je určitý štýl stravovania, predovšetkým s kalorickým deficitom. Cieľom je teda schudnúť a nastaviť si taký jedálniček, ktorý je dlhodobo udržateľný a nerobí Vám problémy dodržiavať ho. 

Diéta nie je vždy len o redukcii hmotnosti, niektoré sa zameriavajú na budovanie svalovej hmoty, no veľakrát sa stretneme aj so stravovaním, ktoré nám má zlepšiť kvalitu vlasov, nechtov alebo pokožky. V prípade choroby lekári predpisujú svojim pacientov špeciálne diéty, ktoré musia dodržiavať. Aká je najlepšia diéta? Podľa čoho si vybrať diétu? Fungujú naozaj každému? Toto všetko sa dočítate v našom teste najlepších diét!

NAJLEPŠIE DIÉTY RECENZIE - OBSAH ČLÁNKU

Kľúčové informácie

icon Keto diéta je najlepšie hodnotená diéta pre tento rok, funguje na princípe minimalizácie sacharidov v strave.
icon Nízkosacharidová diéta (Low Carb) a Dukanova diéta sú tiež veľmi populárne a efektívne.
icon Diéta nie je len o redukcii hmotnosti, niektoré sa zameriavajú na budovanie svalovej hmoty alebo zlepšenie kvality vlasov, nechtov a pokožky.
icon Vegánska diéta vylučuje všetky produkty pochádzajúce z živočíchov a zahŕňa len rastlinné produkty.
icon Cambridge diéta je vysoko kontrolovaný program na chudnutie, ktorý sa zameriava na kombináciu špeciálne vyvinutých nízkokalorických produktov.

Rebríček najlepších diét

Najlepšie diéty

Hodnotenie

Najlepšia ponuka

Keto diéta

Low Carb diéta

Dukanova diéta

Atkinsonova diéta

Intermittent fasting

Paleo diéta

Ktoré sú tie najlepšie diéty?

Keto diéta

O keto diéte ste pravdepodobne už počuli, najmä vďaka reklamám v televíziách alebo na internete sú veľmi známe. Pri ketogénnej diéte vyradíte zo svojho jedálnička všetky sacharidy (cukry) a funguje tak len na tukoch a bielkovinách.

Povolené množstvo sacharidov je len 5% z vášho denného príjmu. Po pár dňoch bez sacharidov sa vaše telo dostane do stavu, ktorý sa nazýva ketóza. Telo v tomto stave neprijíma energiu z cukrov, jej hlavným zdrojom sú tuky. Ketóza je veľmi účinná, hlavne na začiatku diéty, pretože telo okrem tuku zbaví aj nadbytočnej vody, takže vaša váha pôjde rýchlo dole

Najlepšia keto diéta, akú na trhu nájdete, je určite KetoMix – kompletná recenzia. Tento produkt nájdete aj v našom rebríčku o najlepších keto diétach!

Váš jedálniček bude primárne tvorený z potravín, ktoré sú skvelým zdrojom bielkovín a tukov. Ide o vajcia, hydinu, hovädzie mäso, syry, mliečne výrobky, orechy alebo avokádo, ktoré je skvelým zdrojom kvalitných tukov. 

Vyhnúť by ste sa mali, samozrejme, potravinám, ktoré sú zdrojom sacharidov, obilninám, niektorým druhom zeleniny (najmä červenej), alkoholu alebo ovocia s vysokým obsahom cukru.

Riziká keto diéty

Keto diéta naozaj funguje, ale aj napriek tomu má svoje riziká. Napríklad na začiatku, keď sa vaše telo začne dostávať do stavu ketózy, môžete pociťovať únavu, bolesti hlavy alebo vyčerpanie. Tento stav sa nazýva “keto chrípka”. Síce ide o bežný jav, no niektorým ľudom nemusí byť úplne príjemný, avšak niekto tieto symptómy ani nepocíti.

Tento druh diéty nie je úplne dlhodobo udržateľný, pokiaľ však máte krátkodobé plány a chcete rýchlo schudnúť, keto diéta vám môže pomôcť dosiahnuť tento cieľ. Chce to len vydržať.

Low Carb

Low Carb alebo nízkosacharidová diéta sa dá označiť za jemnejší variant keto diéty. Princíp je veľmi podobný, avšak mení sa množstvo prijatých sacharidov a ich pomer k bielkovinám a tukom. 

Pri nízkosacharidovej diéte už nie je cieľom dostať telo do stavu ketózy, preto aj zoznam povolených potravín je o niečo dlhší. Napríklad môžete pridať viac strukovín a zeleniny. Avšak stále netreba zabúdať na to, že príjem sacharidov je obmedzený. Všeobecne odporúčané maximálne množstvo cukrov je maximálne 100g za deň

Váš jedálniček by mal byť teda opäť vyskladaný z potravín, ktoré sú kvalitným zdrojom bielkovín a tukov, no môžete pridať viac zeleniny (aj červenej). Chudnutie je na začiatku pomalšie ako pri keto diéte, no pri správne nastavenom kalorickom deficite sa nemusíte báť, že by ste sa nikam neposunuli.

Podobne ako keto diéta, ani nízkosacharidová diéta nemusí vyhovovať každému. Niektorí ľudia sú jednoducho viac naučení na sacharidy a nechcú sa ich vzdať. To je úplne v poriadku, pretože z dlhodobého hľadiska potrebuje sacharidy každý. Najmä pri športovom výkone.

Avšak nízkosacharidová diéta je veľmi účinná a efektívna, takže pokiaľ ju chcete skúsiť, smelo do toho. Najlepšia z low carb diét je podľa nás Chia Shake – ktorej sme sa už podrobne venovali.

Dukanova diéta

Prísna diéta, ktorá v sebe spája vysoký obsah bielkovín s nízkym množstvom sacharidov. Pomenovaná je podľa doktora Pierra Dukana – Dukanova diéta, ktorý ju vytvoril v 70tych rokoch 20. storočia. 

Delí sa na 4 fázy: dve fázy chudnete a ďalšie dve fázy svoju hmotnosť udržiavate. Prvá fáza sa nazýva útočná a trvá 1 až 7 dní. Druhá fáza, resp. Výletná fáza trvá od jedného do dvanástich mesiacov, tretia fáza potrvá 10 dní za každý zhodený kilogram v predošlých fázach. No a štvrtá záverečná fáza môže trvať toľko, koľko sa rozhodnete ju dodržiavať. Podľa odporúčaní by ste ju mali vedieť dodržiavať celý život.

Medzi povolené potraviny patria vajcia, chudé hovädzie a bravčové mäso, ryby, pečeň, mlieko, jogurty, tvaroh a iné jedlá bohaté na bielkoviny. Zaujímavosťou je, že povinnosťou tejto diéty je každý deň zjesť 1,5 lyžice (9 gramov) ovsených otrúb. Každá fáza má svoje špecifiká a povolené potraviny.

Je Dukanova diéta bezpečná?

Mnoho ľudí sa obáva, že vysoký príjem bielkovín má negatívny dopad na ich obličky. Najnovšie štúdie však zistili, že jedálniček s vysokým obsahom bielkovín našim obličkám neškodí (1, 2). 

Benefitom tejto diéty je aj to, že vďaka bielkovinám pozitívne vplýva na zdravie kostí. Pokiaľ však máte dlhodobé problémy s obličkami, dnou, ochorením pečene alebo iné závažné ochorenia, pred začatím Dukanovej diéty by ste sa mali poradiť s lekárom.

Atkinsonova diéta

Atkinsonova diéta, pri ktorej si opäť musíte dať pozor na príjem sacharidov, pretože sa radí medzi low carb diéty. Aj táto diéta, podobne ako Dukanova, je rozdelená do 4 fáz. 

Počas prvej fázy prijímate maximálne 20g sacharidov za deň. V ďalších fázach voľne navyšujete príjem sacharidov, až pokým sa nedostanete na svoju vysnívanú váhu. Zistilo sa, že diéta je veľmi efektívna pri chudnutí, vďaka nej sa vám zlepšia hodnoty krvného cukru, triglyceridov a “dobrého” HDL cholesterolu. Vďaka zvýšeniu tukov a bielkovín budete mať oveľa menšiu chuť do jedla, čo bude mať za príčinu úbytok hmotnosti a nižší príjem kalórií. 

Vyhnúť by ste sa teda mali cukrom, rôznym sladkostiam a maškrtám, ryži, zemiakom, cestovinám a podobne. Odporúča sa konzumovať všetky druhy mäsa, losos, pstruh, vajcia, nízkokalorickú zeleninu a zdravé tuky vo forme avokáda.  

Po skončení prvej (indukčnej) fázy sa odporúča pomaly pridávať množstvo sacharidov. Môže ísť napríklad o ovocie, zemiaky, ryžu alebo ovsené vločky. Veľkým benefitom Atkinsonovej diéty je aj to, že je vhodná pre vegetariánov.

Krabičková diéta

zdrave stravovanie krabicky

Krabičková diéta je typ stravovania, ktorý zohľadňuje zdravé a vyvážené stravovanie. Môže byť pre vás vhodným riešením, ak máte problémy s nedisciplinovaným stravovaním a potrebujete viac kontroly nad svojimi jedlami. Výhodou krabičkovej diéty je, že vám jedlo doručia priamo na váš stôl (samozrejme myslíme kuriérom pred byt/dom), takže môžete jesť zdravo a vyvážene, bez toho aby ste museli časovo a organizačne náročne pripravovať jedlo sami. 

Avšak, táto diéta môže byť finančne náročnejšia, pretože zahŕňa nielen cenu jedla, ale aj služby a dovoz. Ak dodržíte pravidlá krabičkovej diéty, môžete očakávať mesačný úbytok hmotnosti v rozmedzí 3 až 5 kg. Je dôležité si uvedomiť, že aby bola diéta úspešná, nemali by ste jesť nič navyše počas dňa. Za nás môžeme odporučiť krabičkovú diétu – Zdravé stravovanie, ktorú sme sami otestovali.

Intermittent fasting

Intermittent-fasting

Ide o prerušovaný pôst, to znamená že za deň sa vám striedajú dve okná: jedno, kedy jete a druhé, kedy sa postíte. Najznámejší protokol je známy aj pod názvom 16:8. 16 hodín nejete a 8 hodín môžete jesť. Na prvý pohľad to môže vyzerať hrôzostrašne, no docielite to tak, že jednoducho vynecháte raňajky

Mnohým ľudom tento štýl stravovania vyhovuje, pretože počas 8 hodín nie sú schopní prijať toľko kalórií, aby pribrali. Takže jednoducho chudnú. Zistilo sa, že počas 3 až 24 týždňov spôsobí 3-8% – ný úbytok hmotnosti.

Prerušovaný pôst vám nekáže, aké potraviny jesť a ktoré by ste mali vyhodiť. Ide totiž len o časovanie jedla, nie o konzumáciu konkrétnych potravín. Pokiaľ chcete schudnúť, v prvom rade musíte vytvoriť kalorický deficit. V tom vám nepomôže ani pôst, pretože ak počas 8 hodín zjete oveľa viac ako potrebujete, jednoducho budete priberať. Fyzika nepustí.

Medzi najväčšie benefity okrem úbytku hmotnosti patrí aj to, že prerušovaný pôst znižuje zápal v tele, taktiež aj hladinu cholesterolu. Napriek mnohým benefitom sa však neodporúča tehotným ženám, dojčiacim matkám, ľudom, ktorí sú citliví na pokles cukru v krvi a podobne.

Paleo diéta

Paleo-dieta

Paleo diéta zažila na Slovensku pred pár rokmi veľký boom. Odvtedy ju praktizuje mnoho ľudí a preto nechýba ani v našom rebríčku. Ide o to , že človek by mal konzumovať potraviny, ktoré jedli naši paleolitickí predkovia

Najdôležitejšou súčasťou je mäso, vajcia, ryby, no aj tuky, zelenina a ovocie. Medzi zakázané potraviny patria tie, ktoré sa získavajú pestovaním alebo chovom hospodárskych zvierat. Ide teda o všetky obilniny, pšenicu, pohánku, alebo aj sóju. Taktiež by ste mali vynechať aj cukor, pretože ten sa získava z cukrovej trstiny. 

Tvorcovia tejto diéty veria, že za všetky moderné choroby môže západná strava a konzumácia vysoko spracovaných potravín a mliečnych výrobkov. Avšak aj tento štýl stravovania má svoje nevýhody. 

Medzi tú najväčšiu patrí to, že sa jednoducho budete obmedzovať a jesť niekde vonku alebo pri rodinnej oslave môže byť pre vás veľký problém. Paleo diéta si vyžaduje veľa mäsa, hydiny a rýb, čo môže byť nákladné.

Cambridge diéta

chudnutie, vaha a jablko

Cambridge diéta je vysoko kontrolovaný program na chudnutie, ktorý sa zameriava na kombináciu špeciálne vyvinutých nízkokalorických produktov. Táto diéta je vhodná pre ľudí, ktorí potrebujú rýchly a výrazný úbytok hmotnosti. Pri Cambridge diéte sa pacienti držia striktnej stravy rozdelených do etáp. Napríklad v prvej etape energetický príjem nesmie presiahnuť 600 kcal.

Hoci môže byť Cambridge diéta efektívna na chudnutie, je aj veľmi prísna a ťažko dodržateľná pre niektorých ľudí. Taktiež sa odporúča konzultovať sa s lekárom pred začatím tejto diéty, pretože niektoré výživové produkty môžu byť pre niektorých ľudí nevhodné. Je dôležité si uvedomiť, že rýchle a drastické chudnutie môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie a môže byť obtiažne udržať si novú hmotnosť.

Vegánska diéta

Vegánska diéta je typ stravy, kde sa nejedia žiadne produkty pochádzajúce z živočíchov, vrátane mäsa, mliečnych výrobkov, vajec a medu. Namiesto toho sa jedia len rastlinné produkty, ako sú ovocie, zelenina, obilniny, strukoviny, semienka a orechy.

Vegánska diéta môže byť vhodná pre chudnutie, pretože rastlinné potraviny sú často nižšie v kalóriách a vyššie vo vláknine, čo môže pomôcť udržiavať pocit sýtosti a znížiť celkový príjem kalórií. Avšak, aby bola vegánska diéta účinná, je dôležité, aby bola správne naplánovaná a zahŕňala dostatok výživných zdrojov, ako sú proteíny, zdravé tuky a živiny.

Vegáni tiež musia byť opatrní, aby nejedli veľa nezdravých rastlinných potravín, ako sú sladkosti, smažené jedlá a potraviny s vysokým obsahom cukru. Taktiež je dôležité zabezpečiť, aby bola strava bohatá na živiny, ktoré sa často nachádzajú v mäse, ako sú železo, B12 a proteíny, a môže byť potrebné užívať doplnky výživy.

Čo je to diéta?

Diéta predstavuje určitý druh stravovania, pričom nemusí hneď nutne ísť o to, že človek hladuje alebo si odopiera príliš veľa. Jej základ spočíva v úprave stravy a dodržiavaní určitých pravidiel.

Na čo diéta slúži?

Existuje mnoho typov diét, pričom každá môže slúžiť na niečo iné. Najviac je však tých, vďaka ktorým zredukujeme hmotnosť. No diéta slúži aj na naberanie svalov, v iných prípadoch ju predpisuje doktor pacientovi pri závažnej chorobe.

Existuje mnoho rôznych typov diét, ktoré slúžia rôznym účelom. Niektoré z nich sú:

  • Chudnutie: Tieto diéty sú zamerané na zníženie hmotnosti a sú založené na kontrole príjmu kalórií, zvýšení výdaja energie a zmene stravovacích návykov.
  • Zdravie: Niektoré diéty sú navrhnuté tak, aby poskytovali telu špecifické živiny, ktoré podporujú zdravie, ako sú napríklad diéty bohaté na antioxidanty, vlákninu a zdravé tuky.
  • Špecifické potreby: Existujú diéty, ktoré sú navrhnuté pre ľudí s špecifickými potrebami, ako sú napríklad diéty bez lepku pre ľudí s celiakmiou, diéty bez laktózy pre ľudí s intoleranciou laktózy a diéty pre ľudí s vysokým krvným tlakom. 
  • Terapeutické: Niektoré diéty sú navrhnuté na liečbu konkrétnych zdravotných stavov, ako sú napríklad diéty na liečbu cukrovky, reumatoidnej artritídy alebo žalúdočných problémov.
Dieta vhodná na chudnutie

Ako si dlhodobo udržať váhu aj po diéte?

V prvom rade treba stále ostať aktívny. Bez fyzickej aktivity môžete svoje staré kilá opäť nabrať späť a niečo k tomu ešte pridať. Snažte sa teda čo najviac hýbať (v rámci možností), vyberať si čo najmenej spracované jedlá a držať správny pomer makroživín (bielkoviny, sacharidy, tuky). 

Najčastejšie kladené otázky

Pomôže mi diéta schudnúť?

Pokiaľ si správne nastavíte jedálniček a zladíte ho s vašim výdajom tak, že dosiahnete kalorický deficit, tak áno, schudnete. Ako rýchlo to bude závisí od veľkosti kalorického deficitu, no aj od toho, akú kvalitu potravín konzumujete

Aká diéta je najlepšia?

Všeobecne najlepšia diéta pravdepodobne neexistuje. Každému totiž vyhovuje niečo iné. V našom rebríčku si však môže vybrať takmer každý, všetky diéty sú časom overené a stojí za nimi množstvo spokojných ľudí.

Je keto diéta účinná?

Keto diéta nepochybne funguje. Pri znížení sacharidov človek schudne v prvej fáze rýchlejšie a netrápi ho tak často hlad. Taktiež pozitívne vplýva na mnohé činnosti organizmu a tela.

Použité zdroje

  • https://www.health.harvard.edu/blog/ketogenic-diet-is-the-ultimate-low-carb-diet-good-for-you-2017072712089
  • https://www.healthline.com/nutrition/5-studies-on-the-paleo-diet
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7021351/
Norbert Skoupa
Norbert Skoupa

Volám sa Norbert Skoupa a mojou najväčšou vášňou je písanie a hudba. Venujem sa copywritingu, hudobnej žurnalistike a občas aj prekladám. Mimo písania tvorím vlastnú hudbu, aktívne športujem a čítam knihy. Som zakladateľom knižného Instagramu a online magazínu Moderný Čitateľ, kde píšem o knihách a literárnom svete.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *