Domov » Zdravie a krása » Najlepší horčík (magnézium) – Ktoré je najlepšie 2024? Recenzie a skúsenosti!​

Najlepší horčík (magnézium) - Ktoré je najlepšie 2024? Recenzie a skúsenosti!

Tieto najlepšie magnézium odporúčame:

Víťaz testu

Performance Magnesium 1000 mg - najlepší horčík
5/5

Overená kvalita

4.5/5

Stredná cesta

4.5/5

Horčík je nevyhnutný minerál pre naše telo. Kto sa chce cítiť dobre, mal by konzumovať stravu s dostatkom horčíka či užívať doplnok výživy s jeho obsahom. V opačnom prípade to môže viesť k viacerým zdravotným ťažkostiam, o ktorých si povieme nižšie v tomto článku. Taktiež sa dozviete o najlepších doplnkoch výživy s obsahom horčíka, pre koho sú vhodné a aké množstvo horčíka by ste mali denne užívať.

Horčík je to isté ako magnézium, takže ak nájdete produkty s názvom magnézium, ide o ten istý produkt. Ktoré magnézium je však najlepšie? Ako dlho užívať magnézium? Pozrite si ako dopadol horčik (magnézium) v recenzii

Najlepší horčík na základe testu

Najlepší horčík

Hodnotenie

Najlepšia ponuka

PERFORMANCE MAGNESIUM 1000

MAGNE B6 FORTE

MAGNESIUM DR. FORMULATED

MAGNESIUM MALATE VITALITY

MAGNESIUM CITRATE 600

MAGNESIUM BISGLYCINÁT

CHELATED MAGNESIUM 750

MAGNEROT

JAMIESON HORČÍK

NAJLEPŠIE MAGNÉZIUM RECENZIE - OBSAH ČLÁNKU

Najlepší horčík (magnézium) recenzie a skúsenosti

Performance Magnesium 1000 mg

Performance Magnesium od spoločnosti BrainMarket obsahuje v jednej kapsule 1000 mg magnézia bisglycinátu, ktoré sa do organizmu vstrebe naozaj rýchlo. Okrem toho sa v ňom nachádza 1,4 mg vitamínu B6, ktorý má vysokú biologickú dostupnosť vďaka aktívnej forme Pyridoxal-5-Phosphate. Dobrou správou je, že spoločnosť zdvojnásobila obsah bisglycinátu horečnatého, pričom zachovala najvyššiu čistotu produktu.

Veľkou výhodou magnézia je, že sa podieľa na stovkách biochemických reakcií v tele – tvorba energie, bielkovín, udržiavanie génov, svalové pohyby či regulácia nervového systému. Zaujímavosťou je, že v kostiach sa nachádza približne 60 % horčíka. Zvyšok nájdeme v krvi, vo svaloch či v mäkkých tkanivách. Bisglycinát má na organizmus upokojujúci účinok, pričom zmierňuje hladinu kortizolu v tele – hormónu stresu.

Performance Magnesium účinne podporuje regeneráciu, bojuje proti svalovým kŕčom, neobsahuje žiadne éčka ani prímesi a efektívne znižuje kortizol. V jednom balení nájdete 100 kapsúl, a denná odporúčaná dávka je 2-3 kapsule. Za náš jednoznačne najlepšie magnézium na trhu.

Performance Magnesium 1000 mg od BrainMarket si môžete zakúpiť už za 25,55 €.

Magne B6 Forte

Výživový doplnok Magne B6 Forte je kombináciou horčíka a vitamínu B6, ktoré v spoločnej kombinácii prispievajú k zmierneniu únavy. V jednej tablete sa nachádza 100 mg horčíka a 2 mg vitamínu B6. Okrem zníženia únavy a podpory nervového systému, účinky horčíku taktiež môže podporovať zdravú hladinu cukru v krvi.

Štúdie naznačujú, že približne 48 % ľudí s cukrovkou 2. typu trpí nízkou hladinou horčíka v krvi – to znamená že má nedostatok horčíka. To môže zhoršovať schopnosť organizmu účinne a efektívne regulovať hladinu cukru v krvi. Podľa ďalšieho prehľadu pomáhajú doplnky stravy s obsahom horčíka zvyšovať citlivosť na inzulín, čo je kľúčový faktor podieľajúci sa na kontrole hladiny cukru v krvi. 

Doplnok stravy Magne B6 Forte podporuje mimo iného aj správne fungovanie psychiky, normálnu činnosť svalov a kostí a vitamín B6 pomáha k rýchlejšiemu doplneniu horčíka v tele. V jednom balení sa nachádza 50 tabliet. Denná odporúčaná dávka je jedna tableta 2x denne.

Výživový doplnok Magne B6 Forte môžete mať už za 7,82 €.

Magnesium Dr. Formulated

Tento výživový doplnok s obsahom horčíka 350 mg v každej dávke. Zaujímavosťou je, že Magnesium Dr. Formulated obsahuje aj probiotiká – 1 mld CFU. Ide o skratku pre jednotku tvoriacu kolónie, ktorá označuje počet živých a aktívnych mikroorganizmov, ktoré sa nachádzajú v každej dávke. Prejdime však k horčíku.

Ten zohráva skutočne dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravého a silného srdca. Štúdie ukazujú, že doplnky stravy s horčíkom môžu pomôcť znížiť vysoký krvný tlak, ktorý môže byť rizikovým faktorom srdcových ochorení. Okrem toho podporuje funkcie u viac ako 300 významných enzýmov. Tie nám pomáhajú každý deň pri rôznych metabolických funkciách.

Magnesium Dr. Formulated je v chelátovej forme, čo znamená, že má vyššiu vstrebateľnosť – 45 až 50 %. Takisto podporuje rovnováhu elektrolytov v tele a prispieva k normálnej činnosti nervovej sústavy, spánku a relaxácii. Denná odporúčaná dávka je jedna čajová lyžička horčíka, ktorú stačí zmiešať s 3 dcl vody. Jedno balenie obsahuje 85 dávok.

Magnesium Dr. Formulated si môžete zakúpiť už za 43,50 €.

Magnesium Malate Vitality

Kapsuly malátu horečnatého od Slimjoy sú vynikajúcim doplnkom stravy s vysokou biologickou dostupnosťou a optimálnym vstrebávaním horčíka. Tento minerál je dôležitý pre viac ako 300 metabolických enzymatických reakcií a pomáha tvoriť energiu v tele. 

Kapsuly obsahujú mikronizovaný horčík viazaný na organickú kyselinu jablčnú, čo je ideálna kombinácia pre podporu normálneho energetického metabolizmu a zníženie únavy a vyčerpania. 

Kapsuly s malátom horečnatým sú vhodné pre vegánov a vegetariánov, neobsahujú alergény a zbytočné prídavné látky, a vstrebávajú sa lepšie ako iné formy horčíka.

Magnesium Citrate 600

Magnesium Citrate 600 od značky Warrior vám ponúka kvalitný zdroj citrátu horečnatého, ktorý predstavuje kombináciu horčíka a kyseliny citrónovej. Efektívne prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy, podporuje správnu funkciu psychiky a prispieva k normálnej syntéze bielkovín. Okrem toho podporuje zdravie našich kostí vďaka presunu vápnika cez bunkové membrány.

Nízky príjem horčíka sa spája so zvýšeným zápalom v tele. Ten zohráva kľúčovú úlohu pri napríklad pri starnutí. Jeden prehľad 11 štúdií dospel k záveru, že doplnky horčíka znižujú hladinu C-reaktívneho proteínu, markera zápalu, u ľudí s chronickým zápalom. 

Zaujímavosťou je, že citrát horečnatý sa bežne používa na prevenciu arytmie. Horčík tak pomáha udržiavať pravidelný tep tým, že reguluje vedenie elektrických signálov, ktoré riadia časovanie srdca. V jednom balení Magnesium Citrate 600 nájdete 100 tabliet, pričom denne sa odporúča prijať 2-krát denne jednu tabletu

Doplnok výživy Magnesium Citrate 600 od značky Warrior si môžete zakúpiť už za 5,95 €.

Pilulka Selection Magnesium Bisglycinát + B6

Spoločnosť Pilulka má vo svojej ponuke kvalitný horčík v chelátovej forme, vďaka čomu je pre telo naozaj využiteľné. Navyše je doplnený o vitamín B6, ktorý sa spája s možnou podporou zdravia mozgu a znížením rizika Alzheimerovej choroby. Horčík vo všeobecnosti podporuje energetický metabolizmus, podieľa sa na procese delenia buniek a dôležitý je aj pre športovcov, ktorým po náročnom tréningu stúpa jeho potreba. 

Vitamín B6, inak známy ako pyridoxín, môže byť užitočný pri liečbe príznakov PMS. Jedna štúdia zistila, že 50 mg vitamínu B6 spolu s 200 mg horčíka denne významne znížilo príznaky PMS vrátane výkyvov nálad, podráždenosti a úzkosti v priebehu jedného menštruačného cyklu. Ďalšou zaujímavosťou je, že viaceré štúdie naznačujú, že doplnky stravy s horčíkom môžu zabrániť migréne a dokonca ju liečiť.

V jednom balení Magnesium Bisglycinát + B6 nájdete 75 kapsúl. V ideálnom prípade užívajte jednu tabletu 2x denne. Toto magnézium si môžete zakúpiť už za 8,59 €.

Chelated Magnesium 750

Toto magnézium od spoločnosti Warrior je vo forme bisglycinátu horečnatého, ktorý je v chelátovej forme. Pomocou čoho sa zvyšuje jeho využiteľnosť, takže tvoje telo bude mať z neho maximálny úžitok. Výhodou je aj to, že horčík je viazaný na aminokyselinu L-glycín, prostredníctvom čoho sa zabezpečí bezproblémový transport cez črevné steny. V jednej kapsule sa nachádza až 750 mg magnézia chelátu.

Horčík je veľmi dôležitý pre udržanie zdravia kostí a ochranu pred ich úbytkom. Až 50-60 % horčíka v našom tele sa nachádza práve v kostiach. Jeden z nedávnych prehľadov 12 štúdií spája vysoký príjem horčíka so zvýšenou hustotou kostných minerálov v oblasti bedrového kĺbu a krčka stehennej kosti – oblasti, ktoré sú náchylné na zlomeniny.

Kvalitné magnézium vo forme chelátu Chelated Magnesium 750 môžete dostať už za 8,99 €.

Magnerot vám prináša jedinečnú kombináciu magnézia a kyseliny orotovej, ktorá je nevyhnutná pre kardiovaskulárny, imunitný, svalový a nervový systém. Vďaka tejto kyseline má produkt Magnerot vyššiu biologickú dostupnosť. Dôležitá je tiež na zlepšenie športového výkonu a udržiava zdravý vzhľad pokožky. Magnerot sa najčastejšie používa pri poruchách srdcovej či svalovej činnosti. 

Nedostatok magnézia môže spôsobiť svalové zášklby, bolesť v hrudníku či kŕče v lýtkach. Pokiaľ však budete magnézium pravidelne dopĺňať, môže to zlepšiť aj váš spánok. Horčík totiž reguluje niekoľko neurotransmiterov, ktoré sa podieľajú na spánku, napríklad kyselinu gamaanimomaslovú. Štúdia na takmer 4000 dospelých spája zvýšený príjem tohto minerálu so zlepšením kvality a dĺžky spánku.

Tento doplnok výživy môžete využiť aj počas obdobia, kedy pociťujete zvýšený stres alebo počas dojčenia. Počas prvého týždňa liečby sa odporúča užívať 2 tablety 3x denne, neskôr dávku znížte na 1-2 tablety 1 až 2-krát denne. Pamätajte však, že dávkovanie závisí najmä od toho, aký nedostatok horčíka máte.

Kombináciu horčíka a kyseliny orotovej Magnerot si môžete zakúpiť už za 11,59 €.

Jamieson horčík 500 mg

Výživový doplnok od spoločnosti Jamieson prináša magnézium v kombinácii s vitamínom D3 s obsahom 500 IU. Ide o 100 % čistú formu horčíka, ktorá má najlepšie vstrebateľné vlastnosti. Horčík okrem toho, že pomáha znížiť mieru únavy a vyčerpania, môže pomôcť znížiť aj príznaky úzkosti. 6-týždňová štúdia zistila, že užívanie 248 mg horčíka denne významne znižuje príznaky úzkosti. Dôležité je poznamenať, že účinky doplnkov neboli skúmané dlhšie ako 3 mesiace.

Jamieson horčík obsahuje tiež vitamín D3, ktorého dostatok pomáha rastu a vývinu kostí i zubov. Nayvše má niekoľko dôležitých funkcií – regulácia vstrebávania vápnika a fosforu a podpora normálnej funkcie imunitného systému. V jednej štúdii vedci zistili, že ľudia, ktorí denne užívali doplnky výživy s obsahom vápnika a vitamínu D, schudli viac ako osoby užívajúce placebo. Výskumníci predpokladajú, že dostatočný vápnik a vitamín D mohli spôsobiť účinok potlačujúci chuť do jedla.

Každá tableta obsahuje 500 mg horčíka a 12,5 mg vitamínu D. V jednom balení sa nachádza 60 tabliet, pričom denne stačí prijať len jednu tabletu.

Doplnok výživy s obsahom magnézia a vitamínu D Jamieson horčík 500 mg môžete mať už za 8,61 €.

Čo je horčík (magnézium) ?

Horčík je minerál, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie našeho organizmu. Je to jedna z nevyhnutných zložiek, ktoré potrebujeme pravidelne prijímať z potravy. Horčík pomáha udržiavať zdravé kosti, svaly a nervový systém. Je to tiež dôležitý faktor pre správnu funkciu srdcového svalu a krvného tlaku.

Niektorí ľudia si myslia, že horčík a magnézium sú rôzne látky, ale v skutočnosti sú to dva rôzne názvy pre rovnaký minerál. Horčík je názov používaný pre tento minerál v prírode a vo vedeckých štúdiách, zatiaľ čo magnézium je bežne používaný názov v potravinových a zdravotníckych súvislostiach. 

Je dôležité mať na pamäti, že horčík je veľmi dôležitý pre náš organizmus a jeho nedostatok môže mať negatívny vplyv na naše zdravie. Ktoré magnézium je najlepšie sme si už zodpovedali vyššie. Záleží však od toho aký typ horčíka chcete užívať.

Mangezium na stole

Aké sú účinky horčíka?

 1. Reguluje krvný tlak – horčík pomáha udržiavať normálny krvný tlak a znižuje riziko vzniku srdcových chorôb.

 2. Zlepšuje trávenie – podporuje zdravé trávenie tým, že pomáha uvoľňovať tráviace svaly a stimuluje tvorbu tráviacich enzýmov.

 3. Zvyšuje energetickú úroveň – taktiež podporuje tvorbu energie v tele tým, že pomáha pri metabolizácii sacharidov a tukov.

 4. Podporuje zdravé kosti – spolu s vápnikom a fosforom pomáha udržiavať silné a zdravé kosti.

 5. Pomáha pri nespavosti – horčík môže pomôcť zmierniť nespavosť a podporiť kvalitný spánok tým, že upokojuje nervový systém a uvoľňuje svaly. Problém s nespavosťou môžu vyriešiť aj prírodné tabletky na spanie.

Koľko horčíka denne by ste mali prijať?

Horčík je nevyhnutný pre udržanie správneho zdravia. Jeho nedostatok spôsobuje viacero problémov, ktoré nájdete v článku nižšie. Za vhodnú dávku sa pre dospelých ľudí vo všeobecnosti považuje 400 až 420 mg pre mužov a 310 až 320 mg pre ženy. Každý človek je však iný, preto správne dávkovanie horčíka (magnézia) prekonzultujte so svojím lekárom.

Kedy užiť horčík počas dňa?

Horčík (magnezium) sa môže užívať kedykoľvek počas dňa, avšak niektoré štúdie ukazujú, že určité časy môžu mať väčší účinok a tým si aj rovno zodpovieme častú otázku a tou je – kedy užívať magnézium – ráno alebo večer?

 1. Ráno: Užívanie horčíka ráno môže pomôcť pri podpore energie a oživenia tela na začiatku dňa.

 2. Popoludní: Užívanie horčíka v priebehu dňa môže pomôcť udržať optimálnu hladinu energie a zmierniť stres.

 3. Večer: Užívanie horčíka večer môže pomôcť uvoľniť telo a zmierniť napätie svalov a stres.

Pre najlepšie využitie účinkov horčíka (magnézia) sa odporúča užívať ho v rôznych častiach dňa v závislosti od jeho typu.

 1. Bisglycinát horčíka: Odporúča užívať večer pred spaním, pretože môže pomôcť zmierniť stres a zlepšiť kvalitu spánku. Navyše, bisglycinát horčíka je dobre vstrebávateľný organizmom a môže pomôcť zmierniť príznaky úzkosti a depresie.

 2. Malát horčíka: Tento typ horčíka sa najlepšie užíva počas dňa, pretože pomáha zvyšovať energetickú hladinu organizmu a zlepšovať trávenie. Malát horčíka je ideálny pre tých, ktorí majú problémy s nízkou energiou a únavou počas dňa.

Všeobecne platí, že horčík by sa mal užívať s jedlom, pretože môže spôsobiť nevoľnosť a gastrointestinálne problémy, ak sa užije na prázdny žalúdok. Odporúčaná denná dávka horčíka sa pohybuje medzi 300 až 400 mg.

Čo môže spôsobiť nedostatok horčíka?

Nedostatok horčíka, známy aj ako hypomagneziémia, je často prehliadaný zdravotný problém. Príznaky nízkej hladiny horčíka sú rôzne – či už psychické alebo fyzické. Nižšie nájdete niektoré z nich.

Svalové zášklby a kŕče

Zášklby, tras a svalové kŕče patria medzi najčastejšie príznaky nedostatku horčíka. V najhoršom prípade spôsobuje dokonca záchvaty. Môže to byť spôsobené tým, že do nervových buniek smeruje príliš veľa vápnika. To spôsobuje nadmerný stimul pre svalové nervy. Áno, občasné zášklby sú bežné, no ak stále ptretrvávajú, určite vyhľadajte lekársku pomoc.

Osteoporóza

Rizikovým faktorom osteoporózy je aj nedostatok horčíka, ktorý môže priamo oslabiť kosti, ale znižuje aj hladinu vápnika v krvi, ktorý je ich hlavným stavebným prvkom. Štúdie na potkanoch potvrdzujú, že nedostatok horčíka vedie k zníženiu kostnej hmoty. Síce sa výskum na ľuďoch zatiaľ neuskutočnil, nízky príjem horčíka sa vo všeobecnosti spája s nižšou minerálnou hustotou kostí.

Únava a svalová slabosť

Pamätajte, že každý človek je z času na čas unavený. Zvyčajne si len potrebujete oddýchnuť. Avšak silná alebo pretrvávajúca únava môže byť znakom zdravotného problému a možno aj nedostatku horčíka. Ďalším špecifickým príznakom nedostatku horčíka je svalová slabosť, ktorá môže byť spôsobená myasténiou gravis – vzácne autoimunitné ochorenie. Niektorí vedci vyslovili teóriu, že táto slabosť môže byť spôsobená stratou draslíka vo svalových bunkách. Tento jav je spôsobený aj nedostatkom horčíka.

Nepravidelný srdcový tep

Medzi najzávažnejšie možné následky nedostatku horčíka patrí srdcová arytmia alebo nepravidelný srdcový tep. Vedci vyslovili teóriu, že na vine môže byť nerovnováha hladín draslíka vo vnútri a mimo buniek srdcového svalu – stav spojený s nedostatkom horčíka. 

Ľudia, ktorí trpia kongestívnym srdcovým zlyhaním a arytmiou, majú vo všeobeecnosti o niečo nižšiu hladinu magnézia ako zdraví jedinci. Doplnky výživy s obsahom horčíka tak môžu pomôcť zmierniť príznaky u niektorých ľudí s touto chorobou.

Nepravidelný srdcový tep

Môže horčík spôsobiť vedľajšie účinky?

Výživové doplnky s obsahom horšíka sa vo všeobecnosti považujú za bezpečné. Pokiaľ máte akékoľvek pochybnosti, alebo ste si nie 100 %-ne istí o ich užívaní, poraďte sa so svojím lekárom. Tento minerálny doplnok môže byť napríklad nebezpečný pre ľudí, ktorí užívajú niektoré diuretiká, lieky na srdce alebo antibiotiká. Väčšina ľudí užívajúcich horčík nepociťuje žiadne vedľajšie príznaky, avšak v niektorých prípadoch sa vedľajšie účinky magnézia môžu vyskytnúť v podobne črevných problémov – hnačka, nevoľnosť a vracanie, najmä ak sa užíva vo vysokých dávkach.

Taktiež je dôležité upozorniť na to, že u ľudí, ktorí majú problémy s obličkami, je vyššie riziko výskytu nežiaducich účinkov súvisiacich s doplnkami horčíka.

Potraviny obsahujúce najviac horčíka

Určité potraviny sú bohaté na horčík a môžu byť zahrnuté do stravy, aby sa zabezpečila dostatočná denná dávka horčíka. Medzi tieto potraviny patria:

 • Obilniny: ovsené vločky, pšeničné otruby, celozrnná ryža, quinoa
 • Strukoviny: fazuľa, šošovica, cícer, hrach
 • Orechy a semiačka: mandle, lieskové orechy, slnečnicové semiačka, tekvicové semiačka
 • Zelenina: špenát, avokádo, banány, brokolica
 • Ostatné: tmavá čokoláda, sušené ovocie (figy, marhule, hrozienka)

Prirodzené potraviny sú vždy lepším zdrojom horčíka ako doplnky stravy. Je dôležité mať na pamäti, že pripravenie potravín a použité metódy môžu ovplyvniť množstvo horčíka v potravinách. Preto sa odporúča zahrnúť do stravy rôznorodé potraviny z týchto skupín a pravidelne sledovať, aby sa zabezpečila dostatočná dávka horčíka.

Mangézium v potravinách

Najbežnejšie formy magnézia

Magnézium oxid

Anorganická forma magnézia v zlúčenine s oxidom je menej rozpustná vo vode a preto má nižšiu dostupnosť. Vstrebateľnosť anorganických foriem je veľmi nízka, okolo 4 %. Avšak vďaka dostatku času a veľkej absorpčnej ploche črevnej sliznice ho ľudské telo dokáže tiež dobre využiť. Výhodou oxidu je vysoký obsah horčíka (60 %), preto nepotrebujeme užívať väčší počet tabliet, aby sme prijali odporúčanú dávku.

Magnézium citrát (citrate)

Magnézium s kyselinou citrónovou v pomere 1:1 sa vo výživových doplnkoch pre svoju dobrú vstrebateľnosť používa často. Niektoré zdroje uvádzajú, že práve táto forma magnézia je pre náš organizmus najefektívnejšia. Citrát horčíka môže mať laxatívne účinky, používa sa aj pri tráviacich problémoch. Vstrebateľnosť magnézium citrátu sa pohybuje medzi 80 – 90 %, biologická dostupnosť je 30 %.

magnesium citrate

Magnézium glycinát (glycinate)

V takejto forme je magnézium viazané na aminokyselinu glycín. Je dobre znášaný, má minimum nežiaducich účinkov, čo je veľkou výhodou u ľudí, ktorí majú pri iných formách magnézia vedľajšie účinky, najmä hnačku. Glycinát magnézia sa odporúča pri závažnejších formách magnéziovej nedostatočnosti, kedy sa horčík podáva vo vyšších dávkach. Medzi ďalší benefit magnézium glycinátu zaraďujeme aj jeho silnejšie upokojujúce vlastnosti na nervový systém. Vstrebateľnosť magnézium glycinátu je približne 70 – 80 %, biologická dostupnosť asi 55 %.

Magnézium laktát (lactate)

Magnézium s kyselinou mliečnou, ktorá je telu vlastná kyselina. Má dobrú vstrebateľnosť, je šetrnou verziou pre tráviaci trakt s minimom nežiaducich účinkov. Vstrebateľnosť je 80 – 90 %, biologická dostupnosť je cez 50 %.

Magnézium orotát horečnatý

je zlúčenina magnézia s kyselinou orotovou, ktorá sa prirodzene vyskytuje v organizme. Štúdie ukazujú, že orotát magnézia má veľmi dobrú vstrebateľnosť a prechádza bunkovou stenou, čo zvyšuje vnútrobunkovú koncentráciu magnézia. Orotát magnézia sa používa na podporu kardiovaskulárneho zdravia a zlepšenie energie a výkonu svalov. Okrem toho sa orotát magnézia tiež ukázal ako účinný pri podpore zdravého spánku. Vstrebateľnosť orotátu magnézia sa pohybuje medzi 80 – 90 %, avšak jeho biologická dostupnosť je len cca 7 %.

Magnézium L-threonate

je druh horčíka, ktorý sa tvrdí, že má lepšiu schopnosť preniknúť cez krvno-mozgovú bariéru a do mozgu, v porovnaní s inými formami horčíka. Tento typ horčíka sa tiež nazýva Magtein.

Magnesium L-threonate sa vďaka svojej špeciálnej molekulárnej štruktúre ľahšie vstrebáva v mozgu. Táto forma horčíka je často užívaná ako doplnok stravy, pretože sa tvrdí, že zlepšuje kognitívne funkcie, ako sú pamäť, učenie a koncentrácia.

Podľa výrobcu a niektorých štúdií má Magnesium L-threonate vstrebatelnosť okolo 95%, čo znamená, že väčšina látky sa absorbuje a využije v tele. Však, je potrebné zdôrazniť, že túto hodnotu môžu ovplyvniť rôzne faktory, ako je individuálna biologická variabilita a dávkovanie.

Magnézium malát (malate)

Jabĺčna kyselina v Magnesium malate môže pomôcť zlepšiť energetické procesy v tele, čo môže byť užitočné pre ľudí trpiacich únava a svalovou slabosťou. Tento druh horčíka sa tiež tvrdí, že má priaznivý vplyv na svalovú funkciu a zdravie kostí.

Vzhľadom na jeho viazanosť na jabĺčnu kyselinu, Magnesium malate má vynikajúcu stabilitu v tráviacom trakte a jeho vstrebávanie v tele by malo byť dobré. Konkrétna vstrebatelnosť môže závisieť od individuálnych faktorov, ako je tráviaci trakt a dávkovanie.

Je potrebné poznamenať, že výhody Magnesium malate sú založené na tvrdeniach výrobcov a nie vždy sú podložené dôkazmi z nezávislých klinických štúdií.

Magnézium chlorid (chloride)

Chlorid horečnatý predstavuje bielu hygroskopickú látku s obsahom 12% vstrebateľného horčíka. Tento typ horčíka je známy pre svoju rýchlu absorpčnú schopnosť a často sa využíva na výrobu horčíkového oleja, ktorý sa aplikuje priamo na pokožku na transdermálne vstrebávanie. Tento spôsob aplikácie sa často používa na rýchle a efektívne dodanie horčíka do organizmu. Pretože transdermálne vstrebávanie umožňuje obchádzať tráviaci trakt, môže byť pre niektorých ľudí vhodnejšie ako perorálne podávanie horčíka.

Magnézium taurát (taurate)

Taurát horečnatý je druh horčíka v chelátovom zväzku, ktorý je viazaný na molekulu L-taurínu. Tieto dve zlúčeniny spolupracujú a synergicky (súčinne) sa podieľajú na zlepšovaní celkovej kondície ciev a zdravia kardiovaskulárneho systému.

Taurát horečnatý sa ľahko absorbuje v tele a poskytuje horčík a taurín, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie srdcového svalu, krvného tlaku a pri prevencii kardiovaskulárnych chorôb. Tieto zlúčeniny tiež pomáhajú zlepšovať funkciu mozgu, zlepšujú pamäť a koncentráciu a môžu mať aj antioxidačné vlastnosti.

Magnézium siran (sulfate)

Síran horečnatý, známy aj ako epsomská soľ, je zlúčenina obsahujúca horčík, síru a kyslík. Táto zlúčenina sa často používa na podporu regenerácie po športových aktivitách, zmiernenie stresu a napätia a ako pomocný prostriedok pri liečbe nespavosti, opuchov a artritídy.

Jedným z najčastejších spôsobov použitia epsomskej soli je jej pridanie do kúpeľovej vody. Kúpanie v tejto vode môže pomôcť uvoľniť svaly, zmierniť stres a zlepšiť náladu. Epsomská soľ sa však tiež používa ako prísada do kozmetických výrobkov, ako sú pleťové masky a telové peelingy, pretože jej jemné zrnká pomáhajú odstrániť odumreté bunky a vyhladzovať pokožku.

Magnezium a v ktorych potravinach sa nachadza

FAQ - často kladené otázky

Existuje niekoľko foriem horčíka, no niektoré sú lepšie vstrebateľné ako iné. Podľa štúdií sa zdá, že bisglycinát horčíka je jednou z najlepších foriem, pretože sa dobre vstrebáva a nevyvoláva nežiaduce účinky v tráviacom trakte ako iné formy. Avšak každý organizmus je individuálny a preto je najlepšie sa poradiť s lekárom alebo odborníkom na výživu pre určenie najvhodnejšej formy horčíka pre konkrétnu osobu.

Samozrejme ideálne je časť horčíka prijať aj zo stravy. V článku sme uviedli tipy na potraviny.

Horčík je nutrične dôležitý minerál, ktorý by sme mali užívať pravidelne. Jeho užívanie by malo byť dlhodobé a môže sa užívať v rôznych formách, ako sú napríklad doplnky stravy, potraviny bohaté na horčík alebo horčíkové oleje a masti. Je dôležité dodržiavať odporúčané dávky a prípadne sa poradiť s lekárom alebo odborníkom na výživu. V zásade však horčík je bezpečný a jeho užívanie nie je obmedzené časovo.

Norbert Skoupa
Norbert Skoupa

Volám sa Norbert Skoupa a mojou najväčšou vášňou je písanie a hudba. Venujem sa copywritingu, hudobnej žurnalistike a občas aj prekladám. Mimo písania tvorím vlastnú hudbu, aktívne športujem a čítam knihy. Som zakladateľom knižného Instagramu a online magazínu Moderný Čitateľ, kde píšem o knihách a literárnom svete.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *