Domov » Zdravie a krása » Najlepšie mumio 2024! Účinky, recenzie, skúsenosti – ako vybrať to najlepšie? + čo je mumio?

Najlepšie mumio 2023! Účinky, recenzie, skúsenosti - ako vybrať to najlepšie? + čo je mumio?

Tieto najlepšie mumio odporúčame:

Víťaz testu

Jarrow Shilajit Fulvic acid complex (kyselina fulvová), 60 rastlinných kapsúl
5/5

Overená kvalita

4.5/5

Stredná cesta

4.5/5

Superpotraviny sú fenoménom súčasnej doby. V tomto článku si preto posvietime na mumio, známe aj ako shilajit. Ide o lepkavú látku, ktorá vzniká po stáročia rozkladom rastlinných a mikrobiálnych látok v niektorých horských oblastiach. Vyskytuje sa najmä v Himalájach, pohorí Altaj, na Kaukaze a v iných vysokohorských oblastiach.

Predstavíme si sedem najlepších produktov s obsahom mumia, ktoré nájdete na trhu. Aké účinky má mumio a ako ho dávkovať? Je rozdiel medzi klasickým a zlatým mumiom? Môže mumio pomôcť s chudnutím alebo aj rakovinou? Aké sú recenzie a skúsenosti s Mumio?

Najlepšie mumio na základe testu

Najlepšie mumio recenzie

Hodnotenie

Najlepšia ponuka

Jarrow Shilajit Fulvic

Natural Medicaments Mumio

Pharma Activ Shilajit

Dr. Popov Mumio

Salvia Paradise Shilajit

Bylinná tinktúra Mumio vnútorná

Swanson Shilajit Extrakt

NAJLEPŠIE MUMIO RECENZIE - OBSAH ČLÁNKU

Najlepšie mumio tablety a krémy recenzie a skúsenosti

Jarrow Shilajit Fulvic acid complex

Spoločnosť Brainmarket vám ponúka doplnok výživy, ktorý obsahuje najmenej 60 % komplexu kyseliny fulvovej. Tá môže výrazne pomôcť v podpore vášho zdravia. Kyselina fulvová má silné antioxidačné vlastnosti, čo znamená, že môže pomôcť neutralizovať škodlivé voľné radikály v tele. Táto antioxidačná aktivita môže pomôcť chrániť bunky pred oxidačným poškodením a znížiť riziko chronických ochorení.

Jedným z významných prínosov kyseliny fulvovej je jej schopnosť zlepšovať vstrebávanie živín. Môže sa viazať na minerály a iné živiny, čím ich telo ľahšie vstrebáva. To môže potenciálne zlepšiť biologickú dostupnosť základných minerálov, ako sú železo, vápnik a horčík. 

Užívanie kyseliny fulvovej môže navyše zlepšiť aj činnosť vášho mozgu. Predbežná 24-týždňová štúdia na ľuďoch s Alzheimerovou chorobou ukázala, že užívanie tejto kyseliny a vitamínov skupiny B viedlo k stabilizácii mozgových funkcií v porovnaní so skupinou užívajúcou placebo.

Jedno balenie kyseliny fulvovej od firmy Brainmarket obsahuje 60 rastlinných kapsúl. To znamená, že sú vhodné aj pre vegánov. Denne sa odporúča prijať jedna kapsula jeden až dvakrát denne

Jarrow Shilajit Fulvic acid complex si môžete zakúpiť už za 23,40 €.

Natural Medicaments Mumio

Známy výrobca kvalitných výživových doplnkov Natural Medicaments prichádza s Mumiom, ktoré je vo forme tabliet. Ide o prírodnú látku, ktorá rastie vo vysokohorskom prostredí. Pre svoje zdravotné účinky sa používa už po stáročia v tradičnej medicíne, napríklad v ajurvéde. 

Mumio obsahuje širokú škálu minerálov vrátane železa, vápnika, horčíka a draslíka, ako aj stopových prvkov, napríklad zinok, meď či selén. Obsahuje taktiež rôzne vitamíny a aminokyseliny, čo z neho robí látku bohatú na živiny, ktorá môže prispieť k celkovému zdraviu a pohode. Často sa klasifikuje ako adaptogén, čo znamená, že môže pomôcť telu prispôsobiť sa stresu a podporiť rovnováhu.

Zaujímavosťou je, že užívanie mumia by mohlo zvýšiť hladinu testosterónu u mužov. V jednej klinickej štúdii na mužoch vo veku 45 až 55 rokov dostávala polovica účastníkov placebo a polovica 250 miligramovú dávku mumia dvakrát denne. Po 90 po sebe nasledujúcich dňoch štúdia zistila, že účastníci, ktorí dostávali mumio, mali v porovnaní so skupinou užívajúcou placebo výrazne vyššiu hladinu testosterónu.

Jedno balenie mumia obsahuje 90 tabliet, pričom denná odporúčaná dávka je jedna tableta. Doplnok stravy Natural Medicaments Mumio si môžete zakúpiť už za 12,30 €.

Pharma Activ Shilajit Mumio Altai

Mumio od výrobcu Pharma Activ je výživový doplnok, ktorý vám môže pomôcť podporiť imunitný systém. Vďaka svojmu zloženiu podporuje odolnosť organizmu voči fyzickým, psychickým a environmentálnym stresorom. Tradičné používanie mumia naznačuje, že môže mať kognitívne účinky. Predpokladá sa, že podporuje jasnosť mysle, sústredenie a pamäť. Na potvrdenie týchto tvrdení a pochopenie príslušných mechanizmov je však potrebný ďalší výskum.

Táto látka je pravdepodobne schopná bojovať proti anémii z nedostatku železa. Tá môže byť dôsledkom stravy s nízkym obsahom železa, straty krvi alebo neschopnosti absorbovať železo. Navyše sa predpokladá, že podporuje tvorbu bunkovej energie a môže pomôcť znížiť únavu a zvýšiť vytrvalosť.

V jednom balení mumia od Pharma Activ nájdete 60 kapsúl. Denne vám stačí prijať jednu kapsulu, ktorú zapijete dostatočným množstvom vody. 

Doplnok výživy Pharma Activ Shilajit Mumio Altai si môžete kúpiť za 16,99 €.

Mumio od značky Dr. Popov má vysoký obsah prírodných minerálov, preto vám môže pomôcť s viacerými zdravotnými ťažkosťami. Užívanie mumia stimuluje enzým CoQ10, ktorý zvyšuje energiu mitochondriálnych organel a robí ju biologicky dostupnou pre výrobu energie. Kyselina fulvová, ktorá sa nachádza v tejto látke, je silný antioxidant a protizápalový prostriedok. Vďaka tomu nás môže chrániť pred voľnými radikálmi a poškodením buniek.

Výhodou je, že mumio sa v orientálnej medicíne používa už viac ako 3000 rokov. Niektoré ženy používajú mumio na zmiernenie menštruačných príznakov, ako sú kŕče, nadúvanie a zmeny nálad. Jeho údajné protizápalové vlastnosti môžu pomôcť znížiť bolesť a nepríjemné pocity spojené s menštruáciou. Okrem toho sa tradične používa na podporu hormonálnej rovnováhy u žien. Predpokladá sa, že má adaptogénne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť regulovať hladinu hormónov a podporiť celkové hormonálne zdravie.

V jednom balení mumia od Dr. Popov sa nachádza 30 tabliet, pričom jedna obsahuje 200 mg účinnej látky. Denná odporúčaná dávka je jedna tableta, ktorú stačí zapiť dostatočným množstvom vody. 

Doplnok stravy Dr. Popov Mumio si môžete zakúpiť už za 9,92 €.

Salvia Paradise Shilajit

Mumio, inak nazývané aj Shilajit, je živica, ktorá vzniká pomocou premeny zvyškov rastlín a živočíchov. Deje sa to najmä vo vysokohorských oblastiach v Ázii. Okrem viacerých benefitov pre zdravie má pozitívne účinky aj na reprodukčné zdravie žien. Môže podporovať plodnosť tým, že podporuje zdravé prostredie pre počatie. Je však dôležité poznamenať, že na úplné pochopenie účinkov mumia na reprodukčné zdravie je potrebný ďalší výskum.

Predpokladá sa, že mumio má imunomodulačné vlastnosti, čo znamená, že môže pomôcť regulovať a vyrovnať reakcie imunitného systému. Môže zvýšiť aktivitu určitých imunitných buniek, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v obrane tela proti patogénom. Okrem toho má antimikrobiálne účinky na rôzne patogény vrátane baktérií, vírusov a húb. To môže pomôcť podporiť schopnosť imunitného systému bojovať proti infekciám.

Jedno balenie mumia obsahuje 120 kapsúl. Odporúča sa prijať jednu kapsulu 2x denne. Výživový doplnok s obsahom mumia Salvia Paradise Shilajit si môžete zakúpiť za 21,95 €.

Swanson Shilajit Extrakt

Swanson Shilajit Extrakt je výživový doplnok, ktorý využíva silu prírody na podporu celkového zdravia. Shilajit, kľúčová zložka v ajurvédskej tradícii, je koncentrovaným zdrojom stopových minerálov a kyseliny fulvovej, ktorá je odvodená z minerálnej smoly. Tento produkt je štandardizovaný na 5% kyseliny fulvovej.

Shilajit sa tradične používa ako systémový “omladzovač” a adaptogén, často v kombinácii s inými ajurvédskymi bylinami. Tento doplnok stravy je silným adaptogénom a antioxidantom, ktorý podporuje imunitný systém, prispieva k omladeniu a optimalizácii hmotnosti, a podporuje normálnu funkciu reprodukčného, močového a tráviaceho systému.

Bylinná tinktúra Mumio vnútorná

V tomto prípade nejde o mumio vo forme kapsúl, ale v podobe bylinnej tinktúry. V zložení nájdete viaceré organické i anorganické prvky, ktoré sú rozpustné vo vode. Predpokladá sa, že mumio podporuje celkové zdravie tráviaceho traktu. Môže pomôcť stimulovať produkciu tráviacich enzýmov, ktoré pomáhajú pri rozklade a vstrebávaní živín z potravy. To môže potenciálne zlepšiť trávenie a zmierniť tráviace ťažkosti.

Taktiež je pravdepodobné, že mumio má prebiotické vlastnosti, čo znamená, že môže poskytovať výživu pre prospešné črevné baktérie. To môže pomôcť podporiť zdravú rovnováhu črevnej mikroflóry a podporiť optimálnu funkciu čriev. Mumio má pravdepodobne protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal v tele. Zmiernením nadmerného zápalu môže potenciálne podporiť schopnosť imunitného systému primerane reagovať na hrozby.

Jedno balenie bylinnej tinktúry má objem 30 ml, pričom sa odporúča užiť 5x denne sedem kvapiek po jedle. Bylinnú tinktúru Mumio si môžete zakúpiť už za 3,70 €.

Čo je to mumio?

Mumio je prírodná látka, ktorá sa nachádza v horských oblastiach strednej Ázie, najmä v HimalájachJe to zmes minerálov, rastlinných zvyškov a iných organických látok, ktoré sa hromadia v skalách po stáročia. Táto živica sa často nazýva “horská krv” kvôli jej tmavohnedej až čiernej farbe. Je známa svojimi hojivými a posilňujúcimi vlastnosťami, a preto sa v mnohých tradičných medicínskych systémoch, ako je ajurvéda a tibetská medicína, používa už tisíce rokov.

Mumio obsahuje viac ako 85 minerálov v iónovej forme, ako aj kyselinu fulvovú a humínovú, ktoré sú dôležité pre prenos minerálov a vitamínov do buniek. Tieto látky môžu pomôcť pri detoxikácii tela a podpore imunitného systému.

Existujú vedecké štúdie, ktoré podporujú niektoré z účinkov mumia. Napríklad, jedna štúdia z roku 2010 zverejnená v časopise “Andrologia” ukázala, že mumio môže zlepšiť spermatogenézu u mužov. Účastníci štúdie užívali mumio počas 90 dní a následne sa zaznamenal významný nárast počtu spermií a motility spermií.

Ďalšia štúdia, publikovaná v “International Journal of Alzheimer’s Disease” v roku 2012, naznačila, že mumio môže mať neuroprotektívne vlastnosti a môže byť potenciálne užitočné pri liečbe Alzheimerovej choroby.

mumio

Mumio - účinky

Mumio, známe aj ako Shilajit, je v tradičnej ázijskej medicíne využívané pre množstvo účinkov. Tu sú niektoré z nich:

 1. Zlepšenie kognitívnych funkcií: Ako som už spomínal, niektoré štúdie naznačujú, že mumio môže zlepšiť pamäť a kognitívne funkcie. Toto môže byť užitočné pre ľudí, ktorí sa snažia zlepšiť svoju mentálnu výkonnosť alebo bojovať proti účinkom starnutia na mozog.

 2. Podpora plodnosti: Mumio môže zlepšiť plodnosť, najmä u mužov. Jedna štúdia z roku 2010 naznačuje, že mumio môže zvýšiť počet spermií a ich pohyblivosť.

 3. Zlepšenie imunitného systému: Mumio obsahuje kyselinu fulvovú a humínovú, ktoré môžu pomôcť pri detoxikácii tela a podpore imunitného systému. To môže byť užitočné pre ľudí, ktorí sa snažia zlepšiť svoje celkové zdravie a odolnosť voči chorobám.

 4. Podpora energie a výkonnosti: Tradične sa mumio používa ako tonikum pre zvýšenie energie a výkonnosti. Môže pomôcť zlepšiť fyzickú výkonnosť a vytrvalosť, čo je užitočné pre športovcov a ľudí, ktorí sa zaoberajú fyzickou námahou.

 5. Podpora kostného a kĺboveho zdravia: Niektoré zdroje naznačujú, že mumio môže pomôcť pri liečbe kostných a kĺbových problémov, ako je artritída. Môže to byť vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam.

 6. Podpora zdravia kože: Mumio môže pomôcť pri liečbe rôznych kožných problémov, vrátane ekzémov, psoriázy a akné. Môže to byť vďaka svojim protizápalovým a antibakteriálnym vlastnostiam.

Môže mumio spôsobiť nežiadúce účinky?

Rovnako ako každý výživový doplnok, aj mumio môže spôsobiť vedľajšie účinky. Tie sú však pomerne zriedkavé. Pokiaľ to s dennou dávkou nijak nepreháňate, nemusíte sa báť ani nežiadúcich účinkov. Avšak v zriedkavých prípadoch boli hlásené alergické reakcie. Príznaky môžu zahŕňať svrbenie, vyrážku, opuch, ťažkosti s dýchaním či závraty. Pred užívaním tohto doplnku výživy je preto dobré, aby ste sa poradili s lekárom alebo špecialistom.

To isté platí aj pri liekoch. Mumio sa totiž môže vzájomne ovplyvňovať s niektorými liekmi. Ak užívate lieky, určite sa predtým poraďte s odborníkom. Pred začatím užívania akéhokoľvek nového doplnku stravy sa odporúča zachovať opatrnosť a poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom, najmä ak máte nejaké základné zdravotné ťažkosti alebo užívate lieky.

mumio na stole

Aké látky nájdete v mumio?

Mumio je bohaté na množstvo minerálov a organických látok. Tu je niekoľko z nich:

 1. Fulvová kyselina: Fulvová kyselina je typ organické kyseliny, ktorá sa nachádza v humusových pôdach, riekach, jazerách a oceánoch. Je známa svojimi antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami. Môže tiež pomôcť pri detoxikácii tela a podpore imunitného systému.

 2. Humínová kyselina: Humínová kyselina je ďalšia organická kyselina, ktorá sa nachádza v mumiu. Má podobné vlastnosti ako fulvová kyselina a môže pomôcť pri detoxikácii tela a podpore imunitného systému.

 3. Minerály: Mumio obsahuje viac ako 85 minerálov v iónovej forme. Tieto minerály môžu zahŕňať vápnik, draslík, horčík, fosfor a mnoho ďalších. Minerály sú dôležité pre mnoho telesných funkcií, vrátane podpory kostného zdravia, regulácie krvného tlaku a podpory zdravia srdca.

 4. Amino kyseliny: Amino kyseliny sú stavebné bloky bielkovín a sú nevyhnutné pre mnoho telesných funkcií. Mumio obsahuje niekoľko esenciálnych a neesenciálnych aminokyselín.

 5. Fytochemikálie: Mumio obsahuje aj rôzne fytochemikálie, vrátane fenolov, terpenov a flavonoidov. Tieto látky môžu mať antioxidačné, protizápalové a anticancerogénne vlastnosti.

 6. Vitamíny: Mumio môže obsahovať aj niektoré vitamíny, hoci ich konkrétne množstvá môžu byť rôzne v závislosti od presnej zložky a pôvodu mumio.

mumio zlate
Norbert Skoupa
Norbert Skoupa

Volám sa Norbert Skoupa a mojou najväčšou vášňou je písanie a hudba. Venujem sa copywritingu, hudobnej žurnalistike a občas aj prekladám. Mimo písania tvorím vlastnú hudbu, aktívne športujem a čítam knihy. Som zakladateľom knižného Instagramu a online magazínu Moderný Čitateľ, kde píšem o knihách a literárnom svete.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *