Domov » Testy a recenzie » Bellasin recenzia

Modrá skalica - zbavte sa konečne nečistôt v bazéne! (Použitie, dávkovanie a skúsenosti)

modra-skalica-do-bazena

Čistenie bazénov je občas zložitá, no skutočne dôležitá činnosť, ktorú je potrebné vykonávať pravidelne. S tým vám môže pomôcť viacero zlúčenín a produktov, ktoré sú na to špeciálne určené. V minulosti bola jedným z nich aj modrá skalica, ktorú však už v súčasnosti množstvo špecialistov neodporúča používať.

Prečo tomu tak je? Všetko potrebné o modrej skalici do bazéna zistíte v našom článku. Ako modrú skalicu do bazéna dávkovať, bezpečne používať a aké máme s ňou skúsenosti?

MODRÁ SKALICA DO BAZÉNA - OBSAH ČLÁNKU

Čo je to modrá skalica?

Modrá skalica, inak nazývaná aj ako síran meďnatý, je chemická zlúčenina zložená z medi, síry a kyslíka. Bežne sa používa v poľnohospodárstve a ako činidlo v chemických reakciách.

 Používa sa taktiež pri galvanickom pokovovaní a ako modré farbivo v keramike a skle. Avšak pri jej používaní musíte byť naozaj opatrní, pretože pri požítí alebo vdýchnutí môže byť toxická a môže dráždiť pokožku a oči.

Prečo sa modrá skalica používa do bazéna?

Modrá skalica sa bežne pridáva do bazénov, kde funguje ako algicíd – látka, ktorá sa používa na ničenie a zabránenie rastu rias vo vode. Tie môžu vo vlhkom a teplom prostredí rásť rýchlo, pričom môžu spôsobiť zakalenie vody a slizký pocit na stenách a dne bazéna.  Funguje tak, že sa viaže na bunky rias, narúša ich bunkové membrány a spôsobuje ich prasknutie. 

Je však potrebné používať modrú skalicu v správnom množstve, pretože ak jej použijete až príliš veľa, môže spôsobiť škvrny na stenách a podlahe bazéna. Pokiaľ nie je voda správne vyvážená, môže byť škodlivá aj pre plavcov.

Modrá skalica alebo chlór?

Vďaka obsahu medi, ktorý predstavuje približne 25%, je modrá skalica účinným biocídne a algicidne účinkujúcim prostriedkom, najmä na hubenie rias (algae). Avšak, aj chlór má podobné účinky. Tak prečo by sme nemohli použiť chlór namiesto modrej skalice?

Odpoveď je jednoduchá. Modrá skalica je schopná zvládnuť aj urastené riasy, zatiaľ čo chlór by na to potreboval väčšie množstvo a koncentráciu. Tá by už predstavovala riziko pre iné organizmy vrátane ľudí. Preto je modrá skalica špeciálne vhodná na účinné a bezpečné hubenie rias.

Dávkovanie modrej skalice do bazéna

Ideálne dávkovanie modrej skalice do bazénu závisí od mnohých faktorov – veľkosť bazéna, intenzita rastu rias a aktuálny chemický stav vody. Okrem toho je dôležité, dodržiavanie pokynov výrobcu či sa poprípade poradili s odborníkom, aby ste určili vhodné dávkovanie pre vašu konkrétnu situáciu. 

Vo všeobecnosti sa ale odporúča dávkovať modrú skalicu do bazéna okolo 0,2 až 0,4 častice na milión medi (ppm). Toto množstvo sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho použitého výrobku a je dôležité neprekročiť odporúčanú dávku. 

Dávkovanie modrej skalice je teda vhodné používať niekde v rozmedzí 4 až 6 mg na l. To znamená, že na meter kubický vody možno použiť 4-8 g modrej skalice.

Samozrejme ak ide o preventívne opatrenie, tak stačí modrú skalicu do bazéna dávkovať 1x za 3 týždne. Ak už ale chcete riešiť akútny problém – určite odporúčam aj 2x do týždňa.

Postup je veľmi jednoduchý – stačí zmiešať určené množstvo modrej skalice v nádobe s vodou, následne to celé vylejete do bazéna a zapnete filtráciu, aby sa daná látka rozložila po celej časti v bazéne.

Prečo je potrebné si dávať na modrú skalicu pozor?

Hoci môže byť modrá skalica účinná pri ničení a prevencii rastu rias v bazéne, nie je vždy najlepšou voľbou. Ak sa nepoužije v správnom množstve, pre bazénové vybavenie a povrchy môže byť korozívna. Časom môže spôsobiť poškodenie stien bazéna, podlahy a kovových súčastí, ako je napríklad bazénový rebrík a filter. To môže mať za následok nákladné opravy a výmeny.

Ďalším dôvodom je to, že môže byť naozaj škodlivá pre ľudí vo vode. Dlhodobé kúpanie vo vode, ktorá má vysoké hladiny medi môže spôsobiť podráždenie pokožky, zmenu farby vlasov a ďalšie zdravotné problémy. Na druhú stranu treba uviesť, že akákoľvek chémia, ktorú bežne používame je v určitej koncentrácii závadná.

Pozor na samotnú meď!

Meď nepoužívajte samostatne. Nerobte to, pretože okrem dezinfekcie bazénovej vody, teda okrem dávkovania akéhokoľvek biocídu, je bazénová voda a všetky v nej obsiahnuté nečistoty bezpodmienečne nutné oxidovať. Túto oxidáciu je možné vykonávať dvoma možnými spôsobmi, teda chlórom alebo kyslíkom, v podobe peroxidu či ozónu.

Chlór niekedy nemusí byť ale dostatočný, ako sme písali vyššie a kyslík, teda peroxidnemožno bez ďalšieho biocídu vôbec používať

Meď je výborný a bezpečný pri použití 1 až 2 mg / l a je lacným doplňujúcim biocidom / algicidom napríklad ku chlóru prípadne ku kyslíku alebo k ozónu.

Kyselina soľná pre zníženie pH vody v bazéne

Na sníženie pH hodnoty vody z alkalického na kyslé môžete použiť HCl, kyselinu chlorovodíkovú soľnú s koncentráciou 31%.

Litr kyseliny stojí približne 1€. Na zníženie pH o 1,0 v bazéne s objemom 40 m3 je potrebné pridať 2 litre HCl.

Postup aplikácie kyseliny je podobný ako pri použití modrej skalice. Kyselinu je nutné najskôr dôkladne zriediť vodou v vedre alebo nádobe. Na zriedenie 1 litra HCl sa použije objem 15 litrov vody.

Na zníženie pH hodnoty vo vašom bazéne budete potrebovať celkovo 2 vedrá s objemom 15 litrov a 1 liter HCl na každé vedro. Po zriedení a zmiešaní vody s kyselinou nalejte 30 litrov roztoku do bazéna a nechajte 24 hodín bežať filtráciu.

Často kladené otázky

Modrá skalica obsahuje vysoké množstvo medi, ktorá má biocídne a algicídne účinky. Biocídne účinky znamenajú, že dokáže účinne hubiť mikroorganizmy, zatiaľ čo algicídne účinky pôsobia špeciálne na riasy. Modrá skalica nielenže likviduje už existujúce riasy, ale aj zabraňuje ich novému rastu.

Áno, modrá skalica je bezpečná pre ľudí a neohrozuje ani zdravie, ani životné prostredie. Vzhľadom na svoju prírodnú zložku a účinnosť je modrá skalica stále častejšie používaná na úpravu kvality vody v bazénoch a iných nádržiach na pitnú a technickú vodu.

Modrá skalica je ekologická a bezpečná alternatíva k chemickým prostriedkom, ktoré môžu byť škodlivé pre zdravie ľudí aj pre životné prostredie. Použitie modrej skalice nielenže nezvyšuje obsah chemikálií vo vode, ale aj znižuje riziko alergických reakcií a podporuje ekologický prístup k ochrane životného prostredia.

 
Norbert Skoupa
Norbert Skoupa

Volám sa Norbert Skoupa a mojou najväčšou vášňou je písanie a hudba. Venujem sa copywritingu, hudobnej žurnalistike a občas aj prekladám. Mimo písania tvorím vlastnú hudbu, aktívne športujem a čítam knihy. Som zakladateľom knižného Instagramu a online magazínu Moderný Čitateľ, kde píšem o knihách a literárnom svete.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *