Domov » Testy a recenzie » Najlepší melatonín na spanie 2024! Aké má účinky a ako ho doplniť? Recenzia a skúsenosti

Najlepší melatonín na spanie 2024! Ako ho prírodne doplniť? Recenzia a skúsenosti

Tieto najlepšie melatoníny odporúčame:

Víťaz testu

BrainMax Natural Melatonin
5/5

Overená kvalita

4.5/5

Zlatá stredná cesta

4.5/5

Pokiaľ chce človek fungovať na 100 %, potrebuje oddych a relax. V tom mu najviac pomôže kvalitný a pravidelný spánok. Čo však robiť v prípade, že spánok neprichádza?

Samozrejme, existuje množstvo relaxačných a dychových cvičení, ktoré môžu mnohým fungovať, avšak výsledok nie je vždy zaručený. V tomto prípade mnoho ľudí siahne po doplnku výživy s názvom melatonín. Naša recenzia vám pomôže vybrať si z veľkého množstvo produktov, ktoré na trhu nájdete.

O čo ide, aké má výhody a ako funguje tento hormón spánku? Aké je správne dávkovanie melatonínu? Aké má melatonín účinky a ako dopadli v recenzii? Všetko sa dozviete v našom článku.

Kľúčové informácie

icon Melatonín je hormón, ktorý pomáha regulovať spánok a hladinu biologických rytmov.
icon Melatonín sa často užíva ako doplnok stravy na podporu zdravého spánku a ako liečba nespavosti.
icon Výživový doplnok Melatonin môže pomôcť zlepšiť kvalitu spánku a zmierniť nespavosť.
icon Má silné antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť predchádzať poškodeniu buniek a udržať vaše oči zdravé.

Najlepší melatonín na základe testu

Najlepšie melatoníny na trhu

Hodnotenie

Najlepšia ponuka

BRAINMAX MELATONIN

WEBBER NATURALS MELATONIN

NEOSPAN MELATONIN

LIFE EXTENSION MELATONIN

SWANSON MELATONIN

BIOMEDICAL MELATONIN

NAJLEPŠIE MELATONÍNY RECENZIE - OBSAH ČLÁNKU

Najlepší melatonín recenzie

BrainMax Natural Melatonin - víťaz testu

Známa spoločnosť s doplnkami výživy BrainMax ponúka svojim zákazníkom výživový doplnok s obsahom melatonínu. Ten obsahuje čisto prírodný melatonín spolu so šťavou čerešne višňovej, inak nazývanej Prunus Cerasus. Jeho výhodou je, že na rozdiel od syntetického melatonínu nenarúša vlastnú tvorbu v organizme.

Melatonín, nazývaný tiež hormón spánku, nám pomáha s kvalitou zaspávania a spánku samotného. Okrem zlepšenia spánku sa melatonín podieľa na riadení imunitných funkcií, krvného tlaku a hladiny kortizolu. Výhodou je, že výživový doplnok od BrainMax zvyšuje hladinu rastového hormónu, ochraňuje mitochondrie a pôsobí ako silný antioxidant. Toto sú len základné účinky melatonínu.

V jednom balení produktu BrainMax Natural Melatonin nájdete 120 kapslí. Dávkovanie melatonínu by malo byť 2 tablety ideálne 30 minút pred spánkom. To znamená, že jedno balenie vám vydrží približne jeden mesiac. Na základe našich ale aj internetových skúsenosti s melatonínom, môžeme určiť víťaza nášho testu najlepších melatonínov – Brainamx.

Výživový doplnok BrainMax Natural Melatonin môžete zakúpiť už za 14,60 €.

Webber Naturals Melatonin

Výživový doplnok od spoločnosti Webber Naturals s obsahom melatonínu vám pomôže zlepšiť kvalitu spánku a zaspávania. Táto látka napomáha k skráteniu doby potrebnej k zaspávaniu, pričom priaznivý účinok by sa mal dosiahnuť pri užívaní 1 mg denne, ideálne pred spaním. Webber Naturals Melatonin obsahuje prirodzenú podobu spánkového hormónu, ktorý je vylučovaný epifýzou v mozgu.

Zaujímavosťou je, že produkcia melatonínu s vekom klesá. Preto ak máte problémy so spánkom, môžete zvážiť užívanie tohto doplnku stravy. V balení produktu od Webber Naturals nájdete 90 tabliet, pričom denná odporúčaná dávka tohto melatonínu je polovica jednej tablety. Tú nemusíte zapíjať vodou, stačí ju nechať rozpustiť pod jazykom.

Kvalitný doplnok stravy na zlepšenie spánku Webber Naturals Melatonin si môžete zakúpiť už za 9,59 €. Dokonca sú rôzne štúdie, ktoré dokazujú, že dlhodobé užívanie melatonínu nie je navýkové.

Melatonín od spoločnosti Neospan obsahuje jedinečnú kombináciu troch látok – melatonín, vitamín B6 a horčík. Táto kombinácia vám pomôže zlepšiť fázu zaspávania. Hlavnou výhodou melatonínu je, že reguluje cirkadiánny rytmus nášho tela, ktorý riadi prirodzený spánkový cyklus.

Vitamín B6 podporuje spánok tým, že pomáha zvyšovať produkciu samotného melatonínu. Štúdie poukazujú na významnú súvislosť medzi vitamínom B6 a obmedzením spánkovej deprivácie. Ďalšou zložkou je horčík, ktorý by mohol zlepšiť spánok, najmä u starších ľudí. V jednom balení sa nachádza 60 toboliek, pričom za deň sa odporúča užiť 1 kapsulu ideálne 30 minút pred spánkom.

Doplnok výživy Neospan Melatonín môžete získať už za 10,45 €.

Life Extension Melatonin

Pokiaľ máte problémy so spánkom, doplnok výživy s obsahom melatonínu od spoločnosti Life Extension vám môže pomôcť. Táto látka je taktiež známa ako hormón spánku. Melatonín má veľké množstvo výhod. Napríklad nás uvádza do stavu ospalosti, aby sme boli pripravení na spánok. Okrem toho pomáha rýchlejšie zaspať, zvyšuje rannú bdelosť či predlžuje celkové trvanie spánku.

Výživový doplnok Life Extension Melatonin je vo forme jahodových gumových cukríkov, ktoré mimo zdravotných výhod ponúkajú aj skvelú chuť. Melatonín je známy aj tým, že chráni zdravie buniek, bunkovú DNA a mitochondrie. V jednom balení produktu nájdete 60 gumových cukríkov. Denná odporúčaná dávka je jeden gumový cukrík približne 30 až 60 minút pred spaním.

Life Extension Melatonin môžete zakúpiť už za 24,25 €.

Spoločnosť Swanson ponúka svojim zákazníkom doplnok výživy na podporu spánku. Nejde o nič iné, ako o známy hormón spánku melatonín. Syntetizuje ho epifýza, ktorá sa nachádza v centre mozgu. Hoci je epifýza cez deň u väčšiny ľudí neaktívna, počas noci, keď sa nachádza v tmavom prostredí, začne aktívne produkovať a vylučovať melatonín. Odtiaľ sa melatonín postupne uvoľňuje do krvného obehu a pomáha nám zaspať.

Ďalšou skvelou správou je, že melatonín má silné antioxidačné vlastnosti, ktoré poukazujú na jeho silný potenciál pri posilňovaní imunitného systému. Okrem toho pomáha stimulovať imunitný systém v boji proti infekciám. V jednom balení Swanson Melatonin sa nachádza 120 kapsúl, pričom v jednej sa nachádzajú až 3 mg melatonínu. Dávkovanie melatonínu by malo predstavovať jednu tabletu ideálne 30 minút pred spaním.

Swanson Melatonin môžete získať už za 4,35 €.

BioMedical Melatonin

Výživový doplnok Melatonin od spoločnosti BioMedical prispieva k zmierneniu pocitov únavy pri cestovaní na dlhé vzdialenosti – inak povedané, pomáha zmierňovať jet lag. Štúdie preukázali, že melatonín je bezpečný a účinný prostriedok na podporu spánku. Navyše je dokázané, že ľudia, ktorí užívali melatonín, zaspali o 22 až 34 minút skôr ako ľudia, ktorí užívali placebo.

Melatonín môže taktiež pomôcť riadiť váš cirkadiánny cyklus a efektivitu spánku. V jednom balení BioMedical Melatonin nájdete 100 tabliet, pričom denná odporúčaná dávka je jedna tableta, ktorá obsahuje 1 miligram melatonínu. 

Produkt BioMedical Melatonin si môžete zaobstarať už za 4,95 €.

Čo je melatonín?

Melatonín je hormón, ktorý sa prirodzene tvorí v tele a pomáha regulovať spánok a hladinu biologických rytmov. Okrem toho má aj silné antioxidantné vlastnosti a môže pomôcť zlepšiť náladu a imunitu. Melatonín sa často užíva ako doplnok stravy na podporu zdravého spánku a ako liečba nespavosti.

Ako melatonín funguje?

Prírodný melatonín sa tvorí prevažne v epifýze, ktorá sa nachádza v mozgu. V skratke to funguje tak, že vystavenie svetlu brzdí tvorbu melatonínu, ale tma ju stimuluje. Hladina melatonínu v mozgu sa začína zvyšovať za súmraku, keď zapadá slnko a nastáva tma. Maximálnu hladinu dosiahne uprostred noci a začne klesať s blížiacim sa svitaním.

Pôsobenie melatonínu potláča signály vo vašom mozgu, ktoré podporujú bdelosť. Práve to spôsobuje najdôležitejšie účinky melatoninu. Ten pomáha podporovať spánok tým, že sa so zvyšujúcou večernou hodinou cítite unavení alebo ospalí. Doplnky stravy s melatonínom sa tiež môžu užívať na podporu liečby rôznych problémov so spánkom. Medzi ne môžu patriť nespavosť, jet lag či poruchy spánku spôsobené prácou na zmeny.

Melatonin na stole

Aké sú najväčšie výhody melatonínu

Ako sme spomínali vyššie, jednou z najväčších výhod melatonínu je, že napomáha k zlepšeniu zaspávania a k zvýšenej kvalite spánku. Okrem toho obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, ktoré môžu pomôcť predchádzať poškodeniu buniek a udržať vaše oči zdravé. Podľa štúdií môže melatonín pomáhať kontrolovať pigmentáciu očí a regulovať množstvo svetla dopadajúceho na fotoreceptory, čím chráni oči pred poškodením. 

Viaceré štúdie zistili, že melatonín je účinný v boji proti príznakom jet lagu. Ten je spôsobený rýchlym cestovaním cez niekoľko časových pásiem, čo má za následok poruchy spánku, únavu cez deň a pocit celkovej nepohody. Tým, že melatonín pôsobí ako antioxidant, chráni a čistí mitochondrie buniek, a ak je prítomný v zdravom množstve, zabraňuje ochoreniam v častiach tela ako srdce, mozog a nervový systém.

Melatonín a jeho antioxidačné účinky

Melatonín sa často považuje za silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Voľné radikály sú molekuly, ktoré majú nevyrovnaný počet elektrónov a môžu poškodzovať bunkové štruktúry a DNA.

Taktiež znižuje množstvo voľných radikálov v bunke a tiež podporuje iné antioxidanty, ako je napríklad glutation, pri znižovaní množstva voľných radikálov. Okrem toho, melatonín môže byť účinný aj pri neutralizácii škodlivých kovov, ako je napríklad železo a medi, ktoré môžu zvyšovať množstvo voľných radikálov v bunke.

V skutočnosti niektoré štúdie naznačujú, že melatonín môže byť až 200-krát účinnejší antioxidant ako vitamín E. Melatonín navyše môže byť účinný aj pri liečbe niektorých chorôb, ako sú napríklad kardiovaskulárne ochorenia, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a rakovina.

Je však dôležité poznamenať, že melatonín nie je jediným antioxidantom a ani nie je najúčinnejším antioxidantom, ktorý je k dispozícii. Existuje mnoho ďalších antioxidantov, ktoré môžu byť účinné pri ochrane buniek pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Preto sa odporúča konzumovať rôzne antioxidanty z rôznych zdrojov, aby sa zabezpečila optimálna ochrana buniek pred poškodením.

Melatonin vzorec

Je bezpečné užívať melatonín každý večer?

Vo všeobecnosti sa zdá, že krátkodobé užívanie melatonínu je pre väčšinu dospelých bezpečné. Skúsenosti s účinkami dlhodobého užívania melatonínu sú však obmedzené. Niektoré štúdie naznačili, že dlhodobé užívanie (viac ako 3 mesiace) melatonínu u dospelých môže v porovnaní s placebom spôsobiť mierne vedľajšie účinky

Čo sa stane v prípade, že užijete príliš veľa melatonínu? Vedľajšie účinky môžu zahŕňať pocit ospalosti, bolesti hlavy, závraty či nevoľnosť. Ak sa u vás vyskytnú vedľajšie účinky užívania melatonínu, prestaňte ho užívať a poraďte sa so svojím lekárom

Aké iné účinné látky nájdeme v melatoníne?

Okrem samotného melatonínu môžeme v melatonínových doplnkoch nájsť aj ďalšie látky, ktoré môžu ovplyvniť jeho účinky.

 1. L-theanín: L-theanín je aminokyselina, ktorá sa bežne nachádza v zelenom čaji. Má upokojujúci účinok na mozog a môže pomôcť zmierniť stres a úzkosť. Kombinácia L-theanínu a melatonínu môže pomôcť zlepšiť kvalitu spánku a zmierniť nespavosť.

 2. Vitamín B6: Je dôležitý pre tvorbu melatonínu v tele. Tento vitamín môže pomôcť zlepšiť kvalitu spánku a zmierniť nespavosť. Ak telo nemá dostatok vitamínu B6, môže to spôsobiť problémy so spánkom.

 3. Zinok: Zinok je minerál, ktorý je dôležitý pre mnoho funkcií v tele, vrátane tvorby melatonínu. Zinok môže tiež pomôcť zlepšiť kvalitu spánku a zmierniť nespavosť. Ak telo nemá dostatok zinku, môže to mať vplyv na tvorbu melatonínu a spôsobiť problémy so spánkom.

 4. Kyselina listová: Je vitamín B-komplexu, ktorý pomáha s tvorbou a opravou DNA. Tento vitamín môže pomôcť zlepšiť kvalitu spánku a zmierniť nespavosť. Okrem toho môže kyselina listová pomôcť zmierniť únavu a podporiť zdravie mozgu.

 5. Magnézium: Ide o minerál, ktorý je dôležitý pre mnoho funkcií v tele, vrátane regulácie spánku. Tento minerál môže pomôcť zlepšiť kvalitu spánku a zmierniť nespavosť. Ak telo nemá dostatok magnézia, môže to mať vplyv na tvorbu melatonínu a spôsobiť problémy so spánkom.

 6. Medovka lekárska: Bylina s upokojujúcimi vlastnosťami, ktorá sa tradične používa na zmiernenie stresu a úzkosti. Kombinácia medovky lekárskej a melatonínu môže pomôcť zlepšiť kvalitu spánku a zmierniť nespavosť.

 7. Mučenka pletová: Taktiež bylina, ktorá sa tradične používa na zmiernenie úzkosti a na podporu zdravia nervového systému. Táto bylina môže tiež pomôcť zlepšiť kvalitu spánku a zmierniť nespavosť.

Užívanie melatonínu - pre koho je vhodné?

Melatonín je hormón, ktorý reguluje spánok a hraje dôležitú úlohu v nášho tela. Jeho užívanie môže byť užitočné pre niektoré skupiny ľudí, najmä tých, ktorí majú problémy so spánkom. Tu sú niektoré skupiny ľudí, pre ktoré by mohlo byť užívanie melatonínu vhodné:

 1. Osoby so zmeneným pracovným režimom: Ak pracujete v nočných zmenách alebo cestujete často cez časové zóny, môže to narúšať vaše prirodzené cirkadiánne rytmy a spôsobovať problémy so spánkom. V týchto prípadoch môže byť užívanie melatonínu vhodné.

 2. Osoby s nespavosťou: Ak máte problémy so zaspávaním alebo udržiavaním spánku, môže vám melatonín pomôcť zlepšiť kvalitu spánku a zmierniť nespavosť.

 3. Osoby so sezónnou afektívnou poruchou (SAD): SAD je depresia, ktorá sa obvykle vyskytuje v zimných mesiacoch, keď je menej slnečného svetla. Melatonín môže pomôcť regulovať cirkadiánne rytmy a zlepšiť náladu u osôb s touto poruchou.

Zníženie hladiny melatonínu - ako tomu zabrániť?

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete zabrániť zníženiu hladiny melatonínu v tele, uvádzame pár príkladov:

 1. Znížte expozíciu modrému svetlu: Modré svetlo, ktoré emitujú elektronické zariadenia, môže inhibovať tvorbu melatonínu. Preto sa odporúča obmedziť užívanie elektronických zariadení a televízie pred spaním. Prípadne môžete používať okuliare blokujúce modré svetlo.

 2. Udržiavajte pravidelný spánkový režim: Udržiavanie pravidelného spánkového režimu môže pomôcť udržať hladinu melatonínu v rovnováhe.

 3. Ovládajte stres: Stres môže mať negatívny vplyv na tvorbu melatonínu. Preto sa odporúča pravidelne praktikovať relaxačné techniky, ako je napríklad meditácia. Taktiež môžete užívať prírodné tabletky na potláčanie stresu.

 4. Jedzte potraviny bohaté na tryptofán: Tryptofán je aminokyselina, ktorá sa používa na tvorbu melatonínu. Potraviny bohaté na tryptofán, ako sú napríklad mäso, ryby, vajcia, orechy a semená, môžu pomôcť zvýšiť hladinu tryptofánu a tým aj melatonínu.

 5. Používajte prírodné doplnky: Niektoré prírodné doplnky, ako napríklad extrakt z valeriány alebo lúčneho harmančeka, môžu pomôcť zlepšiť tvorbu melatonínu a tým podporiť zdravý spánok.

FAQ - často kladené otázky

Melatonín predovšetkým pomáha riadiť cirkadiánny rytmus. To znamená, že sa vám bude lepšie zaspávať a je menej pravdepodobné, že sa počas noci prebudíte.

Na krátkodobé užívanie je melatonín bezpečný. To znamená menej ako 3 mesiace. Pri dlhodobom užívaní alebo príliš veľkej dávke sa však u niektorých ľudí môžu vyskytnúť vedľajšie problémy ako bolesť hlavy, závraty, nevoľnosť či únava počas dňa.

Vo všeobecnosti sa užívanie melatonínu počas tehotenstva neodporúča. To isté platí aj pre dojčiace ženy.

Melatonín nie je vhodný pre každého. Niektorí ľudia by ho nemali užívať, napríklad tí, ktorí užívajú niektoré lieky, tehotné ženy a deti. Je dôležité sa poradiť s lekárom predtým, ako začnete užívať melatonín.

Zdroje:

 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15649737/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20233549/
Norbert Skoupa
Norbert Skoupa

Volám sa Norbert Skoupa a mojou najväčšou vášňou je písanie a hudba. Venujem sa copywritingu, hudobnej žurnalistike a občas aj prekladám. Mimo písania tvorím vlastnú hudbu, aktívne športujem a čítam knihy. Som zakladateľom knižného Instagramu a online magazínu Moderný Čitateľ, kde píšem o knihách a literárnom svete.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *