Domov » Zdravie a krása » Chioská Masticha – zázračný doplnok alebo len ďalší mýtus? (skúsenosti)

Masticha Active – zázrak pochádzajúci z Grécka (moja skúsenosť)

masticha-active-na-stole

Pre tých, ktorí rovnako ako aj ja, často trpia rôznorodými ťažkosťami spojenými s tráviacou sústavou, existuje kvalitný, prírodný pomocník chioská masticha

Masticha je vlastne špeciálna živica, ktorá sa získava zo stromov Pistacia lentiscus, ktoré rastú na gréckom ostrove Chios, preto sa často označuje aj chioská masticha. Naozaj môže pomôcť? Ako dopadla Masticha v recenzii? Všetky kompletné informácie nájdete v článku.

Kľúčové informácie

icon Masticha je špeciálna živica získaná zo stromov Pistacia lentiscus, ktoré rastú na gréckom ostrove Chios. Táto živica má mnoho prospešných účinkov pre zdravie, najmä na tráviaci systém.
icon Masticha je účinná pri liečbe infekcií spôsobených baktériou Helicobacter Pylori, ktorá je hlavnou príčinou žalúdočných vredov. Taktiež má antimikrobiálne, protizápalové a protirakovinové účinky.
icon Masticha Active je verzia mastichy obohatená o probiotické látky, ktoré zvyšujú jej účinky, najmä pri liečbe helikobaktera a žalúdočných vredov.
icon Pri kúpe mastichy je dôležité overiť jej pôvod, aby ste sa vyhli nekvalitným produktom. Masticha z Chiosu je chráneným označením pôvodu.
icon Účinky mastichy sa dajú posilniť jablčným octom, ktorý stimuluje tvorbu žalúdočných štiav a enzýmov potrebných pre správne fungovanie trávenia.

MASTICHA RECENZIA - OBSAH ČLÁNKU

Základné informácie o Mastiche

Je pravdou, že tieto stromy môžu rásť aj v iných oblastiach pri Stredozemnom mori a produkovať živicu, ale iba stromy z Chios produkujú „slzy“ mastichy, ktoré majú charakteristickú arómu, chuť a účinky na zdravie. Masticha z Chiosu je P.D.O. Produkt (Chránené označenie pôvodu), čo znamená, že jeho meno a dobrá povesť sú chránené.

Preto ak sa rozhodnete pre kúpu, určite si overte jej pôvod, aby ste sa nenechali zlákať nižšou cenou mastichy, ktorá nie je kvalitná. Ja osobne mám skúsenosť s masticha original, zo superfood-eshop.sk, ktorá je 100% Chioským originálom s certifikátom.

Masticha Active alebo Masticha Original?

Účinky mastichy boli známe už v dobe staroveku, kedy bola táto cenná živica veľmi využívaná pre svoje liečivé a blahodarné účinky najmä na tráviaci systém ľudí. 

Vedecké tímy sa účinkami a liečebným použitím mastichy začali zaoberať až koncom 20. storočia. Výsledky mnohokrát predčili pôvodné predpoklady a v súčasnosti má masticha široké spektrum využitia.

Skôr ako prejdem ku konkrétnym účinkom mastichy musím povedať, že pri jej kúpe som bola kúsok zmätená, na internete nájdete totiž 2 základné druhy mastichy a to masticha originál a masticha active. Prišla som na to, že masticha active je nie len 100% masticha, ale je dokonca obohatená aj o probiotické látky, ktoré sú napríklad v boji proti helikobakterovi či žalúdočným vredom veľmi potrebné.

Na základe vysokého obsahu probiotických látok som sa teda rozhodla zakúpiť si a testovať mastichu active.

Účinky Mastichy Active

Bez ďalších zbytočných slov, prejdem priamo k účinkom chioskej mastichy,

Práve prevencia a liečba ochorení tráviaceho systému je téma, ktorá je pri výskume chioskej mastichy venovaná najväčšia pozornosť. Je to zrejme preto, že účinok mastichy je v tejto oblasti jedinečný a neexistuje iná prírodná substancia, ktorá by mala porovnateľný efekt.

Jedným z najdôležitejších zistení je, že masticha môže pôsobiť doslova ako zabiják Helicobactera Pylori, baktérii v žalúdku, považovanej za hlavnú príčinu žalúdočných vredov. Zistilo sa tiež, že pri liečbe helikobaktera je dokonca prírodnou alternatívou k antibiotickej liečbe

Okrem toho je masticha active prirodzeným prostriedkom pre podporu trávenia, upokojenie tráviacich ciest, odstránenie kyslosti v ústach a pálenie záhy a má antimikrobiálne, protizápalové a protirakovinové účinky.

Ak si to zhrnieme, masticha active by sa mala užívať najmä pri:

 • Infekcii helikobakterom pylori,
 • Žalúdočných ťažkostiach
 • Žalúdočných vredoch
 • Pálení záhy
 • Crohnovej chorobe
 • Ateroskleróza

Okrem toho masticha tiež :   

 • redukuje zubný povlak a zlepšuje dych
 • pozitívne ovplyvňuje cholesterol
 • pozitívne ovplyvňuje krvný tlak
 • prispieva k zdraviu žalúdka a tráviaceho traktu a pôsobí ako vhodná prevencia proti jeho ochoreniam

Dajú sa účinky mastichy ešte posilniť?

Táto otázka si nevyžaduje zložitú odpoveď, hneď na niekoľkých fórach som sa dočítala, že účinky mastichy sa dajú podporiť jablčným octom. 

Ten sa odporúča užívať spolu s mastichou, pretože stimuluje tvorbu dôležitých žalúdočných štiav a enzýmov, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie nášho trávenia a ruka v ruke s mastichou, tak táto dvojica prináša ešte rýchlejšie a priaznivejšie účinky.

Dajte si však pozor ak trpte žalúdočnými vredmi odporúča sa najprv začať len s mastichou a jablčný ocot pridať postupne po približne 10 dňoch od jej samotného užívania.

Masticha a liečba helikobaktera

Povedzme si nejaké základné informácie o Helikobakter pylori, táto baktéria patrí medzi celosvetovo najrozšírenejšie infekcie a čo ma skutočne zarazilo, trpí ňou viac ako 40% celosvetovej populácie. Baktérie sa veľmi ľahko prenáša ústnou dutinou, napríklad pri bozkávaní či použitím neumytého riadu po osobe, ktorá baktérií trpí.

Helicobacter pylori spôsobuje bakteriálnu infekciu sliznice žalúdka a dvanástnika s rôznymi sprievodnými ťažkosťami, ktoré môžu vyústiť až v chronický zápal, prípadne v rakovinu žalúdka. Helicobacter pylori teda spôsobuje najmä žalúdočné vredy a je považovaný za hlavnú príčinu žalúdočného karcinómu.

Včasná diagnostika a moderná liečba ale dokáže Helikobakter eliminovať a zabrániť vzniku komplikácií. Dôležitá je samozrejme aj prevencia a ochrana pred infekciou, ktorú masticha active tiež ponúka.

Medzi najčastejšie prvotné príznaky helikobaktera v organizme patrí tlak v hornej časti žalúdka, nadúvanie, nutkanie stále niečo jesť a tiež zápach z úst. Medzi typické príznaky organizmu s rozšírenú infekciou helikobaktera potom patria bolesti v oblasti žalúdka, pálenie záhy, tlaky v žalúdku, grganie či horká pachuť v ústach, vracanie a neustále opakujúce sa nevoľnosti, nechutenstvo a pocity zlého trávenia.

Ak vás niektoré z týchto príznakov obťažujú a chcete zistiť, či touto baktériou trpíte aj vy, môžete si zakúpiť diagnostický test na helikobatera a to najlepšie priamo v lekárni. Test na helikobaktera odhalí jeho prítomnosť maximálne do desiatich minút od jeho prevedenia a jeho presnosť je viac ako deväťdesiat deväť percent.

Pri liečbe infekcie helicobacter pylori je vhodné užívať mastichu active, ktorá helikobaktera nie len zabíja, ale svojimi probiotickými účinkami následne žalúdok i črevá upokojuje a pomáha im prinavrátiť stratenú rovnaváhu a obnovuje ich funkčnosť. Masticha sa za pomoci svojich účinných látok dostane priamo do miesto žiadaného účinku.

Terapia mastichou alebo masticha terapia, je liečba helikobaktera, ale rovnako aj iných tráviacich problémov s ním spojených založená práve a v prvom rade na chioskej mastiche. Základná masticha terapia trvá po dobu 50 dní, následne sa testom na helikobaktera zisťuje aká je jeho prítomnosť a od toho sa odvíja dĺžka a intenzita ďalšej liečby.

Prečo radšej masticha active než masticha original?

Ako som už spomínala masticha active je obohatená o dôležité probiotické látky, ktoré povyšujú účinky mastichy opäť na iný level a to:

 • zvyšujú účinky Chioskej mastichy pri liečbe helikobaktera a žalúdočných vredov
 • zabraňujú množeniu patogénnych baktérií, čím sa predchádza problémom s trávením, črevným ťažkostiam a vzniku rakoviny

Je však vždy potrebné užívať mastichu active bez ďalších prísad a prímesí, aby ste sa vyhli vedľajším účinkom či podráždeniu. Masticha z Chiosu je čisto prírodná surovina, preto pri jej kúpe buďte veľmi obozretný a opäť musím upozorniť, aby ste sa nenechajte zlákať o pár eur nižšou cenou mastichy s umelými prídavkami, ktoré ju znekvalitňujú.

Moja osobná skúsenosť s Chioskou Mastichou

Hlavný dôvodom, prečo som sa rozhodla pre testovanie a recenziu mastichy, bolo moje podozrenie na helikobaktera. Spozorovala som na sebe niekoľko príznakov na súvisiacich s helikobakterom, ale nechcela som hneď k lekárovi či robiť si test.

Preto som začala s užívaním mastichy active a približne po 2 týždňoch som sa odhodlala zakúpiť si v lekárni test na helikobaktera, ktorý som si následne urobila. Výsledok bol negatívny a je pravdou, že ťažkosti, ktorými som trpela (ako silné a opakujúce sa bolesti brucha, horká príchuť v ústach či pocity nadúvania) sa postupne, približne po 10 dňoch užívania začali vytrácať.

Asi aj na základe toho som sa nakoniec odhodlala ku testu, ten som si po týždni opäť zopakovala a bol negatívny. Celkovo som s mastichou active veľmi spokojná, odjakživa som mala problémy s trávením ťažších jedál, napríklad poriadne pomastený a pocesnakovaný langoš či praženica z domácich vajec a iné.

Ako pravidelne užívam mastichu active sa tieto pocity ťažoby úplne minimalizovali, ale ako sa hovorí všetko s mierou. 😊

Musím pochváliť aj eshop, z ktorého som si ja osobne mastichu active objednávala, nakoľko majú veľmi prehľadný popis a je zrejmý pôvod tohto výrobku, nakoľko mnoho známych eshopov tento podstatný fakt neuvádza, ba dokonca som narazila na zamenený popis medzi mastichou original a astichou active.

Podobné doplnky na trhu

Probio24

Skvelý doplnok, ktorý obsahuje až 11 probiotických kmeňov a viac ako 33 miliónov živých kultúr. Umiestnil sa na skvelom mieste aj v našom teste najlepších probiotík.

Často kladené otázky

Masticha má mnoho prospešných účinkov pre zdravie. Môže pomôcť s trávením, zlepšiť funkciu čriev, pomôcť pri liečbe ústnej choroby a zubného kazu. Masticha tiež pomáha pri liečbe infekcií a bolesti. Má tiež antiseptické a protizápalové vlastnosti.

Masticha sa používa ako prírodná prísada do jedál a nápojov alebo samotných tabletiek. Môže sa pridávať do pečiva, omáčok, dresingov, jogurtov a smoothie. Môže sa tiež použiť na výrobu miestnej medicíny, ako napríklad Mastichový olej.

Masticha je bežne považovaná za bezpečnú pre väčšinu ľudí, ktorí ju používajú. Avšak, pre tých, ktorí sú alergickí na Mastichu, by sa mali vyhnúť jej používaniu. Masticha sa tiež nemá používať počas tehotenstva, pretože môže spôsobiť kontrakcie. Je dôležité konzultovať s lekárom predtým, než začnete používať Mastichu, ak máte zdravotné problémy.

Masticha - moje zhrnutie

Masticha active predstavuje unikátne spojenie medzi 100% originál mastichou a probiotickýi látkami, ktoré skvele dopĺňajú jej účinky. Je veľkým bojovníkom pri liečbe helikobaktera, ale aj žalúdočných vredov, problémoch s pálením záhy či iných tráviacich problémoch, ale rovnako je nápomocná aj pri ústnej hygiene a priaznivo pôsobí na cholesterol a krvný tlak.

Ak môžem svoju osobnú skúsenosť s mastichou active krátko zhrnúť, tak jej účinky na moje telo, hlavne trávenie ma skutočne pozitívne prekvapili.

V tabuľke si následne môžete pozrie hlavné výhody i nevýhody mastichy active.

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka, ktorá sa vo svojom voľnom čase zaujíma o nové trendy, módu a zdravie.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *