Domov » Zdravie a krása » Maca peruánska – účinky, recenzie, skúsenosti + ktorá je tá najlepšia?

Maca peruánska - účinky, recenzie, skúsenosti + ktorá je tá najlepšia?

Tieto najlepšie maca prášky a tablety odporúčame:

Víťaz testu

Maca 4 Druhy BIO Organic
5/5

Overená kvalita

4.5/5

Stredná cesta

4.5/5

Superpotraviny v posledných rokoch zažili naozaj veľký boom. Medzi jednu z najznámejších patrí aj Maca peruánska. Tá pochádza z vysokohorských oblastí Ánd v Peru, kde sa pestuje a používa ako zdroj potravy už tisíce rokov.

V tomto článku si o tejto potravine povieme viac a ukážeme vám tie najlepšie doplnky výživy s obsahom Macy peruánskej. Dozviete sa o ich výhodách, dávkovaní a aj to, komu môžu pomôcť. Zameriame sa aj na účinky, recenzie a skúsenosti macy peruánskej. Ktorá maca je tá najlepšia?

Najlepšie prášky a tablety macy peruánskej na základe testu

Najlepšia maca na trhu

Hodnotenie

Najlepšia ponuka

Blendea Maca 4 Druhy BIO Organic

Maca Advance Nutraceutics

Bio Maca Namaximum

Zerex Maca

Aliver Nutraceutics Maca Peruánska

BrainMax Pure Maca

NATU Maca prášok BIO 80 g

NOW Maca

Viridian Maca Extract Organic

Maca Fresh ENERGY

MACA PERUÁNSKA RECENZIE - OBSAH ČLÁNKU

Najlepšia maca peruánska recenzie a skúsenosti

Maca 4 Druhy BIO Organic

Maca 4 Druhy BIO Organic je výnimočný doplnok stravy, ktorý kombinuje štyri druhy macy (žltú, červenú, fialovú a čiernu) v jednej rastlinnej kapsule. Tento produkt je navrhnutý tak, aby podporoval hormonálnu rovnováhu, plodnosť, vytrvalosť a sexuálnu výkonnosť – odporúčame pozrieť aj naše najlepšie tabletky na potenciu. Maca mix je získavaný za tých najlepších podmienok a v BIO kvalite, čo zaručuje jeho vysokú kvalitu a účinnosť.

Maca 4 Druhy BIO Organic je vhodná pre ľudí, ktorí hľadajú prírodný spôsob, ako podporiť svoje fyzické a duševné zdravie. Tento produkt je tiež vhodný pre vegánov a väčšinu alergikov, pretože neobsahuje sóju ani lepok.

Užívanie a dávkovanie: Odporúčané denné dávkovanie je 3-6 kapsúl denne, ktoré by ste mali zapíjať dostatočným množstvom vody. Balenie obsahuje 15-30 dávok.

Maca 4 Druhy BIO Organic je skvelým doplnkom pre tých, ktorí chcú podporiť svoje celkové zdravie a pohodu prirodzeným spôsobom. Jej výhody, ako je podpora hormonálnej rovnováhy, plodnosti a vytrvalosti, môžu prispieť k zlepšeniu kvality vášho života.

Maca ADVANCE obsahuje vysoko koncentrovaný extrakt z koreňa žeruchy peruánskej, známej ako maca. Tento produkt je navrhnutý tak, aby podporoval libido, vytrvalosť a vitalitu. Maca ADVANCE je vysoko nutrične hodnotná a je vhodným každodenným doplnkom zdravého jedálneho lístka.

Užívanie a dávkovanie: Odporúčané denné dávkovanie je 1 kapsula 1-2 krát denne, ktorú by ste mali zapíjať dostatočným množstvom vody.

Maca ADVANCE je skvelým doplnkom pre tých, ktorí chcú podporiť svoje celkové zdravie a pohodu prirodzeným spôsobom. Jej vysoká nutričná hodnota a prítomnosť vitamínov a minerálov v prirodzenej podobe robia z tohto produktu unikátnu superpotravinu.

Značka BioMedical má vo svojej ponuke výživový doplnok s názvom Bio Maca. Ten obsahuje známy prírodný adaptogén Macu peruánsku, ktorá rastie v pohorí Ánd. Je to skvelý zdroj viacerých dôležitých živín vrátane vitamínov A, E a vitamínov skupiny B. Okrem toho obsahuje minerály ako vápnik či draslík, a taktiež v nej nájdete dôležité esenciálne mastné kyseliny.

Maca peruánska sa bežne používa ako prírodný zdroj energie. Vďaka tomu je vhodná pre športovcov a ľudí, ktorí sa snažia o zvýšenie fyzickej výkonnosti. Mimo toho sa predpokladá, že zvyšuje libido a zlepšuje sexuálne funkcie u mužov aj žien – ak chcete viac podporiť vitalitu u žien odporúčame produkt Feminus, ktorý sme recenzovali a pre mužov produkt Primulus. Maca navyše obsahuje aj bioaktívne zlúčeniny, ako sú polyfenoly a glukozinoláty, ktoré majú antioxidačné a protizápalové účinky. 

Produkt Bio Maca je vo forme prášku a jedno balenie váži 100 alebo 400 gramov. Denne sa odporúča prijať 1-3 krát jednu čajovú lyžičku, ktorú stačí rozmiešať vo vode a vypiť medzi jedlami.

Doplnok stravy Bio Maca si môžete zakúpiť už za 5,95 €.

Známy výrobca výživových doplnkov Zerex má vo svojej ponuke aj Macu peruánsku. Tú nájdete vo forme praktických tabliet. Výhodou je, že ide o silný extrakt z koreňa tejto rastliny. Tým, že maca je adaptogénna rastlina, zvyšuje energiu, fyzickú silu, vytrvalosť a okysličenie krvi. Navyše obsahuje vlákninu, ktorá môže pomôcť pri trávení a podporiť zdravé črevá. Môže tiež pomôcť zmierniť tráviace problémy, ako je zápcha.

Jej najväčšou výhodou je, že môže zvýšiť libido. V prehľadovej štúdii z roku 2010, ktorá zahŕňala štyri vysokokvalitné štúdie s celkovým počtom 131 účastníkov, sa zistilo, že užívanie macy zlepšilo sexuálnu túžbu po najmenej 6 týždňoch. Táto rastlina priaznivo vplýva aj na centrálny nervový systém, vďaka čomu znižuje nežiaduce psychické stavy. Tým môže zmierniť nervozitu, stres, úzkostné stavy či depresiu.

Jedno balenie Zerex Maca obsahuje 100 kapsúl, pričom denne vám stačí prijať dva kusy. V jednej dávke sa nachádza až 800 mg Macy peruánskej.

Doplnok stravy Zerex Maca zakúpite už za 14,42 €.

Aliver Nutraceutics Maca Peruánska Strong

Maca Strong od spoločnosti Aliver Nutraceutics vám ponúka silný extrakt Macy peruánskej v pomere 6 : 1 v prémiovej kvalite. To znamená, že má dvojnásobnú koncentráciu obsiahnutých látok a kvalitnejší účinok. Maca je známa najmä svojou povesťou prírodného afrodiziaka. Mala by tak podporiť vaše libido a zlepšiť sexuálny výkon

Maca má pravdepodobne adaptogénne vlastnosti, čo znamená, že môže vášmu telu pomôcť lepšie znášať stres a podporiť pocit pohody. Okrem toho môže podporiť hormonálnu rovnováhu v tele – regulovať a podporovať endokrinný systém, ktorý je zodpovedný za produkciu hormónov. Niektoré štúdie naznačujú, že Maca môže byť prospešná pre ženy, ktoré pociťujú príznaky spojené s menopauzou.

Jedno balenie Maca Strong obsahuje 120 kapsúl. Denná odporúčaná dávka je 2 až 4 kapsule 2x denne.

Výživový doplnok Aliver Nutraceutics Maca Peruánska Strong si môžete zakúpiť už za 12,59 €.

BrainMax Pure Maca

Známa česká značka výživových doplnkov BrainMax prichádza na trh s novinkou Pure Maca. Ako je už z názvu jasné, obsahuje prášok Macy peruánskej, ktorá je sušená na slnku pomocou tradičného peruánskeho postupu. Pri tomto produkte ide o Macu čiernu – najvzácnejší druh, tvorí iba 10-15 % celkovej produkcie. 

Primárne je vhodná pre mužov, pretože podporuje fyzickú výkonnosť, vitalitu a produkciu energie. Vďaka tomu má povesť prírodného afrodiziaka. Taktiež  môže zlepšiť kognitívne funkcie, pamäť a celkové zdravie mozgu. Maca je dobrým zdrojom vápnika a ďalších minerálov, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie kostí. Pravidelná konzumácia môže pomôcť udržať silné kosti a predchádzať ochoreniam, ako osteoporóza.

V jednom balení Pure Maca sa nachádza 200 gramov prášku. Počas prvého týždňa vám stačí užívať jednu čajovú lyžičku denne. Ďalšie dva týždne zvýšte dávku na 2-3 čajové lyžičky, pričom neskôr môžete užívať polievkovú lyžicu. Výhodou je, že Macu nemusíte piť len samotnú – môžete ju pridávať aj do proteínového nápoja, smoothie alebo raňajkovej kaše.

BrainMax Pure Maca zakúpite už za 12,65 €.

NATU Maca prášok BIO 80 g

NATU Maca prášok BIO je výživový doplnok, ktorý obsahuje 100% BIO prášok z koreňa žeruchy peruánskej, známej aj ako Maca. Táto rastlina rastie výhradne v juhoamerických Andách na území Peru a Bolívie a je známa svojimi pozitívnymi účinkami na fyzickú a duševnú kondíciu.

Maca podporuje vytrvalosť, vitalitu a sexuálne zdravie. Je vhodná pre všetkých, ktorí hľadajú zdroj energie a stimulant libida. Prášok môžete pridať do obľúbených smoothie, müsli, ovocných alebo zeleninových šalátov, do cesta pri pečení alebo do raňajkových kaší.

Macu peruánsku vo forme rastlinných kapsúl vám prináša spoločnosť NOW. Obyvatelia peruánskych Ánd ju po stáročia užívajú ako významnú súčasť svojho tradičného lekárstva. Maca obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, ktoré môžu podporiť imunitný systém a tým pádom pomôcť telu bojovať proti infekciám a chorobám.

Antioxidačné vlastnosti Macy môžu pomôcť chrániť pokožku pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Môže tiež podporovať zdravý vzhľad pleti a zmierňovať príznaky starnutia. Zaujímavosťou je aj to, že Maca môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi a zlepšiť citlivosť na inzulín. To môže byť naozaj prospešné pre osoby s cukrovkou alebo osoby s rizikom vzniku tohto ochorenia.

Jedno balenie doplnku stravy NOW Maca obsahuje 90 rastlinných kapsúl, ktoré sú vhodné aj pre vegánov. Denne vám stačí prijať jednu kapsulu, ktorú zapijete dostatočným množstvom vody. 

Výživový doplnok NOW Maca si môžete zakúpiť za 20,80 €.

Viridian Maca Extract Organic

Viridian Maca Extract je organický výživový doplnok, ktorý obsahuje extrakt z koreňa Macy peruánskej. Maca je malá koreňová zelenina, ktorá sa pestuje v nadmorskej výške nad 3500 metrov v Andách. Tento doplnok je v bio kvalite a je certifikovaný podľa normy CZ-BIO-001.

Maca sa tradične využíva ako jemný prírodný stimulant pre psychickú i fyzickú kondíciu. Produkt je vhodný pre všetky jedince zamerané na podporu fyzického i duševného výkonu a všetkých, ktorí hľadajú zdroj energie a stimulant libida.

Maca ENERGY

Maca Fresh Energy je unikátny produkt, ktorý je určený pre ľudí, ktorí potrebujú zvýšiť svoju mentálnu pozornosť, podporiť mozgovú činnosť a poskytnúť svojmu telu energiu. Tento doplnok stravy je zložený z troch prírodných látok – macy, guarany a kofeínu, ktoré sú navrhnuté tak, aby stimulovali váš mozog a zlepšili vašu koncentráciu a energiu.

Maca Fresh Energy je vhodná pre študentov, manažérov, profesionálnych šoférov a ľudí, ktorí pracujú pod mentálnou a psychickou záťažou. Okrem toho, tento produkt zlepšuje intímne zdravie, podporuje sexualitu, zvyšuje libido a prispieva k psychickému a fyzickému zdraviu.

Čo je to maca?

Maca, známa aj ako Lepidium meyenii, je rastlina pôvodom z Peru, kde sa pestuje už tisíce rokov. Jej koreň, ktorý sa často spracováva do práškovej formy, je bohatý na vitamíny, minerály a bielkoviny. Maca je obzvlášť cenená pre svoje adaptogénne vlastnosti, čo znamená, že pomáha telu prispôsobiť sa stresu.

Maca je často označovaná ako “peruánska ženšen” pre svoje povzbudzujúce a energizujúce účinky. Je známa svojou schopnosťou zlepšovať mentálnu jasnosť, zvyšovať výdrž a podporovať sexuálnu funkciu u mužov a žien. Maca je tiež populárna medzi športovcami pre jej schopnosť podporovať svalový rast a zlepšovať fyzický výkon.

Aké druhy existujú?

Maca je dostupná v rôznych druhoch, ktoré sa líšia farbou ich koreňov. Každý druh má trochu iné vlastnosti a účinky. Tu je prehľad najbežnejších druhov macy:

 1. Žltá Maca: Toto je najbežnejšia forma macy, ktorá tvorí približne 60-70% všetkej macy, ktorá sa pestuje v Peru. Žltá maca je známa svojimi všeobecnými výživovými vlastnosťami a je často používaná na podporu energie a výdrže.

 2. Červená Maca: Červená maca je druhý najbežnejší typ macy a je obzvlášť cenena pre svoje výživové a liečivé vlastnosti. Červená maca je známa svojou schopnosťou zlepšovať hormonálnu rovnováhu, podporovať reprodukčné zdravie a zlepšovať kostnú hustotu.

 3. Čierna Maca: Čierna maca je najzriedkavejšia a najvýznamnejšia forma macy. Je obzvlášť známa svojimi adaptogénnymi vlastnosťami a je často používaná na podporu mentálnej jasnosti, pamäti a učenia. Čierna maca je tiež populárna pre svoje afrodiziakálne účinky a schopnosť zlepšovať mužskú plodnosť.

Každý z týchto druhov macy má svoje jedinečné vlastnosti a môže byť použitý na rôzne účely, v závislosti od individuálnych potrieb a cieľov.

Maca peruánska prášok

Aké má maca peruánska účinky?

Maca peruánska je známa svojimi mnohými pozitívnymi účinkami na zdravie. Tu je niekoľko z nich:

 1. Podpora energie a výdrže: Maca je adaptogén, čo znamená, že pomáha telu prispôsobiť sa stresu. Môže zvýšiť energiu a výdrž bez toho, aby spôsobila nervozitu alebo nespavosť, ktoré sú často spojené s kofeínom.

 2. Zlepšenie mentálnej jasnosti a koncentrácie: Maca môže podporovať mentálnu jasnosť a koncentráciu, čo môže byť užitočné pre študentov, profesionálov a starších ľudí, ktorí chcú zlepšiť svoju kognitívnu funkciu.

 3. Podpora reprodukčného zdravia a libida: Maca je známa svojou schopnosťou zlepšovať libido a sexuálnu funkciu u mužov a žien. Môže tiež podporovať reprodukčné zdravie a plodnosť.

 4. Podpora hormonálnej rovnováhy: Maca môže pomôcť vyrovnať hormonálne nerovnováhy, čo môže byť užitočné pre ženy v menopauze alebo pre ľudí s endokrinnými poruchami.

 5. Podpora imunitného systému: Maca je bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré môžu podporovať imunitný systém a pomôcť telu bojovať proti chorobám.

 6. Podpora zdravého starnutia: Maca môže pomôcť zmierniť niektoré príznaky starnutia, vrátane únavy, zhoršenej pamäti a kognitívnej funkcie, a zhoršenej sexuálnej funkcie.

 7. Podpora zdravého trávenia: Maca môže podporovať zdravé trávenie a pomôcť pri problémoch s trávením, ako je napríklad syndróm dráždivého čreva.

Každý z týchto účinkov môže byť užitočný pre rôzne skupiny ľudí, v závislosti od ich individuálnych potrieb a cieľov.

Môže mať maca aj nežiadúce účinky?

Áno, ako každý doplnok stravy, aj maca môže mať potenciálne nežiaduce účinky, hoci sú relatívne zriedkavé a väčšinou mierne. Niektoré možné nežiaduce účinky môžu zahŕňať:

 1. Tráviace problémy: Niektorí ľudia môžu zažiť mierne tráviace problémy, ako je nadúvanie, plynatosť alebo hnačka, keď začnú užívať macu. Tieto symptómy sú zvyčajne dočasné a môžu sa zmierniť, keď sa telo prispôsobí doplnku.

 2. Hormonálne zmeny: Maca môže ovplyvniť hladinu hormónov v tele, čo môže viesť k nežiaducim účinkom, ako sú zmeny nálady, nespavosť alebo zmeny v menštruačnom cykle u žien.

 3. Alergické reakcie: Hoci sú alergické reakcie na macu zriedkavé, niektorí ľudia môžu byť alergickí na túto rastlinu. Symptómy môžu zahŕňať vyrážku, svrbenie, dýchavičnosť alebo opuch.

 4. Interakcie s liekmi: Maca môže interagovať s niektorými liekmi, vrátane hormonálnych liekov, ako sú antikoncepčné pilulky alebo lieky na hormonálnu terapiu.

Ak máte nejaké zdravotné problémy alebo užívate lieky, mali by ste sa pred začatím užívania macy poradiť so svojím lekárom. Ak začnete zažívať akékoľvek nežiaduce účinky, mali by ste prestáť užívať macu a poradiť sa so svojím zdravotníckym poskytovateľom.

maca na stole

Aké látky Maca peruánska najčastejšie obsahuje?

Maca je bohatá na množstvo výživných látok, ktoré prispievajú k jej mnohým zdravotným výhodám. Tu je niekoľko kľúčových látok, ktoré maca obsahuje:

 1. Vitamíny: Maca obsahuje množstvo vitamínov, vrátane vitamínov B1, B2, B6, C a E. Tieto vitamíny podporujú celkové zdravie a pomáhajú telu fungovať správne.

 2. Minerály: Maca je bohatá na minerály, vrátane vápnika, draslíka, železa, horčíka, zinku a meďa. Tieto minerály sú dôležité pre mnohé telesné funkcie, vrátane podpory kostného zdravia, regulácie metabolizmu a podpory imunitného systému.

 3. Bielkoviny: Maca obsahuje všetkých 20 esenciálnych aminokyselín, čo z nej robí kompletný zdroj bielkovín. Bielkoviny sú dôležité pre rast a opravu buniek, podporu imunitného systému a produkciu hormónov.

 4. Vláknina: Maca je dobrým zdrojom vlákniny, ktorá podporuje zdravé trávenie, pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a môže prispieť k pocitu sýtosti.

 5. Fytochemikálie: Maca obsahuje rôzne fytochemikálie, vrátane alkaloidov, flavonoidov a glukozinolátov. Tieto látky môžu mať rôzne zdravotné výhody, vrátane podpory imunitného systému, zlepšenia kognitívnej funkcie a podpory zdravého starnutia.

 6. Makronutrienty: Maca je tiež zdrojom makronutrientov, vrátane tukov, sacharidov a bielkovín, ktoré sú potrebné pre energetické potreby tela.

Každá z týchto látok prispieva k celkovým zdravotným výhodám macy a robí z nej výživný doplnok stravy.

Ako Macu užívať a dávkovať?

Maca sa zvyčajne užíva vo forme prášku alebo kapsúl. Dávkovanie macy môže závisieť od rôznych faktorov, vrátane vašej súčasnej zdravotnej situácie, veku a hmotnosti. Všeobecne sa odporúča nasledovné dávkovanie:

 1. Prášok: Ak užívate macu vo forme prášku, bežná dávka je približne 1-2 čajové lyžičky (5-10 g) denne. Prášok môžete pridať do smoothie, jogurtu, müsli alebo iných jedál.

 2. Kapsuly: Ak užívate macu vo forme kapsúl, bežná dávka je približne 1-2 kapsuly denne, čo je zhruba ekvivalent 500-1000 mg macy.

Vždy je dôležité začať s nižšou dávkou a postupne ju zvyšovať, aby ste videli, ako na to vaše telo reaguje. Maca je považovaná za bezpečnú pre väčšinu ľudí, ale ako pri akomkoľvek doplnku stravy, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom alebo zdravotníckym odborníkom pred začatím užívania macy, najmä ak máte nejaké zdravotné problémy alebo užívate lieky.

maca peruánska tablety
Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka, ktorá sa vo svojom voľnom čase zaujíma o nové trendy, módu a zdravie.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *