Domov » Zdravie a krása » Recenzia kolagén z Namaximum, má naozaj tak zázračné účinky? (osobná skúsenosť)

Recenzia kolagén z Namaximum, má naozaj tak zázračné účinky? (osobná skúsenosť)

kolagen-namaximum.sk

V súčasnosti na mňa z každej strany číhajú reklamy na kolagén, ktorý je 100% skvelý a vhodný pre každého a tak som nakoniec sama neodolala a rozhodla som sa kolagén otestovať. Zo skutočne pestrej ponuky som si vybrala Collagen Premium.

V tomto prípade ide o rybí kolagén, s vysokým obsahom vitamínu C a bez pridávaných farbív, príchutí, konzervantov či GMO, čo som považovala za ďalšie benefity, ktoré mi uľahčili výber kolagénu na testovanie.

Bez ďalších zbytočných slov prejdem priamo ku recenzii.

COLLAGE PREMIUM RECENZIA - OBSAH ČLÁNKU

Kľúčové informácie

icon Kolagén je dôležitou bielkovinou v ľudskom tele, ktorá podporuje pružnosť tkanív a zlepšuje štruktúru pokožky.
icon Existujú rôzne typy kolagénu, ktoré sa špecializujú na rôzne orgány a tkanivá.
icon Môžete si vybrať medzi hovädzím a rybacím kolagénom, ktoré majú mierne odlišné benefity.
icon Nedostatok kolagénu môže viesť k problémom ako vrásky, lámavé vlasy a nechty, bolesti kĺbov a iné.

Čo to vlastne kolagén je

Kolagén patrí medzi dôležité látky v ľudskom tele, pričom kolagén je vlastne nerozpustná bielkovina, ktorá tvorí taký základ všetkých spojivových tkanív. Každý ľudský organizmus si ho vytvára sám, avšak s postupom času o túto schopnosť bohužiaľ postupne prichádza., dokonca už po 25 roku života, čo bolo pre mňa alarmujúce a aj na základe toho som sa rozhodla, že je už najvyšší čas nejaký kolagén vyskúšať.

Jav, kedy sa v tele zníži hladina kolagénu, sa týka aj tých, ktorí vystavujú svoje kĺby a celé pohybové ústrojenstvo nadmernej záťaži, ale aj ľudí, ktorí vynechávajú stravu, ktorá jeho tvorbu podporuje. Najčastejšie sa v súvislosti s týmto problémom stretávajú teda športovci či osoby často vykonávajúce náročné manuálne úkony, no v neposlednom rade aj vegetariáni a ešte vo väčšej miere sú ohrození vegáni.

Kolagén je čisto živočíšneho pôvodu a v rastlinnej ríši sa nevyskytuje. Dočítala som sa, že výrobcovia síce uvádzajú v zložení aj rastlinné zložky, ale tie sú tam na to, aby doplnili prípadné iné vitamíny či zvýšili vstrebateľnosť kolagénu.

Existuje až 27 typov kolagénu v našom tele a každý z nich sa špecializuje na iný orgán, druh tkaniva alebo má špecifický účel. Kolagény, ktoré si môžeme kúpiť ako doplnok stravy obsahujú predovšetkým dva najdôležitejšie typy I a II, ktoré sú v tele zastúpené najviac.

 • Kolagén typu I – najdôležitejší kolagén v ľudskom tele tvorí až 90% celkového obsahu kolagénu v tele. Nachádza sa v kostiach, koži, šľachách, zuboch, riedkom väzive a puzdrách orgánov.
 • Kolagén typu II – tvoria ho voľnejšie vlákna v chrupavkách a jeho účelom je tlmiť nárazy v kĺboch.

V prvom rade tak na kolagéne závisí zdravý vzhľad pokožky, kvalita vlasov, zubov a nechtov. Avšak výrazne sa podieľa aj na udržaní bezbolestného pohybu tela a správnej funkčnosti kĺbov.

Práve u kĺbov dochádza často k opotrebovaniu, preto je prítomnosť kolagénu tak dôležitá.

Kolagén a chudnutie ?

Ako typická žena, zaujímalo ma či má kolagén nejaký účinok na chudnutie a prekvapujúco aj v tejto oblasti vie pomôcť. Dostatok kolagénu v tele má tiež pozitívny vplyv na funkčný a rýchlejší metabolizmus.

Čím je metabolizmus rýchlejší, tým lepšie spaľuje tuky, a to má vplyv na telesnú hmotnosť a samotné chudnutie. Ak však plánujete schudnúť bez jojo efektu, tak určite odporúčame si pozrieť naše články na najlepšie tabletky na chudnutie a najlepšie spaľovače tukov. Prípadne by vám určite na ceste za dokonalou postavou mohla pomôcť aj keto diéta.

Kolagén a svaly

Netreba zabúdať ani na našich silákov, mužov. Kolagén má preukázateľné účinky na výraznejšie a pevné svaly.

Pri tvorbe svalovej hmoty hrajú významnú úlohu nielen bielkoviny, ale aj kolagén, ktorý sa za pomoci vitamínu C dokáže premeniť na bielkoviny. Športovci by na kolagén mali myslieť, pretože prospieva nielen veľa zaťažovaným kĺbom a kostiam, ale je prospešný aj pre svalovú hmotu.

Kolagén v tehotenstve

Kolagén je dokonca vhodné a priaznivé užívať aj v tehotenstve. V priebehu tehotenstva môže kolagén pomôcť vyrovnať s novou záťažou a zmenami, ktoré toto obdobie sprevádza. Kolagén v tehotenstve naviac zmierňuje bolesti chrbta, bedier a kolien a má priamy vplyv na zdravie plodu.

Po pôrode zase kolagén urýchľuje regeneráciu ženského tela, ktoré dostáva zabrať ešte dlho potom (nedostatok spánku, dojčenie a iné). Kolagén zlepšuje stav celého pohybového aparátu a navyše má priaznivý vplyv na stav pokožky po pôrode (hlavne strie).

Čo keď kolagén v tele chýba, ako to môžem riešiť?

Nedostatok kolagénu vo svojom tele každý z nás rozpozná, pretože sa nepríjemnosti budú hlásiť o slovo pomerne skoro a v nemalej miere. V takejto chvíli je volanie po doplnení hladiny kolagénu skutočne akútne, no podobným nepríjemnostiam sa odporúča skôr predchádzať.

Náhle tvorenie vrások na pleti, zvýšená lámavosť vlasov a nechtov, no v neposlednom rade bolesť kolien či iných kĺbov, nie je nič, čo by som chcela dobrovoľne zažívať.

Ďalšie príznaky nedostatku kolagénu v tele sú:

 • Strata pružnosti pokožky na celom tele
 • Zvädnutá pleť bez jasných kontúr
 • Slabé, rozstrapkané a vypadávajúce vlasy a nechty
 • Znížená pružnosť ciev
 • Bolesti kĺbov
 • Slabé kosti
 • Horšie kvalita chrupaviek
 • Riziko vzniku artrózy a osteoporózy

Správna prevencia je preto dôležitá a kolagén by sa tak nemal užívať len, keď problémy začnú. Telu, ktoré už kolagén prestáva efektívne vytvárať, pomôžeme jeho doplnením či v podobe morského kolagénu (inak nazývaný aj rybí kolagén) alebo hovädzieho kolagénu.

Deficit kolagénu hrá veľmi dôležitú úlohu pri starnutí organizmu, jeho najväčší úbytok v tele je v období 50 až 60 roku života, kedy výrazným spôsobom už obmedzuje aj pohyblivosť tela, čo je sprevádzané aj silnými bolesťami, no ako som už spomínala telo ho začne produkovať postupne menej už od 25 roku života. Aj preto sa na sociálnych sieťach stretávame s pomerne mladými ľuďmi, ktorí kolagén recenzujú a propagujú.

Čo sa týka množstva kolagénu v tele, to ovplyvňuje celý rad faktorov. Okrem vhodnej stravy bohatej na kolagén (napr. vaječné bielka, ryby a morské plody či vývar z mäsa), minerály a vitamíny je potrebné brať do úvahy aj faktory, ktoré tvorbe kolagénu bránia alebo ho dokonca ničia:

 • Nezdravá strava bohatá na rafinované sacharidy a cukry
 • Nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu bez adekvátnej ochrany
 • Fajčenie.

Čo ak neviem ktorý? Ako si mám kolagén správne vybrať

Najjednoduchším spôsobom, ako hladinu kolagénu v tele doplniť, je investovať do doplnkov stravy, ktoré dokážu svoju úlohu splniť a kolagén nám okamžite doplniť, ako si však vybrať ten správny keď je ich už dostupných nespočetné množstvo druhov, príchutí od mnohých výrobcov?

Najprv je najdôležitejšie rozhodnúť sa medzi hovädzím a rybacím kolagénom, nakoľko oba telu prinášajú svoje, mierne odlišné benefity.

Hovädzí kolagén

Začnem s hovädzím kolagénom. Podľa dostupných info, je tento kolagén vyrábaný z hovädzích koží. Tvorený je kolagénom 1. a 2. typu a primárne slúži na zmiernenie bolesti kĺbov, prispieva k zdraviu ciev či rýchlejšiemu zotavovaniu (napríklad po namáhavom tréningu, ale aj po operácií či zranení) a okrem toho pomáha zvýšiť pevnosť a silu svalovej hmoty.

Dá sa teda povedať, že hovädzí kolagén je skvelou voľbou pre ľudí, ktorí aktívne športujú, prípadne starších ľudí s bolesťami kĺbov či ľudí, ktorých čaká dlhá rekonvalescencia. Hovädzí kolagén je aj o niečo málo lacnejší ako rybací kolagén.

Rybací kolagén (nazývaný aj morský kolagén)

Tento kolagén je tvorení najmä kolagénom 1. typu a vyrába sa z rybích šupín. Klinické štúdie dnes preukazujú, že má skvelú biologickú dostupnosť a tak sa veľmi rýchle vstrebáva do tela, okrem toho sú jeho účinky preukázateľné v oblasti zdravej a pevnej pokožky.

Je známy redukciou vrások či jaziev a je dôsledkom zdravej mladistvej a vypnutej pokožky nie len na tvári, ale na celom tele. Podporuje pevnosť lesk a hustotu vlasov a rovnako pevnosť nechtov. Rybací kolagén je tak skvelým doplnkom pre tých z nás, ktorí si chcú čo najdlhšie udržať mladistvý a zdravý organizmus.

Výber nechám na vašich osobných preferenciách ja sama som po pomerne dlhom uvažovaní siahla po rybacom kolagéne v práškovej forme od Natural Nutrition (tento istý výrobca ponúka aj hovädzí kolagén).

Dôležité je ešte povedať, že kolagén môžeme dostať vo forme želatínových tabliet, v prášku a tekutej forme. Práve želatínové tablety sú pre telo najťažšie stráviteľné, avšak medzi práškovou formou a tekutým kolagénom nie sú známe rozdiely v jeho stráviteľnosti či strebateľnosti a je to naozaj otázkou len vašej preferencie.

Ja osobne som sa rozhodla pre práškovú formu, nakoľko nemám rada rôzne husté tekuté nápoje s prímesami ktovie čoho a naopak, bola som zvedavá na rozpustnosť a chuť tejto formy.

Moje skúsenosti s kolagénom od Natural Nutrition

Ako som už spomínala výber vhodného kolagénu des nie je jednoduchý, máme na výber naozaj pestrú paletu výrobkov, ja som siahla bo rybacom kolagéne s veľkou dávkou vitamínu C, ktorý okrem nespočetného množstva pozitív pre organizmus, pomáha aj dobrej vstrebateľnosti kolagénu do tela.

Ďalším plusom tohto výrobku je to, že neobsahuje pridané arómy či ochucovadlá, farbivá, konzervanty a GMO. Proste ide o hydrolyzovaný kolagén z morských rýb s vitamínom C sladený stéviou, proste skvelý doplnok pre tých čo si potrpia na čistých a kvalitných produktoch.

Opäť som bola nerozhodná a z príchutí som si vybrala hneď 2 – príchuť osviežujúceho citróna a osviežujúceho jablka. Jablková príchuť kolagénu je mierne sladšia a citrónová je naopak mierne kyslejšia. Obe však hodnotím veľmi kladne, dokonca vôbec nie je cítiť prenikavú rybaciu arómu.

Veľmi príjemne ma prekvapila aj rozpustnosť kolagénu vo vode, nie je potrebné ho vôbec pretrepávať v šejkri, naopak potrebné množstvo stačí nasypať do pohára s vodou a len zamiešať. Bonusom je aj pribalená odmerka.

Čo sa týka užívania, mojim nepísaným pravidlom je piť kolagén ráno tesne pred raňajkami, prípadne počas, ale či sa rozhodnete ho piť ráno, večer alebo na obed je skutočne na vás. Z osobnej skúsenosti vám môžem povedať, že tento rybací kolagén mi nijak nezaťažuje žalúdok, ani keď ho pijem hneď ráno.

Kolagén užívam už po dobu 3 týždňov (stále mám otvorené jedno balenie, z druhého som len ochutnala na porovnanie príchutí) a úprimne môžem povedať, že som spokojná. Kvalita mojej pleti sa skutočne zlepšila, jazvy, ktoré som mala po akné takmer nevidieť, okrem toho je pleť vypnutejšia a žiarivejšia.

Veľmi sa teším zo skutočne rýchleho nástupu účinkov, ktorému som ani sama neverila. Skvelým doplnením užívania kolagénu je aj kyselina hyaurónová, to som však ešte neskúšala, ak máte skúsenosti s jej účinkami, prípadne máte overeného výrobcu na skutočne kvalitnú kyselinu hyaurónovú, budem rada ak sa o svoju skúsenosť so mnou podelíte v komentári alebo ma budete kontaktovať.

Dávkovanie kolagénu

Kolagén užívam už po dobu 3 týždňov (stále mám otvorené jedno balenie, z druhého som len ochutnala na porovnanie príchutí) a úprimne môžem povedať, že som spokojná. Kvalita mojej pleti sa skutočne zlepšila, jazvy, ktoré som mala po akné takmer nevidieť, okrem toho je pleť vypnutejšia a žiarivejšia

Veľmi sa teší zo skutočne rýchleho nástupu účinkov, ktorému som ani sama neverila. Skvelým doplnením užívania kolagénu je aj kyselina hyaurónová, to som však ešte neskúšala, ak máte skúsenosti s jej účinkami, prípadne máte overeného výrobcu na skutočne kvalitnú kyselinu hyaurónovú, budem rada ak sa o svoju skúsenosť so mnou podelíte v komentári alebo ma budete kontaktovať.

Podobné doplnky na trhu

Kolagendrink

Jeden z najlepších kolagénov na trhu. Obsahuje čisto prírodné látky a jeho vstrebateľnosť je ukážková. Viac informácii získate aj v našej recenzii.

Inca Collagen

Najpredávanejší kolagén na našom trhu. Bezkonkurenčné zloženie, ktoré vám pomôže nielen s pleťou a vlasmi ale aj chrupavkami. Kompletná recenzia na Inca Collagen TU.

Collalloc

Z kategórie pomer cena/výkon ide o najlepší kolagén. Jeho cena je polovičná oproti konkurencii ale zloženie totožné. Collalloc sme už testovali a výsledky si môžete pozrieť.

Poďme si to v krátkosti zhrnúť...

Rybací kolagén, ktorý som užívala, nenechal na svoje účinky dlho čakať a príjemne ma prekvapil. Príchute, ktoré som testovala boli naozaj dobré.

Ocenila som najmä to, že balenia neobsahovali pridané farbivá, konzervanti či GMO. Preto ho odporúčam každému kto si potrpí na kvalitných produktoch.

V neposlednom rade skutočne musím pochváliť eshop Namaximum.sk, z ktorého som svoje kolagény objednávala, išlo a veľmi rýchle spracovanie objednávky a následné dodanie môjho tovaru.

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka, ktorá sa vo svojom voľnom čase zaujíma o nové trendy, módu a zdravie.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *