Domov » Zdravie a krása » Najlepší kolagén na vlasy 2024! Ako vybrať + recenzie a skúsenosti!

Najlepší kolagén na vlasy 2024! Ako vybrať + recenzie a skúsenosti!

Tieto najlepšie kolagény na pleť a vlasy odporúčame:

Víťaz testu

venira kolagen na vlasy premium
5/5

Overená kvalita

4.5/5

Stredná cesta

4.5/5

Pokiaľ sa chcete starať o svoje telo a vlasy, bude potrebné vykonať pár zmien vo vašom životnom štýle. Tie naozaj nie sú náročné a so správnou dávkou trpezlivosti ich zvládne každý. Ak však chcete pozitívny efekt zmien umocniť, určite siahnite po kvalitnom doplnku výživy.

V našom článku sa dozviete o tých najlepších kolagénoch na vlasy, ktoré na našom trhu nájdete. Povieme vám o rôznych benefitoch, účinkoch a správnom dávkovaní. Ktorý kolagén je najlepší? Pomáha kolagén na pleť vlasy a nechty? Ktoré kolagény na vlasy dopadli najlepšie v recenzii? 

Najlepšie kolagény na vlasy na základe testu

Najlepšie kolagény na vlasy

Hodnotenie

Najlepšia ponuka

VENIRA PREMIUM

ROYAL PEPTID KOLAGENDRINK

INCA COLLAGEN

COLLALLOC

POWERLOGY COLLAGEN

ZEREX COLLAGEN

SKINNY COLLAGEN

COLAFIT

NAJLEPŠIE KOLAGÉNY NA VLASY RECENZIE - OBSAH ČLÁNKU

Najlepšie kolagény na pleť, vlasy a nechty recenzie a skúsenosti

Venira Premium kolagénový drink

Spoločnosť Venira ponúka svojim zákazníkom kvalitný kolagénový drink, ktorý podporí zdravie vlasov, nechtov i pleti. Výhodou je, že obsahuje 11 aktívnych látok. Medzi ne patrí napríklad MSM, vitamín C, zinok či vitamín B2. Tento kolagén najviac využijete v prípade, že máte problémy s riedkymi a pomaly rastúcimi vlasmi, slabé nechty či oslabený imunitný systém.

Venira kolagén vám v prvom rade poskytuje aminokyseliny, ktoré možno použiť na budovanie vlasov. Pri konzumácii sa kolagén rozkladá na aminokyseliny, ktoré sa používajú na stavbu nových zlúčenín a bielkovín. Okrem toho pôsobí ako antioxidant a bojuje proti poškodeniu voľnými radikálmi. V danej kategórii ide o najlepší kolagén na vlasy.

Pokiaľ budete Venira Premium kolagén užívať pravidelne a dlhodobo, dočkáte sa zvýšenej kvality vašich vlasov, pleti a nechtov, ktoré budú pevnejšie a už sa tak ľahko nezlomia. Ak už máte problémy s vypadávaním vlasov – pozrite si náš článok najlepších vitamínov na vlasy a prípravkov na rast vlasov. V jednom balení nájdete 30 dávok kolagénu, pričom odporúčaná denná dávka sú dve odmerky, ktoré môžete užiť kedykoľvek v priebehu dňa. 

Venira Premium kolagénový drink môžete zakúpiť už za 40 €.

KolagenDrink Royal Peptide Shots

Kolagén od firmy KolagenDrink (ich produkty sme recenzovali) prispieva k zmierneniu celulitídy, nižšej frekvencie lámavosti nechtov či k udržaniu zdravých vlasov. Okrem toho aminokyseliny kolagénu môžu tiež pomôcť minimalizovať výskyt tmavých škvŕn a jaziev po akné alebo iných kožných problémoch. Zistilo sa, že kolagénové doplnky podporujú tvorbu zdravého tkaniva, čo urýchľuje proces hojenia, takže sa vaša pokožka môže prirodzene obnoviť.

Taktiež môže tento tekutý kolagén zmierniť bolesť kĺbov. Niektoré štúdie naznačujú, že kolagén pomáha zlepšiť príznaky osteoartrózy a znížuje celkovú bolesť kĺbov. Ak už máte výraznejšie bolesti kĺbov – odporúčame pozrieť náš článok zameraný na najlepšie kĺbové výživy. Podľa vedcov sa kolagén môže hromadiť v chrupavke a z dlhodobého hladiska tak môže stimulovať tkanivá k jeho tvorbe. To následne môže viesť k zníženiu zápalu, lepšej podpore kĺbov a menšej bolesti.  

V jednom balení od KolagenDrink sa nachádza 20 ampuliek s obsahom 25 ml. Počas dňa stačí vypiť jednu ampulku. Výhodou je, že má príjemnú chuť lesných plodov, ktorá vám určite zachutí. Ako bonus neobsahuje cukor, preto je tento kolagén vhodný aj pre diabetikov.

KolagenDrink Royal Peptide Shots môžete získať už od 39,95 €.

Kolagén od spoločnosti Inca sme taktiež recenzovali, je špeciálny bioaktívny morský kolagén, ktorý podporuje regeneráciu, bunkovú obnovu a zdravie pokožky, nechtov a vlasov. Zatiaľ čo krémy či iné pleťové prípravky obsahujúce kolagén pomáhajú zlepšiť vonkajšiu vrstvu pokožky, kolagénové doplnky zvýšia obsah kolagénu na hlbšej úrovni (v dermis). 

Tá je zodpovedná za udržiavanie napnutej a pevnej pokožky – čím viac kolagénu sa dostane na túto úroveň, tým lepšie bude vaša pokožka vyzerať. Výhody kolagénu však nekončia len pri pokožke. Taktiež bolo preukázané, že kolagén zvyšuje množstvo proteínov na stavbu vlasov v tele, čo môže mať za následok dlhšie a silnejšie vlasy

V jednom balení Inca Collagen sa nachádza 30 praktických vrecúšok. Denne vám stačí prijať len jedno. 

Výživový doplnok Inca Collagen môžete dostať už za 54,00 €.

Výživový doplnok Collalloc – kompletná recenzia TU, podporuje okrem vašich vlasov a pokožky aj kĺby. Dobrou správou je, že preventívne potláča aj príznaky artrózy. V jeho zložení nájdete 60 gramov vitamínu C v podobe kyseliny askorbovej. Ide o bioaktívny morský kolagén, ktorý neobsahuje žiadne pridané umelé prísady. Ako väčšina kolagénov na trhu, aj Collalloc je vo forme prášku, ktorý sa vo vode rozpustí skutočne rýchlo.

Kolagén okrem toho môže pomocou svojich antioxidačných vlastností bojovať proti poškodeniu buniek a spomaliť šedivenie. Bez dostatočného množstva antioxidantov na boj proti poškodeniu voľnými radikálmi môžu vaše vlasy začať šedivieť. V skúmavkách sa preukázalo, že kolagén bojuje proti voľným radikálom. To znamená, že by mohol pomôcť zabrániť poškodeniu buniek, ktoré produkujú farbu vlasov. 

Collalloc tiež obsahuje 3 najdôležitejšie typy prírodného morského kolagénu. V jednom balení sa nachádza 30 dávok, ktoré vám vydržia jeden mesiac.

Prírodný morský kolagén Collalloc je pre vás k dispozícii už za 23,90 €.

Známa slovenská spoločnosť Powerlogy má vo svojej ponuke taktiež kvalitný kolagén, ktorý má čisté zloženie plné prírodných zložiek. Ide o hovädzí kolagén s krémovou chuťou, ktorý je prirodzene rozpustný, neobsahuje žiadne sladidlá, príchute, cukor či umelé konzervanty. Dobrou správou je, že Powerlogy Collagen je vhodný aj pre histaminikov a celiatikov.

Presvedčiť vás môže aj vysoký pomer esenciálnych aminokyselín a funkčného kolagénu. Keď sa hladina kolagénu zníži, okolo úst a očí sa začnú objavovať jemné linky a vrásky. Avšak Collagen od Powerlogy môže pomôcť predchádzať týmto znakom starnutia a udržať pokožku dlhšie pružnú a hladkú. 

Navyše aminokyseliny obsiahnuté v kolagéne pomáhajú udržiavať hladký, rovnomerný a zdravý vzhľad vašej pokožky. V prípade, že chcete zlepšiť nerovnomerný tón pleti, kolagén môže byť pre vás tým správnym riešením. Jedno balenie váži 300 gramov, pričom denná odporúčaná dávka predstavuje 10 gramov.

Doplnok stravy Powerlogy Collagen si môžete zakúpiť už za 29,90 €.

Zerex Collagen 8000 mg

Zerex Collagen obsahuje v každej dávke 8000 mg hydrolyzovaného kolagénu rybieho pôvodu. V zložení nájdete vitamín C, hyaluronát sodný, zinok, vitamín B2, biotín a vinič hroznorodý. Dobrou správou je, že kyselina hyalurónová je vo forme hyaluronátu sodného, čiže v stabilnej forme. 

Zaujímavosťou je tiež, že kolagén tvorí 70 % dermis, strednej vrstvy pokožky, ktorá obsahuje korienky jednotlivých vlasov. Pokiaľ ho budete užívať pravidelne, môžete si udržať zdravú dermis a zabrániť rednutiu vlasov. Jedna osemtýždňová štúdia na 69 ženách vo veku 35-55 rokov zistila, že denné užívanie kolagénových doplnkov výrazne zlepšilo pružnosť pokožky v porovnaní s placebom

V jednom balení sa nachádza 15 vrecúšok, pričom denne sa odporúča prijať jedno vrecko. Výživový doplnok Zerex Collagen 8000 mg si môžete zakúpiť už za 20,90 €. Tabletky Zerex sme taktiež recenzovali – ale išlo o tabletky na podporu erekcie od Zerexu.

Výživový doplnok Collagen od spoločnosti Skinny vám ponúka len tú najvyššiu kvalitu, pričom podporuje pružnosť pokožky, zjemnenie vrások a najmä zdravie vašich vlasov a nechtov. Toto sme si sami overili, keď sme Skinny produkty vrátane kolagénu podrobne recenzovali. V kvalitnom zložení nájdete aj viaceré dôležité vitamíny pre náš organizmus – biotín, vitamín B3, vitamín B2, vitamín C a zinok. Skinny Collagen narozdiel od lokálnych krémov proti vráskam vyživuje vašu pleť kompletne celú.

Hlavnou zložkou vlasov je z približne 95 % bielkovina keratín. Na to, aby si telo mohlo vytvoriť keratín, sú potrebné aminokyseliny, ktoré pomôže vytvoriť práve kolagén. Taktiež je zaujímavosťou to, že keď naše telo vytvára viac kolagénu, podporí to naše vlasové folikuly tým, že im pomáha pri opätovnom vstupe do anagénnej fázy a udržiava cyklus rastu vlasov. 

Konzumácia kolagénu takisto umožňuje mať telu k dispozícii väčší počet dostupných aminokyselín, ktoré môžu pomôcť posilniť ochranu vlasových folikulov pred oxidáciou. V jednom balení produktu Skinny Collagen nájdete 30 vrecúšok čistého kolagénu s vitamínmi a minerálmi. Stačí, ak počas dňa prijmete jedno vrecúško zmiešané s cca 1-2 dl vody.  

Výživový doplnok Skinny Collagen si môžete zakúpiť už od 35,60 €.

Colafit je výživový doplnok vo forme čistého kryštalického kolagénu. Ide o zaujímavé mäkké biele kocky, ktoré obsahujú len čistý kolagén typu I bez žiadnych pomocných látok, farbív či iných chemikálií. Zákazníkov poteší aj to, že spoločnosť pôsobí na trhu už od roku 1992, takže zamestnanci sú profesionáli, ktorí sa vo svojom obore skutočne vyznajú. 

Prostredníctvom šetrnej metódy je z kolagénu odstránená voda, vďaka čomu sú kocky ľahké, mäkké a malé. V jednej kocke tak nájdete 800 mg kolagénového gélu. Ten dokáže pomôcť najmä pri podpore zdravia vašich vlasov, nechtov ale aj kĺbov a pohybového aparátu. Pozitívnou správou je, že kolagén môže pomôcť znížiť počet šedín, ktoré sa objavia na hlave. Je plný antioxidačných vlastností, ktoré môžu pomôcť neutralizovať voľné radikály z UV žiarenia a znečistenia.

Jedna štúdia zistila, že hromadenie voľných radikálov vo vlasoch sa môže prejaviť stratou farby alebo ich šedivením. V jednom balení Colafit nájdete 150 kusov kociek. Denne sa odporúča prijať iba jedna kocka, ktorú stačí zapiť dostatočným množstvom vody.

Doplnok stravy s obsahom kolagénu Colafit si môžete zakúpiť už za 23,99 €.

Čo je to kolagén?

Kolagén je typ bielkoviny, ktorá sa nachádza v spojivových tkanivách živočíchov vrátane ľudí. Je to najrozšírenejšia bielkovina v ľudskom tele a poskytuje štruktúru a oporu rôznym tkanivám – koža, kosti, chrupavky, šľachy a väzy. Skladá sa z dlhých reťazcov aminokyselín, ktoré sú zabalené tesne do seba a vytvárajú trojitú špirálovitú štruktúru. 

Okrem toho je dôležitou zložkou pokožky, ktorá pomáha udržiavať jej pružnosť a pevnosť. S pribúdajúcim vekom sa produkcia kolagénu znižuje, čo vedie k tvorbe vrások a ochabnutej pokožke. Je známych 28 typov kolagénu, pričom 90 % kolagénu v ľudskom tele tvorí kolagén typu I. 

Kolagendrink-recenzia-produkty-od-Kolagendrink

Čo môže spôsobiť stratu kolagénu?

Hoci úbytok a znížený výskyt kolagénu s pribúdajúcim vekom sú nevyhnutné, niektoré faktory stravovania a životného štýlu môžu tento proces urýchliť. Napríklad je známym faktom, že fajčenie cigariet rozkladá kolagén a spôsobuje starnutie pokožky, vrásky a stratu pružnosti. Bolo tiež preukázané, že nadmerné pitie alkoholu urýchľuje starnutie pokožky tým, že znižuje tvorbu kolagénu a poškodzuje mechanizmy obnovy pokožky. 

Vystavenie UV žiareniu zo slnka alebo solária môže poškodiť kolagénové vlákna v pokožke, čo vedie k jeho rozpadu a nižšej produkcii. Ako ochrana vám môže pomôcť používanie opaľovacieho krému a vyhýbanie sa nadmernému slnku. 

Okrem toho jedálniček s vysokým obsahom pridaného cukru a ultra-spracovaných potravín môže viesť k predčasnému starnutiu, pretože prispieva k procesu zvanému glykácia. Tá znižuje obrat kolagénu a narúša jeho schopnosť komunikovať s okolitými bunkami a bielkovinami.

Ako súvisí kolagén s vlasmi?

Kolagén je proteínová látka, ktorá tvorí základný stavebný kameň pokožky, kostí, šliach a vlasov. Vlasy sú tvorené keratínom, čo je druh proteínu, ktorý vytvára silné a zdravé vlasy. Kolagén má však tiež vplyv na zdravie vlasov.

Kolagén pomáha udržiavať vlasy silné a lesklé tým, že posilňuje vlasové folikuly, ktoré sú zodpovedné za rast vlasov. Keď sú vlasové folikuly silné a zdravé, vlasy rastú rýchlejšie a sú menej náchylné k vypadávaniu. Kolagén tiež pomáha udržiavať vlasy hydratované, čo je dôležité pre zabránenie lámavosti vlasov.

Kolagén je tiež dôležitý pre tvorbu elastických vlákien v pokožke hlavy, ktoré sú nevyhnutné pre rast vlasov. Ak telu chýba kolagén, môže to viesť k suchým a krehkým vlasom, čo zvyšuje riziko ich vypadávania.

Poznáme mnoho spôsobov, ako zlepšiť hladinu kolagénu v tele, čo pomáha udržiavať zdravé vlasy. Medzi najlepšie zdroje kolagénu patria ryby, hydina, hovädzie mäso, vajcia, strukoviny a semená. Existujú tiež doplnky stravy, ktoré obsahujú kolagén, ktoré možno užívať na podporu rastu vlasov.

kolagen z namaximum

Vplyv kolagénu na vlasy

 • Posilňuje vlasové folikuly, čím zlepšuje ich rast a znižuje riziko vypadávania vlasov. Zdravé a silné vlasové folikuly produkujú zdravé vlasy.
 • Zvyšuje hydratáciu vlasov, čo zabraňuje lámavosti vlasov a zlepšuje ich vzhľad. Vlasy sú hydratované a zdravé, keď sú dostatočne zásobené kolagénom.
 • Podporuje tvorbu elastických vlákien v pokožke hlavy, čo je dôležité pre rast vlasov. Elastické vlákna sú potrebné pre výživu vlasových folikulov a produkciu zdravých vlasov.
 • Nedostatok kolagénu v tele môže viesť k suchým a krehkým vlasom a zvýšiť riziko ich vypadávania. Pri nedostatku kolagénu sú vlasové folikuly krehké a slabé, čo vedie k poškodeniu vlasov a ich vypadávaniu.

Ako zlepšiť zdravie vlasov s pomocou kolagénu

 • Zahrňte do svojho jedálnička potraviny bohaté na kolagén, aby ste pomohli udržiavať zdravé vlasy.
 • Užívajte doplnky stravy s kolagénom, ak chcete zlepšu svojho zdravia vlasov a ich rast.
 • Dôkladne starajte sa o svoje vlasy a používajte produkty, ktoré obsahujú kolagén. Môžete používať šampóny, kondicionéry alebo masky na vlasy s kolagénom, ktoré dodávajú vlasom silu, lesk a zdravie.
Skinny-kolagen-sacky

Aké typy kolagénu existujú?

Poznáme niekoľko typov kolagénu, ktoré sa líšia svojou molekulárnou štruktúrou a výskytom v rôznych častiach tela.

Kolagén typu I:

 • Tento typ kolagénu tvorí asi 90% kolagénu v tele.
 • Nachádza sa v koži, kostiach, šliach, šľachách a zuboch.
 • Je to najpevnejší typ kolagénu a poskytuje štruktúru a pevnosť kože a tkanív.

Kolagén typu II:

 • Tento typ kolagénu tvorí väčšinu kolagénu v chrupavkách.
 • Nachádza sa aj v očnej šošovke.
 • Má menej pevnú štruktúru ako typ I kolagén a poskytuje pružnosť a tlmiace vlastnosti chrupaviek.

Kolagén typu III:

 • Tvorí asi 10-15% kolagénu v tele.
 • Nachádza sa v koži, svaloch a vnútorných orgánoch, ako sú pečeň, slezina a pľúca.
 • Má menej pevnú štruktúru ako typ I kolagén a poskytuje podporu a elasticitu vnútorných tkanív.

Kolagén typu IV:

 • Tvorí základné membrány v tkanivách a orgánoch.
 • Nachádza sa v pokožke, obličkách, pľúcach a cievach.
 • Má charakteristickú štruktúru sietí a pomáha udržiavať integritu tkanív.

Kolagén typu V:

 • Tento typ tvorí asi 2-5% kolagénu v tele.
 • Nachádza sa v tkanivách, ako sú svaly, pečeň a placenta.
 • Poskytuje podporu a elasticitu tkanivá
 • m.

Každý typ kolagénu má svoje špecifické vlastnosti a výskyt v rôznych častiach tela. Výber správneho typu kolagénu môže pomôcť pri liečbe rôznych ochorení a pri posilnení tkanív a kostí.

Čo znižuje vlastnú produkciu kolagénu?

K dispozícii je niekoľko faktorov, ktoré môžu znižovať produkciu kolagénu v tele. Niektoré z týchto faktorov sú súčasťou prirodzenej fyziologického procesu starnutia, iné súvisia s vonkajšími faktormi a životným štýlom. Medzi hlavné faktory, ktoré môžu znižovať produkciu kolagénu v tele, patrí:

Starnutie:

 • S vekom klesá prirodzená produkcia kolagénu v tele, čo môže viesť k strate elasticity a pružnosti kože a tkanív.
 • Od 25. roka života sa priemerná produkcia kolagénu každý rok znižuje o 1-2%.

Slnečné žiarenie:

 • Nadmerná expozícia slnečnému žiareniu môže poškodzovať kožu a vedieť k zníženiu produkcie kolagénu.
 • UV žiarenie slnečného svetla môže poškodzovať kolagénové vlákna v koži a spôsobovať ich degeneráciu.

Fajčenie:

 • Fajčenie vedie k tvorbe voľných radikálov v tele, ktoré poškodzujú kolagén a znižujú jeho produkciu.
 • Fajčenie tiež vedie k zúženiu ciev a zníženiu prietoku krvi a kyslíka do kože a tkanív, čo zhoršuje stav kolagénu.

Zlé stravovacie návyky:

 • Nedostatočná konzumácia potravín bohatých na vitamíny a minerály, ktoré sú nevyhnutné pre tvorbu kolagénu, môže viesť k jeho nedostatku v tele.
 • Príliš veľa konzumácie cukru, rafinovaných sacharidov a nezdravých tukov môže tiež znižovať produkciu kolagénu.

Stres:

 • Chronický stres môže viesť k produkciu hormónov kortizolu a adrenalínu, ktoré môžu poškodzovať kolagén a znižovať jeho produkciu.

Chronické ochorenia:

 • Niektoré chronické ochorenia, ako sú autoimunitné ochorenia a cukrovka, môžu znižovať produkciu kolagénu v tele.
Inca-Collagen-a-vitamin-C

Rybí vs. hovädzí kolagén

Rybí kolagén:

 • Rybí kolagén je získavaný z pokožky, šupiek a kostí rýb, ako sú losos, treska alebo kapor.
 • Má menšie molekuly ako hovädzí kolagén, čo znamená, že sa ľahšie vstrebáva a rozpúšťa sa v tekutinách, ako sú nápoje alebo polievky.
 • Rybí kolagén má vyššiu hladinu aminokyseliny glycín, ktorá je dôležitá pre tvorbu kolagénu v tele a tiež podporuje zdravie kĺbov a kostí.
 • Má jemnejšiu chuť a vôňu ako hovädzí kolagén, čo z neho robí vhodnejší prísadu do potravín, ako sú nápoje alebo dezerty.

Hovädzí kolagén:

 • Hovädzí kolagén sa získava z pokožky a kostí hovädzieho dobytka.
 • Má väčšie molekuly ako rybí kolagén, čo znamená, že sa ťažšie vstrebáva a nie je tak ľahko rozpustný v tekutinách.
 • Obsahuje vyššiu hladinu aminokyseliny hydroxyprolín, ktorá je dôležitá pre tvorbu kolagénu v tele a tiež podporuje zdravie kĺbov a kostí.
 • Má silnejšiu chuť a vôňu ako rybí kolagén, čo ho robí vhodnejším pre pridávanie do jedál, ako sú polievky alebo guláše.

Oba druhy kolagénu majú svoje výhody a sú vhodné pre rôzne účely. Rybí kolagén je vhodný pre ľudí, ktorí preferujú menej výraznú chuť a ktorí hľadajú prírodný zdroj kolagénu s vysokým obsahom glycínu. Hovädzí kolagén má silnejšiu chuť a vôňu, ale obsahuje viac hydroxyprolínu.

powerlogy collagen

FAQ - často kladené otázky

Kolagén môže ovplyvniť zdravie vlasov tým, že poskytuje podporu a silu vlasovým folikulom a podporuje tvorbu elastických vlákien v pokožke hlavy. Nedostatok kolagénu v tele môže viesť k suchým a krehkým vlasom a zvýšiť riziko ich vypadávania.

Potraviny bohaté na kolagén zahŕňajú ryby, morské plody, hovädzie a kuracie mäso, telacie a bravčové chrbtice, kosti a chrupavky. Tiež je možné použiť kolagénový prášok ako doplnok stravy.

Existuje mnoho produktov na vlasy, ktoré obsahujú kolagén, ako sú šampóny, kondicionéry a masky. Tieto produkty môžu dodávať vlasom silu, lesk a zdravie. Okrem toho je možné užívať doplnky stravy s kolagénom a zahrnúť do svojho jedálnička potraviny bohaté na kolagén, ako sú ryby, morské plody a kosti z hovädzieho a kuracieho mäsa.

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka, ktorá sa vo svojom voľnom čase zaujíma o nové trendy, módu a zdravie.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *