Domov » Zdravie a krása » Najlepšie dojčenské mlieka

Test umelých mliek - aké je najlepšie dojčenské mlieko pre deti?

Tieto najlepšie umelé mlieka pre deti odporúčame:

Víťaz testu

Nutrilon 1 Nenatal
5/5

Overená kvalita

4.5/5

Stredná cesta

4.5/5

Materské mlieko je najlepšia, najvhodnejšia a najvyváženejšia strava pre dojčatá.  Behom jedného roka deti svoju hmotnosť strojnásobia. Aby mohol ich malý organizmus takto rýchlo rásť a vyvíjať sa potrebujú vhodnú a kvalitnú stravu. V tomto období je to práve materské mlieko, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny pre ich zdravý rast a vývoj.

Materské mlieko obsahuje ideálny pomer vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre rast dieťaťa. Nie každá matka ale môže dieťa dojčiť a v tomto prípade prichádza na rad umelá výživa alebo umelé mlieko. Vybrať si spomedzi množstva produktov na trhu môže byť náročnejšie. Ak si chcete vybrať správne malo by byť umelé mlieko čo najviac podobné materskému mlieku. Len tak môžete pokryť všetky nároky detského organizmu.

Ktoré umelé mlieko je najlepšie? Obsahujú všetky materské mlieka látky, dôležité pre vaše dieťatko? Pozrite si náš test najlepších umelých mliek.

Najlepší umelé dojčenské mlieka na základe testu

NAJLEPŠIE UMELÉ MLIEKA

Hodnotenie

Najlepšia ponuka

Nutrilon 1 Nenatal

BEBA Comfort 1 HMO

HiPP 1 BIO Combiotik

Kendamil BIO Nature1

Kendamil 2

Babylove 2

Sunar

NAJLEPŠIE UMELÉ MLIEKA RECENZIE - OBSAH ČLÁNKU

Najlepšie umelé mlieko pre novorodenca a deti - recenzie a skúsenosti

Nahradiť materské mlieko umelou výživou sa môže zdať náročné ale určite to nie je nemožné. Všetky umelé mlieka na trhu sa vyrábajú z kravského mlieka, ktoré prešlo úpravami tak aby sa čo najviac podobalo materskému. Upravujú sa bielkoviny, sacharidy a aj tuky. Pridávajú sa vitamíny, ktoré sa v kravskom mlieku nenachádzajú, nukleotidy, prebiotiká a probiotiká

V našom teste sme sa zamerali na umelé mlieka pre deti v rôznych vekových kategóriách. Nájdete tu hodnotenia produktov pre deti do 6 mesiacov a aj produktov pre staršie deti.

Ak hľadáte najlepšie dojčenské mlieko pre nedonosené deti alebo pre deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou určite si všimnite Nutrilon 1 Nenatal. Predčasne narodené deti potrebujú čo najrýchlejšie dorovnať rastový deficit a preto potrebujú špeciálnu výživu. Nutrilon 1 Nenatal bol vyvinutú tak aby pokryl nároky na výživu týchto detí. 

S jeho užívaním môžete po konzultácii s lekárom začať hneď ako dieťa dosiahne pôrodnú hmotnosť (cca 2,5 kg). Podávajte ho až do doby kým dieťa nebude mať hmotnosť 4 až 5 kg alebo do jeho 4 mesiacov.

Všeobecne sú umelé mlieka značky Nutrilon považované za tie najlepšie na trhu. Obsahujú vitamíny a minerály v ideálnom pomere, čím sa najviac podobá materskému mlieku. 

Hmotnosť balenia Nutrilon 1 Nenatal je 400 gramov a jeho cena je pomerne vyššia. Nezabúdajte ale, že ide o špeciálnu dojčenskú výživu pre nedonosené deti. Tento produkt je určený na výživu detí len do dosiahnutia konkrétnej hmotnosti (4 – 5 kg) alebo veku (4 mesiace) takže ho veľa potrebovať nebudete.  

BEBA Comfort 1 HMO sa radí medzi najlepšie dojčenské mlieka, ktoré môžete podávať deťom od narodenia do 6 mesiacov. Špeciálne zloženie tohto počiatočného dojčenského miesta je zamerané na plnohodnotné pokrytie výživových nárokov novorodencov. Obsahuje oligosacharidy štruktúrou podobné oligosacharidom v materskom mlieku a probioiká L-reuteri (baktérie mliečneho kvasenia), ktoré sa bežne nachádzajú v črevnom mikrobióme dojčených detí. Vitamíny A, C, D, E, K  a niektoré vitamíny zo skupiny vitamínov B a minerály (vápnik, železo, draslík, mangán, sodík, …) podporujú imunitný systém, rast a vývoj dieťaťa. 

Svojim zložením sa BEBA Comfort 1 HMO podobá materskému mlieku a poskytuje dieťaťu potrebné živiny pre jeho rast a vývoj. Pri príprave tohto dojčenského mlieka dodržujte postup a pridávajte ho len do prevarenej vody, ktorá vychladla na cca 40°C. Teplejšia voda (45°C a viac) ničí probiotiká L-reuteri a vaše dieťa by tým pádom túto dôležitú látku nedostalo. 

Balenie BEBY Comfort HMO v recyklovateľnej plechovke má hmotnosť 800 g. Praktické uzatváranie plechovky priehľadným viečkom vám umožní priebežne sledovať koľko umelého mlieka vám ešte ostáva. Nemusíte tak plechovku zbytočne otvárať. Vďaka tomu je obsah balenia chránení pred znehodnotením vlhkosťou a vzduchom. Súčasťou balenia je aj odmerka.

HiPP 1 BIO Combiotik

Umelé mlieko pre novorodenca od narodenia do veku cca 6 mesiacov HiPP BIO Combiotik je vyrobené z dôkladne vyberaných BIO surovín. Celá séria umelých mliek Combiotik je zameraná pre deti s citlivými bruškami. Aj keď je pomerne bežné, že deti majú zo začiatku s trávením menšie problémy (kolika, hnačka, zápcha, nadúvanie) s týmto umelým mliekom im môžete predchádzať alebo ich aspoň minimalizovať. 

Počiatočné dojčenské mlieko HiPP 1 BIO Combiotik obsahuje ľahko stráviteľné tuky a hydrolyzované bielkoviny, ktorú detský tráviaci systém ľahšie strávi. Problémy s trávením často malým deťom spôsobuje laktóza, ktorú nedokážu dostatočne stráviť. V tomto umelom mlieku je obsah laktózy znížení, ale nemusíte sa obávať, že dieťa nedostane všetko čo potrebuje. Obsahuje typ oligosacharidov (z laktózy), ktoré priaznivo vplývajú na črevnú mikroflóru. 

Okrem všetkých dôležitých vitamínov a minerálov obsahuje HiPP 1 BIO Combiotik aj DHA (typ omega-3 mastnej kyseliny), mliečnu kultúru (laktobacily) a bioaktívny folát Metafolin (štiepená kyselina listová). 

Balenie HiPP 1 BIO Combiotik má hmotnosť 500 g. V pomere hmotnosti a ceny je jeho cena mierne vyššia. 

Kendamil BIO Nature1

Kendamilk BIO Nature 1 je počiatočné dojčenské mlieko, ktoré môžete podávať dieťaťu od narodenia. Zloženie produktov značky Kendamilk je preverené časom, nakoľko spoločnosť sa výrobe dojčenského mlieka venuje 50 rokov. V ponuke nájdete ako Kendamilk BIO Nature 1, ktoré obsahuje len ekologické zložky tak aj Kendamilk 1. Rozdiel medzi nimi v podstate ani nie je. Ktorému z nich dáte prednosť záleží len od vašich osobných preferencií alebo si prezrite aké má Kendamil 1 recenzie a rozhodnite sa podľa toho. 

V tomto dojčenskom mlieku sa nachádzajú všetky vitamíny a mineráli, ktoré dieťa potrebuje pre správny a zdravý vývoj. Vyššie hladiny vápnika prospievajú zdravému rastu kostí. Prebiotiká (GOS) podporujú trávenie a esenciálne mastné kyseliny omega 3 a 6, ktoré priaznivo ovplyvňujú viacero faktorov a procesov v organizme (mozog, nervový systém, podporujú imunitu,…).

Hmotnosť jedného balenia je 800 g. Praktické balenie v plechovke zabraňuje znehodnocovaniu živín v dojčenskom mlieku vplyvom kyslíka a vlhkosti. Prášok sa rýchlo rozpúšťa a aj jeho dávkovanie je pohodlné.

Kendamil 2 je pokračovacie dojčenské mlieko, ktoré je vhodné pre deti od 6 mesiacov. Keďže v tomto období prestáva dojčiť väčšina žien dajte si na výbere dobre záležať. Kendamil 2 aj keď obsahuje všetky potrebné živiny pokiaľ sa dá pokračujte v dojčení. Tento typ umelého mlieka je vhodný ako doplnok a je vhodné v kombinácii s dojčením.

V tomto pokračovacom dojčenskom mlieku sa nachádzajú všetky živiny, vrátane prebiotík a esenciálnych mastných kyselín omega 3 a 6, ktoré dieťa pre rast potrebuje. Obsahuje aj kyselinu arachidonovú (ARA) a dokosahexaenovú (DHA), ktoré kladne pôsobia na správny vývoj mozgu a zraku. Vďaka plnotučnému mlieku má lahodnejšiu a krémovejšiu chuť a vaše dieťa si ho rýchlo obľúbi.

Balenie mlieka Kendemil 2 má hmotnosť 800 gramov a po otvorení by ste ho mali spotrebovať do 3 týždňov.

Babylove 2 je u nás pomerne obľúbené pokračovacie mlieko. V jeho prospech hrá hlavne nižšia cena. Pravdou ale je, že pokiaľ by deťom nechutilo asi by sa netešilo takej obľube. Keďže ide o pokračovacie mlieko je vhodné pre deti od 6 do 10 mesiacov.

Dojčenské mlieko Babylove 2 má nižší obsah vápnika a aj vitamínu D a nenájdete v ňom ani probiotiká a prebiotiká. Zložením nijako nevyniká nad ostatnými druhmi umelých mliek ale ani veľmi nezaostáva. 

Jedno balenie má hmotnosť 600 gramov. V balení nájdete dve vrecúška po 300 gramov. Ak si prezriete na internete Babylove mlieko recenzie zistíte, že má aj svoje mínusy. Pokiaľ nad jeho kúpou len uvažujete pripravte sa na ne. Mlieko sa horšie rozpúšťa a pri príprave sa zvyknú tvoriť hrudky, ktoré upchávajú cumlík.

Sunar je značka dojčenského mlieka, ktorá je u nás dobre známa desiatky rokov. Okrem dojčenského mlieka môžete pod touto značkou nájsť aj detské príkrmy pre deti v BIO kvalite. Ale poďme k umelému mlieku. Sunar Complex 3 je vhodný pre deti od 12 mesiacov. Samozrejme, že pod touto značkou nájdete aj umelé mlieka pre mladšie deti. Ak hľadáte Sunar pre novorodenca nájdete v ponuke viac typov vhodných pre deti od narodenia (obľúbené, BIO alebo špeciálne dojčenské mlieka).

Obsah vitamínov a minerálov (vitamíny A, C, D a železo) je porovnateľný so inými značkami umelých mliek. Obsahuje aj mliečny tuk, ktorý je podstatný pre vstrebateľnosť vitamínov rozpustných v tukoch. Vďaka tejto zložke sa vitamíny rozpustné v tukoch (vitamíny A, D, E a K) detský organizmus aj vstrebe. Okrem toho v Sunare nájdete aj galaktooligosacharidy (GOS) a vlákninu, ktoré prospievajú črevnému mikrobiómu. 

V jednom balení sa nachádza 600 gramov prášku umelého mlieka. V balení sú dva sáčky. Otvorený sáčok musíte minúť do 4 týždňov takže sa nemusíte obávať, že ak neminiete do mesiaca celé balenie musíte ho vyhodiť. 

Sunar má sladšiu chuť ale žiaden pridaný cukor tam nenájdete. Obsahuje len laktózu (mliečny cukor), ktorý sa v mlieku prirodzene nachádza. Okrem sladšej chuti plní aj funkciu prebiotík, priaznivo vplýva na trávenie a zlepšuje vstrebávanie minerálov.

Vždy dajte prednosť dojčeniu. Aj keď umelé mlieka obsahujú dôležité živiny pre rast a vývoj dieťaťa nedokážu plnohodnotne nahradiť materské mlieko. Najrozumnejšie je po nich siahnuť len po konzultácii s pediatrom a v prípade keď nemôžete dojčiť alebo máte málo materského mlieka. 

Umelé mlieko: Ako ho správne vybrať pre vaše dieťatko?

Umelé mlieko je alternatívou k materskému mlieku, ktorá je navrhnutá tak, aby čo najlepšie napodobňovala jeho výživové hodnoty a zloženie. Pri výbere tohto produktu je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, aby ste boli istí, že poskytujete svojmu dieťaťu to najlepšie.

Najlepšie umelé mlieko je také, ktoré je vyrobené z kvalitných surovín a je blízke k materskému mlieku vo svojom zložení. Mnoho rodičov hľadá umelé mlieko pre novorodenca, ktoré je špeciálne prispôsobené potrebám najmladších detí. Najlepšie umelé mlieko pre novorodenca je také, ktoré obsahuje všetky potrebné výživové látky pre rast a vývoj dieťaťa.

Je dôležité si uvedomiť, že nie všetko umelé mlieko je rovnaké. Niektoré značky sa snažia vytvoriť produkt, ktorý je umelé mlieko najviac podobné materskému. Tieto produkty sú často obľúbené medzi rodičmi, pretože ponúkajú výživu, ktorá je čo najbližšie k prirodzenému mlieku matky.

Pri výbere umelého mlieka je dôležité čítať etikety, konzultovať sa s pediatrom a zvážiť potreby vášho dieťaťa. Každé dieťa je jedinečné a to, čo je najlepšie pre jedno, nemusí byť najlepšie pre druhé. Vždy sa snažte vybrať produkt, ktorý najlepšie vyhovuje potrebám vášho dieťaťa.

Dojčenske mlieko na stole s hračkami

Umelé mlieko podľa veku vášho dieťaťa?

Výber umelého mlieka je kľúčovým rozhodnutím pre mnohých rodičov. Vek dieťaťa je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere najvhodnejšieho mlieka. S rastom dieťaťa sa menia jeho nutričné potreby, a preto je dôležité zvoliť mlieko s príslušným zložením.

Mlieko pre najmladšie bábätká (číslo 1): Tieto mlieka sú určené pre donosené deti a odporúča sa ich podávať do veku 6 mesiacov. Obsahujú adaptované bielkoviny, esenciálne tuky, vitamíny a minerály potrebné pre rast a vývoj. Často sú obohatené o prebiotiká, ktoré podporujú zdravú črevnú mikroflóru a pomáhajú pri trávení.

Mlieko pre deti v strednom veku (číslo 2): Odporúča sa pre deti od 4. alebo 6. mesiaca do prvého roku života. Tieto mlieka obsahujú väčšie množstvo živín ako mlieka pre najmladšie bábätká a sú prispôsobené rastúcim nutričným potrebám. Okrem laktózy môžu obsahovať aj sacharózu pre lepšiu chuť. Sú ideálne pre deti, ktoré už začali s príkrmom.

Mlieko pre batoliat (číslo 3): Určené pre deti staršie ako jeden rok. Obsahujú viac vitamínov a minerálov, ktoré zodpovedajú rastúcim potrebám batoliat. V týchto mliekach môže byť vyšší obsah bielkovín a niektoré môžu obsahovať kazeín, ktorý môže byť pre niektoré deti problematický.

Pri výbere mlieka je dôležité konzultovať sa s pediatrom a sledovať reakcie dieťaťa na konkrétne mlieko. Každé dieťa je jedinečné a môže mať rôzne potreby a reakcie na rôzne zložky mlieka.

dieťa s dojčenskym mliekom v ruke

Zdravotný stav dieťatka

Zdravotný stav vášho dieťaťa je ďalším kľúčovým faktorom pri výbere umelého mlieka. Na trhu existuje množstvo špecializovaných mliek, ktoré sú prispôsobené konkrétnym zdravotným potrebám detí.

Antirefluxné mlieka: Tieto mlieka sú navrhnuté tak, aby zabezpečili, že potrava zostane v žalúdku dieťaťa a minimalizovali grckanie. Sú ideálne pre deti, ktoré majú problémy s refluxom. Môžete ich rozpoznať podľa označení ako “Anti-reflux” alebo “AR”.

Mlieka bez laktózy: Ideálne pre deti s intoleranciou laktózy. Tieto mlieka sú bez laktózy a sú vhodné pre deti, ktoré majú problémy s trávením.

Mlieka s hydrolizovanou bielkovinou: Tieto mlieka sú často vhodné pre deti s tráviacimi problémami, ako sú zápcha alebo nadúvanie. Na obale môžete hľadať označenia ako “Sensitive” alebo “Comfort”.

Hypoalergénne mlieka: Odporúčané pre deti s vyšším rizikom vzniku alergií, najmä ak má jeden z rodičov alergie. Tieto mlieka sú navrhnuté tak, aby minimalizovali riziko alergickej reakcie a sú označované ako “HA”.

Mlieka pre predčasne narodené deti: Predčasne narodené deti majú špecifické výživové potreby. Tieto mlieka obsahujú zvýšené množstvo bielkovín a iných živín, ktoré podporujú rast a vývoj nedonosených detí.

Mlieka s pridanými probiotikami: Tieto mlieka obsahujú živé kultúry baktérií, ktoré môžu pomôcť pri podpore zdravej črevnej mikroflóry a môžu byť užitočné pre deti s tráviacimi problémami alebo po užívaní antibiotík.

Mlieka s pridanými omega-3 mastnými kyselinami: Tieto mlieka sú obohatené o DHA a EPA, ktoré sú dôležité pre vývoj mozgu a zraku.

Ekologická kvalita (BIO): Ide o umelé mlieka vyrobené z mlieka z ekologického chovu, či už kravského alebo kozieho. Splňujú prísne normy EÚ, aby získali certifikáciu BIO.

Forte alebo Extra: Dojčenské mlieka sú navrhnuté tak, aby dieťa dlhšie zasýtili. Sú ideálne pre deti, ktoré často cítia hlad, bez rizika prejedania.

Hypoantigénne (HA): Doporučené pre deti s vyšším rizikom vzniku potravinových alergií, napríklad ak majú rodinnú anamnézu alergií. V týchto mliekach sú bielkoviny čiastočne rozložené, čo znižuje ich reaktivitu.

Úplne hypoalergénne: Tento typ mlieka je určený pre deti s potvrdenou alergiou na kravský mliečny proteín. Obsahujú ešte viac rozložené bielkoviny ako HA mlieka, čo znižuje riziko alergickej reakcie.

Good Night alebo Good Sleep: Tieto hustejšie mlieka obsahujú prídavky ako kukuričné alebo ryžové vločky, ktoré pomáhajú dieťaťu cítiť sa nasýteným. Sú obľúbené medzi rodičmi ako večerné kŕmenie, ale ich nutričná hodnota je zachovaná.

Prípava umeleho mlieka

Kľúčové zložky kvalitného umelého mlieka: Čo by ste mali vedieť?

Pri výbere umelého mlieka je dôležité zamerať sa na jeho zloženie. Kvalitné umelé mlieko by malo obsahovať esenciálne vitamíny, minerály, adaptované bielkoviny a tuky, ktoré napodobňujú výživové hodnoty materského mlieka. Zistite, aké zložky by mali byť prítomné v mlieku pre optimálny rast a vývoj vášho dieťaťa.

 1. Adaptované bielkoviny: Tieto bielkoviny sú upravené tak, aby čo najlepšie napodobňovali bielkoviny materského mlieka a boli ľahko stráviteľné pre dieťa (rast tkanív, svalov).

 2. Esenciálne tuky: Obsahujú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre vývoj mozgu a zraku dieťaťa (zdroj energie, vývin mozgu, ochrana pred infekciami)

 3. Vitamíny a minerály: Kvalitné umelé mlieko by malo obsahovať všetky potrebné vitamíny a minerály, vrátane železa (vývin mozgu, tvorba krviniek), vápnika (rast kostí), zinku (rast buniek, metabolizmus živín) a vitamínov skupiny B, A, C, D, E a K. Vitamíny chránia detský organizmus pred infekciami, podporujú imunitu, podieľajú sa na vývoj nervovej sústavy, mozgu, kože, svalov a kosti a zohrávajú dôležitú úlohu pri metabolizme. 

 4. Laktóza: Tento mliečny cukor je hlavným zdrojom energie pre dieťa a podporuje rast dobrých baktérií v črevách.

 5. Prebiotiká a probiotiká: Tieto zložky podporujú zdravú črevnú mikroflóru a pomáhajú pri trávení.

 6. Nukleotidy: Tieto zložky napomáhajú vývoju imunitného systému a sú dôležité pre rast a obnovu buniek.

 7. Antioxidanty: Pomáhajú chrániť bunky dieťaťa pred poškodením a podporujú celkové zdravie.

 8. Bezlepkové zloženie: Pre deti s intoleranciou lepku alebo celiakiou je dôležité, aby mlieko bolo bezlepkové.

Ako správne pripraviť dojčenské mlieko

 1. Voda: Začnite tým, že prevaríte vodu a necháte ju vychladnúť na približne 70°C. Táto teplota zabezpečí, že všetky potenciálne škodlivé baktérie budú zničené.

 2. Množstvo: Na základe odporúčaní na obale mlieka odmerajte správne množstvo vody do fľaše.

 3. Prášok: S použitím priloženej odmerky pridajte správne množstvo mliečneho prášku do fľaše s vodou. Dodržiavajte odporúčané množstvo, aby ste zabezpečili správnu konzistenciu a výživovú hodnotu.

 4. Zmiešanie: Uzavrite fľašu a poriadne ju zatrasením premiešajte, kým sa prášok úplne nerozpustí.

 5. Kontrola teploty: Pred podaním mlieka dieťaťu vždy skontrolujte jeho teplotu kvapkou na vnútornej strane zápästia. Mlieko by malo byť teplé, ale nie horúce.

 6. Hygiena: Uistite sa, že všetky nádoby a fľaše sú pred použitím čisté a sterilné.

 7. Spotreba: Pripravené mlieko by malo byť podané dieťaťu do jednej hodiny od prípravy. Ak dieťa nedopije celú dávku, zvyšok vylejte.

 8. Skladovanie: Nikdy neskladujte pripravené mlieko v chladničke na neskôr. Vždy pripravujte čerstvú dávku pre každé kŕmenie.

Čo s nedopitým mliekom?

Nedopité umelé mlieko je častým problémom, s ktorým sa stretávajú mnohí rodičia. Je dôležité vedieť, ako s ním naložiť, aby ste zabezpečili bezpečnosť a zdravie vášho dieťaťa.

 1. Neukladajte na neskôr: Ak dieťa nedopije celú dávku mlieka, odporúča sa zvyšok vyliať a nepoužívať ho znova. Mlieko môže obsahovať baktérie z úst dieťaťa, ktoré sa môžu v mlieku množiť.

 2. Čistota je dôležitá: Vždy si umyte ruky pred prípravou mlieka a uistite sa, že všetky nádoby a fľaše sú čisté a sterilné.

 3. Nevráťte mlieko do chladničky: Mlieko, ktoré bolo raz podané dieťaťu, by nemalo byť znovu chladené a podávané neskôr.

 4. Pozor na teplotu: Ak ste mlieko zohrievali, nikdy ho nezohrievajte znova. Znovuzohriatie môže spôsobiť nerovnomerné zohriatie a vytvoriť horúce miesta, ktoré môžu spáliť dieťa.

 5. Zlikvidujte zvyšky: Vylite nedopité mlieko a dôkladne umyte fľašu a cumlík.

 6. Pozor na trvanlivosť: Ak používate mlieko v prášku, uistite sa, že je čerstvé a skladujte ho v suchom a chladnom prostredí. Po otvorení balenia ho spotrebujte v odporúčanej dobe.

Ako prejsť z dojčenia na umelé mlieko?

Prechod z dojčenia na umelé mlieko môže byť pre mnohé mamičky a ich deti výzvou. Tu je niekoľko krokov, ktoré by vám mohli pomôcť:

 1. Začnite postupne, pridávajte jedno kŕmenie umelým mliekom každý deň a postupne zvyšujte ich počet.
 2. Využite fľašu s cumlíkom, ktorý napodobňuje tvar prsníka, aby sa dieťa ľahšie prispôsobilo.
 3. Zabezpečte, aby bolo umelé mlieko správnej teploty, podobnej teplote materského mlieka.
 4. Buďte trpezliví a očakávajte, že dieťa môže spočiatku odmietať fľašu. Skúste kŕmiť v tichom a pohodlnom prostredí.
 5. Konzultujte sa s pediatrom o najlepšom type umelého mlieka pre vaše dieťa.
 6. Pokračujte v blízkom fyzickom kontakte s dieťaťom počas kŕmenia, aby ste zachovali blízkosť a puto.
Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka, ktorá sa vo svojom voľnom čase zaujíma o nové trendy, módu a zdravie.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *