Domov » Zdravie a krása » Čaga – Výživový doplnok s výnimočnými účinkami + skúsenosť

Čaga sibírska (ryšavec šikmý) doplnok stravy s výnimočnými účinkami (skúsenosť)

caga sibírska z webu

Žijeme v rýchlo meniacom sa svete, kedy je naše zdravie ohrozené širokým spektrom chorôb a je preto nevyhnutné imunitnému systému pomôcť v podobe kvalitných, prírodných doplnkov, ako je aj čaga sibírska. Náš imunitný systém sa totiž neustále oslabuje, organizmus sa tak dostáva do nerovnováhy a stráca potrebnú energiu.

Ak hľadáte skvelý, komplexný a hlavne kvalitný doplnok stravy, ktorý nie len účinne nabudí váš imunitný systém, ale dodá vám aj potrebnú dávku energie a vitamínov mohla by vás zaujať spomínaná čaga.

Kľúčové informácie

icon Čaga sibírska je výživový doplnok s antivírusovými, antibakteriálnymi a protirakovinovými účinkami.
icon Tento doplnok podporuje imunitný systém a dodáva energiu a vitamíny.
icon Čaga sibírska obsahuje viac ako 200 bio-aktívnych látok, vrátane polysacharidov, beta-D-glukánov, fytosterolov, antioxidantov, vitamínov a minerálov.
icon Doplnok je vhodný pre väčšinu ľudí, s výnimkou detí do 3 rokov, tehotných žien a dojčiacich matiek.
icon Čaga sibírska má zvláštnu, zemitú chuť, pripomínajúcu kávu. Môže byť konzumovaná v rôznych formách, vrátane čaju, kvapiek, kapsúl alebo prášku.

ČAGA SIBÍRSKA RECENZIA - OBSAH ČLÁNKU

Základné informácie o Čage Sibírskej

Už niekoľko rokov sa zaujímam o zdravý životný štýl a preto rada skúšam a následne hodnotím nové objavy, na ktoré narazím.

Zameriavam sa predovšetkým na produkty, ktoré podporia zdravé fungovanie môjho tela i mysle, pričom ich účinky na seba nenechajú pridlho čakať a navyše ich dlhodobým užívaním získam pre seba postupne aj ďalšie benefity.

Takýmto produktom je jednoznačne aj huba sibírska čaga – superionherbs, nazývaná aj ryšavec šikmý, ktorá je podľa výrobcu určená práve na boj proti voľným radikálom, proti ktorým je dokonca účinnejšia ako všetky ďalšie známe antioxidaty, vrátane čučoriedok či acai.

Okrem toho čaga sibírska pomáha obnoviť samoliečbu tela a má silné antibakteriálne účinky. Neodolala som a účinky huby čagy som si chcela vyskúšať na vlastnej koži.

Moja skúsenosť s účinkami sibírskej huby čagy

Prejdime teda ku konkrétnym účinkom tejto huby čagy – ryšavca šikmého, ktoré som po jej pravidelnom užívaní spozorovala.

Čo to vlastne čaga sibírska je a z čoho je zložená?

Čaga sibírska je vlastne huba, čierna koncentrovaná hmota mycélia, ktorá sa nachádza poväčšine na brezových stromoch, na sibíri. Má tmavú, tvrdú a popraskanú vonkajšiu vrstvu (pripomína spálené drevené uhlie) a vo vnútri je žltohnedá, až do hrdzavá.

Práve vďaka tomu je potom ľahko rozpoznateľná od ostatných húb. Čo však bolo pre mňa asi najviac prekvapivé, táto huba nie je ničím novým a zázračné účinky čagy sibírskej si všimli už naši predkovia pred viac ako 4000 rokmi.

V súčasnosti je čaga sibírska obľúbená najmä v tradičnej ruskej či východoeurópskej medicíne. Nakoľko teda nejde o nejakú exotickú pochutinu dovážanú ktovie odkiaľ, je pre telo nás –  stredoeurópanov skvelou voľbou.

Prejdime však už priamo ku zloženiu tejto superpotraviny – čagy.

Čaga podľa výrobcu obsahuje viac ako 200 rôznych bio-aktívnych látok, ja spomeniem niekoľko najdôležitejších ako:

Polysacharidy

Čaga (ryšavec šikmý) obsahuje takzvané štrukturálne polysacharidy nachádzajúce sa v chitínových stenách, tie poskytujú energiu, podporujú správnu činnosť kardiovaskulárneho systému, zdravie čriev a pečene a podporujú normálnu hladinu cukru v krvi a samozrejme sú známym bojovníkom proti rakovine.

Beta-D-glukány

Ich najdôležitejšou schopnosťou je modulovať imunitný systém a pomáhajú tiež normalizovať hladinu cholesterolu i cukru v krvi.

Fytosteroly

Ide najmä lanosterol (45%), inotodiol (25%) a zvyšných 30% tvorí ergosterol, fecosterol a ďalšie, štúdie pritom ukazujú účinok lanosterolu a inotodiolu na rakovinové bunky.

Antioxidanty

Čaga obsahuje veľa pigmentu melanínu, ktorý je charakteristický vysokou hladinou antioxidantov (polyfenoly), čaga má dokonca najvyššie skóre miery antioxidačnej účinnosti v rámci všetkých superpotravín, extrakt z huby čagy obsahuje 1104 jednotiek ORAC na gram.

Vitamíny a minerály

(B1, B2, B5, B6, B9, D3, K1), a minerály (draslík, kremík, sodík, zinok, mangán, železo, hliník, vápnik, horčík) a ďalšie.

Pre koho je čaga sibírska vhodná?

Odpoveď je jednoduchá, čaga sibírska je vhodná v podstate pre každého bez rozdielu veku, s výnimkou detí do 3 rokov, tehotných žien a dojčiacich matiek.

Zbystriť pozornosť by mali aj ľudia, ktorých trápi rakovina alebo sú po chemoterapii, pretože čaga sibírska je doslova priekopníkom v boji proti tejto zákernej chorobe. Na tento fakt dnes poukazuje až prekvapivo veľké množstvo výskumov.

Podľa nich je čaga schopná spomaliť rast u niektorých typov nádorov a predchádzať zhubnému bujneniu buniek. Okrem toho tým, že čaga obsahuje veľké množstvo antioxidantov dokáže napomôcť telovým bunkám odolávať pôsobeniu voľných radikálov.

Ak ľudský organizmus týchto látok neobsahuje dostatočné množstvo, dochádza k poškodeniu buniek následkom oxidačného stresu. Ten stojí za vývojom rakovinových buniek a ďalších zdravotných problémov. Nedávne štúdie tiež ukázali, že čaga dokáže aktivovať imunitné bunky, ktoré sú tiež zodpovedné za potlačenie rastu rakoviny, samozrejme skvelá aj ako prevencia pred vznikom tohto a rovnako aj iného ochorenia.

Ako som spomínala výrazne posilňuje imunitu a preto je vhodným doplnkom tiež pre každého, kto tej svojej imunite chce zdravo, bez chémie pomôcť.

Veľkým pomocníkom je čaga sibírska aj pre ľudí s vysokým krvným tlakom, tí po pravidelnom užívaní čagy dokonca mohli vysadiť svoje lieky. Pretože čaga opäť vďaka množstvu antioxidantov, ktoré obsahuje napomáha k zníženiu krvného tlaku a tiež vďaka jej pravidelnému užívaniu sa dá predísť ochoreniam srdca.

No a čagu sibírsku môžem rozhodne odporučiť aj ľuďom, ktorí majú problémy s pleťou či iné kožné problémy, ako napríklad psoriáza či ekzém. Ja sama trpím problémami s nedokonalou pleťou a aknéčaga mi rozhodne zlepšila celkový vzhľad pleti, jazvy mi postupne začali ubúdať a pleť bola vypnutejšia.

Tento účinok som sama nečakala, preto som o čage sibírskej začala čítať viac. Myslím, že môžem vďačiť najmä jej priaznivým schopnostiam na žalúdok a črevá, ktoré detoxikuje, zbavuje usadených škodlivín a to má v konečnom dôsledku priaznivý vplyv na celý organizmus.

Ako čaga sibírska chutí?

Chuť čagy sibírskej je veľmi zvláštna, pomerne výrazná, zemitá a pripomínajúca kávu. Mne však táto chuť pri jej ochutnaní nevyhovovala a preto som siahla po kapsulách čaga – superionherb, ktoré nemajú žiadnu zvláštnu výraznú arómu.

Užívanie a dávkovanie Čagy

Čagu sibírsku môžeme konzumovať v 4 základných formách – čaga čaj, čaga kvapky, čaga kapsule či čaga prášok.

Ja som si vybrala čaga kapsule, pretože to považujem za najjednoduchší, najrýchlejší a aj najpohodlnejší spôsob dávkovania. Balenie sibírska čaga – superionherbs, obsahuje 90 kapsúl po 500mg, čiže čistá hmotnosť extraktu je 45 g.

Dávkovanie čagy sa pritom líši podľa dĺžky jej užívania:

Začiatočníci

Ak s užívaním čagy sibírskej začínate, prvý týždeň užívajte len 1 kapsulu ráno približne 20 minút pred raňajkami.

Pokročilí

Ak vám čaga sibírska vyhovuje, od druhého týždňa zvýšte dávkovanie na 2 kapsule denne pričom 1. kapsulu užívajte rovnako, ráno približne 20 minút pred raňajkami a 2. užite poobede medzi dvoma jedlami.

Kapsule je treba zapiť vlažnou alebo teplou vodou a jedno balenie vystačí na približne 3 mesiace užívania.

Často kladené otázky

Kde rastie huba čaga?

Ako som už aj spomínala čaga rastie v chladnejších klimatických podmienkach na severnej pologuli. Táto huba rastie 10–20 rokov priamo na breze, javore či jaseni, do tvrdej drevnatej hmoty.

Voľnopredajná čaga sa pestuje v najmä Škandinávii, Rusku či Sibíri. Treba si však dať pozor, aby ste kúpili skutočne kvalitnú čagu sibírsku, bez zbytočných konzervantov či iných prísad. Ja som sa rozhodla pre sibírska čaga – superionherbs a to najmä preto lebo ide o 100 % čistý extrakt sibírskej čagy, bez obsahu plnidiel či konzervačných látok.

Dodá mi čaga aj viac energie?

Na základe toho, že čaga obsahuje rad niekoľkých vitamínov, minerálov či antioxidantov a mnoho iného, detoxikuje celý organizmus a je tak skvelým doplnkom aj pre tých, ktorí sa cítia unavene a ťažko.

Z vlastnej skúsenosti s čagou sibírskou môžem povedať, že po dlhšom používaní som sa cítila ľahšia a s väčšou dávkou energie, takže niečo na tom určite bude.

Obsahuje čaga kofeín?

Aj napriek tomu, že mi šaga sibírska svojou chuťou pripomínala kávu, kofeín sa v nej nenachádza. Čaga pôsobí ukľudňujúco, avšak nie utlmujúco preto je vhodná na použitie v podstate kedykoľvek počas dňa i keď sa doporučuje užívať najmä ráno na prázdny žalúdok, pred raňajkami.

Čaga sibírska - moje zhrnutie

Čaga sibírska je superpotravina, ktorej silné protivírusové a antibakteriálne účinky oceníte pri podpore vašej imunity. Okrem toho je veľkým pomocníkom pri liečbe nádorových ochorení, vhodná je aj pre tých ktorých trápi vysoký krvný tlak, problémy s kožou či pleťou a mnoho iného. Ak by som mala svoju skúsenosť v krátkosti zhrnúť, účinky čagy sibírskej ma veľmi príjemne prekvapili.

V nasledujúcej prehľadnej tabuľke si môžete pozrieť hlavné výhody a nevýhody čagy sibírskej, ktoré som spozorovala počas jej užívania. Na záver môžem len dodať, že čaga dopadla v recenzii skvele a taktiež aj moje skúsenosti s čagou boli pozitívne.

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka, ktorá sa vo svojom voľnom čase zaujíma o nové trendy, módu a zdravie.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *