Domov » Zdravie a krása » Najlepší astaxanthin

Najlepší astaxanthin 2024! Účinky, recenzie a skúsenosti + ako vybrať

Tieto najlepšie astaxanthiny odporúčame:

Víťaz testu

Astaxanthin ADVANCE 60 kapsúl
5/5

Overená kvalita

4.5/5

Stredná cesta

4.5/5

Astaxanthin je prírodné červené farbivo, ktoré patrí do skupiny karotenoidov. Karotenoidy nájdete v rastlinách, riasach ale aj baktériách a iných organizmoch, ktorým dávajú žltú, oranžovú až červenú farbu. 

Už spomínaný astaxanthín je červené farbivo, ktoré sa nachádza v niektorých riasach a spôsobuje ružové až červené sfarbenie aj lososa alebo homára. Štruktúrou je podobný pro-vitamínu A ale na rozdiel od tohto vitamínu je užívanie astaxanthinu bezpečnejšie

Predstavíme si ktorý astaxanthin je ten najlepší? Kde ho nájdeme prirodzene v potravinách? Aké máme s ním recenzie a skúsenosti?

Najlepší astaxanthin na základe testu

NAJLEPŠÍ ASTAXANTHIN

Hodnotenie

Najlepšia ponuka

Astaxanthin ADVANCE 60 kapsúl

Zerex BIO Astaxanthin

BioAstin Astaxanthin

Astaxanthin 8 mg

Astaxanthin GymBeam

Astaxantín BioCare

NOW Astaxanthin 10 mg

Astaxanthin Viridian

NAJLEPŠIE ASTAXANTHINY RECENZIE - OBSAH ČLÁNKU

Najlepší astaxanthin - recenzie a skúsenosti

Astaxanthin ADVANCE 60 kapsúl

Produkt Astaxanthin ADVANCE od ADVANCE nutraceutics ma hneď zaujal. Výrobou prírodných produktov je táto spoločnosť známa už viac ako 10 rokov. V jednom balení je 60 kapsúl, ktoré mi vydržal dlhšie ako jeden mesiac. Odporúčané dávkovanie je 1 až 2 kapsuly denne. Zo začiatku som užívala 1 kapsulu ráno a 1 večer, neskôr som prešla už len na 1 kapsulu denne.

Na účinky astaxanthinu som si musela pár dní počkať ale dostavili sa. Menšia únava a viac energie sú asi prvé známky, ktoré pocítite aj vy. Postupne sa znižovala aj únava a bolesť očí pri práci na počítači. 

V jednej kapsule Astaxanthin ADVANCE 60 kapsúl je až 4 mg astaxanthinu denne. Okrem toho obsahuje aj inulín, čo je sladká rozpustná vláknina, ktorá má aj probiotické účinky. Inulín tak zlepšuje vstrebateľnosť astaxanthinu a zároveň pomáha udržiavať zdravú črevnú mikroflóru.

Zerex BIO Astaxanthin

Ďalšou mojou voľbou bol doplnok stravy Zerex BIO Astaxanthin. Prečo? Produkty spoločnosti iZerex sú zamerané na zdravie a zdravý životný štýl. Keďže ponúka aj certifikované produkty máte záruku, že produkty sú účinné a obsahujú všetko, čo je uvedené v zložení. V jednom balení sa nachádza 60 kapsúl, ktoré ak budete užívať podľa odporúčania vám vydržia cca mesiac (1 až 3 tabletky denne). 

Množstvo astaxanthinu, ktorý pochádza z rias, v jednej kapsule je 4 mg. Chráni bunky pred oxidačným stresom a podporuje funkcie imunitného systému. Má protizápalové účinky a ako antioxidant chráni bunky nie len z vonka ale ako jediný aj z vnútra. Okrem tejto látky sa v Zerex BIO Astaxanthin nachádza aj ďalší známy a silný antioxidant vitamín E, ktorý priaznivo pôsobí na pokožku a pleť. Ide tak o výbornú kombináciu účinných látok ak chcete mať zdravú, sviežu a mladistvú pleť a zároveň urobiť aj niečo pre svoje zdravie. 

Nie je dobré prekračovať odporúčané dávkovanie. Pokiaľ ste ešte doplnky stravy s astaxanthinom neužívali začnite opatrnejšie a dajte si len 1 – 2 tabletky denne. U citlivejších ľudí sa môže objaviť do červena zafarbená stolica alebo oranžovejší odtieň pokožky (astaxanthin je červené farbivo). Znížením dávky by sa malo všetko upraviť.

BioAstin Astaxanthin

BioAstin Astaxanthin je doplnok stravy, ktorý obsahuje prírodný astaxanthin. V jednom balení je 60 gélových kapsúl, z ktorých každá obsahuje 4 mg astaxanthinu a vitamín E. Tento produkt priaznivo vplýva na srdce, zvyšuje hladiny dobrého cholesterolu, zlepšuje imunitu a chráni bunky a nervový systém pred oxidačným stresom.

Prípravok sa odporúča hlavne na zlepšenie a udržanie zdravia kĺbov a šliach, zvyšuje vytrvalosť, výkonnosť a podporuje regeneráciu organizmu po cvičení (kardio aj svalový tréning). Prvé účinky zbadáte po pár dňoch užívania, vydržíte dlhšie cvičiť, bolesti svalov po tréningu sú miernejšie a telo sa po výkone rýchlejšie dostane zas do formy. Pravidelným užívaním sa účinky zvyšujú. Najčastejším problémom s kĺbmi sú zápaly, ktoré astaxanthin v tomto produkte pomáha zmierňovať.

Doplnok stravy Astaxanthin 8 mg od uzdravsa.sk obsahuje až 8 mg účinnej látky v jednej gélovej kapsule. Oproti iným produktom ide o naozaj veľkú dávku a preto stačí užívať denne len 1 kapsulu. 

Množstvo antioxidantu astaxanthin v kapsule podporuje zdravie očí, má silné protizápalové účinky, chráni bunky pred poškodením a priaznivo vplýva na celý kardiovaskulárny systém. Kapsule vyrobené zo želatíny chránia astaxanthin pred oxidáciu, vďaka čomu je jeho účinnosť zaručená. 

Jedinou nevýhodou produktu je jeho vyššia cena. V jednom balení nájdete len 30 kapsúl, čo vystačí na mesiac. V jednej kapsule ale nájdete až 8 mg astaxanthinu. V porovnaní s inými doplnkami, ktoré obsahujú 4 mg astaxanthinu v jednej kapsule ide o prijateľnú sumu.

V ponuke GymBeam nájdete doplnok stravy Astaxanthin. V jednom balení je až 60 kapsúl a každá z nich obsahuje 4 mg astaxanthinu a 20 mg vitamínu E. Kombinácia viacerých antioxidantov je zárukou vyššej ochrany buniek pred oxidačným stresom. 

Keďže kapsula obsahuje väčšie množstvo antioxidantov postačí denne užívať 1 kapsulu. Tento doplnok stravy je vhodný hlavne ak si chcete udržať zdravie očí. Zmierňuje problémy, ktoré sa objavujú pri práci s počítačom ako únava oči, rozdvojené videnie, bolesť či pocit pálenia v očiach. 

Za zmienku stojí aj doplnok stravy Astaxantín od BioCare. Tento čisto prírodný produkt pomáha pri množstve rôznych problémov. Zlepšuje elasticitu a hydratáciu pokožky, podporuje regeneráciu svalov po cvičení, chráni kožu pred UV žiarením a zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Okrem astaxanthinu obsahuje aj inulín, čo je probiotikum, ktoré priaznivo vplýva na trávenie.

V jednom balení Astaxantínu sa nachádza 60 kapsúl, s obsahom 4 mg astaxanthinu v každej kapsule. Odporúčané dávkovanie je 1 kapsula denne takže vám balenie vydrží na 2 mesiace.

NOW Astaxanthin 10 mg

Extra silný produkt s astaxanthinom s názvom NOW Astaxanthin obsahuje až 10 mg účinnej látky v jednej kapsule. Okrem hlavnej účinnej látky obsahuje aj ďalšie látky ako luteín (pomáha udržiavať zdravé oči) a betakarotén (provitamín vitamínu A). V balení je až 60 kapsúl, ktoré vám (pri užívaní 1 kapsula denne) vydržia až 2 mesiace. 

Problémom môže byť pomerne vyššia cena, ktorá ale zodpovedá množstvu antaxanthinu v každej kapsule. Okrem vyššie spomínaných zložiek obsahuje NOW Astaxanthin aj kantaxantín, čo je farbivo, ktoré vo vyšších dávkach môže poškodzovať očnú sietnicu (V SR je povolené používanie tejto látky len v liekoch a krmivách pre zvieratá).

Astaxanthin Viridian

Posledným doplnkom stravy, ktorý spomeniem je Astaxanthin Viridian. Astaxanthin, ktorý sa v tomto produkte nachádza pochádza z rias kultivovaných v čistých vodách Himalájí čím kvalitou vyniká nad ostatnými podobnými produktmi. 

V jednom balení Astaxanthin Viridian je 30 kapsúl a každá z nich obsahuje 4 mg astaxanthinu. Doplnok stravy je vhodný na posilnenie imunity, zlepšenie či udržanie zdravia očí a zlepšenie textúry pokožky. Antioxidačné účinky aktívnej látky vplývajú ale na celý organizmus. Ak sa plánujete v lete opaľovať odporúčam začať ho užívať pár dní dopredu. Oplatí sa vám to, rýchlejšie a krajšie opálenie nie je jediné čo tým získate. Zároveň vďaka astaxanthinu bude vaša pokožka chránená pred UV žiarením, nezabudnite ale aj na vhodný opaľovací krém.  

Antioxidant astaxanthin

Astaxanthin nie je len prírodné farbivo. Pozornosť vedcov si získal hlavne antioxidačnými účinkami. Ide o jeden z najsilnejších prírodných antioxidantov, teda látku, ktorá chráni bunky pred poškodením. Antioxidačné účinky astaxanthinu môžu byť až niekoľko 100 násobne vyššie než účinky iných, doteraz známych antioxidantov. 

Ďalšou úžasnou vlastnosťou astaxanthinu je, že na rozdiel od iných antioxidantov nemá prooxidačnú aktivitu, teda nezmení sa na pro-oxidant (látka, ktorá vyvoláva oxidačný stres a spúšťa tvorbu voľných radikálov).

Astaxanthin je látka, ktorá prenikne cez bunkovú membránu čím môže chrániť bunku na jej povrchu ale aj z vnútra. Týmto spôsobom zvyšuje odolnosť bunky a predlžuje aj jej životnosť.

Astaxanthin účinky

Užívanie astaxanthinu má množstvo výhod. 

 • Podporuje imunitný systém a vyvažuje jeho reakcie –  pomáha aktivovať bunky imunitného systému ale zároveň aj potláča nadmernú aktivitu imunity.
 • Chráni pokožku pred poškodením UV žiarením – hromadí sa vo vrstve pokožky a bráni prieniku UV žiarenia. Zabraňuje predčasnému starnutiu pokožky, tvorbe vrások a zlepšuje elasticitu kože.
 • Zmierňuje riziko vzniku neurodegeneratívnych ochorení – astaxanthin je pomerne malá molekula, ktorá ako jedna z mála dokáže preniknúť hematoencefalickou bariérou k mozgu a očiam a poskytnúť tak ochranu pred voľnými radikálmi. 
 • Znižuje hladinu LDL (zlý cholesterol) a zvyšuje hladinu HDL. Zároveň znižuje vysoký krvný tlak, čím prispieva k zlepšeniu alebo udržaniu zdravia srdca.
 • Zlepšuje prietok krvi v cievach
 • Zmierňuje problémy s očami spojené so syndrómom počítačového videnia – rozmazané videnie, bolesť a pálenie očí, únava očí, …

Astaxanthin prenikne nie len k bunkám ale aj do buniek a keďže prenikne aj cez ochrannú bariéru mozgu jeho antioxidačné účinky sa môžu prejaviť v celom organizme.

Aj keď je astaxanthin prírodný antioxidant neodporúča sa jeho užívanie tehotným a dojčiacim ženám a deťom.

astaxanthin z jedla

Astaxanthin v potravinách

Najviac prírodného antioxidantu astaxanthin sa nachádza v riasach Heamatococcus pluvialis. Menšie množstvo sa nachádza v lososoch, homároch a krevetách. Ak chcete tento antioxidant začať užívať je dobré obzrieť sa po doplnkoch stravy, ktoré astaxanthin obsahujú. Vybrať ten najlepší môže byť niekedy problém. 

Pri výbere vhodného doplnku som sa zamerala na viacero faktorov. Neoplatí sa rozhodovať len podľa ceny. Pri výbere sa zamerajte na zloženie produktu a zohľadnite aj aké má doplnok stravy s astaxanthinom recenzie.

Astaxanthin cena

Ak sa budete orientovať len podľa ceny nemusí sa vám to vyplatiť. Drahšie produkty môžu obsahovať v jednej tabletke viac antaxanthinu. Od toho sa odvíja aj odporúčané dávkovanie. Doplnky stravy s nižším obsahom tejto látky sa zvyčajne užívajú 2 až 3 krát denne, zatiaľ čo tie s vyšším obsahom raz za deň.  

Aké poznáme formy astaxanthinu?

Astaxanthín môžeme nájsť v niekoľkých rôznych formách:

 1. Prírodný Astaxanthín: Táto forma astaxanthínu je získaná priamo z prírodných zdrojov, najmä z riasy Haematococcus pluvialis. Táto forma je často uprednostňovaná pre jej potenciálne vyššiu biologickú dostupnosť a účinnosť.

 2. Syntetický Astaxanthín: Tento druh astaxanthínu je vytvorený v laboratóriu prostredníctvom chemickej syntézy. Aj keď je syntetický astaxanthín často lacnejší, môže mať nižšiu biologickú dostupnosť v porovnaní s prírodným astaxanthínom.

 3. Astaxanthín v potravinách: Astaxanthín sa nachádza aj v niektorých potravinách, najmä v morskom živote, ako sú lososy, kraby, krevety a niektoré druhy vtákov, ako sú flamingo. Tieto potraviny poskytujú astaxanthín v kombinácii s inými dôležitými živinami.

 4. Astaxanthín vo forme doplnkov stravy: Astaxanthín je tiež dostupný vo forme doplnkov stravy, často vo forme kapsúl alebo tabliet. Tieto doplnky môžu obsahovať buď prírodný alebo syntetický astaxanthín.

tabletky astaxanthinu na lyzicke

Pre koho je a nie je vhodný?

Astaxanthín môže byť vhodný pre mnohých ľudí kvôli svojim potenciálnym zdravotným prínosom. Môže byť zvlášť prospešný pre:

 1. Športovcov a ľudí s aktívnym životným štýlom – Astaxanthín môže pomôcť zlepšiť výdrž a regeneráciu po fyzickej námahe.

 2. Ľudí hľadajúcich podporu imunitného systému – Ako silný antioxidant, astaxanthín môže pomôcť posilniť imunitný systém.

 3. Starších ľudí – Astaxanthín môže pomôcť zmierniť niektoré z príznakov starnutia, vrátane poklesu kognitívnych funkcií a zdravia srdca.

 4. Ľudí hľadajúcich zlepšenie zdravia pleti – Astaxanthín môže pomôcť chrániť pokožku pred poškodením slnkom a môže pomôcť zlepšiť vzhľad pleti.

Avšak, aj keď je astaxanthín obecne považovaný za bezpečný pre väčšinu dospelých, nie je vhodný pre všetkých. Môže to zahŕňať:

 1. Teplé a dojčiace ženy – Nie je dostatok vedeckých dôkazov o bezpečnosti používania astaxanthínu počas tehotenstva alebo dojčenia, takže sa odporúča zdržať sa jeho užívania.

 2. Ľudia s alergiou na morské potraviny – Keďže astaxanthín sa nachádza v mnohých morských potravinách, ľudia s alergiou na morské potraviny by mali byť opatrní.

 3. Ľudia užívajúci niektoré druhy liekov – Astaxanthín môže interagovať s niektorými liekmi, vrátane liekov na vysoký krvný tlak alebo diabetes. Ak užívate tieto lieky, mali by ste sa poradiť s lekárom pred začiatkom užívania astaxanthínu.

Vždy je dôležité poradiť sa so zdravotníckym odborníkom pred začiatkom užívania nových doplnkov stravy, vrátane astaxanthínu.

Zdravotné prínosy astaxanthínu

Astaxanthín sa považuje za jeden z najsilnejších antioxidantov v prírode a prináša širokú škálu potenciálnych zdravotných prínosov.

Podpora imunitného systému

Ako silný antioxidant, astaxanthín môže pomôcť posilniť imunitný systém tým, že neutralizuje škodlivé voľné radikály v tele. Voľné radikály sú nestabilné častice, ktoré môžu poškodiť bunky a prispieť k zápalu a chorobám. Astaxanthín môže tiež zmierniť zápal tým, že znižuje určité zápalové markery v tele.

Zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia

Astaxanthín môže podporovať zdravie srdca a ciev na niekoľkých úrovniach. Môže pomôcť znižovať hladinu LDL (zleho) cholesterolu, zvyšovať hladinu HDL (dobrého) cholesterolu a znižovať oxidáciu tukov, čo sú všetko faktory, ktoré môžu prispieť k zdraviu srdca.

Podpora zdravia pleti

Astaxanthín sa často nazýva “krásny antioxidant”, pretože môže mať významné prínosy pre zdravie pleti. Môže pomôcť chrániť pokožku pred poškodením slnkom, zlepšiť hydratáciu a elasticitu pleti a zmierniť vrásky a iné príznaky starnutia pleti. Môže tiež pomôcť zlepšiť vzhľad pleti tým, že zlepšuje jej textúru a tón.

Zlepšenie výdrže a výkonnosti

Pre športovcov a ľudí s aktívnym životným štýlom, astaxanthín môže pomôcť zlepšiť výdrž a výkonnosť tým, že znižuje oxidačný stres a zápal súvisiaci s fyzickou námahou.

Podpora zdravia očí a mozgu

Astaxanthín môže tiež pomôcť podporiť zdravie očí a mozgu. Môže zlepšiť prekrvenie v týchto oblastiach a môže pomôcť chrániť tieto citlivé oblasti pred poškodením voľnými radikálmi.

tabletky astaxanthin v ruke

Ako aprávne užívať Astaxanthín: Dávkovanie a odporúčania

Pri užívaní astaxanthínu je dôležité dodržiavať určité odporúčania a pokyny.

Dávkovanie

Dávkovanie astaxanthínu môže závisieť od mnohých faktorov, vrátane vašich zdravotných cieľov, veku, pohlavia a celkového zdravia. Všeobecne sa odporúčané dávky pohybujú medzi 4 a 12 mg denne pre dospelých.

Odporúčania pre užívanie

Astaxanthín by mal byť užívaný s jedlom, pretože je to tukorozpustný antioxidant, čo znamená, že je najlepšie ho užívať s jedlom obsahujúcim tuk pre maximálnu absorpciu.

Dlhodobé užívanie

Astaxanthín je obecne považovaný za bezpečný pre dlhodobé užívanie, ale vždy je dobré pravidelne konzultovať jeho užívanie so svojím zdravotníckym odborníkom.

Interakcie s liekmi

Astaxanthín môže interagovať s niektorými liekmi, vrátane liekov na vysoký krvný tlak alebo diabetes. Ak užívate tieto lieky, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom pred začiatkom užívania astaxanthínu.

Vždy je dôležité zvoliť kvalitné doplnky stravy a užívať ich podľa pokynov výrobcu alebo odporúčaní zdravotníckeho odborníka.

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka, ktorá sa vo svojom voľnom čase zaujíma o nové trendy, módu a zdravie.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *