Domov » Zdravie a krása » Najlepšia ashwagandha recenzia

Najlepšia Ashwagandha 2024 – účinky, skúsenosti a recenzie

Tieto najlepšie ashwagandhy odporúčame:

Víťaz testu

Graviola ADVANCE
5/5

Overená kvalita

4.5/5

Stredná cesta

4.5/5

V dnešnej dobe sa čoraz viac ľudí zaujíma o to, čo denne dávajú do svojho tela. Do popredia sa tiež dostávajú aj prírodné výživové doplnky, ktoré pomáhajú zlepšovať celkové zdravie a pohodu organizmu. Jedným z menej známych, ale stále viac populárnych výživových doplnkov je Ashwagandha

Táto rastlina, známa aj ako “indický ženšen“, sa stala stredobodom pozornosti, najmä u aktívnych jedincov a športovcov. Sľubuje zvýšenú vitalitu, zlepšený výkon a lepšiu adaptáciu na stres. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, aké účinky má táto “zázračná” bylinka a s čím všetkým vám dokáže pomôcť v jednotlivých produktoch. Aké má Ashwagandha účinky, aká je jej cena a ako dopadla v našej recenzii. Ktorá je tá najlepšia?

Najlepšia Ashwagandha na základe testu

Najlepšia Ashwagandha

Hodnotenie

Najlepšia cena

Ashwagandha NUTRACEUTICS

Swanson Ashwagandha

Blendea Ashwagandha

Viridian Ashwagandha Extract

Ashwagandha AA+ / eko balenie – AVITA

Ashwagandha – Protein & Co.

AŠVAGANDA ALIVE, 60 KASPÚL

Ashwagandha – GymBeam

NAJLEPŠIA ASHWAGANDHA RECENZIE - OBSAH ČLÁNKU

Ashwagandha – ADVANCE NUTRACEUTICS

ADVANCE je nami dlhodobo overená značka, ktorá vytvára jedny z najkvalitnejších produktov. Na trhu sú už 11 rokov a ich produkty si môžete kúpiť cez e-shop aj v kamenných lekárňach. Pôsobia na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku, Slovinsku, Rumunsku a aktuálne expandujú do Talianska. Do svojich výživových doplnkov dávajú len tie najkvalitnejšie prísady a každý produkt prechádza vstupnou aj výstupnou kontrolou. Nie sú to však len prázdne slová. Za ich kvalitou stojí aj niekoľko tisíc spokojných zákazníkov.

Tento výživový doplnok je vytvorený z koncentrovaného extraktu z koreňa Ashwagandhy v pomere 10 : 1. Okrem Ashwagandhy obsahuje produkt aj vysoký obsah withanolidov. Táto kombinácia pôsobí voči stresu, zvyšuje výkonnosť organizmu, podporuje koncentráciu a znižuje mieru únavy. Takisto pôsobí priaznivo na duševné zdravie, zlepšuje kvalitu spánku a pôsobí ako antioxidant.

Denná dávka predstavuje 1 kapsulu 1-2x denne. Každú dávku treba zapiť dostatočným množstvom vody, aby sa kapsula čo najlepšie vstrebala. Keďže balenie obsahuje 90 kapsúl, jedno balenie by vám malo vydržať 1,5-3 mesiace podľa toho, koľko kapslí denne budete užívať. Dennú dávku môžete prekonzultovať s lekárom alebo si ju môžete upraviť aj podľa toho, ako sa cítite a aká záťaž organizmu vás ten daný deň čaká. 

Až 21 zákazníkov z rôznych krajín vyjadrilo veľkú spokojnosť s produktom. Priznali, že oproti klasickému ženšenu, ktorý pôsobí až priveľmi stimulujúco, je Ashwagandha veľmi prirodzená. Odporučili ju študenti počas skúškového obdobia proti stresu a na zlepšenie pamäti a mozgovej činnosti. Ďalší si tento produkt dávajú po ťažkom dni v práci pred nejakou fyzickou aktivitou (beh, posilňovňa). Niektorým pomáha aj s udržaním psychickej rovnováhy počas ťažšieho obdobia. 

Balenie: 90 kapsúl

Cena: 17,99€

Swanson Ashwagandha 450 mg

Swanson Ashwagandha 450 mg, 100 kapsúl, je produkt, ktorý sa zameriava na podporu duševného a fyzického zdravia vďaka svojmu bohatému zloženiu. Ashwagandha, známa aj ako Vitánia snodárna, je tropická rastlina s dlhou históriou používania v Ajurvédskej medicíne. Jej koreň, obsahujúci alkaloidy a steroidné laktóny, je využívaný pre jeho liečivé účinky. 

Ashwagandha ponúka širokú škálu benefitov, vrátane podpory duševnej a kognitívnej činnosti, pôsobenia ako antioxidant, podpory duševného zdravia a relaxácie, normálnej činnosti kardiovaskulárneho systému, energie a vitality, omladenia, ako aj podpory normálnych funkcií reprodukčného a dýchacieho systému a udržiavania normálneho stavu pokožky.

Odporúčané dávkovanie je jedna kapsula raz až trikrát denne s vodou, čo znamená, že balenie 100 kapsúl poskytuje vynikajúcu hodnotu vzhľadom na jeho cenu a množstvo dávok. Výrobok je preto ideálny pre tých, ktorí hľadajú kvalitný a cenovo dostupný spôsob, ako zlepšiť svoje duševné a fyzické zdravie.

Blendea Ashwagandha BIO Organic

Blendea BIO Ashwagandha predstavuje výnimočný doplnok stravy, ktorý sa vyznačuje svojou schopnosťou podporovať celkovú pohodu a zdravie. Tento produkt, obsahujúci 90 kapsúl s BIO kvalitou ashwagandhy, je ideálny pre tých, ktorí hľadajú prírodnú podporu pre svoje kardiovaskulárne a reprodukčné systémy, ako aj pre zlepšenie relaxácie a kvality spánku. Ashwagandha (Withania somnifera), je adaptogén a antioxidant, ktorý má pozitívny vplyv na kognitívne funkcie, prispieva k relaxácii, pokojnému spánku a má priaznivý účinok na pokožku a proces omladenia.

Produkt je bez prídavku konzervantov, lepku, sóje a je vhodný aj pre väčšinu alergikov, čo z neho robí vynikajúcu voľbu pre široké spektrum užívateľov. Každá kapsula obsahuje 500 mg BIO ashwagandhy, čo zabezpečuje efektívnu dávku tohto cenného adaptogénu. Odporúčané dávkovanie je 3-6 kapsúl denne po jedle, zapijúc dostatočným množstvom vody, čo umožňuje flexibilné prispôsobenie sa individuálnym potrebám.

Viridian Ashwagandha Extract

Viridian Ashwagandha Extract, známy aj ako indický ženšen, je výnimočný doplnok stravy, ktorý sa pýši certifikátom CZ-BIO-001, zaručujúcim jeho organický pôvod. Tento produkt, obsahujúci 60 kapsúl, je široko uznávaný v ajurvédskej medicíne pre svoje všestranné použitie ako celkové tonikum, zdroj energie a silný antioxidant. Jeho jedinečnosť je ešte umocnená pridaním prášku zo sibírskeho ženšenu, čo zvyšuje jeho celkový účinok a posilňuje jeho vlastnosti.

Viridian Ashwagandha je ideálna pre jedincov hľadajúcich podporu v oblasti psychického a fyzického zdravia, energie, vitality a výdrže. Taktiež je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí chcú zlepšiť kvalitu svojho spánku a obohatiť svoju stravu o antioxidačné prvky. Vďaka svojej čistote a 100% aktívnym zložkám je tento produkt vhodný aj pre vegánov a neobsahuje žiadne geneticky modifikované ani ožarované zložky, konzervačné prostriedky, umelé farbivá, pšeničný lepok, laktózu, pridané cukry, kvasnice, stearát horečnatý ani kyselinu stearovú.

Ashwagandha AA+ / eko balenie – AVITA

Spoločnosť AVITA sa zameriava predovšetkým na výrobu a predaj rôznych druhov čajov. Na ich e-shope nájdete čaje bylinné, zelené, ovocné, pre deti, na kosti a kĺby, posilnenie imunity, alebo proti rôznym chorobám. Okrem čajov majú vo svojej ponuke aj výživové doplnky z rozličných kategórií, medzi ktorými je aj fitness. Ich najpredávanejším produktom z tejto kategórie je Ashwagandha AA+.

Ashwagandha je známa pre svoje účinky pre ľudské telo. Výrazne podporuje tvorbu mužského pohlavného hormónu – testosterónu – a vďaka tomu dokáže zvýšiť výkonnosť organizmu. Takisto dokáže zlepšiť psychické zdravie, minimalizuje pocity úzkosti a znižuje hladinu stresového hormónu (kortizolu). Zvýšením výkonnosti v organizme tiež zlepšuje sústredenie a bdelosť. Pôvodne sa ashwagandha užívala pre svoje účinky na spánok. Ak si chcete zlepšiť kvalitu vášho spánku, tento produkt je na to ideálny, pretože obsahuje najvyšší obsah withanolidov spomedzi všetkých výživových doplnkov na trhu.

Odporúčané dávkovanie sú 2 kapsuly raz denne. V prípade, že sa snažíte o zníženie stresu a vyššie sústredenie, je dobré užiť obe kapsuly naraz tesne po raňajkách. Budete tak mať v tele účinné látky vo vyššej koncentrácii, a tak vám môžu intenzívnejšie pomôcť. Ak sa zameriavate na zlepšenie kvality spánku, je lepšie dávku withanolidov rozložiť počas celého dňa. To docielite jednou kapsulou po raňajkách a jednou po večeri. Vždy však musí byť medzi Ashwagandhou a spánkom minimálne hodina rozostup.

Balenie: 60 + 14 kapsúl

Cena: 17,90€

Ashwagandha – Protein & Co.

Protein & Co. je pomerne novou a nie veľmi známou firmou, ktorá sa radí takisto k e-shopom pre športovcov. Okrem doplnkov stravy u nich môžete nájsť príslušenstvo na cvičenie, zdravé potraviny alebo produkty, ktoré môžete využiť pri ketodiéte. Konateľom spoločnosti je mladý český lekár, ktorý chodieval dlhé roky cvičiť, no bežne dostupné proteíny mu nechutili. Preto si vytvoril vlastnú značku, aby sa mohol tešiť na každý tréning. Preto je asi jasné, že kvalitou a chuťou sme na správnom mieste.

Ashwagandha, ako sme už viackrát spomínali, napomáha nášmu organizmu lepšie zvládať psychický aj fyzický tlak. Podporuje výkonnosť mozgu, zlepšuje zvládanie stresových situácií a snaží sa udržať homeostázu – rovnováhu vo vnútornom prostredí nášho tela. Navyše posilňuje aj pamäť, podporuje obranyschopnosť organizmu, zvyšuje svalovú silu a výkonnosť a zlepšuje kvalitu spánku. 

V jednej kapsli sa nachádza 500 mg extraktu z Ashwagandhy, no na rozdiel od predošlých produktov, v tomto od Protein & Co. sa nachádza až 7% withanolidov. Celý extrakt je uložený vo vegánskej kapsli, takže je celý výživový doplnok vhodný aj pre vegánov a vegetariánov. Odporúčaná denná dávka je 1-2 kapsule denne. Najlepšie je užiť tabletu s jedlom hneď ráno, aby sa withanolidy čo najrýchlejšie vstrebali do organizmu a aby ich účinok trval celý deň. Nie je však dobré užívať produkt dlhodobo. Tak ako pri Ashwagandhe od GymBeam-u, aj v tomto prípade je ideálne si po 1,5-2 mesiacoch urobiť prestávku.

Balenie: 120 kapslí

Cena: 12,44€

AŠVAGANDA ALIVE, 60 KASPÚL

Ašvaganda ALIVE, ponúkaná v balení 60 kapsúl, predstavuje inovatívny prístup k využívaniu tradičnej byliny známej ako indický ženšen. Tento produkt sa odlišuje predovšetkým svojou unikátnou metódou spracovania – fermentáciou, ktorá prirodzene zvyšuje adaptogénne vlastnosti ašvagandy. Tento proces zabezpečuje, že kapsuly sú bohaté na bioaktívne zložky, čím sa zvyšuje ich efektivita v podpore kognitívnych funkcií, duševného zdravia, relaxácie a správnej činnosti kardiovaskulárneho systému.

Produkt Ašvaganda ALIVE je vyrobený podľa prísnych štandardov CLEAN LABEL, čo znamená, že neobsahuje žiadne prídavné látky, spojivá alebo iné pomocné látky. Každá kapsula obsahuje koreň ašvagandy, ktorý bol niekoľko týždňov fermentovaný a následne opatrne lyofilizovaný, aby boli zachované všetky jeho jedinečné živiny. Tento produkt je vhodný pre vegetariánov a vegánov, neobsahuje pšenicu, lepok, mliečne stopy ani sóju, a je certifikovaný ako BIO od Soil Association Organic UK.

Ashwagandha – GymBeam

Pre milovníkov športu, pohybu a zdravej stravy odporúčame Ashwagandhu z GymBeam-u. GymBeam je veľmi obľúbený internetový predajca športového oblečenia, náradia na cvičenie, zdravých potravín a doplnkov stravy. Medzi výživovými doplnkami nájdeme aj Ashwagandhu. Na e-shope ju ponúkajú v 2 baleniach – 90 a 180 kapslí. Okrem už spomínaného zvýšeného sústredenia sa, sa vám po užití tohto produktu zvýši výkonnosť mozgu a pamäte a zlepšia sa vám kognitívne funkcie. Odporúča sa užívať ju pri väčšej psychickej alebo fyzickej záťaži. Vyhľadávajú ju najmä študenti, športovci alebo ľudia, ktorí potrebujú v práci čo najväčšiu výkonnosť mozgu a zároveň psychickú pohodu. Denná dávka by mala predstavovať 1 kapsulu denne. 

Na e-shope GymBeam nájdete niekoľko stoviek recenzií na tento produkt, z ktorých 90% sú pozitívne. Ashwagandhu si športovci dávajú aj po tréningu, kedy je hladina kortizolu najvyššia a pomáha im to s regeneráciou organizmu. Okrem regeneračnej schopnosti si chvália aj zlepšenie kvality spánku už po 1 týždni užívania. Zvýšil sa im čas hlbšieho spánku a tiež mávajú ráno pocit sviežosti a dobitej energie. Pár zákazníkov odporúča dávať si pozor na dávkovanie. Psychický stav sa viacerým výrazne zlepšil. Boli viac v pokoji a nestresovali sa. Niektoré ženy dokonca priznali, že im táto Ashwagandha pomohla lepšie zvládnuť predmenštruačné obdobie. Jeden pán napísal, že síce sa mu po pár dňoch užívania zlepšilo psychické zdravie, no zhruba po mesiaci užívania začal horšie zvládať emócie. Preto odporúča užívať produkt s mierou a čas od času ho aj vysadiť.

Pár ľudí však uviedlo, že Ashwagandha nemala na nich vôbec žiadny účinok. Necítili žiadne zmeny v psychickom zdraví, ani v oblasti spánku či vo výkonnosti. Našli sa aj takí, ktorí pociťovali úplne opačné účinky. Zhoršenie psychiky a zvýšenie agresivity. Všetko je zrejme individuálne a treba si produkt vyskúšať na sebe. 

Balenie: 90 kapslí / 150 kapslí

Cena: 8,95€ / 15,50€

Ashwagandha KSM-66 – MyProtein

Medzi najkvalitnejšie e-shopy zamerané na športovú výživu, oblečenie a výživové doplnky patrí určite aj MyProtein. Na ich stránke nájdete rôzne druhy proteínov, zdravé potraviny a snacky, oblečenie a samozrejme aj výživové doplnky. 

Ashwagandhu ponúkajú v dvoch veľkostiach balení – 30 a 90 kapslové balenie. Od predošlých produktov sa líši tým, že obsahuje špecifický extrakt KSM-66, ktorý je patentovaný, vysoko koncentrovaný a plnospektrálny extrakt z Ashwagandhy. Znamená to, že udržuje rovnováhu aktívnych zložiek, ktoré sa prirodzene nachádzajú v byline.

V 1 kapsuli sa nachádza 500 mg extraktu z Ashwagandhy, z čoho približne 5% sú withanolidy. Denná dávka by mala byť 1 tableta denne a najlepšie je ju užiť spolu s jedlom. Zloženie produktu je čisto rastlinného pôvodu, takže je vhodný pre vegánov aj vegetariánov. Zákazníci sú s produktom celkom spokojní. Pociťujú zníženie únavy, zlepšenie výkonnosti a psychickú pohodu. 

Balenie: 30 kapslí / 90 kapslí

Cena: 8,99€ / 23,49€

Ashwagandha – Swedish Supplements

Pre rôznorodosť produktov sme vybrali do tejto recenzie aj zahraničnú, švédsku, firmu. Swedish Supplements je švédska spoločnosť, ktorá od roku 2012 ponúka doma aj v zahraničí širokú škálu športovej výživy, oblečenia na cvičenie a tiež doplnkov stravy. Ich najdôležitejšími prioritami sú kvalita a spokojnosť zákazníka. Prvým výrobkom bola predtréningová zmes, ktorá je dnes známa po celej Škandinávii. 

Ashwagandha od tejto firmy je dostupná aj na Slovensku. Už veľakrát spomínané účinky rastliny sú aj v tomto prípade rovnaké. Zvyšuje odolnosť voči napätiu a stresu, pomáha pri chronickej nespavosti a nervovom rozrušení. Posilňuje psychické zdravie a zlepšuje depresie, rôzne neurózy, schizofrénie či paranoidné stavy. Zvýši vám energiu pri prepracovanosti, únave či vyčerpaní, pretože podporuje jasné myslenie a celkovo mozgovú činnosť. 

Jedna kapsula obsahuje približne 400 mg extraktu z Ashwagandhy, z toho až 7% sú withanolidy. Denne je ideálne užiť 1 kapsulu spolu s jedlom. Pri zvýšenej záťaži organizmu môžete užiť aj viac, maximálne však 3 tablety denne. Kapsula je zložená z čisto rastlinných zložiek, preto je produkt vhodný aj pre vegánov a vegetariánov.

Balenie: 60 kapslí

Cena: 17,90€

Ashwagandha bylinné kvapky – AVROPA

Ako posledný produkt sme zvolili Ashwagandhu od AVROPA. Spoločnosť AVROPA má svoje korene už v polovici minulého storočia, kedy starí rodičia z Hontu viedli svoje deti k pochopeniu prírody. Chodili zbierať rôzne byliny a med, z ktorých si vyrábali rôzne sirupy, pretože verili, že príroda dokáže pomôcť s každým problémom človeka. Vnúčatá týchto starých rodičov sa takisto stali farmaceutmi a zároveň v roku 2015 rozbehli svoju vlastnú spoločnosť s prírodnými sirupmi. 

Ich Ashwagandha sa teda od predošlých produktov líši najmä tým, že je vo forme sirupu. Účinky má však rovnaké, ako ostatné produkty. Zvyšuje energiu, zlepšuje psychickú pohodu a podporuje zdravie ženských reprodukčných orgánov. Okrem žien pomáha aj mužom tak, že pomáha udržiavať pohyblivosť a počet spermií.

Kvapky nie sú vhodné pre deti do 15 rokov. Odporúčaná denná dávka je 30 kvapiek raz až 3-krát denne. Každú dávku treba vždy zapiť dostatočným množstvom vody. Pre ľudí citlivých na lieh, diabetikov a ľudí s poruchou pečene je lepšie nakvapkať sirup do horúcej vody (napr. čaj alebo bylinná zmes). 

Balenie: 50 ml

Cena: 9,36€

Čo je ashwagandha

Ashwagandha, známa tiež ako Withania opojná alebo indický ženšen, sa bežne využíva v ajurvédskej medicíne, starovekom indickom systéme liečby, kde sa cení pre svoje schopnosti zlepšovať energetický a emocionálny stav jednotlivca. Jej názov je spojením dvoch slov – „ašva“, čo znamená kôň, a „ganda“, čo označuje silu. Tento názov odkazuje na silné účinky, ktoré ashwagandha poskytuje. Koreň tejto rastliny je zdrojom látok, ktoré sa ukázali ako prospešné pre ľudské zdravie. 

prášok Ashwagandha na lyžičke

Krajina pôvodu a vzhľad

Originálne pochádza z Indie, kde sa pestuje v rôznych častiach krajiny, predovšetkým v suchých a teplých oblastiach. Ashwagandha patrí do rodiny ľuľkovitých rastlín. Je to malý krík s jemnými listami a malými žltými kvetmi. Kvitne v lete a plody obsahujú semienka, ktoré sú využívané na pestovanie nových rastlín alebo na výrobu rôznych výživových doplnkov.  Ashwagandha je teraz dostupná aj na Slovensku a získava pozornosť nielen v tradičnej medicíne, ale aj vo výskume nových spôsobov využitia a výhod pre ľudské zdravie.

Blahodárne účinky pre naše telo

Ashwagandha má viacero účinkov na telo a myseľ. Patrí medzi adaptogény, čo znamená, že pomáha telu vyrovnať sa so stresom a zvýšiť jeho odolnosť voči negatívnym vplyvom. Okrem toho sa jej pripisuje aj antioxidačný účinok. 

Pomáha bojovať proti voľným radikálom a ochraňuje bunky pred poškodením, ktoré by mohlo spôsobiť rakovinu. Má tiež protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri zmiernení zápalových procesov v tele. Ďalšie účinky zahŕňajú podporu zdravého spánku, zvýšenie energie a vitalitu, ako aj zlepšenie kognitívnych funkcií a imunitného systému. 

Ashwagandha na stole

Ashwagandha účinky

Vedecké štúdie naznačujú, že ashwagandha môže byť prospešná pri mnohých ochoreniach.

Existujú určité dôkazy podporujúce použitie ashwagandhy pre:

Stres a úzkosť

Ashwagandha môže mať upokojujúci účinok na príznaky úzkosti.

Štúdia z roku 2000 naznačila, že Ashwagandha mala porovnateľný účinok na zníženie úzkosti s lorazepamom, čo naznačuje, že ashwagandha môže byť rovnako účinná pri znižovaní úzkosti. Vedci však túto štúdiu uskutočnili na myšiach, nie na ľuďoch.

V štúdii uskutočnenej na ľuďoch z roku 2019 vedci zistili, že užívanie dennej dávky 240 miligramov (mg) ashwagandhy významne znížilo hladinu stresu u ľudí v porovnaní s placebom. To zahŕňalo zníženú hladinu kortizolu, ktorý je stresovým hormónom.

V ďalšej štúdii uskutočnenej na ľuďoch z roku 2019 viedlo užívanie 250 mg alebo 600 mg Ashwagandhy denne k nižším hladinám stresu, ktoré hlásili, ako aj k nižším hladinám kortizolu.

Aj keď je tento výskum sľubný, vedci musia zhromaždiť oveľa viac údajov, kým bude bylina odporúčaná na liečbu úzkosti.

Artritída

Ashwagandha môže pôsobiť ako prostriedok na zmiernenie bolesti, ktorá zabráni tomu, aby signály bolesti prešli pozdĺž centrálneho nervového systému. Môže mať aj niektoré protizápalové vlastnosti.

Z tohto dôvodu niektoré výskumy preukázali jej účinnosť pri liečbe foriem artritídy vrátane reumatoidnej artritídy.

Malá štúdia z roku 2015 na 125 ľuďoch s bolesťami kĺbov zistila, že bylina má potenciál ako možnosť liečby reumatoidnej artritídy.

Zdravie srdca

Niektorí ľudia používajú Ashwagandhu na zlepšenie zdravia svojho srdca, vrátane:
 • zníženia vysokého krvného tlaku
 • zníženia vysokého cholesterolu
 • zmiernenia bolesti na hrudníku
 • prevencie srdcových chorôb

Existuje však len málo výskumov na podporu týchto výhod.

Jedna štúdia uskutočnená na ľuďoch z roku 2015 naznačuje, že extrakt z koreňa ashwagandha môže zvýšiť kardiorespiračnú vytrvalosť človeka, čo by mohlo zlepšiť zdravie srdca. Je však potrebný ďalší výskum.

Liečba alzheimera

Podľa prehľadu z roku 2011 niekoľko štúdií skúmalo schopnosť ashwagandhy spomaliť alebo zabrániť strate mozgových funkcií u ľudí s neurodegeneratívnymi stavmi, ako sú Alzheimerova choroba, Huntingtonova choroba a Parkinsonova choroba.

Postupom týchto stavov sa poškodzujú časti mozgu a jeho spojovacie cesty, čo vedie k strate pamäti a funkcií. Toto preskúmanie naznačuje, že keď myši a potkany dostanú ashwagandhu v počiatočných štádiách ochorenia, môže byť schopná poskytnúť ochranu.

Rakovina

Rovnaké hodnotenie z roku 2011 tiež popisuje niekoľko sľubných štúdií, ktoré zistili, že ashwagandha môže byť schopná zastaviť rast buniek pri určitých druhoch rakoviny. To zahŕňa zníženie nádorov pľúc v štúdiách na zvieratách.

Môže pomocť Ashwagandha schudnúť?

Jedným z oblastí, kde môže ashwagandha priniesť potenciálne výhody, je podpora pri chudnutí. Hoci priamy vplyv ashwagandhy na chudnutie ešte nie je úplne vedecky potvrdený, existujú dôkazy naznačujúce, že by mohla nepriamo prispievať k redukcii telesnej hmotnosti prostredníctvom niekoľkých mechanizmov.

Mechanizmy, ako môže ashwagandha podporiť chudnutie:

 1. Redukcia stresu a kortizolu: Vysoké hladiny stresového hormónu kortizolu môžu prispievať k ukladaniu tuku v oblasti brucha. Ashwagandha je známa svojimi adaptogénnymi vlastnosťami, ktoré môžu pomôcť znižovať stres a hladiny kortizolu, čo by mohlo nepriamo podporiť chudnutie.

 2. Zlepšenie spánku: Nedostatok spánku je spojený s nárastom telesnej hmotnosti. Ashwagandha môže zlepšovať kvalitu spánku, čo je dôležité pre reguláciu metabolizmu a podporu chudnutia.

 3. Podpora energie a fyzickej výkonnosti: Zlepšením energie a vytrvalosti môže ashwagandha podporiť fyzickú aktivitu, ktorá je kľúčová pre účinné chudnutie.

Vedecké štúdie:

 • Štúdia publikovaná v Journal of Evidence-Based Complementary & Alternative Medicine ukázala, že užívanie ashwagandhy môže zlepšiť fyzickú výkonnosť a svalovú silu, čo môže byť užitočné pri cvičebných programoch na chudnutie.

 • Výskum v Journal of Dietary Supplements naznačil, že doplnok stravy obsahujúci ashwagandhu môže pomôcť znižovať telesný tuk a zlepšiť svalovú silu a vytrvalosť.

Ashwagandha na stole v podobe tabletiek

Formy ashwagandhy

Táto bylina je dostupná v rôznych formách, aby vyhovovala rôznym preferenciám a potrebám užívateľov. Každá forma môže ponúkať jedinečné výhody a spôsoby použitia. Tu sú najbežnejšie formy ashwagandhy:

Kapsuly a tablety

Kapsuly a tablety sú praktická a najbežnejšia forma. Tieto formy obsahujú buď prášok z koreňa, alebo extrakt a sú navrhnuté tak, aby zabezpečili ľahké dávkovanie a pohodlné užívanie.

Tekutý extrakt

Tekutý extrakt ashwagandhy je koncentrovaná forma, ktorá sa získava maceráciou koreňa v alkohole alebo vodnej báze. Tento extrakt sa dá pridať do vody, džúsov alebo iných nápojov a umožňuje rýchlu a efektívnu absorpciu.

Čaj

Čaj z ashwagandhy sa pripravuje z koreňov alebo listov rastliny. Má miernejšiu chuť v porovnaní s práškom a môže byť dobrým spôsobom, ako začleniť ashwagandhu do vašej rutiny, najmä ak hľadáte relaxačný rituál.

Ghee s ashwagandhou

V ajurvédskej medicíne sa často používa ghee (prečistené maslo) obohatené o byliny, vrátane ashwagandhy. Táto forma môže byť použitá v kulinárstve alebo ako časť nutričného doplnku.

Fermentované formy

Fermentovaná ashwagandha je relatívne nová forma, ktorá využíva proces fermentácie na zvýšenie biologickej dostupnosti a účinkov aktívnych zložiek. Fermentácia môže tiež zmierniť niektoré z nepríjemných chuťových vlastností ashwagandhy.

Vedľajšie účinky ashwagandhy

Fermentované formy

Napriek svojim výhodám však môže mať ashwagandha aj niektoré vedľajšie účinky, najmä ak sa užíva v nadmerných dávkach alebo bez konzultácie so zdravotníckym odborníkom. Tu sú niektoré z najčastejších vedľajších účinkov ashwagandhy:

 • Niektorí ľudia môžu po užití ashwagandhy zažívať zažívacie problémy, ako sú nafukovanie, hnačka alebo zápcha. Tieto problémy sú často spojené s vyššími dávkami.
 • Ashwagandha môže pôsobiť sedatívne, čo môže byť pre niektorých užívateľov výhodou, najmä ak sa snažia zlepšiť kvalitu spánku. Avšak, tento účinok môže byť nežiaduci počas dňa alebo pre ľudí, ktorí potrebujú zostať bdelí a ostražití.
 • Existujú dôkazy, že ashwagandha môže ovplyvňovať funkciu štítnej žľazy, čo môže byť prospešné pre ľudí s hypotyreózou. Avšak, pre ľudí s hyperthyreózou alebo inými poruchami štítnej žľazy môže byť toto pôsobenie problematické.
 • Ashwagandha môže ovplyvňovať hormonálne hladiny, vrátane testosterónu a kortizolu. Tento účinok môže mať význam pre ľudí s hormonálnymi poruchami alebo pre tých, ktorí užívajú hormonálnu terapiu.
 • Ženám, ktoré sú tehotné alebo dojčia, sa odporúča vyhnúť sa užívaniu ashwagandhy, pretože nie sú dostatočné dôkazy o jej bezpečnosti pre tento špecifický demografický segment.
Kristína Šafrová
Kristína Šafrová

Práca so slovami je pre mňa fascinujúca, pretože s nimi dokážete rôzne čarovať. Aj preto sa venujem copywritingu a marketingu už tak dlho. Začala som ešte na strednej škole, kde som dostala príležitosť pracovať v jednej agentúre práve na pozícií textárky. Tam som zistila, že písanie je niečo, čo ma naozaj baví. Pokračovala som ako freelancer v podstate až dodnes, kedy si okrem práce v digitálnej agentúre vypĺňam voľný čas aj písaním článkov na najrôznejšie témy. Okrem toho mi voľný čas vypĺňa moja dcéra, prechádzky v prírode, čítanie kníh a sledovanie trendov v online svete.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *